زمان انتشار: یکشنبه 19 شهریور 1391 - 02:37
کد خبر : 2254

گفتگوی اختصاصی صبح شفت با مدیر جدید آموزش و پرورش شفت

عبدالله رنجی :

من با یک مدیریت محکم و با اقتدار آمده ام .


آموزش و پرورش دوباره ساختن یا سازمان دادن تجربه‌است، به منظور اینکه معنای تجربه گسترش پیدا کند و برای هدایت و کنترل تجربیات بعدی ، فرد را بهتر قادر سازد. چند هفته ای است که تغییری در این سطح مدیریت این اداره در شفت صورت گرفت و این تغییر موجب شد تا گفتگویی را در راستای اهداف و نا گفته های این مدیر جدید انجام دهیم که از مقابلتان می گذرد.

صبح شفت : ضمن عرض سلام و احترام خدمت شما مدیر گرامی ، از اینکه وقتتان را در اختیارمان نهادید ؛ متشکریم. لطفا ابتدا خودتان را معرفی کنید.

من هم سلام عرض می کنم و خسته نباشید میگویم خدمت شمابزرگوار . من عبدالله رنجی ، 22 سال سابقه کار دارم که از این دوران 16 سال سابقه تدریس در دبیرستانهای شفت و چهار سال هم معاون آموزشی و پرورشی شهرستان بودم.الآن هم خدمت شما هستم در سمت مدیریت جدید آموزش و پرورش شهرستان شفت.

صبح شفت : آقای رنجی ! شما بعنوان یک مدیر، آموزش و پرورش را چگونه نهادی می بینید؟

ببینید ! آموزش و پرورش یعنی نهاد فرهنگی و اصلی ترین پایگاه تربیت انسانی است که بیشترین مسئولیت را و رسالت را در نهادینه کردن مفاهیمی چون قانون گرایی ، مسئولیت پذیری و مسئولیت جویی را دارد.

اهمیت نظام تعلیم و تربیت در نظام آموزش و پرورش بر هیچکس پوشیده نیست.آموزش و پرورش در فرایند تعامل و تفاهم  به سر می برد.تعلیم و تربیت از طریق گفتگو متضمن ذهن خلاق ، ارائه آزاد و روحیه سرشاد است و بر ما معلمان هست که بتوانیم فرصت ها را غنیمت شماریم و در تحقق اهداف حال و آینده استفاده کنیم.آموزش و پرورش با سیاست زدگی بیگانه است .

صبح شفت : در آموزش و پرورش سیستم کار می کند یا اینکه یک مدیر هم می تواند با نقش درست خود به شکوفایی نظام آموزشی کمک کند؟

در آموزش و پرورش هم سیستم کار می کند و هم تعامل و تلاش یک مدیر با همکاران خود.معمولا مدیری که در این اداره سیستمیک باشد کارش پر ثمرتر است.

در مدیریت تعاملی هم به نظر من مدیر باید روابط انسانیش قدرت فنی اش در مورد مسائل سیاسی خیلی بالاباشد.بعضی ها متأسفانه مدیریت را اینطور تعریف می کنند که : مدیریت یک سفره چند متری است که باید مدتی روی آن نشست و بعد دست به دست به دیگری سپرد. در صورتی که ما امروز به دنیای مدیریت نگاه کنیم می بینیم که مدیریت کمی جای خود را به مدیریت کیفی داده است.در آموزش و پرورش مدیری موفق است که با سواد باشد ؛ چون بیش از 99% از ارباب رجوع ما فرهنگیان – قشر تحصیلکرده جامعه – هستند.

صبح شفت : آقای رنجی شیوه مدیریت شما چگونه است؟

با توجه به موقعیت شهرستان من شیوه مدیریت خود را در چند بند عنوان کردم که چکیده آن را برای شما بازگو می کنم.یکی از اهداف من ارتقای کمّی و کیفی نظام آموزشی شهرستان ؛ دوم اینکه ارتقای جایگاه و رتبه شهرستان در بین مناطق مختلف استان است. دیگری ایجاد بستر مناسب جهت کشف استعدادها دانش آموزان در امور مختلف ورزشی ، آموزشی ، پرورشی و … است مثل حافظان قرآن. تدوین برنامه مدون برای ارتقای سطح مهارتی مدیران در سه مقطع آموزشی. توسعه فرهنگ اقامه نماز و اهتمام به برنامه نماز جماعت در مدارس و تقویت انس دانش آموزان و توسعه فرهنگ و سواد قرآنی و تأکید من بیشتر در این راستا روی دانش آموزان مقطع راهنمایی است. استفاده بهینه از پیشکسوتان آموزش و پرورش در ارتقای تحقق نظام آموزشی.

صبح شفت : اینگونه که پیداست شما با ورود خود در این سمت برنامه های قابل اجرای زیادی دارید . حال بفرمایید آنها را کی عملی می کنید؟

ما از همین پروژه مهر کار خودمان را شروع می کنیم. بر اساس تدوین برنامه مدون در چشم انداز 20 ساله نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ما بیشتر سعی کردیم که فعالیت های خومان را روی آن متمرکز کنیم چون خود مقام معظم رهبری روی آن تأکید کردند.

صبح شفت : آقای مدیر شنیده شده که تعدادی از واحد های آموزشی در سطح شهرستان حذف شده ، چه تدبیری را در این باره اندیشیدید؟

بر اساس کمبود دانش آموز و از طرفی دیگر نرم آموزشی که به ما داده اند مدارسی  که به اندازه کافی دانش آموز نداشته باشد  ؛ حذف می شوند. این در حالی است که با ورود ما به این سمت این تغییرات صورت گرفته و معلمان و دبیران نیز سازماندهی شده اند. ما فعلا هیچ نقشی نداریم و این دانش آموزان هستند که با توجه به سرویس هایی که آماده شده است به حمل و نقل دانش آموزان می پردازند.

صبح شفت : با انتصاب شما به این سمت و تغییری که در اکثر شهرستانها صورت گرفته ؛ آیا امسال در شفت تغییری در جابجایی مدیران در مقطع سه گانه واحد های آموزشی داریم یا نه ؟

آنهایی که با ما کار کنند و دلشان برای شفت بسوزد و با انگیزه باشند ؛ نگه می داریم و اگر با ما دوست ندارند کار کنند ؛ دوستانی هستند که انگیزه مضاعف دارند و ما سعی می کنیم برای آنها چاره ای بیاندیشیم.

صبح شفت : اگرناگفته هایی مانده که در این مصاحبه به آن پرداخته نشده باشد ؛ برای مخاطبانتان بفرمایید.

از تمامی کسانی که برای انتصاب من به این سمت چوب لای چرخ گذاشتند ؛ افترا ، تهمت و تخریب کردند که من نیام ، من آنها را به فال نیک می گیرم و همه  آنها را با خدمت خودم  جواب خواهم داد. آنها خواهند دید که اشتباه کرده اند . نه آنها را تخریب می کنم و نه آنها اگر فرصتی پیش بیاید انتقام می گیرم. به خدا واگذار می کنم . با من خیلی نامهربانی کردند. مطمئن باشید در جهت منافع شخصی کسی تلاش نخواهم کرد و همیشه منافع عموم را سرلوحه کارم قرار می دهم.

صبح شفت : و در پایان ؟

من تشکر می کنم از سایت صبح شفت و شما که به ما افتخار دادید و به ما اعتماد کردید . از همه روئسای قبلی که به اندازه توان خودشان تلاش کردند و آموزش و پرورش شفت را به اینجا رساندند هم تشکر می کنم . ما هرگز اینجا نیامده ایم که عملکرد مدیران دیگر را زیر سوال ببرم. هر کسی را بهر کاری ساختند. من با یک مدیریت محکم و با اقتدار آمده ام. به قول حافظ که می گوید:

در ره منزل لیلی که خطرهاست درآن / شرط اول قدم آن است که مجنون باشی

هدف و انگیزه ما این است که در توسعه شهرستان بکوشیم و این را به همکاری یکدیگر عملی خواهیم کرد . انشاءالله.

اخبار مرتبط
 1. برای کار سیاسی به احمدسرگوراب نیامده ام/ از عمق محرومیت این بخش باخبرم
 2. خوشحالم که فردی از همین منطقه بخشدار احمدسرگوراب شد/ حرف های زیادی در دل دارم
 3. لزوم توجه به نیروهای بومی در انجام پروژه های شهرستانی
 4. گزارش تصویری/ مراسم تودیع و معارفه بخشدار احمدسرگوراب
 5. بخشدار جدید احمدسرگوراب معارفه شد
 6. آیا رییس اداره محیط زیست شفت در حوادث سال 88 نقش داشته است؟
 7. هرآمدی رفتی در پیش دارد!
 8. بخشدار جدید احمدسرگوراب فردا معارفه می شود
 9. یک خانم نصیر محله ای برنده جایزه سرشماری اینترنتی شد
 10. 6 تن چوب قاچاق در شفت توقيف شد
 11. سرشماری اساس توسعه کشور/ سرشماری رایگان مددجویان در کمیته امداد شفت
 12. رئیس جدید پلیس راهور شهرستان شفت معارفه شد
 13. مراسم تودیع و معارفه رییس منابع طبیعی شفت برگزار شد
 14. تیرانداز شفتی به مرحله نهایی مسابقات اهداف پروازی کشور راه یافت
 15. تبلیغ ۱۰۰ مبلغ دینی به‌مناسبت دهه اول محرم در فومن و شفت
 16. بسته بودن مسجد این روستا در روز عاشورا کذب است
 17. جناب افتخاری ما هم با شما موافقیم
 18. سر شماری نفوس و مسکن نیاز آینده ماست .آینده را بی پاسخ نگذاریم “
 19. کلیه روستاهای شفت دارای طرح هادی مصوب هستند
 20. غفاری عثماوندانی رفت و توکل امید آمد!