زمان انتشار: جمعه 12 دی 1393 - 15:25
کد خبر : 59192

همیشه دلم برای «آغوزی» تنگ می شود/ طنز خنداندن مردم به هر بهانه ای نیست/ عاشقانه به دنبال هنر باشید

محمد جواد ذهنی معروف به «آغوزی» از بازیگران محبوب گیلانی است که خاطرات هنرمندی اش در دل و جان مردمان «دیارباران» به یادماندی است

همیشه دلم برای «آغوزی» تنگ می شود/ طنز خنداندن مردم به هر بهانه ای نیست/ عاشقانه به دنبال هنر باشید

به گزارش صبح شفت ؛ محمد جواد ذهنی معروف به «آغوزی» از بازیگران محبوب گیلانی است که خاطرات هنرمندی اش در دل و جان مردمان «دیارباران» به یادماندی است. وی متولد ۱۳۵۸ و اصالتا رشتی است. پدرش هنرمند قدیمی تئاتر گیلان و مؤسس تئاتر فومن است.

فعالیت هنری خود را از سن چهار سالگی در فیلم کوتاهی به کارگردانی امیر ثابت آغاز کرد و در سال اول دبستان در نمایش نامه «نجابت» به کارگردانی کیومرث ملک مطیعی و در فیلم «زنبق های وحشی» به کارگردانی ابراهیم فروزش بازی کرد.

علاقه «آغوزی» به هنر سیاه بازی در آن زمان منجر به هنرمندی وی به مدت ۵ سال در این عرصه شد تا به عنوان خردسال ترین سیاه باز گیلان شناخته شود.

بازی در فیلم «دلاوران کوچه دلگشا» در سال ۷۰ به کارگردانی حسن هدایت، در کنار جمشید مشایخی، مرحوم اکبر دودکار و علیرضا خمسه و همچنین در تئاترهایی به کارگردانی بهزاد دوگوهرانی به نام های «افسانه سرزمین نیمروز»، «هاتف»، «کیهان» و «قهوه قجری» از فعالیت های هنری وی به شمار می رود.

اولین کار تلویزیونی «محمد جواد ذهنی» در سیمای گیلان در سریال «مثلث ویژه» بود و در سریال های «راز سر به مهر»، «چشم به راه»، «عاقل محله»، «آوازهای گمشده»، «این خانه روشن است»، «مردی که زیاد نمی دانست» و «آنسوی شالیزار» ایفای نقش کرد.

وی با بازی در مجموعه تلویزیونی «قصه های سبز آباد» در شبکه باران برای همیشه در نزد مردم به نام «اغوزی» شناخته شد. متن کامل مصاحبه تفصیلی خبرنگار «دیارباران» را با «محمد جواد ذهنی» در ادامه می خوانید:

«دیارباران»: محمد جواد ذهنی کجاست؟! چرا اخیرا در تلویزیون دیده نمی شود ؟

علت این عدم حضور چیزی است که بنده هم دوست دارم بدانم واقعا علت چیست؟! ما به عشق مردم کار میک نیم و این مردم هستند که ما را می سازند و به اوج می رسانند با ارتباط با نقشی که ما بازی می کنیم و بخش دیگری در ارتباط با ما به عنوان یک بازیگر و الگو که ما را می شناسند. حالا رسانه از ما استفاده می کند یا خی؟! دست ما نیست براساس نیازهای و فعالیت های برنامه ریزی شده باید باشد. یکی از خبرنگاران نوشته بود صدا و سیمای مرکز گیلان محمد جواد ذهنی را فراموش کرده است. اما باید بگویم؛ مردم «آغوزی» را فراموش نمی کنند و این که من در یاد و خاطره مردم هستم برای من بسیار ارزشمند است و امیدوارم بازهم در یاد ها بمانم.

«دیارباران»: کدام کاراکتر را بیشتر دوست دارید و استقبال مردم از کدام کاراکتر بیشتر بوده است؟!

همیشه دلم برای «آغوزی» تنگ می شود. به نظر من مردم هم «آغوزی» را بیشتر پسندیدند زیرا تا جائی که یادم می آید پس از این کاراکتر هر جائی که ایفای نقش می کردم باز هم مردم من را با اسم و شخصیت «آغوزی» می شناسند و با استقبال خوب مردم مواجه شدم.

تشک او زمین بود و لحاف آن آسمان!

«دیارباران»: شخصیت «آغوزی» را توصیف کنید ؟

«آغوزی» در ظاهر فردی موذی و آب زیر کاه است. اما این ظاهر است ولی در اصل یک شخصیت کاملا تنها است. تمام کارهائی که انجام می دهد از روی سادگی است زیرا وی پدر و مادر ندارد یا به عبارتی بدون خانواده است. تشک او زمین بود و لحاف آن آسمان. حتی غذای او را هم مردم می دادند و در خانه مردم غذا می خورد. پررو بود اما نه پررو به آن معنای حقیقی خود، پررو از روی سادگی و واقعا از روی احتیاج که کاری هم که انجام می داد از روی اجبار بود.

دوست دارم یک شخصیت کاملا جدی را بازی کنم

«دیارباران»: آیا دوست دارید به جز کاراکترهای طنز در نقش های دیگر هم ظاهر شوید؟

من کارهای جدی هم داشتم و دوست دارم یک شخصیت کاملا جدی را بازی کنم. اشتباهی که همکاران تولید می کنند این است که فکر می کنند آدمی با شرایط من همیشه باید کارهای طنز انجام دهد ولی در جریان زندگی آدمی با شرایط فیزیکی من هم می تواند یک کاراکتر کاملا جدی باشد.

«دیارباران»: چه کارهایی در دست اجرا دارید؟!

یک اجرای نمایش تئاتر دارم به نام «یاقوت» به کارگردانی «بهزاد دوگوهرانی» و یک مجموعه رسانه خانگی است که قرار است هر دو هفته یا هر هفته به بازار بیاید به نام «بوقچی» به کارگردانی «ابوذر جلالی» که ان شا الله در خدمت مردم عزیز هستم.

«دیارباران»: آیا هنوزم کار شعبده بازی انجام می دهید؟

بله! من مدت ها پیش عضو «انجمن شعبده بازان» شدم و به دلیل علاقه ای که داشتم دراین زمینه کار کردم. در این موسسه آموزش زیر نظر «بهروز کریمی» و بعد از آن زیر نظر استاد «حسین امیرپور» دوره های شعبده بازی را گذراندم. ایشان بزرگ ترین کارگاه شعبده بازی ایران را هم دارند. به دلیل مشغله زیاد در امر بازیگری خیلی کم کار شعبده بازی انجام می دهم ولی در این فکر هستم که به زودی یک اجرای شعبده بازی در کارهای خود داشته باشم.

دخترک سیلی محکمی به من زد و از من پرسید «آغوزی» خودتی؟!

«دیارباران»: بهترین و بدترین خاطره زندگی بازیگری؟!

یک روز در شهرستان آستانه اشرفیه اجرای برنامه داشتم. در کنار مهدی نصیری عزیز بودم که یک دختر خانمی که حدودا هشت سال سن داشت از دور من را دید و دوید سمت من! همین طور ایستاد من را نگاه کرد و ناگهان سیلی محکمی به من زد و از من پرسید «آغوزی» خودتی؟!

قاعدتا هنگامی که ما با صحنه ای رو به رو می شویم که احساس می کنیم خواب هستیم به صورت خود سیلی میزنیم که ببینیم خواب هستیم یا بیدار! اما این کودک از بس غرق در رؤیای خود بود که برعکس این کار را انجام داد. این داستان تمام شد و سال ها بعد که من دوباره در شهر مقدس آستانه اشرفیه به برنامه ای دعوت شده بودم، مجری برنامه از من خواست یک خاطره تعریف کنم و من این خاطره را تعریف کردم که دیدم دختر خانمی دست خود را بلند کرد و گفت: آن دختر بچه من بودم! دیدن دوباره آن دختر برایم بسیار جالب بود.

اما بدترین خاطره کاری من این است که در صحنه ای از روی درخت افتادم پائین و عصب پای من آسیب دید و پس از آن حدود یک ماه در منزل بستری بودم اما از تمام عزیزانی که در آن کار بودند حتی یک بار هم از من خبری نگرفتند و یک تماس کوچک هم با من گرفته نشد که در این میان یک بار یکی از همکاران با من تماس گرفت که چرا سر کار نمی آیید و پروژه متوقف شده است و در این میان هیچ حمایتی از من نشد.

«دیارباران»: محمد جواد همیشه لبخند بر لب دارد و آرام است. آیا غمی هم دارد؟!

بله! صد در صد. من هم انسان هستم و ناراحتی و غم دارم اما همیشه یاد گرفتم که در رو به رو شدن با مردم بخندم و ناراحتیم را در درون خود داشته باشم. البته من فرد آرامی هستم اما پس از ازدواج این آرامش من دو برابر شد و به قول معروف که می گویند کمال هم نشین در من اثر کرد زیرا همسرم به من انرژی مثبت و آرامش می دهد.

«دیارباران»: عامل موفقیت تان در خانواده کیست و به او چه می گوئید؟!

اگر بخواهم از ابتدا بگویم که پدر و مادر مرحومم و برادر و خواهرم می باشد اما هنگامی که ازدواج کردم همسرم بود زیرا گاهی چند روز نبودم و فشار کای ما هنرمندان بسیار بالا است اما همیشه همسرم بنده را تحمل کرد و با ملایمت رفتار می کرد و به من آرامش می داد و من از همین جا از او تشکر می کنم.

همیشه دلم برای «آغوزی» تنگ می شود/ طنز خنداندن مردم به هر بهانه ای نیست/ عاشقانه به دنبال هنر باشید

طنز خنداندن مردم به هر بهانه ای نیست

«دیارباران»: دیدگاه شما به عنوان یک طنز پرداز به هنر طنز گیلان چگونه است ؟

ما در گیلان هنرمندان طنز پرداز بسیار داریم و خدا را شکر همه هم کاربلد هستند ولی متاسفانه آن طور که باید و شایسته است به طنز رسیدگی نمی شود و بعضی از جاها به حاشیه می رود چون کار طنز کردن صرفا خنداندن مردم نیست. اگر قرار به خنداندن مردم باشد از خیلی واژه ها و الفاظ می توان استفاده کرد و یا خیلی حرکات می شود روی صحنه انجام داد اما طنز این نیست که آدم به هر بهانه ای مردم را بخنداند. این مشکلی است که در طنز گیلان وجود دارد.

«دیارباران»: حضور چهره های جدید در طنز گیلان را چطور ارزیابی می کنید؟

در میان چهره های جدید هم عزیزانی هستند که این توانائی را دارند و بهتر است که مطالعه خود را در این زمینه بیشتر کنند و گونه های مختلف طنز و کمدی را بشناسند.

«دیارباران»: از نظر شما برای کار کردن در زمینه بازیگری حتما باید تحصیلات دانشگاهی داشت و آیا می شود با گذراندن یک دوره آموزشی به آن مهارت رسید؟!

قطعا می شود زیرا تا زمانی که مطالعه داشته باشید می توانید به هر مهارتی برسید و باید توجه داشت که بخشی از هنر به ذات انسان ها بر می گردد.

عاشقانه به دنبال هنر باشید

«دیارباران»: توصیه شما به هنرجویان چیست؟!

اولا که من خیلی کوچک تر ازآن هستم که بخواهم برای این عزیزان پیامی داشته باشم یا حرفی بزنماما به عنوان یک عضو کوچک جامعه هنر می گویم اگر به دنبال هنر آمدند عاشقانه بیایند به فکر پول نباشند زیرا هنر سراسر عشق است و فقط باید عاشق باشید.

«دیارباران»: یک جمله از کاراکتر «آغوزی» بگوئید؟!

«دانیدی چیه؟! من خلاصه می فکر باید بجنبه! هَسا یا به حرفه یا به خوراک. من هَتویم ده! پیلی خاخور! ترا بی میرم. ایتا بشقاب پلا داری؟ مرا فدی بوخورم» این جمله را تقدیم می کنم به همه دوست داران کاراکتر «آغوزی». گل لبخند بر لب هاتون شکوفا، سبد سبد مهر پیشکش روزهای زمستانی تون و نفس هاتون عطر آگین عشق…

گفت و گو از: علیرضا حسین زاده

اخبار مرتبط
 1. مصدومین تصادف امروز به رشت منتقل شدند
 2. مردم نگران نباشند/ سوخت کافی بدست مردم منطقه خواهد رسید
 3. ورزشکار شفتی قهرمان مسابقات کیک بوکسینگ جمهوری آذربایجان شد
 4. شاخ به شاخ شدن با پژو، خودروی پراید را نصف کرد+تصاویر
 5. نبود نفت سفید مشکل حاد اهالی شهرک امامزاده ابراهیم/ مسوولین این مشکل را برطرف نمایند
 6. گزارش تصویری/ برگزاراری انتخابات دانش آموزی در شفت
 7. برای رویش راهی است حتی در سخت ترین شرایط/ هر قدر مسئولان کم گذاشتند، خداوند برای شفت سنگ تمام گذاشته است
 8. پاک سازی نقاط آلوده و مقابله با خرده فروشان مواد مخدر شفت
 9. منظور افتخاری مازندران بود؛ اشتباه لفظی سوء تعبیر را به دنبال داشته است
 10. سطح سواد نماینده نباید اینقدر پایین باشد/ آقای نماینده به فکر پیشرفت حوزه انتخابیه خودش باشد
 11. گزارش تصویری/ مانور دوگانه سوز نمودن نانوایی های شفت
 12. کل ایران جویبار را پایتخت کشتی ایران میداند نماینده شفت و فومن قائمشهر را!!
 13. گزارش تصویری/ واژگونی پراید به داخل رودخانه در شفت
 14. مشغول بررسی رانش زمین در منطقه هستیم/ روند پیگیری را به اطلاع عموم خواهیم رساند
 15. برخورد با خودرو جوان 36 ساله را در نصیرمحله به کام مرگ کشاند
 16. برای رسیدن تیربرق باید تا ساعت 12صبر می کردیم / نکات ایمنی در استفاده از چوب توسکا لحاظ شد
 17. افتخاری فروشی نیست/ مردم شفت و فومن نیاز به قیم ندارند
 18. با برخورد فیزیکی مخالفم/ عضویت در کمیسیون عمرانی با تاکید رهبری معظم انقلاب بوده است
 19. شرکت تمامی خانوارهای «تانی محله» در سرشماری اینترنتی نفوس مسکن
 20. برای کار سیاسی به احمدسرگوراب نیامده ام/ از عمق محرومیت این بخش باخبرم