زمان انتشار: یکشنبه 5 آبان 1392 - 22:27
کد خبر : 26237

پیام خونین سعودی ها به دولت جدید ایران

عربستان سعودی در سال های نه چندان دور ، عمدتاً متمرکز بر فعالیت های تبلیغاتی دینی بود و از این رو ، حمایت از مدارس علمیه در پاکستان ، احداث مساجد در اروپا ، حمایت از مبلغان وهابی در مناطقی از ایران و … را در دستور کار داشت

 

اینک اما چند سالی است که فاز نظامی به اقدامات فرامرزی عربستان افزوده شده است؛ سلفی هایی که از سوی ریاض هدایت می شوند، در سال های اخیر اقدامات تروریستی پرشماری در عراق ، لبنان ، افغانستان ، سوریه ، پاکستان و ایران انجام داده اند. عبدالمالک ریگی ، که گروه موسوم به جندالله را هدایت می کرد و دهها غیر نظامی را قتل عام کرد و سر برید ، یکی از کارگزاران سعودی ها در ایران بود که سرانجام در یک عملیات هوایی به دام نیروهای اطلاعاتی ایران افتاد و مجازات شد.

سعودی ها ، در منطقه خلیج فارس برنده بزرگ تنش در روابط خارجی ایران هستند. آنها ، هم از نظر سیاسی و هم از منظر اقتصادی ، از این که روابط بین المللی ایران دچار بحران باشد ، بهره مند می برند. به عنوان مثال ، یکی از کشورهایی که در تحریم ایران ، مشارکت فعالانه داشت ، عربستان بود که به مشتریان نفت ایران اطمینان می داد که اگر نفت ایران را نخرند، با قیمت مناسب نفت شان را تأمین خواهد کرد.

اخیراً نیز سعودی ها از احتمال گشایش در روابط ایران و آمریکا ابراز ناخرسندی نموده و تهدید کرده اند که آمریکا با نزدیک شدن به ایران ، متحدان منطقه ای اش را از دست خواهد داد. شاهزاده ترکی فیصل رئیس سابق دستگاه اطلاعاتی امنیتی عربستان که از چهره های متنفذ دربار سعودی است در اظهارات مشابهی،با اشاره به حرکت ایران و غرب به سمت بهبود روابط ، نسبت به این موضوع هشدار داده و گفته که این تحولات باعث نخواهد شد بحرین تحت سیطره ایران قرار گیرد.

درست در چنین فضایی ، یک عملیات تروریستی مرگبار در جنوب شرق ایران رخ می دهد و 14 مرزبان ایرانی به شهادت می رسند. این در حالی است که ثبات امنیتی در سیستان و بلوچستان برقرار بوده و فضای عمومی منطقه ای که بیشترین رأی را به روحانی داده است ،   مستعد چنین اقدامی نبود. لذا می توان در تحلیل آن ، رد پای سعودی های خشمگین از سیاست خارجی دولت روحانی را مشاهده کرد به ویژه آن که عاملان این جنایت ، بعد از اقدام تروریستی خود به پاکستان رفته اند ، یعنی به پادگان سلفی های سعودی و پایتخت تروریست های افراطیِ تحت حمایت عربستان.

سعودی ها از بهبود روابط خارجی ایران واهمه دارند و از این رو ، در تلاش هستند این پیام را به تهران بدهند که این رویکرد می تواند بسیار پرهزینه باشد، به ویژه آن که ریاض در چند کشور منطقه از جمله سوریه ، عراق ، لبنان و بحرین ، درگیر یک مچ اندازی سیاسی و نظامی با ایران است و هرگز نمی خواهد طرف مقابلش ، قدرتی بیش از توان فعلی اش داشته باشد.

سعودی ها از بهبود روابط خارجی ایران واهمه دارند و از این رو ، در تلاش هستند این پیام را به تهران بدهند که این رویکرد می تواند بسیار پرهزینه باشد، به ویژه آن که ریاض در چند کشور منطقه از جمله سوریه ، عراق ، لبنان و بحرین ، درگیر یک مچ اندازی سیاسی و نظامی با ایران است و هرگز نمی خواهد طرف مقابلش ، قدرتی بیش از توان فعلی اش داشته باشد.

منبع:عصرایران

اخبار مرتبط
 1. برای کار سیاسی به احمدسرگوراب نیامده ام/ از عمق محرومیت این بخش باخبرم
 2. خوشحالم که فردی از همین منطقه بخشدار احمدسرگوراب شد/ حرف های زیادی در دل دارم
 3. لزوم توجه به نیروهای بومی در انجام پروژه های شهرستانی
 4. گزارش تصویری/ مراسم تودیع و معارفه بخشدار احمدسرگوراب
 5. بخشدار جدید احمدسرگوراب معارفه شد
 6. آیا رییس اداره محیط زیست شفت در حوادث سال 88 نقش داشته است؟
 7. هرآمدی رفتی در پیش دارد!
 8. بخشدار جدید احمدسرگوراب فردا معارفه می شود
 9. یک خانم نصیر محله ای برنده جایزه سرشماری اینترنتی شد
 10. 6 تن چوب قاچاق در شفت توقيف شد
 11. سرشماری اساس توسعه کشور/ سرشماری رایگان مددجویان در کمیته امداد شفت
 12. رئیس جدید پلیس راهور شهرستان شفت معارفه شد
 13. مراسم تودیع و معارفه رییس منابع طبیعی شفت برگزار شد
 14. تیرانداز شفتی به مرحله نهایی مسابقات اهداف پروازی کشور راه یافت
 15. تبلیغ ۱۰۰ مبلغ دینی به‌مناسبت دهه اول محرم در فومن و شفت
 16. بسته بودن مسجد این روستا در روز عاشورا کذب است
 17. جناب افتخاری ما هم با شما موافقیم
 18. سر شماری نفوس و مسکن نیاز آینده ماست .آینده را بی پاسخ نگذاریم “
 19. کلیه روستاهای شفت دارای طرح هادی مصوب هستند
 20. غفاری عثماوندانی رفت و توکل امید آمد!