زمان انتشار: جمعه 23 فروردین 1392 - 21:44
کد خبر : 8022

چرا به تیم های عربستانی باختیم؟

مجید جلالی معتقد است فوتبال ایران از نظر كلاس بازی از فوتبال عربستان عقب است و این تنها یكی از عوامل نتایج ضعیف نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا است

به گزارش صبح شفت ، كارشناس فوتبال در گفت‌وگو با ایسنا درباره نتایج ضعیف نمایندگان ایران در یكی دو هفته گذشته رقابت های لیگ قهرمانان آسیا اظهار كرد:‌ شما اگر به نتایج 10 سال گذشته مراجعه كنید متوجه شوید كه در مجموع عملكردی كه باشگاه‌های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا داشتند نسبتا همین طور بوده است. حالا ما در مقاطع كوتاهی دو بار به فینال آسیا رسیدیم اما نوع بازی باشگاه‌های ما با چیزی كه در گذشته ارائه می‌دادند تغییری نكرده است.

جلالی ادامه داد: باشگاه‌های ما در بازی فیزیكی درگیرانه خوب هستند و این نوع بازی را از كشورهایی كه در اطرافمان هستند بهتر ارائه می‌دهند اما در بازی با توپ از همه آن‌ها عقب هستند. چیزی كه ما آن را مالكیت توپ نام گذاری می‌كنیم. این موضوعی است كه چندین سال است روی آن تاكید می‌كنم، موفقیت زودگذر ناشی از بازی فیزیكی نباید ما را از واقعیت دور كند. ما در مالكیت توپ باید پیشرفت كنیم.

وی با اشاره به این‌كه برای پیشرفت در بخش مالكیت توپ باید برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری بلند مدت انجام شود، گفت: در كوتاه مدت نمی‌توان پیشرفت این موضوع را مشاهده كرد. باید در تمرین‌های تیم‌ها نظارت بیشتری وجود داشته باشد و كمیته آموزش فدراسیون فوتبال هم می‌تواند در این بخش كمك كند. ضمن این‌كه از سه تیمی كه در لیگ قهرمانان آسیا بازی می‌كنند دو تیمشان مربی خارجی دارند. بنابراین نباید مربیان داخلی را محكوم كنیم.

جلالی در پاسخ به این سوال كه فشردگی بازی‌های لیگ چقدر در ناكامی نمایندگان ایران در آسیا تاثیرگذار بوده است گفت:‌ به نظر من تاثیری نداشته است. ما می‌توانیم برای این فشردگی راه حل پیدا كنیم. مثلا می‌شود فشردگی بازی‌ها را در ابتدای لیگ گذاشت تا در ماه اسفند كه بازی‌های آسیایی شروع می‌شود مسابقات با فاصله زمانی بیشتری برگزار شود. حتی اگر تصور كنیم كه این موضوع در نتایج نمایندگان ایران تاثیرگذار بوده است صرفا خودمان را از واقعیت دور كرده‌ایم.

كارشناس فوتبال ادامه داد: باشگاه‌های ما باید با شیوه‌های بازی فشرده خو بگیرند. كاهش تیم‌های لیگ برتر مضرات زیادی دارد از جمله این‌كه 70 بازیكن از بدنه لیگ خارج می‌شوند و یكی دو استان هم دیگر نماینده‌ای نخواهند داشت. شما نمی‌توانید صرفا روی 11 بازیكنی كه در زمین هستند تكیه كنید و باید یك نیمكت قوی داشته باشید. ما باید به سمت علم تمرین گرایش پیدا كنیم كه خیلی می تواند به موفقیت‌های تیم های ما كمك كند. من از صحبت‌های مربیان تیم‌ها متوجه می‌شوم كه آیا در تمرین‌هایشان علم تمرین را لحاظ می كنند یا خیر.

جلالی در پاسخ به این سوال كه ناكامی تیم‌های ایرانی مقابل نمایندگان عربستان بدین معنی است كه فوتبال ما از این كشور عقب افتاده است به ایسنا گفت: این یك واقعیت است كه آن‌ها در كلاس بازی از ما جلوتر هستند مخصوصا در مالكیت توپ كه سال‌هاست روی این موضوع كار می‌كنند. آن‌ها با آوردن مربیان هلندی به فوتبالشان در بخش مالكیت توپ پیشرفت كرده‌اند، هر چند كه ممكن است این مربیان نتایج خوبی برایشان به دست نیاورده باشند. در واقع آن‌ها از نظر شكل و كلاس بازی از ما جلوتر هستند. بعضی مواقع هم ممكن است آن‌ها را ببریم اما محوریت بازی ما بازی فیزیكی و درگیرانه است و محوریت بازی آن‌ها روی مالكیت توپ.

مجید جلالی پیشنهادهایش برای موفقیت نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا را این طور تشریح كرد: ما باید در بخش مالكیت توپ برنامه ریزی و سرمایه‌گذاری بیشتری انجام دهیم. در كلاسی كه در فرانسه داشتم پنج روز از 10 روز را روی تدریس موضوع مالكیت توپ گذاشتم و حتی مدرس‌های این بخش را خودم انتخاب كردم. باید مربیانمان را به علم تمرین مجهز كنیم و در همین زمینه باید اقدامات خوبی از سوی فدراسیون و كمیته آموزش صورت گیرد. در بخش فشردگی بازی‌های لیگ هم نیاز داریم كه فشردگی‌ها در آغاز فصل باشد تا در انتهای لیگ به دردسر كمتری بیفتیم. پیشنهاد دیگر من این است كه سازمان لیگ برای تیم هایی كه باید در آسیا به میدان می روند امتیازهایی در نظر بگیرد.

اخبار مرتبط
 1. کل ایران جویبار را پایتخت کشتی ایران میداند نماینده شفت و فومن قائمشهر را!!
 2. گزارش تصویری/ واژگونی پراید به داخل رودخانه در شفت
 3. مشغول بررسی رانش زمین در منطقه هستیم/ روند پیگیری را به اطلاع عموم خواهیم رساند
 4. برخورد با خودرو جوان 36 ساله را در نصیرمحله به کام مرگ کشاند
 5. برای رسیدن تیربرق باید تا ساعت 12صبر می کردیم / نکات ایمنی در استفاده از چوب توسکا لحاظ شد
 6. افتخاری فروشی نیست/ مردم شفت و فومن نیاز به قیم ندارند
 7. با برخورد فیزیکی مخالفم/ عضویت در کمیسیون عمرانی با تاکید رهبری معظم انقلاب بوده است
 8. شرکت تمامی خانوارهای «تانی محله» در سرشماری اینترنتی نفوس مسکن
 9. برای کار سیاسی به احمدسرگوراب نیامده ام/ از عمق محرومیت این بخش باخبرم
 10. خوشحالم که فردی از همین منطقه بخشدار احمدسرگوراب شد/ حرف های زیادی در دل دارم
 11. لزوم توجه به نیروهای بومی در انجام پروژه های شهرستانی
 12. گزارش تصویری/ مراسم تودیع و معارفه بخشدار احمدسرگوراب
 13. بخشدار جدید احمدسرگوراب معارفه شد
 14. آیا رییس اداره محیط زیست شفت در حوادث سال 88 نقش داشته است؟
 15. هرآمدی رفتی در پیش دارد!
 16. بخشدار جدید احمدسرگوراب فردا معارفه می شود
 17. یک خانم نصیر محله ای برنده جایزه سرشماری اینترنتی شد
 18. 6 تن چوب قاچاق در شفت توقيف شد
 19. سرشماری اساس توسعه کشور/ سرشماری رایگان مددجویان در کمیته امداد شفت
 20. رئیس جدید پلیس راهور شهرستان شفت معارفه شد