زمان انتشار: سه شنبه 23 دی 1393 - 15:25
کد خبر : 59520

۱۶ عصر تا ۲۳ شب پیک وقوع جرائم

رئیس پلیس پیشگیری تهران بزرگ با اشاره به اینکه ۱۶ عصر تا ۲۳ شب پیک وقوع جرائم است، گفت: میانگین حضور مأموران پلیس تهران در صحنه وقوع جرائم ۶ دقیقه است.

به گزارش صبح شفت به نقل از فارس،سرهنگ محسن خانچرلی در نشست خبری پلیس پیشگیری تهران بزرگ به طرح مدیریت کیفیت ناجا (مکنا) اشاره کرد و اظهار داشت: نیروی انتظامی یکی از سازمان‌هایی است که به طور مستقیم با مردم سروکار دارد و باید رضایت مردم را افزایش دهد، چرا که روزانه تعداد زیادی از شهروندان در حوزه خدماتی، انتظامی و امنیتی در کلانتری‌ها حضور می‌یابند.

وی به کلید خوردن طرح مکنا در سال 86 اشاره کرد و گفت:‌ یکسری کارهای پژوهشی، تحقیقاتی و مطالعاتی برای اجرای این طرح شروع شد که در سال 89 مکنا به طور عملیاتی فعالیت خود را آغاز کرد و پلیس پیشگیری تهران بزرگ جزو اولین رده‌ای بود که در تهران بزرگ برای اجرای این طرح اعلام آمادگی کرد.

این مقام ارشد انتظامی، محورهای طرح مکنا را بهسازی محیط، تعالی رفتار پرسنل در ارتباط با مردم و ارباب‌ رجوع و بحث فرآیندها و اقدامات کلانتری‌ها برشمرد.

سرهنگ خانچرلی تصریح کرد: در سال 91 برای اولین بار در تهران بزرگ کلانتری 121 سلیمانیه به عنوان پایلوت انتخاب شد تا طرح مکنا در آن اجرا شود که بعد از ارزیابی مشاهده کردیم که به حدود 80 تا 85 درصد خواسته خود رسیده‌ایم و بعد از آن در سال 92 ما تعداد کلانتری‌هایی را که طرح مکنا در آن اجرا شد به 64 کلانتری ارتقاء دادیم.

رئیس پلیس پیشگیری تهران بزرگ ادامه داد: ما در تهران بزرگ دنبال مدلی بودیم تا در سراسر کشور آن را به مرحله اجرا بگذاریم بخصوص در مرحله فرآیندها، و خوشبختانه وقتی در 64 کلانتری طرح مکنا به صورت ارزیابی اجرا شد یک تعداد از آنها به عنوان رتبه برتر در کشور و تعدادی دیگر گواهینامه مکنا را دریافت کردند و از طرفی بر اساس نظرسنجی‌های انجام شده، سطح رضایت مردم نسبت به عملکرد کلانتری‌ها به شدت بالا رفته بود.

وی با بیان اینکه در تهران بزرگ 84 کلانتری وجود دارد، گفت: برای اجرای طرح مکنا در کلانتری‌های تحت تملک خود تغییرات فیزیکی و بهسازی محیط را انجام دادیم اما در 15 کلانتری دیگر که استیجاری بود طرح‌های دیگر را انجام دادیم.

این مقام انتظامی ادامه داد: افزایش کلانتری به تنهایی نمی‌تواند امنیت را فراهم کند و باید با افزایش گشتی‌ها امنیت را ارتقاء دهیم که در این زمینه مصوبه گرفتیم و 8 کلانتری دیگر نیز به کلانتری‌های تهران افزوده می‌شود.

سرهنگ خانچرلی به کاهش 45 درصدی سطح تخلفات کارکنان انتظامی تهران بزرگ در 9 ماهه اخیر نسبت به مدت مشابه خبر داد و گفت: تخلفات نسبت به سال‌های قبل کاهش خوبی داشته است.

وی در ادامه به عملیاتی کردن بحث 197 اشاره کرد و گفت:‌ ما اولین پلیسی بودیم که از اجرای طرح 197 با کلانتری‌ها استقبال کردیم.

وی گفت: بیش از 90 واحد بازرسی در قالب پایگاه‌ها در بحث 197 مستقر هستند و افرادی که در این حوزه کار می‌کنند، از جمله مأمورانی هستند که خود در کلانتری مشغول به کار بوده‌اند و از نزدیک به مسائل کلانتری‌ها آشنا هستند؛ البته در قسمت ورودی به کلانتری‌ها و همچنین در داخل کلانتری‌ها بنری نصب شده که به شهروندان مدت زمان انجام هر فرآیند را در کلانتری گوشزد می‌کند تا اگر مسئله‌ای پیش آمد با 197 در میان بگذارند و کارهای ورودی ارباب رجوع به کلانتری نیز این موضوع را متذکر شده‌ایم.

این مقام ارشد انتظامی با تاکید بر این مطلب که حوزه کار کلانتری‌ها از نظر عملیاتی هیچ تفاوتی در شب و روز ندارد، گفت: تعداد گشتی‌ها یکسان است، البته تغییر تاکتیک در اختیار رئیس کلانتری است؛ ممکن است در مقطعی از زمان با تعجب به نیاز تعداد گشتی‌ها به اوج برسد.

سرهنگ خانچرلی تصریح کرد:‌ از ساعت 16 تا 22-23  پیک وقوع جرایم را شاهدیم چرا که تعداد تماس‌های 110 در این مدت زمانی بیشتر است.

وی تعداد گشتی‌های روزانه در تهران را حداقل 600 واحد گشت انتظامی عنوان کرد و گفت: جدیدا 400 موتورسیکلت را اضافه کرده‌ایم.

رئیس پلیس پیشگیری تهران بزرگ میانگین زمان حضور پلیس تهران در سر صحنه را 6 دقیقه عنوان کرد و گفت: ناجا میانگین حضور پلیس را 15 دقیقه اعلام کرده اما پلیس تهران بزرگ با توجه به راه‌اندازی ناوگان موتوری زمان حضورش در صحنه کاهش یافته است.

وی افزود: 600 موتورسوار 110 را نیز راه‌اندازی کرده‌ایم.

این مقام ارشد انتظامی به رسیدگی به 500 هزار پرونده در 9 ماهه گذشته اشاره و تصریح کرد: از آن تعداد پرونده‌هایی که تحویل به مشاوره می‌شود، 70 تا 75 درصدشان تبدیل به مصالحه می‌شود.

رئیس پلیس پیشگیری تهران بزرگ بیان داشت: بیشترین موضوعات تحت رسیدگی در کلانتری‌ها نزاع، سرقت، تصادفات، اختلافات ملکی و خانوادگی است.

وی گفت: در برخی محدوده‌ها نیاز به اجرای طرح دسته‌جمعی و گروهی داریم و به طور مثال در برخی محدوده‌ها مثل دره فرحزاد به طور مستمر هر روز اجرای طرح داریم که نیروهای متخصص با افراد قاچاقچی برخورد کرده و هر روز هم طرح داریم و هم دستگیری.

این مقام ارشد انتظامی تعداد دستگیری‌ها در 9 ماهه گذشته را بیش از 25 هزار نفر عنوان کرد و گفت: این تعداد در ارتباط با جرایم مختلفی از سرقت و نزاع گرفته تا درگیری جلب بوده‌اند که البته بیشترین دستگیری‌ها دستگیری سارقان بود.

وی در پاسخ به سؤالی در مورد سهمیه سوخت ناجا، گفت: گشتی‌های پلیس تهران مشکل سوخت ندارند،

سرهنگ خانچرلی در ادامه معرفی طرح مکنا، بازداشتگاه را از تحت‌نظرگاه‌ جدا عنوان کرد و گفت:‌بازداشتگاه‌ها تحت نظر سازمان زندان‌ها هستند و پلیس آگاهی و پلیس مواد مخدر بازداشتگاه دارند اما کلانتری‌ها تحت‌نظرگاه دارند و بیش از 24 ساعت حق نگهداری افراد را ندارند مگر با دستور قضایی؛ البته تمام این تحت نظرگاه‌ها مجهز به دوربین هستند.

وی در پاسخ به سؤالی در مورد استفاده پلیس از دوربین‌های سطح شهر گفت: در مواقع لزوم پلیس با هماهنگی شهرداری از دوربین‌ سطح شهر استفاده می‌کند.

اخبار مرتبط
 1. مصدومین تصادف امروز به رشت منتقل شدند
 2. مردم نگران نباشند/ سوخت کافی بدست مردم منطقه خواهد رسید
 3. ورزشکار شفتی قهرمان مسابقات کیک بوکسینگ جمهوری آذربایجان شد
 4. شاخ به شاخ شدن با پژو، خودروی پراید را نصف کرد+تصاویر
 5. نبود نفت سفید مشکل حاد اهالی شهرک امامزاده ابراهیم/ مسوولین این مشکل را برطرف نمایند
 6. گزارش تصویری/ برگزاراری انتخابات دانش آموزی در شفت
 7. برای رویش راهی است حتی در سخت ترین شرایط/ هر قدر مسئولان کم گذاشتند، خداوند برای شفت سنگ تمام گذاشته است
 8. پاک سازی نقاط آلوده و مقابله با خرده فروشان مواد مخدر شفت
 9. منظور افتخاری مازندران بود؛ اشتباه لفظی سوء تعبیر را به دنبال داشته است
 10. سطح سواد نماینده نباید اینقدر پایین باشد/ آقای نماینده به فکر پیشرفت حوزه انتخابیه خودش باشد
 11. گزارش تصویری/ مانور دوگانه سوز نمودن نانوایی های شفت
 12. کل ایران جویبار را پایتخت کشتی ایران میداند نماینده شفت و فومن قائمشهر را!!
 13. گزارش تصویری/ واژگونی پراید به داخل رودخانه در شفت
 14. مشغول بررسی رانش زمین در منطقه هستیم/ روند پیگیری را به اطلاع عموم خواهیم رساند
 15. برخورد با خودرو جوان 36 ساله را در نصیرمحله به کام مرگ کشاند
 16. برای رسیدن تیربرق باید تا ساعت 12صبر می کردیم / نکات ایمنی در استفاده از چوب توسکا لحاظ شد
 17. افتخاری فروشی نیست/ مردم شفت و فومن نیاز به قیم ندارند
 18. با برخورد فیزیکی مخالفم/ عضویت در کمیسیون عمرانی با تاکید رهبری معظم انقلاب بوده است
 19. شرکت تمامی خانوارهای «تانی محله» در سرشماری اینترنتی نفوس مسکن
 20. برای کار سیاسی به احمدسرگوراب نیامده ام/ از عمق محرومیت این بخش باخبرم