زمان انتشار: شنبه 12 اردیبهشت 1394 - 18:00
کد خبر : 65325

وقتی فجایع و قومیت ها موضوع جوک می شوند

در جامعه یک عادت و رسم بد رواج پیدا کرده و به دنبال هر اتفاق خوب یا بد، سیل پیام ها و جوک ها در فضای مجازی و در میان مردم پخش می شود که بیشتر از اینکه مردم را به سمت درک حساسیت واقعه سوق دهد، بلکه سبب کم رنگ شدن واقعه شده و از حساسیت مردم نسبت به آن می کاهد

وقتی فجایع و قومیت ها موضوع جوک می شوند

به گزارش صبح شفت،یکی از مهم ترین و فراگیرترین ابزار خندیدن، جوک و لطیفه است، با مراجعه به اینترنت، کتاب فروشی ها و حتی گوشی موبایل خودمان می توانیم خیلی راحت به سیل عظیمی از جوک دسترسی پیدا کنیم و فرهنگ جوک‌خوانی و یا عباراتی کوتاه که درون مایه‌ی طنز دارند و موجب خنده می‌شوند مدت‌هاست که در جامعه رواج دارد.

بی شک جوک و یا یک پیام  در قالب عبارتی معنی‌دار که اسباب شادی را فراهم کند هیچ ایرادی ندارد اما آنچه که در اینجا مطرح است، نوع جوک و پیامی است که ممکن است با دستاویز قرار دادن یک مسئله خاص، هدف دیگری را دنبال کند.

این روزها اگر گشتی در دنیای مجازی بزنید، به پیام ها و یا جوک هایی برخورد می کنید که مستقیماً با وقایع روز در ارتباط هستند.

بهتر بگوئیم دیگر در جامعه یک عادت و رسم بد رواج پیدا کرده و به دنبال هر اتفاق خوب یا بد، سیل پیام ها و جوک ها در فضای مجازی و در میان مردم پخش می شود که بیشتر از اینکه مردم را به سمت درک حساسیت واقعه سوق دهد، بلکه سبب کم رنگ شدن واقعه شده و از حساسیت مردم نسبت به آن می کاهد.

نمونه بارز این موضوع که این روزها در صدر اخبار قرار دارد، موضوع اتفاق ناگوار و فاجعه فرودگاه جده است که بعد از این فاجعه، متاسفانه جوک های زیادی در شبکه های اجتماعی در میان مردم پخش می شود که به طور قطع یقین هدف سازندگان این جوک ها، تحقیر ملت ایران است و در واقع این افراد نیز آگاه و یا ناآگاه به گونه ای دیگر همان هدف سازندگان این جوک ها که هدف دشمنان نیز هست را دنبال می کنند.

سوال این است که آیا براستی نسبت به تاثیری که این جوک ها و پیام ها بر روح و روان آدمی می گذارد، آشنا هستیم؟ آیا می دانیم که این پیام ها صرفاً برای خنداندن درست نمی شوند بلکه هدفی دارند که در پس آن نهفته است؟ آیا می دانیم که وقتی یک جوک با عنوان یکی از اقوام ایرانی را نشر می دهیم در واقع در پازل دشمن بازی می کتیم؟ آیا واقعاً می دانیم که وقتی یک موضوع و فاجعه ناگوار را سوژه خنده می کنیم، چه اثراتی بر جامعه می گذاریم؟ و هزارای آیای دیگر که شاید خیلی ها از پاسخ دادن به آن عاجز باشند.

باید گفت که وقتی چنین پیام هایی در میان مردم منتشر می شود، سازندگان آنها رفته رفته به هدف خود نزدیک تر می شوند و از احساسات مردم نسبت به آن موضوع کاسته می شود.

بی ارزش کردن و کور کردن راه های پیگیری معضلات از طریق ساخت محتوای طنز در کوتاه ترین زمان ممکن؛ کمترین آسیب برای  مسائل مهم کشور و مردم باشد.

از سوی دیگر نیز چنین پیام ها و جوک هایی سبب می شود تا رفته رفته، رفتار ما دچار تغییر شده و به موازات آن در جامعه نیز شاهد رفتار متفاوتی از اقشار مختلف مردم باشیم.

موضوع دیگری هم که مطرح است ، رواج جوک های قومیتی است که متاسفانه رد و بدل شدن جوک‌هایی که حرمت و شان گروهی را به تاراج می‌برد، در میان قومیت ها یا شهرهایی که موضوع این جوک ها هستند نیز بسیار رواج دارد.

اکثر این جوک ها چیزی نیست جز توهین به اقوام، افراد  و اعتقادات مختلف، که شاید بعد از خواندن آن لبخندی بر لبانمان بنشیند و حتی هم آن را برای دیگران بفرستیم یا تعریف کنیم، بی آنکه بدانیم این جوک ها   چه لطمه ای می توانند به کشورمان بزند یا اصلا اهداف پشت پرده ی این جوک ها چیست.

سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که تکرار این عادت غلط فرهنگی تا چه زمان باید ادامه پیدا کند؟

بی تردید این موضوعی، معضلی است که شخصیت، فرهنگ، حرمت و عزت نفس افراد را از درون می‌سوزاند و زمانی رنجش‌ها عیان خواهند شد که نه در قالب جوک و طنز و کنایه، بلکه شاهد تغییر رفتار مستقیم در جامعه باشیم.

به راستی هدف از این همه تخریب و توطئه سازماندهی شده و منظم چه می تواند باشد جز ایجاد تفرقه ی هرچه بیشتر در سرزمینی که از اقوام و گویش ها و لهجه ها و رسوم مختلف آکنده است؟

این موضوع بسیار گسترده است و در این میان نیز نقش اصحاب رسانه در تغییر این فرهنگ غلط و مقابله با آن بسیار مهم و تاثیرگذار است و باید بیشتر به این موضوع پرداخته شود و جامعه شناسان نیز با تببین این موضوع و آگاه سازی به مردم و دستگاه های فرهنگی هم با اقدامات و برنامه ریزی مناسب در راستای مقابله با این کار ضد فرهنگی عمل کنند تا پیش از آن‌ که این فرهنگ غلط هزینه جبران ناپذیری برجای بگذار از فرهنگ جامعه رخت بربندد./دانا

اخبار مرتبط
 1. با برخورد فیزیکی مخالفم/ عضویت در کمیسیون عمرانی با تاکید رهبری معظم انقلاب بوده است
 2. شرکت تمامی خانوارهای «تانی محله» در سرشماری اینترنتی نفوس مسکن
 3. برای کار سیاسی به احمدسرگوراب نیامده ام/ از عمق محرومیت این بخش باخبرم
 4. خوشحالم که فردی از همین منطقه بخشدار احمدسرگوراب شد/ حرف های زیادی در دل دارم
 5. لزوم توجه به نیروهای بومی در انجام پروژه های شهرستانی
 6. گزارش تصویری/ مراسم تودیع و معارفه بخشدار احمدسرگوراب
 7. بخشدار جدید احمدسرگوراب معارفه شد
 8. آیا رییس اداره محیط زیست شفت در حوادث سال 88 نقش داشته است؟
 9. هرآمدی رفتی در پیش دارد!
 10. بخشدار جدید احمدسرگوراب فردا معارفه می شود
 11. یک خانم نصیر محله ای برنده جایزه سرشماری اینترنتی شد
 12. 6 تن چوب قاچاق در شفت توقيف شد
 13. سرشماری اساس توسعه کشور/ سرشماری رایگان مددجویان در کمیته امداد شفت
 14. رئیس جدید پلیس راهور شهرستان شفت معارفه شد
 15. مراسم تودیع و معارفه رییس منابع طبیعی شفت برگزار شد
 16. تیرانداز شفتی به مرحله نهایی مسابقات اهداف پروازی کشور راه یافت
 17. تبلیغ ۱۰۰ مبلغ دینی به‌مناسبت دهه اول محرم در فومن و شفت
 18. بسته بودن مسجد این روستا در روز عاشورا کذب است
 19. جناب افتخاری ما هم با شما موافقیم
 20. سر شماری نفوس و مسکن نیاز آینده ماست .آینده را بی پاسخ نگذاریم “