زمان انتشار: جمعه 13 اردیبهشت 1392 - 11:52
کد خبر : 11532

۴۰ میلیون سند حقانیت ایران درباره خلیج فارس

علی‌اکبر صالحی در مراسم رونمایی از آثار تازه منتشر شده وزارت امور خارجه در سرای اهل قلم نمایشگاه کتاب تهران گفت: وجود ۴۰ میلیون برگ سند در رابطه با خلیج فارس، حقانیت ایران در این زمینه را نشان می‌دهد

به گزارش صبح شفت به نقل از  تسنیم، مراسم رونمایی از تازه‌های کتاب منتشر شده از سوی وزارت امور خارجه عصر امروز ۱۲ اردیبهشت با حضور علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه،‌ سیدمحمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و چند تن از مسئولان فرهنگی در سرای اهل قلم برگزار شد.
صالحی در ابتدای سخنانش با بیان اینکه از ابتدای انقلاب تاکنون بیش از هزار عنوان کتاب از سوی وزارت امور خارجه منتشر شده است و امروز هم از ۲۰ عنوان کتاب تازه تالیف از سوی این وزارتخانه رونمایی خواهد شد، به اطلس «کلات نادری» اشاره کرد و افزود: طبق اطلاعات داده شده بیش از ۴۰ میلیون برگ سند در وزارت امورخارجه در خصوص مسئله خلیج فارس وجود دارد که این تعداد بیانگر حاکمیت و اقتدار ایران بر خلیج فارس است.
وی در ادامه با بیان اینکه رشد منابع مکتوب منتشر شده در بعد از انقلاب با سالهای قبل از پیروزی آن قابل مقایسه نیست، ادامه داد: قبل از انقلاب قریب به هزار عنوان کتاب در هر سال منتشر می‌شد، اما طبق آمار اعلام شده در سال گذشته نزدیک به ۶۹ هزار عنوان کتاب منتشر شده است؛ به عبارت دیگر این تعداد تولیدات فکری و اندیشه‌ای ما را بعد از انقلاب نشان می‌دهد که ۶۹ برابر شده است.
وزیر امور خارجه با بیان اینکه تولید اندیشه یکی از عناصر قدرت در حوزه بین الملل مطرح است، به فعالیت‌های ایران در این راستا اشاره کرد و یادآور شد: کشوری که بتواند تولید اندیشه کند، بسترساز یک تمدن است و جمهوری اسلامی ایران تنها توسعه صنعتی را مد نظر قرار نداده، بلکه زیربنای این توسعه را بر مبنای معرفت می‌داند که به برکت این نظام و توصیه‌های امام و مقام معظم رهبری در طی سالهای اخیر شاهد تراکم تجارب در این زمینه هستیم. امروز ما وارث یک بنیاد عظیم به نام اندیشه و فرهنگ هستیم که تجلی آن همین رویداد بزرگ کتاب یعنی نمایشگاه کتاب است.
صالحی در ادامه با بیان اینکه برای روشن‌تر شدن مفهوم ۶۹ هزار عنوان در هر سال باید آن را با دیگر کشورها مقایسه کنیم، ادامه داد: مجموع کل عناوین منتشر شده در ۵۷ کشور اسلامی کمتر از تعدادی است که ایران هر ساله آن را چاپ می‌کند. ایران بالاترین نرخ رشد تولید علم در جهان را دارد و به عنوان یک الگو در عرصه بین الملل عرض اندام می‌کند. اینکه نام ایران را همواره در رسانه‌ها می‌شنویم و بند اول دستورات رئیس دو دولت در مذاکراتشان مسئله ایران است، موید قدرت ما است. این امر نشان می‌دهد که ایران با سلاح اندیشه پنجه در پنجه استکبار زده است .
وی ادامه داد: اگر بحث توسعه و پیشرفت ایران صرفاً در حوزه مباحث فنی بود دیگران نگران نبودند اما اکنون بحث ما بحث اندیشه است ۱۴۰۰ سال پیش اسلام پدیدار شد و روز به روز رشد کرد، اما این اندیشه مجدداً با بروز انقلاب احیا شد اندیشه ای که غبار گرفته بود در طی سه دهه اخیر دوباره زنده شد اکنون نیز جمهوری اسلامی ایران به این سمت می‌رود که خود را به عنوان یک قدرت تمدن ساز به دنیا معرفی کند.
صالحی در ادامه سخنان خود به گزارش سال ۲۰۱۳ سازمان ملل متحد اشاره کرد و با بیان اینکه در این گزارش ما بعد از کره جنوبی بالاترین رشد نرخ شاخص‌های انسانی را داشتیم، ادامه داد: جهت انقلاب درست است و می‌رود تا آرمان‌های راکه برای خود ترسیم کرده بود به جهانیان نشان دهد.
سیدمحمد حسینی یکی دیگر از سخنرانان این مراسم بود که در ابتدای صحبت‌هایش به آثار منتشر شده از سوی وزارت امور خارجه اشاره کرد و گفت: این انتظار از همه وزارتخانه‌ها است که منابع مورد نیاز را تامین کنند و اطلاعات موجود را در قالب کتاب در راستای اعتلای سیاست خارجی ارائه دهند.
وی با اشاره به رهنمودهای مقام معظم رهبری در خصوص سیاست خارجی گفت: دیپلمات‌های ما اطلاعات ارزشمندی دارند که باید ثبت و ضبط شوند و مورد استفاده قرار گیرند. همین طور اساتیدی که در دانشگاه‌ها در رشته های مرتبط در حال تدریس هستند نیز باید هر اندازه که می‌توانند تجربیات و علم خود را در اختیار دانشجویان قرار دهند. در طول این مدت بالغ بر ۵۰۰ عنوان کتاب از سوی وزارت امور خارجه منتشر شد که بخشی از آنها مرجع و بخش نیز درسی و دانشگاهی بودند .
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به انتشار نقشه‌ها و اسناد از سوی وزارت امور خارجه گفت: خوشحالم که وزارت امور خارجه در حوزه نشر الکترونیک هم وارد شده است. امیدوارم که با همکاری این وزارتخانه هیئت‌های خارجی هم از نمایشگاه کتاب دیدن کنند و از نزدیک شاهد استقبال مردم از این نمایشگاه که در سطح منطقه بی بدیل است باشند.
در پایان این مراسم نیز از کتاب‌های منتشر شده از سوی وزارت امور خارجه رونمایی شد. «اسلام‌گرایان»،‌ «منطقه‌گرایی نو»، «مخزن نقشه‌ها» و «آثار کاشف الغطاء» از جمله این منابع بود.
اخبار مرتبط
 1. دندان فاسد مدیر بی کفایت است نه جوان با لیاقت شفتی/ تمام رفتار شما زیر ذره بین فرزندان مردم است
 2. مراسم سالروز شهادت امام سجاد(ع) در شفت برگزار شد+تصاویر
 3. تصادف شدید پژو و پیکان وانت در شفت+تصاویر
 4. مصدومین تصادف امروز به رشت منتقل شدند
 5. مردم نگران نباشند/ سوخت کافی بدست مردم منطقه خواهد رسید
 6. ورزشکار شفتی قهرمان مسابقات کیک بوکسینگ جمهوری آذربایجان شد
 7. شاخ به شاخ شدن با پژو، خودروی پراید را نصف کرد+تصاویر
 8. نبود نفت سفید مشکل حاد اهالی شهرک امامزاده ابراهیم/ مسوولین این مشکل را برطرف نمایند
 9. گزارش تصویری/ برگزاراری انتخابات دانش آموزی در شفت
 10. برای رویش راهی است حتی در سخت ترین شرایط/ هر قدر مسئولان کم گذاشتند، خداوند برای شفت سنگ تمام گذاشته است
 11. پاک سازی نقاط آلوده و مقابله با خرده فروشان مواد مخدر شفت
 12. منظور افتخاری مازندران بود؛ اشتباه لفظی سوء تعبیر را به دنبال داشته است
 13. سطح سواد نماینده نباید اینقدر پایین باشد/ آقای نماینده به فکر پیشرفت حوزه انتخابیه خودش باشد
 14. گزارش تصویری/ مانور دوگانه سوز نمودن نانوایی های شفت
 15. کل ایران جویبار را پایتخت کشتی ایران میداند نماینده شفت و فومن قائمشهر را!!
 16. گزارش تصویری/ واژگونی پراید به داخل رودخانه در شفت
 17. مشغول بررسی رانش زمین در منطقه هستیم/ روند پیگیری را به اطلاع عموم خواهیم رساند
 18. برخورد با خودرو جوان 36 ساله را در نصیرمحله به کام مرگ کشاند
 19. برای رسیدن تیربرق باید تا ساعت 12صبر می کردیم / نکات ایمنی در استفاده از چوب توسکا لحاظ شد
 20. افتخاری فروشی نیست/ مردم شفت و فومن نیاز به قیم ندارند