زمان انتشار: یکشنبه 20 مرداد 1392 - 13:04
کد خبر : 20650

پاسخ قاطع روسیه به بسته های وسوسه انگیز عربستان/ پیشنهادها چه بود؟

به گزارش صبح شفت به نقل از جام به نقل از دویچه وله، مقامات کرملین می‌گویند که پوتین پیشنهاد عربستان سعودی را برای معامله اسلحه و مشوق‌های اقتصادی در عوض حمایت نکردن مسکو از بشار اسد نپذیرفته است. خبرگزاری رویترز روز جمعه نهم اوت (۱۸ مرداد) به نقل از مقامات کاخ کرملین گزارش داد که [&hellip

به گزارش صبح شفت به نقل از جام به نقل از دویچه وله، مقامات کرملین می‌گویند که پوتین پیشنهاد عربستان سعودی را برای معامله اسلحه و مشوق‌های اقتصادی در عوض حمایت نکردن مسکو از بشار اسد نپذیرفته است.

خبرگزاری رویترز روز جمعه نهم اوت (۱۸ مرداد) به نقل از مقامات کاخ کرملین گزارش داد که شاهزاده بندر بن‌سلطان آل‌سعود، رئیس سازمان اطلاعات عربستان هفته گذشته در دیدار با ولادیمیر پوتین پیشنهادات این کشور را در مورد بحران سوریه ارائه کرده است. یوری اوشاکف، مشاور سیاست خارجی پوتین می‌گوید که در این دیدار در مورد جزئیات پیشنهاد عربستان گفت‌وگویی صورت نگرفته است.

وی همچنین با تاکید بر اینکه معاملات تسلیحاتی نیز در این پیشنهاد گنجانده شده بود، می‌افزاید در مورد همکاری‌های نظامی میان دو طرف هیچ بحثی صورت نگرفت. اوشاکف همچنین ضمن تاکید بر این‌که در مورد جزئیات بحث زیادی صورت نگرفت، تصریح کرد این دیدار بسیار سودمند و جالب توجه بود.

پیشنهادهای وسوسه کننده عربستان
خبرگزاری راشاتودی گزارش داد که عربستان سعودی به مسکو پیشنهاد یک قرار داد تسلیحاتی ۱۵ میلیارد دلاری را داده است. اما منابع خبری نزدیک به عربستان می‌گویند در این گفت‌وگو در مورد “میزان خرید تسلیحاتی” از روسیه صحبتی نشده است.

عربستان همچنین به روسیه اطمینان داده است که این کشور اجازه نخواهد داد منابع گازی خلیج فارس، به رقیبی برای صادرت گاز روسیه به اروپا تبدیل شود. در عوض عربستان از مسکو خواسته است که دست از حمایت از رژیم اسد بر دارد و صدور قطعنامه تازه شورای امنیت علیه رژیم اسد نشود.

راشاتودی در گزارش خود مدعی شده که شاهزا‌ده بندر به پوتین گفته است که به هر صورت رژیمی که پس از اسد خواهد آمد کاملا در دستان عربستان خواهد بود.

عربستان به روسیه اطمینان داده در آن صورت عربستان هیچ قرارداد گازی را که منافع روسیه را به خطر بیندازد امضا نخواهد کرد و به کشورهای حوزه خلیج فارس نیز اجازه نخواد داد گاز خود را از سوریه به اروپا منتقل کنند.

تاکید روسیه بر حمایت از اسد
یک دیپلمات عرب در مورد پاسخ روسیه به این پیشنهادها به خبرگزاری فرانسه گفت: «رئیس‌جمهور پوتین به دقت به این پیشنهادها گوش داد و به شاهزاده بندر بن‌سلطان آل‌سعود فهماند که روسیه استراتژی خود را در برابر سوریه تغییر نخواهد داد.»

راشا تودی همچنین در گزارش خود می‌نویسد که بندر بن‌سلطان همچنین به مقامات روسیه گفته است که هیچ راه حلی دیگری به جز دخالت نظامی در سوریه باقی نمانده است. وی تصریح کرده که روسیه باید کنفرانس ژنو۲ را فراموش کند، زیرا مخالفان اسد در آن شرکت نخواهند کرد.

مخالفان حکومت بشار اسد می‌گویند که روسیه با کمک‌های تسلیحاتی و حمایت‌های سیاسی خود تاکنون مانع از سقوط بشار اسد شده است. روسیه با دخالت نظامی در سوریه مخالف است و می‌گوید غرب و برخی کشورهای عربی منطقه از “تروریست‌ها” حمایت می‌کنند.

اخبار مرتبط
 1. منظور افتخاری مازندران بود؛ اشتباه لفظی سوء تعبیر را به دنبال داشته است
 2. سطح سواد نماینده نباید اینقدر پایین باشد/ آقای نماینده به فکر پیشرفت حوزه انتخابیه خودش باشد
 3. گزارش تصویری/ مانور دوگانه سوز نمودن نانوایی های شفت
 4. کل ایران جویبار را پایتخت کشتی ایران میداند نماینده شفت و فومن قائمشهر را!!
 5. گزارش تصویری/ واژگونی پراید به داخل رودخانه در شفت
 6. مشغول بررسی رانش زمین در منطقه هستیم/ روند پیگیری را به اطلاع عموم خواهیم رساند
 7. برخورد با خودرو جوان 36 ساله را در نصیرمحله به کام مرگ کشاند
 8. برای رسیدن تیربرق باید تا ساعت 12صبر می کردیم / نکات ایمنی در استفاده از چوب توسکا لحاظ شد
 9. افتخاری فروشی نیست/ مردم شفت و فومن نیاز به قیم ندارند
 10. با برخورد فیزیکی مخالفم/ عضویت در کمیسیون عمرانی با تاکید رهبری معظم انقلاب بوده است
 11. شرکت تمامی خانوارهای «تانی محله» در سرشماری اینترنتی نفوس مسکن
 12. برای کار سیاسی به احمدسرگوراب نیامده ام/ از عمق محرومیت این بخش باخبرم
 13. خوشحالم که فردی از همین منطقه بخشدار احمدسرگوراب شد/ حرف های زیادی در دل دارم
 14. لزوم توجه به نیروهای بومی در انجام پروژه های شهرستانی
 15. گزارش تصویری/ مراسم تودیع و معارفه بخشدار احمدسرگوراب
 16. بخشدار جدید احمدسرگوراب معارفه شد
 17. آیا رییس اداره محیط زیست شفت در حوادث سال 88 نقش داشته است؟
 18. هرآمدی رفتی در پیش دارد!
 19. بخشدار جدید احمدسرگوراب فردا معارفه می شود
 20. یک خانم نصیر محله ای برنده جایزه سرشماری اینترنتی شد