زمان انتشار: یکشنبه 19 آذر 1391 - 20:44
کد خبر : 3078

نخبه شفتی : من ایرانم را دوست دارم برای پرداخت دینم به کشورم باید بر گردم

آنچه می خوانید مصاحبه اختصاصی «صبح شفت» با نیما روحی‌ سفیدمزگی، دانشجوی نخبه ایرانی است که هم اکنون در دانشگاه ویسکانسین ایالات متحده بوده و اصالتا از اهالی روستای سفیدمزگی شهرستان شفت می باشد. صبح شفت: لطفا مختصرا خودتان را برای مخاطبانمان معرفی کنید.– اینجانب نیما روحی‌ سفیدمزگی، متولد سوم آذر سال ۱۳۶۶ هستم. پسوند [&hellip

آنچه می خوانید مصاحبه اختصاصی «صبح شفت» با نیما روحی‌ سفیدمزگی، دانشجوی نخبه ایرانی است که هم اکنون در دانشگاه ویسکانسین ایالات متحده بوده و اصالتا از اهالی روستای سفیدمزگی شهرستان شفت می باشد.


صبح شفت: لطفا مختصرا خودتان را برای مخاطبانمان معرفی کنید.
– اینجانب نیما روحی‌ سفیدمزگی، متولد سوم آذر سال ۱۳۶۶ هستم. پسوند اسم بنده از نام روستای پدری است. روستای سفیدمزگی که در نزدیکی‌ شهر شفت در استان گیلان قرار گرفته. پدر و مادر بنده هر دو اصالتاً تالش بوده و اهل همین  روستا هستند. بنده هم از کودکی وابستگی خاصی‌ به فرهنگ و رسوماتِ این منطقه پیدا کردم. ۲ سالِ ابتدایی زندگی‌ خود را در استان گیلان سپری کرده ور در سالِ ۱۳۶۸ به دلایل شغلی پدرم، به همراه خانواد‌م به  استان تهران عزیمت کردیم. پس از گذراندن دورهٔ کارشناسی در رشتهٔ مهندسی عمران برای ادامهٔ تحصیلات به کشور آمریکا سفر کردم و هم اکنون در این کشور مشغول گذراندن دورهٔ دکترا می‌باشم.
پدرم کارشناس ارشد مدیریت و حسابداری، شاغل در بانک و مادرم خانه دار هستند. یک برادر ۱۷ ساله هم به نامه سینا دارم که در دبیرستان مشغول تحصیل هستند.

صبح شفت: در حال حاضر کجا و در چه مقطعی مشغول تحصیل هستید و سوابق تحصیلی خود را برایمان شرح دهید.
-بنده دورهٔ ابتدایی و راهنماییِ تحصیلات خود را در مدرسه‌های شهید ادیبی و ملا صدرایِ شهر کرج گذراندم. در دورهٔ دبیرستان وارد مدرسه استعداد‌های درخشان این شهر شده و در رشتهٔ ریاضی‌ و فیزیک تحصیلاتم را ادامه دادم. به علت علاقه‌ام به ریاضی‌، در المپیاد‌های ریاضی‌ و کامپیوترِ سالهای ۱۳۸۳ و ۱۳۸۴ شرکت کرده و در مرحلهٔ اولِ هردوی این آزمونها پذیرفته شدم. برای ورود به دانشگاه و آغاز تحصیلات عالیه در کنکور سراسری دانشگاه‌ها در سالِ ۱۳۸۵ شرکت کردم. در این آزمون موفق به قبولی در دانشگاه صنعتیِ شریف در رشتهٔ مهندسی عمران شدم. در پایان دورهٔ کارشناسی در سالِ ۱۳۸۹ موفق به دریافت پذیرش از ۸ دانشگاه معتبره کشورهای آمریکا و کانادا شدم. از بین این دانشگاه‌ها دانشگاه ویسکانسین را برای ادامهٔ تحصیلاتم انتخاب کردم. کارشناسی ارشد خود را در رشتهٔ راه سازی در سالِ ۱۳۹۰ به پایان رساندم. هم اکنون هم در همین رشته مشغول گذراندن دورهٔ دکترا هستم.

صبح شفت: با خبر شدیم که به تازگی یکی از مقالات شما در AAPT  پذیرفته شده است. لطفا درباره ی این موسسه و مقالاتی که تاکنون ارائه داده توضیح دهید.
-انجمن فّن آوری‌های راه‌های آسفالتی (AAPT) ،یکی‌ موسسه‌های مشهور در زمینه تکنولوژی‌های نوین در زمینهٔ راه سازی و روی سازیِ راه است. این موسسه که مورد توجه شرکتهای بزرگ عمرانی در زمینهٔ راهسازی است، هر ساله کنفرانسی در یکی‌ از شهرهای آمریکا برگزار می‌کند و تعداد بسیار معدودی مقاله را برای بحث و ارائه در این کنفرانس می‌پذیرد. مقاله‌های بنده که به کمک محققینِ دانشگاه ویسکانسین نوشته شده است، در سالِ ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱، دو بار برای ارائه در این کنفرانس و انتشار در مجله این موسسه پذیرفته شده اند.


به علاوهٔ این دو مقاله، نتایج کارهای اخیر‌ تحقیقاتی گروهی که من در آن مشغول به کار هستم، در بسیاری مجلات و کنفرانسهای معتبر در سطح کشورهای مختلف جهان از جمله آمریکا، کانادا، انگلستان، نروژ، هلند، …  منتشر شده است.

صبح شفت: آیا در دانشگاهی که در آن مشغول به تحصیل هستید ایرانیان دیگری نیز حضور دارند؟
-دانشگاه ویسکانسین، جز برترین دانشگاههای آمریکا در زمینه‌های مهندسی‌، پزشکی‌ و علومِ انسانی‌ می‌باشد. این دانشگاه در ساله ۲۰۱۲ میلادی، رتبهٔ ۱۲ را در بین صد‌ها دانشگاه آمریکا در زمینهٔ مهندسی عمران کسب کرد. تا کنون در حدود ۱۳ نفر از محققین این دانشگاه موفق به کسب جایزهٔ نوبل در زمینه‌های گوناگون شدند. شاید برای ایرانیان و به خصوص دانشجویانِ دانشگاه صنعتی شریف، پروفسور مهری، استاد دانشکده ریاضی و از موسسین دانشگاه شریف، اشنا‌ترین اسم در بین فارغ التحصیلان ایرانی‌ این دانشگاه باشند.
این دانشگاه هم اکنون در حدود ۷۰-۸۰ نفر دانشجوی ایرانی‌ در رشته‌های مختلف دارد. بالغ بر ۱۰ استاد ایرانی‌ هم در این دانشگاه مشغول به کار میباشند. در مجموع شهر مدیسن دارای تراکم جمعیت ایرانی‌ پایینی نسبت به سایر شهر‌های دانشگاهی آمریکا و به خصوص شهر‌های بزرگ هست.

صبح شفت: با توجه به اینکه هم اکنون  در ایام محرم قرار داریم  آیا آنجا هم امکان عزاداری برایتان مهیا می باشد؟

-در شهر مدیسن مسلمانان زیادی زندگی‌ نمی کنند. بیشتر مسلمانان این شهر هم از مذهب سنّی و اهل کشورهای آفریقایی یا عربی‌ هستند. مسجدِ این شهر هم دارای امام جماعت سنّی می‌باشد و معمولاً مناسک مسلمانان شیعه در آنجا برگزار نمی‌شود. بنا براین امکانات عزا داری در روزهای محرم در این شهر به طور جمعی‌ فراهم نیست.

صبح شفت: شنیده ایم که شما عضو هیئت قمر بنی هاشم(ع) روستای شالما هم هستید، آیا از حضور در این هیئت خاطره ای در ذهن دارید ؟
-همانطور که عرض کردم، بنده علاقهٔ زیادی به فرهنگ و مراسم مخلتف مردمِ منطقهٔ سفیدمزگی (شالما) دارم که از جملهٔ آن مراسم محرم ، به خصوص روزهای تاسوعا و عاشورا است. شاید جالبترین بخش برای بنده از بین تمام رسومات مفصلی‌ که در این ۲ روز برگزار میشود، صبح عاشورا که اصطلاحا صبح عزا نامید می شود، باشد. نکته‌ای که برای من همیشه در مورد این مراسم جالب است، شکل سنتی این مراسم به دور از هرگونه ریا و زرق و برق‌های مرسومِ این چند ساله است. برگزاری این مراسم در تاریکی صبح دم‌های عاشورا در این روستا چیزی جز حسّ ایمان و صداقته باطنیِ جوانان آن به من نمی دهد.

صبح شفت: شما به عنوان یک نخبه شفتی و ایرانی ، آیا قصد بازگشت به میهن را دارید؟
-قطعاً هر آدمی‌ علاقه دارد که در کنار خانواده، دوستان و هم زبانان خود زندگی‌ و خدمت کند. وجودِ این افراد در کنار انسان تحمل خیلی‌ از سختی‌ها را در زندگی‌ آسان تر می‌کند. من هم تصمیم دارم که برای پس دادنِ آنچه دین خود به کشورم می‌دانم، بعد از تحصیلاتم به کشورم برگردم. هرچند در حال حاضر راه درازی حتّی بعد از پایان دورهٔ دکترا در پیش دارم. بنابراین برگشتنم به وطن حتمی است، ولی‌ ممکن است چند سالی‌ طول بکشد تا من آنچه را که برای رسیدن به آن  تا اینجا آمده‌ا‌م، کسب کنم.

صبح شفت: اگر وبسایت «صبح شفت» را در اینترنت دنبال می کنید، مایلیم نظرتان در باره این وبسایت بدانیم!
-بنده در مدتی‌ که وب سایتِ شما را دنبال می‌کنم، اطلاعات بسیار جالبی‌ در مورد اخبار روزمره، شرایط جغرافیایی، فرهنگی‌ و اقتصادی منطقهٔ شفت پیدا کردم. هرچند فکر می‌کنم در وب سایتِ شما هنوز جای تصاویر و کلیپ‌هایی‌ از طبیعت روستاهای اطراف که تداعی کنندهٔ خاطرات زیادی برای همهٔ ما هست، خالی‌ می‌باشد. به علاوه فکر می‌کنم وب سایتِ شما باید مشکلات اقتصادی و امکانات منطقه را برای مسولین مربوطه بیشتر نمایان کند و پیگیر اطلاع رسانی در موردِ حل مشکلاتِ از این دست نیز باشد.

صبح شفت: در صورت امکان یک جمله برای همزبانان خود به گویش تالشی بیان کنید!
-خام سلام عرض بکرم چمه هم زبونون را هر جا که زندگی‌ کرن. از خدا خام که همیشه سالم و سربلند بوبون. و اومیدوریم ایتا روز با که بشام خدمتی هرچند کوچک چمه هم زبونون را بکرم.

صبح شفت: و سخن پایانی؟
-یکی‌ از بزرگترین آرزوهای کاریِ بنده این است که بتوانم خدمتی هرچند کوچک به مردمِ هم زبانم بکنم. امیدوارم که مردمِ این منطقه روز به روز شاد تر و سلامت تر و در رفاه بیشتر زندگی‌ کنند. از شما هم بخاطر وقتی‌ که در اختیار من قرار دادید ممنونم.

صبح شفت: از اینکه وقت خود را در اختیارمان قرار دادید بسیار متشکریم  و برایتان آرزوی توفیقات روزافزون داریم.

اخبار مرتبط
 1. گزارش تصویری/ برگزاراری انتخابات دانش آموزی در شفت
 2. برای رویش راهی است حتی در سخت ترین شرایط/ هر قدر مسئولان کم گذاشتند، خداوند برای شفت سنگ تمام گذاشته است
 3. پاک سازی نقاط آلوده و مقابله با خرده فروشان مواد مخدر شفت
 4. منظور افتخاری مازندران بود؛ اشتباه لفظی سوء تعبیر را به دنبال داشته است
 5. سطح سواد نماینده نباید اینقدر پایین باشد/ آقای نماینده به فکر پیشرفت حوزه انتخابیه خودش باشد
 6. گزارش تصویری/ مانور دوگانه سوز نمودن نانوایی های شفت
 7. کل ایران جویبار را پایتخت کشتی ایران میداند نماینده شفت و فومن قائمشهر را!!
 8. گزارش تصویری/ واژگونی پراید به داخل رودخانه در شفت
 9. مشغول بررسی رانش زمین در منطقه هستیم/ روند پیگیری را به اطلاع عموم خواهیم رساند
 10. برخورد با خودرو جوان 36 ساله را در نصیرمحله به کام مرگ کشاند
 11. برای رسیدن تیربرق باید تا ساعت 12صبر می کردیم / نکات ایمنی در استفاده از چوب توسکا لحاظ شد
 12. افتخاری فروشی نیست/ مردم شفت و فومن نیاز به قیم ندارند
 13. با برخورد فیزیکی مخالفم/ عضویت در کمیسیون عمرانی با تاکید رهبری معظم انقلاب بوده است
 14. شرکت تمامی خانوارهای «تانی محله» در سرشماری اینترنتی نفوس مسکن
 15. برای کار سیاسی به احمدسرگوراب نیامده ام/ از عمق محرومیت این بخش باخبرم
 16. خوشحالم که فردی از همین منطقه بخشدار احمدسرگوراب شد/ حرف های زیادی در دل دارم
 17. لزوم توجه به نیروهای بومی در انجام پروژه های شهرستانی
 18. گزارش تصویری/ مراسم تودیع و معارفه بخشدار احمدسرگوراب
 19. بخشدار جدید احمدسرگوراب معارفه شد
 20. آیا رییس اداره محیط زیست شفت در حوادث سال 88 نقش داشته است؟