زمان انتشار: جمعه 23 فروردین 1392 - 13:52
کد خبر : 7970

گوجه‌فرنگی ارزان می‌شود

در پی افزایش قیمت گوجه فرنگی معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان از عرضه گوجه‌فرنگی مناطق گرم‌سیری طی دوهفته آینده و تشدید برخورد با دلالان خبر داد

به گزارش صبح شفت ، مجتبی فراهانی، معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در گفت‌وگو با ایسنا، درباره افزایش قیمت میوه و صیفی‌جات به خصوص گوجه فرنگی در فروردین ماه سال جاری اظهار کرد:‌ قیمت‌گذاری میوه بر عهده سازمان حمایت نیست و قیمت این محصول براساس مصوبات میادین میوه و تره‌بار تعیین می‌شود.

وی ادامه داد:‌ البته در بحث نظارت بر قیمت و جلوگیری از گرانفروشی میوه سازمان حمایت وارد عمل شده و سود عمده‌فروشی و خرده فروشی آن را تعیین و به بازرسان خود اعلام کرده‌ است.

فراهانی با بیان این‌که در حال حاضر گوجه فرنگی در بازار با کمبود مواجه است و نمی‌توان قیمت ثابتی را برای آن تعیین کرد، گفت: با این وجود بازرسان مستقر ما در میادین مرکزی براساس چارچوبی که تعیین شده با متخلفان برخورد می کنند.

معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت درباره نحوه عملکرد بازرسان خاطرنشان کرد: بازرسان مستقر در میادین اصلی تک تک بارفروشان و فاکتورهای فروش و خرید آن‌ها و همچنین سود دریافتی را کنترل کرده و در صورت تخلف با آن‌ها برخورد می‌کنند.

وی خبر داد: به طور مثال در حالی که 1200 غرفه در میدان مرکزی میوه و تره‌بار میدان مادر تهران وجود دارد از ابتدای سال جاری 300 پرونده تخلفاتی در این میدان تشکیل شده است.

به گفته فراهانی، بازرسان حداقل یک بار به صورت کامل در اول صبح محصولات کشاورزی که توسط بارفروشان به میدان وارد شده است را مورد بازرسی قرار داده تا بر سود عمده فروشی آن ها نظارت کنند.

معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت با بیان این‌که عمده مشکلات بازرسان ما در غرفه‌های استیجاری است خاطرنشان کرد: برخی از غرفه‌های میدان‌های مرکزی استیجاری بوده و همین موضوع باعث ورود دلالان به این میادین شده است. یکی از کارهایی که برای ما در اولویت قرار گرفته نیز برخورد با همین دلالان است.

وی با تاکید بر این‌که واحدهای استیجاری از سوی بازرسان مورد رصد و پایش بیشتر و دقیق‌تری قرار می‌گیرد، گفت:‌ این درحالی است که در غرفه‌های شخصی که استیجاری نیست درصد تخلف کمتری را در آن‌ها شاهد هستیم.

فراهانی بیان کرد: قیمت‌ برخی محصولات مثل کیوی، خیار و گوجه فرنگی روند رو به کاهش دارد زیرا عرضه آن در هفته‌های آینده افزایش می‌یابد.

به گفته معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت، به طور قطع قیمت صیفی‌جاتی که در روزهای اخیر روند افزایشی داشته حدود 60 تا 70 درصد کاهش قیمت خواهند داشت و پیش بینی می کنیم با آمدن گوجه فرنگی از مناطق گرمسیری قیمت آن ظرف یک یا دو هفته آینده کاهش یابد.

وی درباره روند بازرسی‌ها از بازار میوه و صیفی‌جات در اسفند پارسال و فروردین ماه سال جاری، تصریح کرد: از پانزدهم اسفند تا آخر همین ماه 42 هزار مورد بازرسی از سردخانه‌ها، انبارهای سنتی‌، بارفروشان و خرده‌فروش‌ها انجام شده که بیش از 2400 پرونده طی این بازرسی‌ها تشکیل شده است.

فراهانی ادامه داد: از اول فروردین ماه با توجه به اینکه میوه‌های زمستانی تمام شده و میوه‌های گرمسیری نیز وارد بازار نشده هر ساله در این مقطع زمانی شاهد نوسان در قیمت‌ها می‌شویم.

او با تاکید بر این‌که به همین دلیل نظارت بر بازار میوه و صیفی‌جات را در اولویت اصلی خود قرار داده‌ایم، خاطرنشان کرد: پیش از عید بازار آجیل و خشکبار و پوشاک اولویت اصلی را تشکیل می‌داد زیرا عرضه میوه تنظیم بازاری مانع از افزایش قیمت‌ها می‌شد ولی از آغاز فروردین ماه آجیل و خشکبار و پوشاک در اولویت دوم و سوم ما قرار گرفت.

وی افزود: بر همین اساس از اول تا 18 فروردین ماه بیش از 54 بازرسی از بازار میوه وصیفی جات انجام شده و 3900 پرونده تشکیل شده است.

فراهانی با تاکید بر این‌که در این پروسه زمانی بازرسی‌ها در بازار میوه تشدید شد بیان کرد:‌ لذا رسیدگی و جلوگیری از تخلفات این بازار در اولویت کاری بازرسان ما قرار گرفت.

معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت در پاسخ به این سوال که با توجه به بازرسی‌ها دلیل نوسان قیمت پرتقال در تعطیلات عید چه بوده است خاطرنشان کرد: مسوولان اعلام کرده‌اند که پرتقال به میزان نیاز و حتی مازاد بر آن وجود دارد لذا ما در حال ارسال پرتقال‌ها به شهرستان‌ها هستیم.

وی در پایان با تاکید بر این‌که در قیمت میوه حباب تشکیل شده است، تصریح کرد: عده‌ای فرصت طلب با ایجاد جو روانی در بازار میوه حباب ایجاد کرده و به طور قطع در هفته‌های آینده هیچ مشکلی از بابت قیمت گوجه فرنگی و میزان عرضه آن نخواهیم داشت.

اخبار مرتبط
 1. کل ایران جویبار را پایتخت کشتی ایران میداند نماینده شفت و فومن قائمشهر را!!
 2. گزارش تصویری/ واژگونی پراید به داخل رودخانه در شفت
 3. مشغول بررسی رانش زمین در منطقه هستیم/ روند پیگیری را به اطلاع عموم خواهیم رساند
 4. برخورد با خودرو جوان 36 ساله را در نصیرمحله به کام مرگ کشاند
 5. برای رسیدن تیربرق باید تا ساعت 12صبر می کردیم / نکات ایمنی در استفاده از چوب توسکا لحاظ شد
 6. افتخاری فروشی نیست/ مردم شفت و فومن نیاز به قیم ندارند
 7. با برخورد فیزیکی مخالفم/ عضویت در کمیسیون عمرانی با تاکید رهبری معظم انقلاب بوده است
 8. شرکت تمامی خانوارهای «تانی محله» در سرشماری اینترنتی نفوس مسکن
 9. برای کار سیاسی به احمدسرگوراب نیامده ام/ از عمق محرومیت این بخش باخبرم
 10. خوشحالم که فردی از همین منطقه بخشدار احمدسرگوراب شد/ حرف های زیادی در دل دارم
 11. لزوم توجه به نیروهای بومی در انجام پروژه های شهرستانی
 12. گزارش تصویری/ مراسم تودیع و معارفه بخشدار احمدسرگوراب
 13. بخشدار جدید احمدسرگوراب معارفه شد
 14. آیا رییس اداره محیط زیست شفت در حوادث سال 88 نقش داشته است؟
 15. هرآمدی رفتی در پیش دارد!
 16. بخشدار جدید احمدسرگوراب فردا معارفه می شود
 17. یک خانم نصیر محله ای برنده جایزه سرشماری اینترنتی شد
 18. 6 تن چوب قاچاق در شفت توقيف شد
 19. سرشماری اساس توسعه کشور/ سرشماری رایگان مددجویان در کمیته امداد شفت
 20. رئیس جدید پلیس راهور شهرستان شفت معارفه شد