زمان انتشار: دوشنبه 28 مرداد 1392 - 16:08
کد خبر : 21103

سازمان سیا رسما به رهبری کودتای 28 مرداد اعتراف کرد

در شصتمین سالگرد کودتای 28 مرداد 1332، “آرشیو امنیت ملی” آمریکا اسنادی را منتشر کرد که ضمن نشان دادنِ نقش سازمان در رهبری اقدام فوق، آن را بخشی از فعالیت “سیاست خارجی” آمریکا معرفی می‎کند

سازمان سیا رسما به رهبری کودتای 28 مرداد اعتراف کرد

صبح شفت: فارن پالیسی می‎نویسد: “شصت سال پیش در چنین روزی در 19 اوت 1953، تاریخ معاصر ایران تغییر جهت بحرانی‎ای یافت. در این زمان کودتایی با پشتیبانی آمریکایی-انگلیسی نخست وزیر کشور -محمد مصدق- را سرنگون کرد. طنین این رویداد در تمام این سال‎ها ادامه داشته و باعث احساسات ضد آمریکایی شد که در سرنگونی شاه در اوایل 1979 وجود داشت و حتی در تصرف سفارت آمریکا در سال بعد از آن نیز بر روی ایرانیان تاثیر داشت.”

اما شصت سال به طول انجامید تا جامعه اطلاعاتی آمریکا به صورت علنی مسئولیت خود را در این جریان بپذیرد. امروز، پایگاه اطلاعاتی “آرشیو امنیت ملی” که بر اساس “قانون آزادی اطلاعات” به اسنادی دست یافته بود که بخشی از “نبرد برای ایران” (گزارش داخلی که در اوایل دهه 1970 میلادی توسط مورخان سیا تهیه شده بود) است، اقدام به انتشار آنها کرد.

این سند برای اولین بار در سال 1981 منتشر شده بود اما بیشتر بخش‎های آن -از جمله بخش سوم که با عنوان “فعالیت پنهانی” به تشریح کودتا می‎پردازد- سانسور شده بود. بیشتر این بخش همچنان مکشوف نشده است اما نسخه جدید برای اولین بار اعتراف می‎کند: “کودتای نظامی که باعث سرنگونی مصدق و کابینه جبهه ملی وی شد، تحت رهبری سیا و به عنوان یک بخش از سیاست خارجی آمریکا صورت گرفت.

جمله فوق بخشی از سند منتشر شده، است. در قسمت دیگری از آن آمده است که خروج از ایران، خطرِ “باز شدن راه برای حمله شوروی” را بوجود می‎آورد و “آمریکا را به این نتیجه رساند… تا TPAJAX را برنامه ریزی و اجرا کند.”

 

“فاز 4: رسیدن به اهداف”

TPAJAX اسم رمزی بود که سیا برای نقشه سرنگونی برگزیده بود که تمام مراحل آن با همکاری افراد محلی صورت گرفته بود. مراحل مختلف آن شامل:

استفاده از تبلیغات و پروپاگاندا برای تضعیف سیاسی مصدق
راضی کردن شاه به همکاری
رشوه دادن به اعضای مجلس
سازماندهی نیروهای امنیتی
برانگیختن اعتراضات و راه پیمایی
فارن پالیسی می‎نویسد: “تلاش اولیه منجر به شکست شد، اما پس از کش و قوس عجیب، نیروهای کودتاچی توانستند به هم بپیوندند و در تلاش مجددشان در 19 اوت موفق بشوند.”

سایت آمریکایی می‎افزاید که همچنان مشخص نیست به چه دلیلی سیا، اطلاعات درباره نقش خود را تا کنون مخفی نگه داشته است: “ماموران سیا و انگلیسی -همچون کرمیت روزولت، مسئول اصلی سیا در کودتا- کتاب‎ها و مقالاتی را درباره عملیات نوشته‎اند. دانشگاهیان نیز کتب متعددی از جمله در چند سال اخیر در این زمینه به رشته تحریر در آورده‎اند.

علاوه بر این، دو رئیس جمهور آمریکا (کلینتون و اوباما) به صورت علنی نقش آمریکا را در کودتا پذیرفته‏‏‎اند.

در پایان مطلب آمده است: “اما کسانی که در دولت آمریکا مسئولیت طبقه بندی اسناد را -به خصوص در جامعه اطلاعاتی- برعهده دارند، معمولاً دید متفاوتی نسبت به این مسائل دارند. آنها نگران هستند که افشای منابع و روش‎ها -حتی برای اقداماتی که دهه‎ها از آن گذشته است و بر اساس روش‎های بسیار قدیمی مانند پروپاگاندا انجام شده است- ممکن است به رقبا کمک کند. آنها تاکید می‎کنند تفاوت شگرفی میان مطالبی که به صورت غیررسمی اطلاع رسانی می شود (مانند افشاگری) و آنهایی که توسط دولت رسماً اعلام می‎شود، وجود دارد.”

در 28 مرداد 1332 چه گذشت؟

خود طرح کودتا نیز شامل 4 بخش عمده بود: نخست آنکه باید توامان توان و مقدورات تبلیغاتی وسیاسی سازمانی به نام (بدامن) علیه مصدق به کار گرفته شود، دوم سران مخالف به تحصن در مجلس تشویق شوند وبا ایجاد اغتشاش وآشفتگی برتنش وآشفتگی موجود افزوده گردد. سوم آنکه موافقت شاه با عزل مصدق وانتصاب زاهدی به نخست وزیری کسب شود ودست آخر جلب بشتیبانی افسران رده بالا در ارتش تامین گردد.

به این ترتیب مراحل ابتدایی کودتا طرح ریزی شده وتلاش برای تحقق آن صورت می بذیرد. اما به راستی انگیزه اصلی کودتا توسط آمریکا وانگلیس چه می توانست باشد؟

شاید ابتدایی ترین باسخ به این برسش  تلاش برای کسب بخشی از تولیدات نفتی ایران. این باسخ با وجود آنکه درست می باشد اما کامل نیست، زیرا همان طور که در طول سالهای متمادی روابط ایران با آمریکا، روابط یک غارت شده با یک غارتگر بوده است به نظر می رسد در این ماجرا نیز خط مشی نفاق گرایانه آمریکا به وضوح قابل مشاهده است، منافع مشترک آمریکا و دول غربی که نشات گرفته از جهان بینی اومانیستی، اصول سکولاریستی و سرمایه داری امبریالیستی است، به نوعی در هم سویی با منافع انگلیس معنا می یابد.

حرکت آمریکا درقبال نهضت ملی ایران مبتنی بر توازن با انگلیس بوده است. آمریکا خواهان به دست آوردن سهمی از منابع نفتی ایران بود و به همین جهت تمام نظرات انگلیس را در مقابله با نهضت مردم ایران بذیرفته و عملا برای اجرای طرح انگلیس یعنی کودتای ننگین 28 مرداد 1332 دست به کار می شود. نقش آمریکا در این ماجرا از جهت اجرایی نقشی مهم و به نوعی نقش اول این بازی سیاسی به حساب می آید.

به هر روی با اجرای کودتای 28مرداد بار دیگر حکومتی دست نشانده ایجاد شد، حکومتی که بنیاد و اساسش را سیاستهای آمریکا تشکیل می داد و سایه استبداد در آن به وضوح احساس می گردید. به یقین مصدق نیز قربانی بازی سیاسی دول غربی چون انگلیس وآمریکا شد.

11kع456

کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ کار مشترک بریتانیا و آمریکا به منظور حفظ کارتل بین‌المللی نفت بود. طی این بحران، مهم‌ترین موضوع این بود که چه کسی کنترل تولید، توزیع و فروش نفت را در اختیار داشته باشد. از بیانیه‌های عمومی به عمد از بکارگیری واژه کنترل پرهیز می‌شد اما در گزارش‌های محرمانه واشنگتن و لندن، اصطلاحی بسیار رایج بود. 
 
از دیدگاه لندن شرکت نفت ایران – انگلیس بزرگ‌ترین پالایشگاه چهان را در اختیار داشت و عملا دومین صادرکننده بزرگ نفت خام در جهان و دارای سومین ذخیره نفتی بود. این شرکت همچنین برای خزانه‌داری بریتانیا ۲۴ میلیون پوند درآمد به صورت مالیات و ۹۲ میلیون پوند ارز تامین می‌کرد؛ تامین ۸۵ درصد از سوخت موردنیاز ناوگان دریایی بریتانیارا به عهده داشت و همچنین ۷۵ درصد سود سالانه داشت که بخش عمده‌ای از آن در اختیار سهامدارانش در انگلیس و همچنین دیگر سرمایه‌گذاری‌های نفتی در کویت، عراق و اندونزی قرار می‌گرفت. 
 
از نظر واشنگتن – و همچنین لندن – کنترل ایرانی‌ها بر نفت احتمالا پیامدهای درازمدت ویرانگری به همراه داشت. این امر صرفا یک ضربه مستقیم به منافع بریتانیا نبود. ممکن بود کنترل نفت را کاملا در اختیار ایران قرار دهد؛ ممکن بود الهام بخش دیگر کشور‌ها – به ویژه اندونزی، ونزوئلا و عراق – شود؛ به طوری که آنان نیز از این رویه پیروی کنندو در نتیجه کنترل بازار بین‌المللی نفت از شرکت‌های نفت غربی به کشورهای تولیدکننده منتقل شود. 
 
همچنین تهدیدی بالقوه برای شرکت‌های آمریکایی و سایر شرکت‌های غربی – و طبعا دولت امریکا و بریتانیا – بود. یکی از یادداشت‌های محرمانه بریتانیا در برشمردن این مخاطرات دراز مدت، جمع‌بندی صریحی انجام داده است: 
 
«ادامه فعالیت‌های حداقلی صنعت نفت بدون مدیریت خارجی احتمالا برای ایرانیان مطلوب خواهد بود اما مشکلاتی برای ما به وجود خواهد آورد: امنیت جهان آزاد به میزان بالای استخراج نفت از منابع منطقه خاورمیانه بستگی دارد. اگر نگرش موجود در ایران به کشورهای عربستان سعودی یا عراق سرایت کند، کل ساختار موجود به همراه توانایی ما در دفاع از خود، دچار فروپاشی خواهد شد. بنابراین خرید نفت استخراجی از ایران حتی در حجم کوچک احتمالا پیامدهای خطرناک را به همراه خواهد داشت. 
 
نخستین تاثیر ملی شدن نفت، افتادن کنترل آن به دست ایرانیان خواهد بود. از دیدگاه بریتانیا این امر صرفا موضوعی مرتبط با سرنوشت و آینده یک سرمایه کلان نیست؛ بلکه به سرمایه عمده‌ای مرتبط است که ما در حوزه مواد اولیه با آن سروکار داریم.
 
انگلیسی‌ها با افزایش حق امتیاز، سهیم کردن دیگر شرکت‌های غربی در مدیریت، و حتی پذیرش اصل ملی شدن نفت مادامی که کنترل واقعی نفت همچنان در اختیار انگلیسی‌ها باشد، مخالفتی نداشتند. سفیر بریتانیا اذعان کرد که لندن آماده قراردادی فرا‌تر از شرایط معمول تساوی و پرداخت ۶۰ درصد از سود شرکت به ایران است؛ به شرطی که کنترل واقعی در اختیار شرکت‌های غربی بماند: «ظاهرا برای ما برآوردن خواسته ایران (در مورد موضوع کنترل) بسیار بعید است… بنابراین کنترل عملی باید همچنان در اختیار ما بماند. ما تمهیداتی را برای تغییر این واقعیت دشوار مورد بررسی قرار دادیم اما به نتایجی رسیدیم که یا چنان خطرناک است یا چنان مبهم که حتی ایرانیان نیز آن را نمی‌پذیرند.» 
 
در عرصه عمومی نیز، انگلیسی‌ها به شدت و پیوسته بر این موضوع تاکید داشتند که رسیدن به مصالحه در واقع امکان‌پذیر نیست؛ زیرا مصدق فردی متعصب، دیوانه و پریشان حال است. سفیر بریتانیا به همتای آمریکایی خود یادآور شد که ایران همانند «هائیتی»، کشوری رشدنیافته و نابالغ است. بنابراین لازم است دست‌کم تا یک دهه در سرپرستی یک شرکت خارجی بماند. «درو پیرسون»، پیشکسوت ژورنالیسم امریکایی هشدار داد که برای آمریکا بسیار خطرناک است که قیمت نفت و همچنین آینده جهان آزاد در دستان کشوری مانند ایران قرار بگیرد: «چنین کشورهایی ما را وادار به جیره‌بندی نفت یا حتی ورود به جنگ جهانی سوم خواهند کرد.» 
 untitled458484
وابسته مطبوعاتی بریتانیا در واشنگتن این شایعه را دامن زد که مصدق تا جایی که می‌توانسته تریاک کشیده است. در یادداشت دست‌نویسی در وزارت خارجه تلویحا آمده است که سفارت بریتانیا در تهران، به طور منظم مطالبی نیشدار و مسموم برای وابسته مطبوعاتی در واشنگتن تهیه می‌کرد تا از BBC پخش شود. وی می‌افزاید: واشنگتن از این سم به صورت تمام و کامل استفاده می‌کرد. 
 
دولت‌های آمریکا و بریتانیا همچنین به ناروا مدعی بودند که مصدق و سایر رهبران مذهبی امتیازات زیادی به حزب توده داده‌اند، هواداران این حزب را به سمت‌های مختلفی گمارده‌اند و محرمانه در حال مذاکره با شوروی هستند. 
 
در مقایسه با زمان‌بندی و تاکتیک‌های برخورد با موضوع، انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها در حوزه منافع استراتژی، تفاوت کمتری با یکدیگر داشتند. در شرایطی که انگلیسی‌ها از ابتدای شروع بحران به طور پیوسته و مصرانه بر این نظر بودند که ایران هیچ پیشنهادی را در خصوص موضوع کنترل، قبول نخواهد کرد، آمریکاییان ۱۴ ماه – از اردیبهشت سال ۱۳۳۰ تا تیرماه ۱۳۳۱ – وقت صرف کردند تا شاید بتوانند ایران را ترغیب یا وادار به پذیرش مصالحی کنند که بر اساس آن، ایران در ظاهر صنایع ملی شده را در اختیار می‌گرفت اما در عمل اداره واقعی صنعت نفت را به کنسرسیومی متشکل از شرکت نفت ایران و انگلیس به همراه دیگر شرکت‌های عمده غربی واگذار می‌کرد. 
 
آمریکاییان پس از سپری شدن این مدت، در تیرماه ۱۳۳۱ به جمع‌بندی انگلیسی‌ها مبنی بر اینکه تنها راه معامله با ایران، سرنگون کردن دولت و حمایت از شاه پهلوی است. سفیر آمریکا یک روز پس از بحران ۳۰ تیر ۱۳۳۱ گزارش کرد که «تنها یک کودتای نظامی می‌تواند شرایط را تغییر دهد و راه نجات را فراهم کند… مصدق آنقدر از عوام در مقام منبع قدرتش ستایش کرده بود که برکنار کردنش به دست جانشین آتی از طریق شیوه‌های عادی قانونی غیرممکن شده و این امر نگران کننده است
 
سازمان سیا به همراه دوقلوی بریتانیایی‌اش MI6 از اواخر سال ۱۳۳۱ برنامه ریزی برای اجرای کودتای نظامی را آغاز کردند. هر دو سازمان امکانات و تسهیلات عمده‌ای را وارد عمل کردند. بریتانیا یک شبکه گسترده و قدیمی در ایران داشت. آنان کار‌شناسان فارسی زبانی در اختیار داشتند که برخی از آن‌ها دارای ۳۰ سال سابقه فعالیت در مورد ایران و در ایران بودند با سیاست مداران قدیمی، چهره‌های مذهبی، روسای ایلات، سران تجاری و افسران ارشد ارتباط برقرار کردند. سازمان جاسوسی بریتانیا فهرست کاملی از افراد سر‌شناس ارتش فراهم کرده و گرایش‌های سیاسی آنان، ارتباطات خانوادگی، برنامه‌های کاری و همچنین نقاط ضعف آنان را بررسی کرده بود. 
 
این امر با توجه به اینکه سیا برای گردآوری این اطلاعات اقدام نکرده بود، بسیار ارزشمند بود. ضمنا آمریکایی‌ها نیز محوطه بزرگ سفارت، حدود ۱۰۰ مشاور در ارتش و ژاندارمری ایران، افسران جوانی که به تازگی در آمریکا آموزش دیده و بسیاری از آن‌ها فرماندهان یگان تانک بودند و یک شبکه مخفی در بازار تهران و به ویژه زورخانه‌ها را وارد عملیات کردند. 
 
سیا همچنین «کرمیت روزولت»، رئیس بخش خاورمیانه خود را روانه تهران کرد. وی که از یک خانواده صاحب نام آمریکایی بود، توانست شاه را مطمئن کند که واشنگتن همراه با حمایت قابل توجه مالی یک موافقت نامه نفتی آبرومند و همچنین تضمین پشتیبانی از سلطنت، برنامه کودتا را پیگیری خواهد کرد. 
 
 
فرمان شاه برای انتصاب «فضل‌الله زاهدی» به عنوان نخست‌وزیر بعد از کودتا 
 
از سوی دیگر شاه نیز تا وقتی رئیس اسمی کودتا سرلشگر فضل‌الله زاهدی، نامه کناره‌گیری از سمت نخست وزیری آینده را امضا نکرده بود، هیچگونه تعهدی نسبت به برنامه کودتا نداشت. شاه به هیچ‌وجه علاقه نداشت برخی ژنرال‌های بالقوه خطرناک را جایگزین مصدق نماید. 
 
نقشه کودتا در ۲۸ مرداد اجرا شد. در حالی که اوباش زورخانه‌های بازار هیاهو به راه انداخته بودند، ۳۲ دستگاه تانک «شرمن» به سوی مرکز تهران حرکت و مکان‌های کلیدی را محاصره کردند و پس از سه ساعت درگیری، سرلشگر زاهدی را نخست وزیر قانونی و منصوب شاه اعلام کردند. 
 
به گزارش شاهدان عینی، حدود ۵۰۰ نفر افراد ناجور، تقریبا ۲۰۰۰ نظامی با لباس شخصی را همراهی می‌کردند. تلفات درگیری‌ها به گزارش نیویورک تایمز بیش از ۳۰۰ کشته بوده است اما شاه واقعه ۲۸ مرداد را اانقلاب بدون خونریزی و قهرمانانه مردم برای حمایت از پادشاه محبوب خود نام برد و آن را ستایش کرد. 
 
 
حضور نظامیان با تانک در مرکز شهر تهران در روز کودتا
 
از سوی دیگر «آیزن هاور»، رئیس‌جمهور آمریکا به مردم آمریکا اعلام کرد که مردم ایران به دلیل عشق پایدار و عمیق به پادشاه کشور را نجات دادند. 
 
کودتای سال ۳۲ پیامدهای بسیار دراز مدت و عمیق برجای گذاشت. کودتا مشروعیت حکومت سلطنتی را – به ویژه در عصری که روح جمهوری خواهی بر آن حاکم شده بود – سخت خدشه‌دار کرد. شاه را با انگلیس، شرکت نفت ایران و انگلیس و قدرت‌های امپریالیستی به ویژه سازمان‌های CIA و MI۶ همراه و مرتبط ساخت. چهره آمریکا را با قلم انگلیسی‌ها مخدوش کرد. از آن پس در نظر ایرانیان، دشمن اصلی امپریالیست صرفا بریتانیا نبود؛ بلکه بریتانیا هم همدست با آمریکا بود. 
 
کودتا، جبهه ملی و حزب توده را نابود کرد. این تخریب در ‌‌نهایت عملا راه را برای ظهور یک جنبش دینی هموار کرد. به عبارت دیگر باعث پیدایش جنبش اسلامی اصیل به جای ناسیونالیسم، ‌سوسیالیسم و لیبرالیسم شد. سلطنت پهلوی در عصر جمهوری خواهی به شکلی جدایی ناپذیر و اساسی به امپریالیسم، سرمایه داری شرکتی و اتحاد نزدیک به غرب وابسته شد و در واقع هویتی همسان یافت. به این تعبیر می‌توان گفت ریشه انقلاب اسلامی سال ۵۷ به سال ۳۲ باز می‌گردد.

منبع:

رجاء نیوز
مهر نیوز
اخبار مرتبط
 1. آقایان از کدام نجابت سوء استفاده میکنید
 2. دندان فاسد مدیر بی کفایت است نه جوان با لیاقت شفتی/ تمام رفتار شما زیر ذره بین فرزندان مردم است
 3. مراسم سالروز شهادت امام سجاد(ع) در شفت برگزار شد+تصاویر
 4. تصادف شدید پژو و پیکان وانت در شفت+تصاویر
 5. مصدومین تصادف امروز به رشت منتقل شدند
 6. مردم نگران نباشند/ سوخت کافی بدست مردم منطقه خواهد رسید
 7. ورزشکار شفتی قهرمان مسابقات کیک بوکسینگ جمهوری آذربایجان شد
 8. شاخ به شاخ شدن با پژو، خودروی پراید را نصف کرد+تصاویر
 9. نبود نفت سفید مشکل حاد اهالی شهرک امامزاده ابراهیم/ مسوولین این مشکل را برطرف نمایند
 10. گزارش تصویری/ برگزاراری انتخابات دانش آموزی در شفت
 11. برای رویش راهی است حتی در سخت ترین شرایط/ هر قدر مسئولان کم گذاشتند، خداوند برای شفت سنگ تمام گذاشته است
 12. پاک سازی نقاط آلوده و مقابله با خرده فروشان مواد مخدر شفت
 13. منظور افتخاری مازندران بود؛ اشتباه لفظی سوء تعبیر را به دنبال داشته است
 14. سطح سواد نماینده نباید اینقدر پایین باشد/ آقای نماینده به فکر پیشرفت حوزه انتخابیه خودش باشد
 15. گزارش تصویری/ مانور دوگانه سوز نمودن نانوایی های شفت
 16. کل ایران جویبار را پایتخت کشتی ایران میداند نماینده شفت و فومن قائمشهر را!!
 17. گزارش تصویری/ واژگونی پراید به داخل رودخانه در شفت
 18. مشغول بررسی رانش زمین در منطقه هستیم/ روند پیگیری را به اطلاع عموم خواهیم رساند
 19. برخورد با خودرو جوان 36 ساله را در نصیرمحله به کام مرگ کشاند
 20. برای رسیدن تیربرق باید تا ساعت 12صبر می کردیم / نکات ایمنی در استفاده از چوب توسکا لحاظ شد