زمان انتشار: دوشنبه 6 بهمن 1393 - 16:15
کد خبر : 60768

چشم اندازی بر روابط ترکیه و ایران

پایگاه خبری دولتی ترکیه T.R.T در وبگاه خود ضمن بررسی چشمنداز روابط اقتصادی و سیاسی ایران و ترکیه آن را مثبت اعلام کرد

به گزارش صبح شفت  پایگاه خبری دولتی ترکیه T.R.T در وبگاه خود ضمن بررسی چشم انداز روابط اقتصادی و سیاسی ایران و ترکیه آن را مثبت اعلام کرد.

این  وبگاه نوشته است : مجمع کاری ترکیه و ایران روز سوم فوریه سال ۲۰۱۵ در شهر تهران برگزاری خواهد شد. در این اجلاس “نیهاد زیبکچی” وزیر اقتصاد به نمایندگی از سوی ترکیه حضور خواهد یافت.

قرار است در اجلاس مذکور نشست هایی تحت عنوان ” صنایع تولیدی و شرایط سرمایه گذاری در ایران ” و ” همکاری در عرصه های راه و ساختمان، امور زیر ساختی و انرژی ” ترتیب یابد.

لازم به یادآوری است که در خلال دیدا رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در پی امضا توافقنامه ژنو مابین ایران و کشورهای ۱+۵ روزهای بیست و هشتم و بیست و نهم ماه ژانویه گذشته از این کشور مابین ترکیه و ایران قرار داد تجارت ترجیحی امضا شده بود. این قرار داد از اول ماه ژانویه سال ۲۰۱۵ بمورد اجرا گذاشته شد.

در بین اقلامی که مشمول این قرار داد و نیز تخفیف مالیات گمرکی خواهند شد، مواد شوینده، مواد پلاستیکی، تولیدات جنگلی، پوشاک آماده، منسوجات، فولاد ، لوازم برقی و مبل و مان جای دارند. حجم مبادلات تجاری دو کشور ترکیه و ایران در سال ۲۰۱۴، ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار تحقق یافت. در این دوره میزان صادرات ترکیه به ایران ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیارد دلار و میزان واردات اش نیز ۹ میلیارد و ۱ صد میلیون دلار بوده است. این درحالیست که افزایش حجم مبادلات تجاری دو کشور در سال ۲۰۱۷ به ۳۵ میلیارد دلار مد نظر است.

ما بر این نظریم که در پرتو تحولات مثبت حاصله در عرصه جهانی پیرامون ایران و روابط حسنه موجود مابین دو کشور دوست و همسایه ترکیه و ایران برگزاری مجمع کاری ترکیه و ایران به تاریخ دوم فوریه سال جاری در تهران یاری های مهمی به تحرک و توسعه جهان کار در دو کشور خواهد نمود. 

“علیرضا بیگدلی” سفیر کبیر ایران در آنکارا در صفحه شخصی خود در اینترنت اعلام داشت که دیدگاه سرمایه گذاران و تجار ترکیه نسبت به ایران تغییر یافته و در انتظار کسب فرصت مناسب برای ورود به بازارهای ایران هستند.

وی همچنین تاکید کرد که کیفیت روابط ترکیه و ایران در یک مسیر تغییر و تحول به پیش می رود. پس از طی یک روند توام با نگرانی دیگر تجار و بازرگانان ترکیه برای اینکه بتوانند به بازارهای ایران راه یابند به رقابت سرسختانه با یکدیگر پرداخته اند. نزدیک به ۱۷۴ شرکت ترک به فعالیت های گشودن دفتر در ایران آغاز کردند. انتظار می رود که این رقم در طول سال ۲۰۱۵ به ۳۰۰ برسد.

بیگدلی به آغاز مرعیت قرار داد ترجیحی مابین ترکیه و ایران نیز اشاره کرده و گفت : تجار ترک نیک می دانند که با اجرای این قرار داد مالیات کالاهایی را که به ایران صادر خواهند کرد، کاهش خواهد یافت. به همین علت نیز باید به راه یابی به بازارهای ایران و سرمایه گذاری در ایران اهمیت دهند. اجرای قرار داد تجارت ترجیحی مابین دو کشور گام مهمی در راستای اقتصاد آزاد بوده و در رونق اقتصاد دو طرف موثر واقع خواهد شد. بایستی تمامی این تاثیرات را با ارقام و آمار مشخص سازیم.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ایران که برای شرکت در دهمین نشست اتحادیه بین المجالس کشورهای اسلامی به ترکیه سفر کرده بود، در حاشیه این اجلاس با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در استانبول دیداری انجام داد.

رئیس جمهوری ترکیه و رئیس مجلس شورای اسلامی ایران در این دیدار به مشترکات و توانمندی های دو کشور اشاره کرده و همکاری بیشتر دو جانبه در عرصه های انرژی،؛ حمل و نقل، تجارت و صنعت را دارای اهمیت دانستند. در این دیدار که جمیل چیچک رئیس مجلس ملی کبیر ترکیه نیز حضور داشت، در زمینه همکاری های دو جانبه، تحولات منطقه ای و مسائل جهان اسلام بحث و تبادل نظر شد.

در این ملاقات همچنین توافق جاصل شد تا رایزنی های ایران و ترکیه در زمینه حل وفصل مسالمت آمیز اختلافات در کشورهای اسلامی و استقرار صلح و ثبات در این کشورها افزایش یابد. رجب طیب اردوغان همچنین از ریاست ایران بر اتحادیه کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی قدردانی کرده و از برنامه سفر خود به ایران در اواخر ماه ژانویه و یا اوایل ماه فوریه خبر داد.
رئیس جمهوری پیشین ایران برای شرکت در مراسم چهارمین سالگرد درگذشت نجم الدین اربکان نخست وزیر متوفی ترکیه که در شهر بورسا برگزار خواهد شد، به ترکیه سفر خواهد کرد.
شعبه وقف اربکان که برای جاودانه ساختن یاد پرفسور دکتر نجم الدین اربکان موسس دیدگاه ملی در ترکیه در چهارمین سالگرد در گذشت وی مراسم ویژه ای ترتیب خواهد داد، محمود احمدی نژاد یکی از روسای جمهور پیشین ایران را به این مراسم دعوت کرده است.
مقامات و رئیس شعبه وقف مرحوم اربکان که در در خلال دیدارش از ایران با احمدی نژاد دیدار کرده بود اعلام کردند که در مراسم یاد از نجم الدین اربکان درشهر بورسا احمدی نژاد نیز شرکت خواهد کرد.

نائم اوزتورک رئیس شعبه بورسای وقف اربکان در این رابطه گفت : این وقف یک و نیم سال پیش از این تاسیس یافت. وقف اربکان از رهبران کشورهای ایفا گر نقش در تجدید بنیه گروه کشورهای دی ـ ۸ برای شرکت در برنامه های مختلف دعوت بعمل آورده است. سال گذشته شعبه این وقف در آنکارا یوسف حبیبی رئیس جمهور اندونزی را به ترکیه دعوت کرده بود.

امسال شعبه وقف اربکان در طرابزون دوریش اراوغلو رئیس جمهور پیشین جمهوری ترک قبرس شمالی را به ترکیه دعوت کرده است. شعبه اربکان در بورسا نیز هر سال به مناسبت سالگرد درگذشت اربکان برنامه های ویژه ای ترتیب می دهد. در نظر داریم که برنامه امسال را روز ۲۷ ام فوریه ترتیب بدهیم.

اخبار مرتبط
 1. منظور افتخاری مازندران بود؛ اشتباه لفظی سوء تعبیر را به دنبال داشته است
 2. سطح سواد نماینده نباید اینقدر پایین باشد/ آقای نماینده به فکر پیشرفت حوزه انتخابیه خودش باشد
 3. گزارش تصویری/ مانور دوگانه سوز نمودن نانوایی های شفت
 4. کل ایران جویبار را پایتخت کشتی ایران میداند نماینده شفت و فومن قائمشهر را!!
 5. گزارش تصویری/ واژگونی پراید به داخل رودخانه در شفت
 6. مشغول بررسی رانش زمین در منطقه هستیم/ روند پیگیری را به اطلاع عموم خواهیم رساند
 7. برخورد با خودرو جوان 36 ساله را در نصیرمحله به کام مرگ کشاند
 8. برای رسیدن تیربرق باید تا ساعت 12صبر می کردیم / نکات ایمنی در استفاده از چوب توسکا لحاظ شد
 9. افتخاری فروشی نیست/ مردم شفت و فومن نیاز به قیم ندارند
 10. با برخورد فیزیکی مخالفم/ عضویت در کمیسیون عمرانی با تاکید رهبری معظم انقلاب بوده است
 11. شرکت تمامی خانوارهای «تانی محله» در سرشماری اینترنتی نفوس مسکن
 12. برای کار سیاسی به احمدسرگوراب نیامده ام/ از عمق محرومیت این بخش باخبرم
 13. خوشحالم که فردی از همین منطقه بخشدار احمدسرگوراب شد/ حرف های زیادی در دل دارم
 14. لزوم توجه به نیروهای بومی در انجام پروژه های شهرستانی
 15. گزارش تصویری/ مراسم تودیع و معارفه بخشدار احمدسرگوراب
 16. بخشدار جدید احمدسرگوراب معارفه شد
 17. آیا رییس اداره محیط زیست شفت در حوادث سال 88 نقش داشته است؟
 18. هرآمدی رفتی در پیش دارد!
 19. بخشدار جدید احمدسرگوراب فردا معارفه می شود
 20. یک خانم نصیر محله ای برنده جایزه سرشماری اینترنتی شد