زمان انتشار: جمعه 30 فروردین 1392 - 13:22
کد خبر : 9281

پشت‌پرده جنجال اعراب درباره زلزله بوشهر

کارشناسان فنی در ایران می گویند زلزله 6/3 ریشتری بوشهر یک آزمایش عملی نادر برای مطمئن شدن از میزان مقاومت ساختمان نیروگاه بوشهر در مقابل هرگونه زلزله یا تنش احتمالی در آینده بوده است

به گزارش صبح شفت به نقل از جهان، اگرچه طی روزهای گذشته برخی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با ایجاد سر و صدا درباره تبعات زلزله اخیر برای نیروگاه بوشهر، سعی کرده اند این نیروگاه را خطرناک جلوه بدهند ولی کارشناسان فنی عقیده دارند اتفاقا این زلزله باید خیال اعراب را راحت کرده باشد نه اینکه آنها را نگران کند.

یک کارشناس در تهران به در این خصوص گفت: «روی کاغذ مقاومت سازه های بتنی نیروگاه بوشهر 8 ریشتر است. اما این عددها همیشه دارای ریسک است چرا که ما عملا هیچ وقت نمی توانیم میزان مقاومت واقعی این سازه  و سازه های دیگری از این دست را در شرایط واقعی تولید شده در آزمایشگاه تست کنیم. در هیچ آزمایشگاهی نمی توان زلزله 8 ریشتری ایجاد کرد. بنابراین همواره ناچار هستیم که به عددهای ارائه شده از سوی پیمانکار و تحلیل های مهندسی اعتماد کنیم».

وی ادامه داد: «اما زلزله هفته گذشته در بوشهر ما را مطئن کرد که لااقل درباره نیروگاه بوشهر همه چیز همانطوری است که تحلیل های مهندسی به ما می گوید. این زلزله یک تجربه نادر برای ما بود که بتوانیم از ایمنی نیروگاه در شرایط «تهدید و تنش واقعی» مطمئن شویم و اکنون این اطمینان نه فقط برای ما بلکه برای آژانس هم ایجاد شده است».

این کارشناس در پایان گفت: «کشورهای حوزه خلیج فارس باید از زلزله بوشهر خوشحال باشند نه ناراحت، چرا که اکنون روشن شده این نیروگاه کاملا مقام است و هیچ تهدیدی تولید نمی کند».

با این حال کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، دیروز با تشکیل نشستی در ریاض درباره ایمنی نیروگاه بوشهر ابراز نگرانی کردند.

عبدالطیف ال زیانی دبیر کل این شورا گفته است که کشورهای حوزه خلیج فارس باید یک طرح مشترک برای مقابله با نشت اتمی از تاسیسات اتمی داشته باشند.

وی گفت: «کشورهای  عضو شورا  پیش از این علیه خطرات نشت اتمی بوشهر و اثرات مضر آن بر محیط زیست هشدار داده اند واز تهران خواسته اند با پیوستن به کنوانسیون ایمنی هسته ای،  استانداردهای امنیتی بین المللی را عملی سازد».

با این حال کارشناسان عقیده دارند این اظهارات بیش از هر چیز با هدف تولید فشار سیاسی روی ایران به منظور پذیرش کنوانسیون ایمنی هسته ای صورت می گیرد.

این پیمان در سال ۱۹۹۶، ده سال پس از «فاجعه اتمی چرنوبیل» شکل گرفت. در سال ۱۹۸۶ رآکتور اتمی چرنوبیل در جمهوری اوکراین منفجر شد. بر اثر این انفجار و مواد رادیواکتیو نشت یافته از نیروگاه محیط وسیعی از زندگی مردم آن منطقه آلوده شد و حدود ۱۶۰ هزار اوکرایینی بی خانمان شدند. هنوز تاثیرات درازمدت فاجعه چرنوبیل بر محیط زیست و سلامتی انسانها روشن نیست.

هدف پیمان ایمنی هسته‌ای تقویت تدابیر ایمنی هسته‌ای است. تا کنون ۷۲ کشور آن را امضا کرده‌اند اما ایران هنوز به عضویت این معاهده در نیامده است.

کارشناسان می گویند موضوع کنوانسیون ایمنی هم می تواند یکی از محورهای مذاکرات سیاسی درباره برنامه هسته ای ایران باشد.

اخبار مرتبط
 1. دکتر نوبخت برای ایت الله حجتی شفتی نوشت: همه خاطراتم از خورشید
 2. آقایان از کدام نجابت سوء استفاده میکنید
 3. دندان فاسد مدیر بی کفایت است نه جوان با لیاقت شفتی/ تمام رفتار شما زیر ذره بین فرزندان مردم است
 4. مراسم سالروز شهادت امام سجاد(ع) در شفت برگزار شد+تصاویر
 5. تصادف شدید پژو و پیکان وانت در شفت+تصاویر
 6. مصدومین تصادف امروز به رشت منتقل شدند
 7. مردم نگران نباشند/ سوخت کافی بدست مردم منطقه خواهد رسید
 8. ورزشکار شفتی قهرمان مسابقات کیک بوکسینگ جمهوری آذربایجان شد
 9. شاخ به شاخ شدن با پژو، خودروی پراید را نصف کرد+تصاویر
 10. نبود نفت سفید مشکل حاد اهالی شهرک امامزاده ابراهیم/ مسوولین این مشکل را برطرف نمایند
 11. گزارش تصویری/ برگزاراری انتخابات دانش آموزی در شفت
 12. برای رویش راهی است حتی در سخت ترین شرایط/ هر قدر مسئولان کم گذاشتند، خداوند برای شفت سنگ تمام گذاشته است
 13. پاک سازی نقاط آلوده و مقابله با خرده فروشان مواد مخدر شفت
 14. منظور افتخاری مازندران بود؛ اشتباه لفظی سوء تعبیر را به دنبال داشته است
 15. سطح سواد نماینده نباید اینقدر پایین باشد/ آقای نماینده به فکر پیشرفت حوزه انتخابیه خودش باشد
 16. گزارش تصویری/ مانور دوگانه سوز نمودن نانوایی های شفت
 17. کل ایران جویبار را پایتخت کشتی ایران میداند نماینده شفت و فومن قائمشهر را!!
 18. گزارش تصویری/ واژگونی پراید به داخل رودخانه در شفت
 19. مشغول بررسی رانش زمین در منطقه هستیم/ روند پیگیری را به اطلاع عموم خواهیم رساند
 20. برخورد با خودرو جوان 36 ساله را در نصیرمحله به کام مرگ کشاند