زمان انتشار: دوشنبه 17 فروردین 1394 - 09:10
کد خبر : 63762

یورش نظامیان آل‌سعود به قطیف

نظامیان سعودی برای منحرف کرن افکار عمومی از شکست در برابر جنبش انصارالله یمن، روز یکشنبه در اقدامی انتقامجویانه به ساکنان شیعی قطیف یورش برده و چندین نفر از آنها را بازداشت کردند

به گزارش صبح شفت ،نظامیان سعودی روز یکشنبه به بهانه دستگیری چندین نفر از متهمان تحت تعقیب در قطیف، به منازل مسکونی مردم شیعی عربستان در این شهر یورش بردند.

پایگاه خبری «قطیف نیوز» در این باره گزارش داد که نظامیان آل سعود به منازل مسکونی 15 نفر در شمال العوامیه حمله و همزمان اقدام به تیراندازی کردند.

بر اساس این گزارش، نظامیان عربستانی با یورش خود به قطیف چندین نفر از ساکنان آن از جمله «ابراهیم، احمد و علی آل سعید» را بازداشت کردند.

ساکنان قطیف در پی این اقدامات سرکوبگرانه، با راهپیمایی در خیابان‌های قطیف علیه خاندان آل‌سعود، سرکوبگری‌های مخالفان از سوی رژیم سعودی را به شدت محکوم کردند.

فعالان سیاسی می‌گویند که حدود 40 هزار زندانی سیاسی در عربستان سعودی است و تعدادی از آن‌ها بدون هیچ اتهامی در زندان نگه داشته می‌شوند.

مخالفان عربستانی از سال 2011 تظاهراتی اعتراض آمیز را بویژه در شهرهای قطیف و العوامیه واقع در استان الشرقیه برگزار کردند.مخالفان در جریان تظاهرات خود، آزادی همه زندانیان سیاسی، آزادی بیان و همچنین پایان دادن به تبعیض گسترده در این کشور را خواستار شدند اما از آنجایی ‎که رژیم سعودی به درخواست معترضان این کشور توجهی نمی کند، رفته رفته درخواست مخالفان تغییر کرد و به درخواست برای تغییر رژیم تبدیل شده است.

حمله نظامیان آل سعود به ساکنان شیعی قطیف در حالی صورت می گیرد که عربستان حملات خود علیه مردم بی گناه یمن را از یازده روز گذشته آغاز کرده است و در پی این تجاوزات بیش از دو هزار نفر کشته و زخمی شدند. برخی تحلیلگران سیاسی بر این باروند که حمله روز یکشنبه نظامیان آل سعودی علیه ساکنان قطیف به دلیل شکستی است که عربستان در مبارزه با جنبش انصارالله یمن با آن مواجه شده است.

در همین ارتباط، «فواد ابراهیم» معارض عربستانی در گفت‌وگو با تلویزیون المیادین با اشاره به حمله شب گذشته نیروهای امنیتی سعودی به العوامیه در شرق عربستان تاکید کرد که این اقدام نیروهای امنیتی انعکاس شکست عملیات علیه یمن بود.

فواد ابراهیم با اشاره به اینکه اقدامات سرکوبگرانه رژیم آل سعود در منطقه الشرقیه علیه شیعیان امری بی سابقه نیست، تاکید کرد که حمله امشب در واقع نتیجه شکست آنها در عملیات یمن است و حمله به مردم و دستگیر کردن جوانان شاخصی است که نشان می دهد که ارتش در یمن شکست خورده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه سعودی‌ها با این حمله تلاش دارند تا هیبت خود را به رخ مردم کشورشان بکشند، تاکید کردکه انتظار می‌رود حملات علیه مردم در استان‌های شرقی عربستان ادامه داشته باشد و سرکوب‌ها تشدید شود.

این معارض سعودی در ادامه با بیان اینکه این اقدامات سرکوبگرانه سعودی مشکل را حل نمی‌کند چرا که اقدامات مردم مسالمت آمیز است، اظهار داشت که اقدامات خصمانه رژیم سعودی علیه ساکنان قطیف و العوامیه، محاصره محله‌ها و دستگیری مردم تنها تلاشی سیاسی است./دانا

اخبار مرتبط
 1. دکتر نوبخت برای ایت الله حجتی شفتی نوشت: همه خاطراتم از خورشید
 2. آقایان از کدام نجابت سوء استفاده میکنید
 3. دندان فاسد مدیر بی کفایت است نه جوان با لیاقت شفتی/ تمام رفتار شما زیر ذره بین فرزندان مردم است
 4. مراسم سالروز شهادت امام سجاد(ع) در شفت برگزار شد+تصاویر
 5. تصادف شدید پژو و پیکان وانت در شفت+تصاویر
 6. مصدومین تصادف امروز به رشت منتقل شدند
 7. مردم نگران نباشند/ سوخت کافی بدست مردم منطقه خواهد رسید
 8. ورزشکار شفتی قهرمان مسابقات کیک بوکسینگ جمهوری آذربایجان شد
 9. شاخ به شاخ شدن با پژو، خودروی پراید را نصف کرد+تصاویر
 10. نبود نفت سفید مشکل حاد اهالی شهرک امامزاده ابراهیم/ مسوولین این مشکل را برطرف نمایند
 11. گزارش تصویری/ برگزاراری انتخابات دانش آموزی در شفت
 12. برای رویش راهی است حتی در سخت ترین شرایط/ هر قدر مسئولان کم گذاشتند، خداوند برای شفت سنگ تمام گذاشته است
 13. پاک سازی نقاط آلوده و مقابله با خرده فروشان مواد مخدر شفت
 14. منظور افتخاری مازندران بود؛ اشتباه لفظی سوء تعبیر را به دنبال داشته است
 15. سطح سواد نماینده نباید اینقدر پایین باشد/ آقای نماینده به فکر پیشرفت حوزه انتخابیه خودش باشد
 16. گزارش تصویری/ مانور دوگانه سوز نمودن نانوایی های شفت
 17. کل ایران جویبار را پایتخت کشتی ایران میداند نماینده شفت و فومن قائمشهر را!!
 18. گزارش تصویری/ واژگونی پراید به داخل رودخانه در شفت
 19. مشغول بررسی رانش زمین در منطقه هستیم/ روند پیگیری را به اطلاع عموم خواهیم رساند
 20. برخورد با خودرو جوان 36 ساله را در نصیرمحله به کام مرگ کشاند