زمان انتشار: سه شنبه 29 اردیبهشت 1394 - 22:51
کد خبر : 65982

گدایان میلیونر در شهر

ساماندهی متکدیان از سال 72 در دستور کار نهادهای مختلف قراردارد. از آن زمان به دلیل مشکلات قانونی با اینکه هر بار تعدادی از آنها جمع آوری می شوند ولی باز شاهد افزایش حضور آنها در سطح شهر هستیم

گدایان میلیونر در شهر

به گزارش صبح شفت،تکدیگری از معضلات اجتماعی گریبان گیری بوده که ‌آبستن بسیاری از آسیب‌ها و انحرافات اجتماعی است و چهره شهر را نیز مخدوش و زشت می‌کند. متکدیان سومین گروه ضد اجتماعی است که نه تنها امنیت جامعه را به خطر مب اندازد،بلکه باعث ایجاد نوعی الگوی رفتاری منفی برای عده ای می‌شود.

اکنون این سوال مطرح است که چرا با آنکه در ادیان و جوامع مختلف ؛ تکدی گری کاری قبیح و ناپسند است و سازمان‌های مختلفی برای کاهش و ریشه کن کردن آن عهده دار مسوولیت شده‌اند، ولی باز شاهد وجود متکدیان به اشکال مختلف هستیم؟
*تکدی گری؛چرا
تکدی گری به دلیل عوامل مختلف اقتصادی، روانی، اجتماعی و فرهنگی ایجاد می‌شود و این گروه از جامعه دربرخی موارد به دلیل مشکلات عمیق طبقاتی، ضعف فرهنگی و کافی نبودن در ‌آمد رو به این اقدام می‌آورند.
محمود زرین کارشناس ارشد در این باره می‌گوید: فقدان شغل و کار،  بالا بودن هزینه زندگی، فقر مادی وکمی درآمد، پیری و از کار افتادگی، اعتیاد، معلولیت، بیماری، پاشیده شدن خانواده و مهاجرت از روستا به شهر از دلایل روی آوردن افراد به تکدی گری است.
*هرگونه خرید از متکدیان ممنوع
امروزه متکدیانم با شیوه‌های نوینی چون دست فروشی و با سوء‌استفاده از احساسات و عواطف انسانی، سعی در کسب منافع شخصی دارند که با نهایت ذلت و خواری و نمایش اعضای از کار افتاده، معلول، زخمی و بدشکل و… در گوشه و کنار شهرها پدیدار می‌شوند.
زرین گفت:به دلیل عدم تشخیص در شناخت نیازمندان واقعی، مردم باید از هر گونه کمک شخصی به این قشر پرهیز کنند و شناخت  تشخیض نیازمندان واقعی را به نهادهای مسئول سپرده و با همراهی با این نهادها کمک خود را انتقال دهند.
*جدا کردن متکدیان نیازمند و بی نیاز 
درصد کمی از متکدیان از روی احتیاج و عدم مشارکت واقعی در فعالیت‌های اقتصادی به تکدی گری روی می آ‌ورند.
می‌بایست پس از جمع آ‌وری متکدیان، آن‌هایی که قابلیت توانمند شدن و برگشت به نیروی فعال کار و تولید در جامعه را دارند و به واسطه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و شغلی جهت اشتغال آماده گشته و به جامعه برگردانده شوند.
زرین در ادامه گفت:  آ‌ن‌هایی که توانایی مشارکت در عرصه کار و تولید را ندارند با ایجاد اردوگاه‌های خاص و امکان آن‌ها و تعیین مرجع تامین حداقل معاش با تامین اعتبار لازم به زندگی خود ادامه دهند.
*نقش مسئولین و مردم در کمرنگ کردن تکدی
اگر نهادهای مسئول با رویکردهای جدید در جهت اعتماد سازی مردم بکوشند و با تعیین جرم و مجازات و برخورد جدی با متکدیان شیاد و مافیای تکدی گری و استمرار در ساماندهی متکدیان و رها نمودن آن‌ها، و همکاری مردم و نهادهای مردم و نهادهای مردمی و عدم ترحم به تکدی گران چهره شهر را از هر گونه متکدی پاک خواهد شد./خبرنگاران جوان
اخبار مرتبط
 1. افتخاری فروشی نیست/ مردم شفت و فومن نیاز به قیم ندارند
 2. با برخورد فیزیکی مخالفم/ عضویت در کمیسیون عمرانی با تاکید رهبری معظم انقلاب بوده است
 3. شرکت تمامی خانوارهای «تانی محله» در سرشماری اینترنتی نفوس مسکن
 4. برای کار سیاسی به احمدسرگوراب نیامده ام/ از عمق محرومیت این بخش باخبرم
 5. خوشحالم که فردی از همین منطقه بخشدار احمدسرگوراب شد/ حرف های زیادی در دل دارم
 6. لزوم توجه به نیروهای بومی در انجام پروژه های شهرستانی
 7. گزارش تصویری/ مراسم تودیع و معارفه بخشدار احمدسرگوراب
 8. بخشدار جدید احمدسرگوراب معارفه شد
 9. آیا رییس اداره محیط زیست شفت در حوادث سال 88 نقش داشته است؟
 10. هرآمدی رفتی در پیش دارد!
 11. بخشدار جدید احمدسرگوراب فردا معارفه می شود
 12. یک خانم نصیر محله ای برنده جایزه سرشماری اینترنتی شد
 13. 6 تن چوب قاچاق در شفت توقيف شد
 14. سرشماری اساس توسعه کشور/ سرشماری رایگان مددجویان در کمیته امداد شفت
 15. رئیس جدید پلیس راهور شهرستان شفت معارفه شد
 16. مراسم تودیع و معارفه رییس منابع طبیعی شفت برگزار شد
 17. تیرانداز شفتی به مرحله نهایی مسابقات اهداف پروازی کشور راه یافت
 18. تبلیغ ۱۰۰ مبلغ دینی به‌مناسبت دهه اول محرم در فومن و شفت
 19. بسته بودن مسجد این روستا در روز عاشورا کذب است
 20. جناب افتخاری ما هم با شما موافقیم