زمان انتشار: چهارشنبه 13 شهریور 1392 - 17:00
کد خبر : 21891

چرا هاشمی،فیس بوک را لایک می کند؟!

این روزها تلاش برای رفع فیلتر از فیس بوک شکل خاص به خود گرفته است؛ عده ای تلاش دارند تا فیس بوک دوباره در دسترس قرار گیرد و عده ای نیز هنوز بر ادامه فیلتر این شبکه اجتماعی اصرار می ورزند

چرا هاشمی،فیس بوک را لایک می کند؟!

فیس بوک هم چوب فتنه را خورد! و در آتش مطالب ضد امنیتی برخی از کاربران سوخت اما از ابتدای فیلتر این شبکه نگاه های متفاوتی درباره این اقدام وجود داشت. عده ای معتقدند که فیس بوک باید فیلتر بماند و عده ای هم تمام تلاش خود را می کنند تا این شبکه از فیلتر در آید. دولت تدبیر و امید در اینباره نقطه مطلوب خود را آزادی فضای فعلی و تغییر چهره امنیتی حاکم بر فضای رسانه ای می داند. روحانی در زمان پیش از انتخابات و صحبت های تبلیغاتی خود از فضای حاکم بر اینترنت انتقاد می کرد و شرایط آن را در شان مردم نمی دانست. اما با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، این امید ایجاد شد که فضای رسانه ای به سمت بازتر شدن برود. فعالیت های رسانه ای حامیان دولت نشان از این دارد که تلاش ها در این زمینه ادامه دارد، از مطالبی که گهگاه به موضوع رفع فیلتر فیس بوک می پردازند تا گذاشتن بنر نظرات هاشمی رفسنجانی در گوشه پایگاه اطلاع رسانی اش با عنوان” فیس بوک، پدیده مبارکی است”.

این تیتر ناظر به صحبت های چندی قبل هاشمی رفسنجانی است که گفته بود” امروز در سایه‌ی اینترنت و ماهواره‌ها دیگر نمی‌توان جلوی اطلاعات را گرفت، البته عوارض بدی هم دارد، اما اگر بخواهیم جلوی یک چیزی گرفته شود ده تای دیگر سبز می شود. فیس بوک که برای مردم هزینه ندارد تبدیل به چندین دستگاه تلویزیون و رادیو می‌شود که میلیون‌ها نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد و یک ویدیو تصویر که با موبایل‌ها گرفته می‌شود به دنیا منتقل می‌شود که به نظر من این امری مبارک برای دنیا است که گرچه برخی خوششان نمی‌آ‌ید اما اگر اساسی به سعادت بشریت فکر کنیم و علیه ظلم و ستم و بیداد و ستمگری حرکت کنیم شاهد خواهیم بود که اگر این رسانه‌ها وجود نداشته باشند خطرناک خواهد بود».”
در این راستا خبر فعال شدن صفحه فیس بوک محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه که قصد دارد از این ظرفیت برای دیپلماسی عمومی استفاده کند، گام دیگری بود تا نگاه ها به رفع فیلتر این شبکه بیشتر منعطف شود.
نباید زمینه سازی و ایجاد فضا برای وجوب چنین دیدگاهی را قربانی جنگ زرگری بر سر یک شبکه خاص کنیم. تلاش برای رفع فیلتر فیس بوک اگر ورودی ای به بحث نگاه متفاوت به رسانه ها و برداشته شدن فضای امنیتی نادرست باشد مفید خواهد بود و الا اگر خود این رفع فیلتر به تنهایی برای عده ای دارای موضوعیت است، دیواری کج سمت ثریا خواهد بود
اما از جهت قانونی، در مصاحبه ای که محمدرضا آقامیری، عضو کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه و هئیت منصفه مطبوعات چندی پیش با تبیان داشت علت فیلتر شدن فیس بوک را هنجار شکنی هایش اعلام کرد و گفت فیس بوک اگر هنجارشکنی نمی کرد و اقدام به درج محتوای مجرمانه در کشور ما نمی کرد، دلیلی نداشت ما فیلترش کنیم، این عضو شورای فیلترینگ در ادامه راه خروج فیس بوک از فیلتر را حذف تمامی محتوای مجرمانه اش اعلام کرد و اشاره کرد که آنهم تقریبا غیر ممکن است.
اما با گذر از نگاه قانونی ، مخالفان فیلتر ماندن فیس بوک، هنجارشکنی های اخلاقی و سیاسی اش را دلیل خود برای اصرار بر ادامه روند فیلترینگ این شبکه اعلام می کنند. آنها اشاره دارند نه تنها فیس بوک اکنون مامنی است برای اقدامات ضد امنیتی، بلکه استفاده غرب از این شبکه برای نقض حریم خصوصی و جاسوسی از کاربران، که بارها از آن پرده برداشته شده است را نیز مویدی می دانند بر این نکته که فیس بوک همچنان باید فیلتر بماند.

اما میان این اختلاف نظرها پیرامون فیلتر بودن یا نبودن این شبکه اجتماعی و راهکارهای فرهنگی، قانونی، فنی و…. جمعیتی حدودا 11 میلیونی قراردارند که با دور زدن فیلترینگ، در این شبکه در حال فعالیت هستند. اما آیا واقعا فیس بوک برای این افراد پدیده ای مبارک است یا نامبارک و مسئولین چه باید انجام دهند؟
آیا واقعا فیس بوک پدیده مبارکی است؟ 22

بحث در این زمینه بیش از آنکه پیرامون شبکه ای اجتماعی به نام فیس بوک باشد، درباره رویکرد معتدلانه دولت پیرامون نگاه و برخورد با رسانه ها به خصوص اینترنت می باشد. روحانی در سی و دومین همایش افق رسانه گفت: حکومتی که در حمایت مردم ریشه دارد و از حضور رأی‌دهندگان مشروعیت می‌یابد، نه تنها از رسانه آزاد نمی‌هراسد بلکه از رسانه آزاد و قانونمند استحکام بیشتری می‌گیرد. وی با اشاره به عصر دیالوگ رسانه ای و سپری شدن دوران مونولوگ رسانه‌ای سپری شده است، افزود: در رسانه باید با مخاطب رابطه‌ای دوسویه برقرار شود تا هم نور آگاهی تابانده شده و هم آینده‌ای که واقعیت‌ها را بازتاب دهد داشته باشد.
این دقیقا دیدی است که فراتر از اینکه یک رسانه مثل فیس بوک فیلتر باشد یا نباشد ، باید مورد بحث و بررسی قرار گیرد. یقینا قبل از آنکه شبکه های اجتماعی یا رسانه های دیگر برای ما پدیده مبارکی باشند وجود این دیدگاه برای ما مبارک است تا بتوانیم از فرصت های شبکه های اجتماعی نیز استفاده کنیم. نباید زمینه سازی و ایجاد فضا برای وجوب چنین دیدگاهی را قربانی جنگ زرگری بر سر یک شبکه خاص کنیم. تلاش برای رفع فیلتر فیس بوک اگر ورودی ای به بحث نگاه متفاوت به رسانه ها و برداشته شدن فضای امنیتی نادرست باشد مفید خواهد بود و الا اگر خود این رفع فیلتر به تنهایی برای عده ای دارای موضوعیت است، دیواری کج سمت ثریا خواهد بود.
آنچه که در اینباره دارای اهمیت می باشد عدم واکنش هیجانی در دولت تدبیر و امید به این موضوعات است، بلکه درانداختن طرح های نو با توجه به اصول و قانون نیازی است که نباید گذاشت به افراط و تفریط رود و جریاناتی خاص در پیش برد اهداف خود از آن سو استفاده کنند
باید پذیرفت که امروز با توجه به رشد تکنولوژیکی و رسانه های جدید، عصری نیست که سانسور و فیلترینگ به صورت انحصاری و منفعلانه و بدون نظر به دیدگاه “تکلیف گرایی معطوف به نتیجه” جواب دهد. البته باید به تهدیدهای این رسانه ها نیز در کنار فرصت های آنها نظر داشته باشیم. و در ادامه در سیستم فرهنگی و قانونی خود به چند نکته توجه نماییم.
1- جریان سازی فرهنگی

بیش از آنکه مشغولیت سازمان های رسانه ای و قانونی ما بر سر چگونگی برخورد با رسانه های ضد فرهنگ و امنیت باشد باید روند فرهنگ سازی ما رشد یابد تا اگر بر روی فیلترها پلی چون وی پی ان نصب شد کمترین اسیب را از این فضا پذیرا باشیم.
2- فرهنگ سازی تکنولوژی

علاوه بر تلاش برای فرهنگ سازی و نهادینه کردن سبک زندگی و باور اسلامی باید تلاش کرد تا فرهنگ استفاده صحیح از رسانه ها پیش، در حین و بعد از ورود تکنولوژی آنها در دستور کار باشد. آسیبی که ما از این جهت خورده ایم در جریان سرعت ورود تکنولوژی ها به کشور بوده است که ایتدا تکنولوژی با فرهنگ خاص استفاده وارد کشور شده است و ما نتوانستیم فرهنگ بومی خود را برای استفاده از آن ترویج دهیم و سواد رسانه ای مطلوب را ایجاد کنیم.

3- فیلترینگ هوشمندانه

فیلترینگ در همه جای دنیا وجود دارد این نکته ای است که بهابادی دبیر شورای عالی فضای مجازی نیز بدان اشاره داشته است. اما نکته مهم این است که این فیلترینگ بر سیستمی صحیح سوار باشد و پیاده سازی آن رویکردی معقولانه و هوشمند داشته باشد. در اینباره طرح های مختلفی وجود دارد از جمله طرح فیلرینگ هوشمند امن ایران و یا اینکه عده ای پیرامون فیلترینگ فیس بوک اعتقاد به فیلترینگ صفحه به صفحه دارند یعنی کل این شبکه در دسترس باشد و فقط صفحات ناقض قانون مورد فیلتر واقع شوند.
4-ایجاد رسانه های جایگزین

محمدرضا آقا میری در گفتگوی خود با تبیان بر اهمیت داشتن فیس بوک اسلامی تاکید کرده بود، این همان نکته ای است که مدت هاست بدنه رسانه ای فرهنگی ما از خلا آن رنج می برد. اینکه ما بیش از آنکه خود رسانه هایی برای رقابت با رسانه های معاند ایجاد کنیم و از آن ها استفاده مطلوب نماییم فقط بر سیستمی چون فیلترینگ و رفتارهای سلبی تکیه می کنیم.
کلام آخر
نگاه مذکور سیاسیونی چون هاشمی رفسنجانی، حسن روحانی و… در دیدی متفاوت به رسانه ها و فضای رسانه ای؛ امری ضروری و مترقی با توجه به عصر تکثر و دیالوگ رسانه ای به نظر می آید اما آنچه که در اینباره دارای اهمیت می باشد عدم واکنش هیجانی در دولت تدبیر و امید به این موضوعات است، بلکه درانداختن طرح های نو با توجه به اصول و قانون نیازی است که نباید گذاشت به افراط و تفریط رود و جریاناتی خاص در پیشبرد اهداف خود از آن سو استفاده کنند، چالش هایی که سالیانی پیش با آن روبرو شدیم. این دیدگاه ها باید با نگاهی کارشناسانه و متعهدانه، از زیرساخت های آینده عملکرد رسانه ای ما شود.

منبع: سایت تبیان

اخبار مرتبط
 1. مصدومین تصادف امروز به رشت منتقل شدند
 2. مردم نگران نباشند/ سوخت کافی بدست مردم منطقه خواهد رسید
 3. ورزشکار شفتی قهرمان مسابقات کیک بوکسینگ جمهوری آذربایجان شد
 4. شاخ به شاخ شدن با پژو، خودروی پراید را نصف کرد+تصاویر
 5. نبود نفت سفید مشکل حاد اهالی شهرک امامزاده ابراهیم/ مسوولین این مشکل را برطرف نمایند
 6. گزارش تصویری/ برگزاراری انتخابات دانش آموزی در شفت
 7. برای رویش راهی است حتی در سخت ترین شرایط/ هر قدر مسئولان کم گذاشتند، خداوند برای شفت سنگ تمام گذاشته است
 8. پاک سازی نقاط آلوده و مقابله با خرده فروشان مواد مخدر شفت
 9. منظور افتخاری مازندران بود؛ اشتباه لفظی سوء تعبیر را به دنبال داشته است
 10. سطح سواد نماینده نباید اینقدر پایین باشد/ آقای نماینده به فکر پیشرفت حوزه انتخابیه خودش باشد
 11. گزارش تصویری/ مانور دوگانه سوز نمودن نانوایی های شفت
 12. کل ایران جویبار را پایتخت کشتی ایران میداند نماینده شفت و فومن قائمشهر را!!
 13. گزارش تصویری/ واژگونی پراید به داخل رودخانه در شفت
 14. مشغول بررسی رانش زمین در منطقه هستیم/ روند پیگیری را به اطلاع عموم خواهیم رساند
 15. برخورد با خودرو جوان 36 ساله را در نصیرمحله به کام مرگ کشاند
 16. برای رسیدن تیربرق باید تا ساعت 12صبر می کردیم / نکات ایمنی در استفاده از چوب توسکا لحاظ شد
 17. افتخاری فروشی نیست/ مردم شفت و فومن نیاز به قیم ندارند
 18. با برخورد فیزیکی مخالفم/ عضویت در کمیسیون عمرانی با تاکید رهبری معظم انقلاب بوده است
 19. شرکت تمامی خانوارهای «تانی محله» در سرشماری اینترنتی نفوس مسکن
 20. برای کار سیاسی به احمدسرگوراب نیامده ام/ از عمق محرومیت این بخش باخبرم