زمان انتشار: چهارشنبه 24 دی 1393 - 12:04
کد خبر : 59616

۶۰۰ شهید دفاع از حجاب در دوره رضاخان ناشناخته مانده‌اند

معاون فرهنگی ـ اجتماعی شهرداری مشهد با اشاره به هشتاد‌ساله‌ شدن قیام گسترده مردم مشهد و حماسه گوهرشاد، ‌از فراخوان ملی گوهرشاد رونمایی و اعلام کرد بازخوانی و احیای حماسه جاویدان گوهرشاد در سال ‌١٣١٤ یکی‌ از پروژه‌های اصلی است.

به گزارش صبح شفت به نقل از فارس،معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد با اشاره به هشتاد‌ساله‌شدن قیام گسترده مردم مشهد و حماسه گوهرشاد اعلام کرد: یکی‌از پروژه‌های اصلی فرهنگی مشهد در سال‌٩٤، بازخوانی و احیای حماسه جاویدان گوهرشاد در سال ‌١٣١٤ است.

وی با اشاره به اینکه در این قیام، حداقل٦٠٠نفر از زائران و مجاوران حریم رضوی به‌جرم اعتراض به دیکتاتوری رضاخانی و دفاع از هویت فرهنگی و دینی قتل‌عام شدند، گفت: متاسفانه حتی نام یکی‌از این شهدا در فضای رسانه‌ای و فرهنگی کشور شناخته‌شده نیست و این نشان دهنده ظلم مضاعفی است که به این شهدای مظلوم در طی ده‌ها سال پس از شهادت‌شان رواداشته شده است.
جلیلی که در اتاق  گفت‌وگوی اهالی فکر و فرهنگ خراسان  سخن می‌گفت، اظهار امیدواری کرد: فراخوان ملی گوهرشاد بتواند گوشه‌ای از حماسه گسترده ملت ایران دربرابر هویت‌زدایی و استکبار سیاسی فرهنگی را ثبت و منتشر کند.

وی تاکید کرد: مقابله با هجوم وحشیانه موج فرهنگ‌زدایی رضاخانی منحصر به مشهد و قیام گوهر شاد نبوده و در تمام شهرها و روستاهای ایران مصداق داشته است.

جلیلی با اشاره به تلاش یک‌ساله دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در جمع‌آوری خاطرات مربوط‌ به دوران کشف حجاب رضاخانی از وجود مضامین فراوان و ناشنیده از نهضت گسترده مردمی در دفاع از هویت دینی خبر داد و تاکید کرد: معاونت فرهنگی شهرداری مشهد از دستاورد فعالیت‌های دفتر مطالعات جبهه فرهنگی برای هر چه باشکوه‌تر برگزار کردن هشتادمین سالگرد قیام گوهرشاد استفاده خواهد کرد.

جلیلی در این جلسه که با حضور استاندار خراسان، مدیر کل میراث فرهنگی، مدیرکل ارشاد و جمعی از نخبگان علمی و هنری خراسان برگزار شد، اظهار داشت: کارهای هنری و رسانه‌ای و پژوهشی بسیاری در این حوزه قابل‌پیگیری است و معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد در این زمینه آماده هرگونه همکاری با فرهیختگان، هنرمندان و فعالان فرهنگی و اجتماعی است.

جلیلی با اشاره به سخنان رئیس‌جمهور در سفر استانی به مشهد گفت: خوشبختانه آقای روحانی تاکید ویژه‌ای بر پاسداشت حماسه گوهرشاد به‌عنوان نقطه اوج مبارزات مردم ایران در دفاع از فرهنگ ملی و هویت دینی داشت و امیدوارم دوستان دولت نیز در سال ٩٤ عنایت ویژه‌ای به فراخوان ملی گوهرشاد داشته باشند.

در این جلسه علیرضا رشیدیان، استاندار خراسان‌رضوی با استقبال از این حرکت اظهار داشت: فعالان و نخبگان عرصه فرهنگ و هنر، سربازانی هستند که با استفاده از ابزار هنر در شبیخون نابرابر نظام سلطه، دلیرانه مقاومت می‌کنند.

وی با بیان اینکه فرهنگ ما باید مبتنی‌بر اصول و ارزش‌های اسلامی شکل گیرد، افزود: دغدغه تمامی مسئولان، تلاش برای تحقق جامعه‌ای آرمانی، اخلاقی، دین‌‌مدار، دین‌باور، بانشاط، متحد و منطبق بر آموزه‌های دینی و منویات مقام معظم رهبری و فرهنگ اصیل ایرانی است.

اخبار مرتبط
 1. منظور افتخاری مازندران بود؛ اشتباه لفظی سوء تعبیر را به دنبال داشته است
 2. سطح سواد نماینده نباید اینقدر پایین باشد/ آقای نماینده به فکر پیشرفت حوزه انتخابیه خودش باشد
 3. گزارش تصویری/ مانور دوگانه سوز نمودن نانوایی های شفت
 4. کل ایران جویبار را پایتخت کشتی ایران میداند نماینده شفت و فومن قائمشهر را!!
 5. گزارش تصویری/ واژگونی پراید به داخل رودخانه در شفت
 6. مشغول بررسی رانش زمین در منطقه هستیم/ روند پیگیری را به اطلاع عموم خواهیم رساند
 7. برخورد با خودرو جوان 36 ساله را در نصیرمحله به کام مرگ کشاند
 8. برای رسیدن تیربرق باید تا ساعت 12صبر می کردیم / نکات ایمنی در استفاده از چوب توسکا لحاظ شد
 9. افتخاری فروشی نیست/ مردم شفت و فومن نیاز به قیم ندارند
 10. با برخورد فیزیکی مخالفم/ عضویت در کمیسیون عمرانی با تاکید رهبری معظم انقلاب بوده است
 11. شرکت تمامی خانوارهای «تانی محله» در سرشماری اینترنتی نفوس مسکن
 12. برای کار سیاسی به احمدسرگوراب نیامده ام/ از عمق محرومیت این بخش باخبرم
 13. خوشحالم که فردی از همین منطقه بخشدار احمدسرگوراب شد/ حرف های زیادی در دل دارم
 14. لزوم توجه به نیروهای بومی در انجام پروژه های شهرستانی
 15. گزارش تصویری/ مراسم تودیع و معارفه بخشدار احمدسرگوراب
 16. بخشدار جدید احمدسرگوراب معارفه شد
 17. آیا رییس اداره محیط زیست شفت در حوادث سال 88 نقش داشته است؟
 18. هرآمدی رفتی در پیش دارد!
 19. بخشدار جدید احمدسرگوراب فردا معارفه می شود
 20. یک خانم نصیر محله ای برنده جایزه سرشماری اینترنتی شد