زمان انتشار: سه شنبه 17 اردیبهشت 1392 - 19:46
کد خبر : 12162

هندوانه با طعم ترياک/ از بلع تا جاسازی مواد مخدر در میوه نوبرانه

تنها چند روز از تلاش قاچاقپیان برای جابجایی مواد مخدر در شکم مسافران قطار زاهدان – تهران نمی گذرد که این بار نیروی انتظامی رودبار جنوب از جاسازی تریاک در هندوانه و تلاش برای انتقال آنها به تهران خبر می دهد

به گزارش صبح شفت به نقل از مهر، بنا به نظر کارشناسان ایران مرز نخست مبارزه با مواد مخدر درجهان است و در این میان استانهای شرقی در خط مقدم این مبارزه پنهان قرار دارند.

طبق آمار بیشترین مواد مخدر سنتی به خصوص تریاک جهان نیز در شرق کشور کشف می شود با این وجود قاچاقچیان تمام تلاش خود را برای جابجایی مواد مخدر از راههای مختلف به بازار مصرف به کار می گیرند و در این میان در برخی موارد از راههای شگفت آوری استفاده می کنند.

از جاسازی مواد مخدر در بار خیار و پرتغال گرفته تا راههای غیر انسانی همچون بلع مواد مخدر که در آخرین مورد نیز قاچاقپیان سعی داشتند چند کیلو مواد مخدر را از طریق بلع توسط دو مسافر و از راه قطار زاهدان – تهران به پایتخت منتقل کنند که پس از پاره شدن کیسه های تریاک در شکم یکی از این مسافران وی دچار شک شد و قبل از رسیدن به بیمارستان، حامل مواد مخدر فوت کرد و فرد دیگر نیز دستگیر شد.

محموله های مواد مخدر به استانهای مرکزی و تهران ختم می شوند

در آخرین مورد از تلاشهای قاچاقچیان برای انتقال مواد مخدر سوداگران مرگ چندین کیلو تریاک را پس از شکافتن هندوانه در درون این میوه ها جاسازی کرده و بعد به صورت ماهرانه هندوانه را بسته بودند اما با هوشیاری ماموران نیروی انتظامی استان کرمان این محموله مواد مخدر که به سمت تهران در حال حرکت بود شناسایی و توقیف شد.

سرهنگ محمد قزلباش در این خصوص از کشف 100 کيلوگرم ترياک جاسازي شده در بار هندوانه يک کاميون و دستگيري يک قاچاقچي در عمليات شب گذشته خبر داد.

وی بيان کرد: ماموران پليس مبارزه با مواد مخدر رودبار با اشرافيت اطلاعاتي خود در منطقه با انجام تجسس هاي فني مبني بر انتقال يک محموله مواد مخدر از جنوب استان به سمت پايتخت از مسير اين شهرستان موضوع را در دست بررسي و اقدام قرار دادند.

وي با اشاره به گشت زني هاي نامحسوس پليس در مسيرهاي احتمالي تردد قاچاقچيان، تصريح کرد: ماموران انتظامي سرانجام توانستند در شب گذشته و در محور رودبار – جيرفت يک دستگاه کاميون حامل بار هندوانه را متوقف نموده و در بازرسي از آن بيش از 100 کيلوگرم ترياک که بطرز ماهرانه اي در داخل هندوانه ها جاسازي شده بود را کشف کنند.

فرمانده انتظامي شهرستان رودبار اظهار داشت: در اين عمليات يک قاچاقچي دستگير که به منظور پيگيري پرونده روانه مرجع قضايي شد.

کشف 120 کیلو حشیش توسط سگهای ردیاب

همچنین در عملیاتی دیگر ماموران پليس مبارزه با مواد مخدر استان کرمان توانستند با استفاده از سگ هاي مواد ياب 120 کيلو ترياک و حشيش را که به طرز ماهرانه اي در خودرو جاسازي شده بود کشف کنند.

ماموران پليس مبارزه با مواد مخدر استان کرمان هفته گذشته در بازرسي مجدد از وسايل نقليه متوقف شده در ايست و بازرسي هاي ماموران انتظامي در راستاي مبارزه با قاچاق مواد افيوني، بيش از 120 کيلوگرم ترياک و حشيش کشف کردند.

اين بازرسي با استفاده از سگ هاي موادياب و در پاركينگ مركزي شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان که محل نگه داري وسايل نقليه متوقف شده بود، صورت گرفت.

ماموران انتظامي در بازبيني دقيق خودروها، از يک دستگاه وانت پيکان، 92 کيلوگرم حشيش و از يک دستگاه پژو آردي، 28 کيلو ترياک کشف کردند.

شايان ذکر است مواد مخدر کشف شده داراي پيچيده ترين جاسازي ها بوده که در مراحل اوليه بازرسي قابل مشاهده نبودند.

افزایش قاچاق مواد مخدر صنعتی

با وجود استفاده قاچاقچیان از روشهای مختلف اما فرمانده نیروی انتظامی استان کرمان از افزایش 47 درصدی کشف مواد مخدر طی سال گذشته در استان کرمان خبر می دهد.

سردار حسین چناریان افزود: اجازهحمل و نقل مواد مخدر از طریق راههای استان کرمان را به قاچاقچیان نمی دهیم و با تمام توان با مافیای مواد مخدر مبارزه می کنیم.

وی تصریح کرد: با این وجود قاچاقچیان طی این مدت سعی کرده اند به سمت قاچاق مواد مخدر صنعتی بروند و در این راه هزینه های زیادی را بر جامعه تحمیل میکنند زیرا مصرف این مواد بسیار خطر آفرین است.

وی تصریح کرد: وی با اشاره به افزایش قاچاق هروئین گفت: میزان کشف این مواد صنعتی بسیار خطرناک 61 درصد افزایش یافته است.

وی به خانواده ها هشدار داد که مراقب رفتار فرزندان خود باشند زیرا مصرف مواد مخدر صنعتی بسیار آسان است و می تواند فرزندانشان را در مدت کوتاهی آلوده کند.

در حالی مسئولان از کشف مواد مخدر در مرزهای شرقی سخنن می گویند که افغانستان مهمترین کانون تولید انواع مواد مخدر از مشتقات تریاک است که نیروهای فرامنطقه ای یکی از اهداف حمله به افغانستان و اشغال این کشور را مبارزه با قاچاق مواد مخدر عنوان کرده بودند با این وجود پس از استقرار کشورهای اشغالگر میزان کشت مواد مخدر در افغانستان نه تنها کم نشد بلکه به صورت هدفمند در حال افزایش و گرایش به سمت مواد مخدر صنعتی است.

از سوی دیگر باید به این نکته نیز اشاره کرد که مهمترین منبع مالی گروههای تروریستی در افغانستان نیز کشت مواد مخدر می باشد بطوریکه گروه طالبان بیشترین سطح زیر کشت مواد مخدر افغانستان را به خود اختصاص داده است.

در این میان نیروی انتظامی ایران جنگ گسترده و پنهانی را سالهاست که با مافیای مواد مخدر آغاز کرده است و در این راه شهدای بسیاری را داده است بطوریکه هر ساله تعدادی از فرزندان این مرز و بوم در مبارزه با مافیای مواد مخدر شهید می شوند با این وجود تلاشهای گسترده برای مبارزه با این تجارت شوم در شرق کشور با حمایت مردم همچنان ادامه دارد.

اخبار مرتبط
 1. گزارش تصویری/ واژگونی پراید به داخل رودخانه در شفت
 2. مشغول بررسی رانش زمین در منطقه هستیم/ روند پیگیری را به اطلاع عموم خواهیم رساند
 3. برخورد با خودرو جوان 36 ساله را در نصیرمحله به کام مرگ کشاند
 4. برای رسیدن تیربرق باید تا ساعت 12صبر می کردیم / نکات ایمنی در استفاده از چوب توسکا لحاظ شد
 5. افتخاری فروشی نیست/ مردم شفت و فومن نیاز به قیم ندارند
 6. با برخورد فیزیکی مخالفم/ عضویت در کمیسیون عمرانی با تاکید رهبری معظم انقلاب بوده است
 7. شرکت تمامی خانوارهای «تانی محله» در سرشماری اینترنتی نفوس مسکن
 8. برای کار سیاسی به احمدسرگوراب نیامده ام/ از عمق محرومیت این بخش باخبرم
 9. خوشحالم که فردی از همین منطقه بخشدار احمدسرگوراب شد/ حرف های زیادی در دل دارم
 10. لزوم توجه به نیروهای بومی در انجام پروژه های شهرستانی
 11. گزارش تصویری/ مراسم تودیع و معارفه بخشدار احمدسرگوراب
 12. بخشدار جدید احمدسرگوراب معارفه شد
 13. آیا رییس اداره محیط زیست شفت در حوادث سال 88 نقش داشته است؟
 14. هرآمدی رفتی در پیش دارد!
 15. بخشدار جدید احمدسرگوراب فردا معارفه می شود
 16. یک خانم نصیر محله ای برنده جایزه سرشماری اینترنتی شد
 17. 6 تن چوب قاچاق در شفت توقيف شد
 18. سرشماری اساس توسعه کشور/ سرشماری رایگان مددجویان در کمیته امداد شفت
 19. رئیس جدید پلیس راهور شهرستان شفت معارفه شد
 20. مراسم تودیع و معارفه رییس منابع طبیعی شفت برگزار شد