زمان انتشار: پنجشنبه 25 دی 1393 - 12:50
کد خبر : 59711

کورکر: کنگره طرح تحریم‌های ایران را ادامه می‌دهد

علیرغم هشدارهای کاخ‌سفید درباره وضع هرگونه تحریم‌ جدید علیه ایران، رئیس کمیته روابط خارجی سنا تأکید کرد که نمایندگان جمهوری‌خواه و دموکرات کنگره همچنان قصد دارند لایحه تحریم‌های ایران را پیش برند

به گزارش صبح شفت به نقل از فارس،«باب کورکر» رئیس کمیته روابط خارجی سنا آمریکا در مصاحبه‌ روز چهارشنبه (دیروز) خود با خبرگزاری رویترز، تصریح کرد که نمایندگان جمهوری‌خواه و دموکرات کنگره آمریکا همچنان طرح خود برای تحمیل تحریم‌های بیشتر علیه ایران را ادامه خواهند داد.

وی در حالی چنین اظهاراتی را مطرح کرده است که کاخ سفید هشدار داده است که تحریم‌های جدید علیه ایران در شرایطی که مذاکرات برای رسیدن به راه‌حل جامع هسته‌ای ادامه دارد، می‌تواند به خارج شدن مذاکرات از مسیر اصلی منجر شود.

کورکر تصریح کرد قانونگذارانی که می‌گویند نگرانند مذاکره‌کنندگان هسته‌ای دولت «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا در قبال تهران موضع محکمی اتخاذ نکنند نیز در حال آماده کردن لایحه‌‌ای هستند که طبق آن هرگونه توافق احتمالی هسته‌ای با تهران می‌بایست به تأیید کنگره درآید.

این سناتور جمهوری‌خواه ایالت «تنسی» آمریکا ادامه داد: تلاش‌های مداومی وجود دارد تا کنگره بتواند راهی را برای ایفای نقش در خصوص هرگونه توافق نهایی (با ایران) بیابد.

از طرف دیگر، «مارک کرک» سناتور جمهوری‌خواه و سناتور «راب منندز» در حال نهایی کردن لایحه‌ای برای تحمیل تحریم‌های شدیدتر علیه ایران در صورت عدم توافق نهایی ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین، بعلاوه آلمان) تا پایان 30 ژوئن سال 2015، می‌باشند.

کورکر که یکی از اعضای کمیته بانکداری سنا نیز می‌باشد ادامه داد، کمیته بانکداری سنا قرار است روز سه‌شنبه هفته آینده (30 دی ماه) یک جلسه استماع درباره تحریم‌های ایران برگزار کند.

کرک و منندز در دسامبر سال 2013، لایحه تحریم‌ها علیه ایران را ارائه کردند اما این لایحه به دلیل مخالفت‌ دموکرات‌ها و کاخ سفید در سنا به رأی گذاشته نشد.

علیرغم آنکه جمهوری‌خواهان در حال حاضر با 54 کرسی اکثریت سنا را برعهده دارند و دموکرات‌ها تنها 46 کرسی در سنا در اختیار دارند، کورکر اعلام کرده است که مطمئن نیست بتواند 67 رأی کافی در سنا برای غلبه بر حکم وتو احتمالی لایحه تحریم‌ها توسط اوباما را به دست آورد.

اظهارات کورکر در حالی مطرح شده است که «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا که روز سه‌شنبه (23/10) میزبان سران کنگره جدید این کشور بود، بار دیگر تصریح کرد که تصویب تحریم‌های تازه علیه ایران، نه تنها مذاکرات هسته‌ای با این کشور را به شکست می‌کشاند، بلکه موجب می‌شود تا آمریکا منزوی شود.

دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به 1+5 در حالی از روز 28 دی (18 ژانویه) در شهر ژنو سوئیس برگزار می‌شود که بر اساس توافق موقتی که سال گذشته در همین شهر به دست آمد، قرار بود طرفین نهایتا ظرف یکسال، یعنی تا سوم آذر 93 (24 نوامبر 2014)، به توافق نهایی دست یابند. با این حال، پابرجا بودن اختلافات موجب شد تا مهلت این مذاکرات، دو بار تمدید شود. ضرب‌الاجل جدید مذاکرات هسته‌ای، 9 تیر ماه 94 (30 ژوئن 2015) اعلام شده است.f

اخبار مرتبط
 1. گزارش تصویری/ برگزاراری انتخابات دانش آموزی در شفت
 2. برای رویش راهی است حتی در سخت ترین شرایط/ هر قدر مسئولان کم گذاشتند، خداوند برای شفت سنگ تمام گذاشته است
 3. پاک سازی نقاط آلوده و مقابله با خرده فروشان مواد مخدر شفت
 4. منظور افتخاری مازندران بود؛ اشتباه لفظی سوء تعبیر را به دنبال داشته است
 5. سطح سواد نماینده نباید اینقدر پایین باشد/ آقای نماینده به فکر پیشرفت حوزه انتخابیه خودش باشد
 6. گزارش تصویری/ مانور دوگانه سوز نمودن نانوایی های شفت
 7. کل ایران جویبار را پایتخت کشتی ایران میداند نماینده شفت و فومن قائمشهر را!!
 8. گزارش تصویری/ واژگونی پراید به داخل رودخانه در شفت
 9. مشغول بررسی رانش زمین در منطقه هستیم/ روند پیگیری را به اطلاع عموم خواهیم رساند
 10. برخورد با خودرو جوان 36 ساله را در نصیرمحله به کام مرگ کشاند
 11. برای رسیدن تیربرق باید تا ساعت 12صبر می کردیم / نکات ایمنی در استفاده از چوب توسکا لحاظ شد
 12. افتخاری فروشی نیست/ مردم شفت و فومن نیاز به قیم ندارند
 13. با برخورد فیزیکی مخالفم/ عضویت در کمیسیون عمرانی با تاکید رهبری معظم انقلاب بوده است
 14. شرکت تمامی خانوارهای «تانی محله» در سرشماری اینترنتی نفوس مسکن
 15. برای کار سیاسی به احمدسرگوراب نیامده ام/ از عمق محرومیت این بخش باخبرم
 16. خوشحالم که فردی از همین منطقه بخشدار احمدسرگوراب شد/ حرف های زیادی در دل دارم
 17. لزوم توجه به نیروهای بومی در انجام پروژه های شهرستانی
 18. گزارش تصویری/ مراسم تودیع و معارفه بخشدار احمدسرگوراب
 19. بخشدار جدید احمدسرگوراب معارفه شد
 20. آیا رییس اداره محیط زیست شفت در حوادث سال 88 نقش داشته است؟