زمان انتشار: شنبه 17 فروردین 1392 - 00:20
کد خبر : 6879

نوروز امسال رکورد مصرف بنزین را در دنیا شکست

علاوه بر طولانی شدن تعطیلات نوروزی، اختصاص 50 لیتر سهمیه ویژه بنزین نوروزی به خودروهای شخصی و احتمال تثبیت قیمت و سهمیه های بنزین تا تابستان سال جدید در افزایش مصرف این فراورده استراتژیک نفتی تاثیر مستقیم داشته است.   نوروز امسال، مصرف بنزین ایرانی ها به مرز 100میلیون لیتر در روز رسید و رکورد [&hellip

علاوه بر طولانی شدن تعطیلات نوروزی، اختصاص 50 لیتر سهمیه ویژه بنزین نوروزی به خودروهای شخصی و احتمال تثبیت قیمت و سهمیه های بنزین تا تابستان سال جدید در افزایش مصرف این فراورده استراتژیک نفتی تاثیر مستقیم داشته است.
 
نوروز امسال، مصرف بنزین ایرانی ها به مرز 100میلیون لیتر در روز رسید و رکورد دنیا را شکست!

 رکورد مصرف بنزین ایران از زمان ورود نخستین خودرو بنزین‌سوز به کشور (دوران قاجاریه) تاکنون با ثبت مصرف بیش از 98 میلیون لیتر در روز دوازدهم فروردین ماه سال جدید شکسته شد و پیش بینی می‌شود در سال 92 با تثبیت قیمت فرآورده‌های نفتی و ثبت یک جهش چشمگیر بار دیگر تراز تولید و مصرف بنزین و گازوئیل منفی شود.
در روزهای پایانی اسفند ماه سال گذشته مجتمع بنزین سازی RFCC پالایشگاه نفت امام خمینی شازند با ظرفیت تولید هشت میلیون لیتر در روز به طور رسمی در مدار بهره‌برداری قرار گرفت و مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی خبر دادند که با این راه اندازی تراز تولید و مصرف بنزین در کشور برابر شده است. با این حال، ثبت رکورد 98 میلیون لیتری بنزین در روز دوازده فروردین ماه متناسب با تولید بنزین سه پالایشگاه جدید نفت در کشور است.

چرا مصرف بنزین بالا رفت؟
سیدناصر سجادی قائم مقام شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی طولانی تر بودن تعطیلات نوروزی را دلیل اصلی افزایش قابل توجه مصرف بنزین در تعطیلات نوروزی امسال می داند و می گوید: مسافرت های نوروزی از 24 اسفند ماه 1391 آغاز شده و تا 17 فروردین ماه سال 1392 ادامه می یابد. در نوروز سالجاری متوسط مصرف بنزین کشور در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته از رشدی 10 درصدی برخوردار شده و در 29 اسفند ماه سال گذشته رکورد مصرف 90 میلیون لیتر به ثبت رسید و پیش بینی می شود در روزهای پایانی تعطیلات هم یک رکورد جدید حاصل شود.
او البته می گوید که با وجود افزایش مصرف بنزین اما هم اکنون ذخیره سازی این فرآورده نفتی در شرایط مطلوبی قرار دارد.
علاوه بر طولانی شدن تعطیلات نوروزی، اختصاص 50 لیتر سهمیه ویژه بنزین نوروزی به خودروهای شخصی و احتمال تثبیت قیمت و سهمیه های بنزین تا تابستان سال جدید در افزایش مصرف این فراورده استراتژیک نفتی تاثیر مستقیم داشته است.

هدیه 1.3 میلیارد لیتری بنزینی دولت به مردم
بر اساس آمارهای رسمی وزارت نفت، در حال حاضر حدود 24 میلیون کارت هوشمند بنزین و گازوئیل در سطح کشور فعال است که از این تعداد نزدیک به 12 میلیون کارت سوخت برای خودروهای شخصی صادر شده است.
به این ترتیب برای نوروز امسال بیش از یک میلیارد و 320 میلیون لیتر بنزین با نرخ نیمه یارانه‌ای 400 تومانی به کارت های هوشمند سوخت واریز شده است، این در حالی است که تا پیش از واریز این سهمیه بنزین نیمه یارانه ای، فروش بنزین آزاد در جایگاه‌های سوخت کشور با ثبت یک رکورد جدید به مرز 20 میلیون لیتر در روز افزایش یافته است.
همچنین برای نوروز امسال 25 لیتر سهمیه بنزین به کارت سوخت موتورسیکلت‌ها با نرخ نیمه یارانه ای اختصاص یافته است، این در حالی است که برای فروردین ماه هیچگونه تغییری در سهمیه خودروهای عمومی و خدماتی حاصل نشده است.
از سوی دیگر، برای فروردین ماه سال 1392 سهمیه بنزین آزاد خودروهای شخصی بدون محدودیت، در صورت اتمام سهمیه بنزین نیمه یارانه ای 400 تومانی خودروها از طریق کارت هوشمند سوخت خودرو قابل برداشت است.

منبع: مهر

اخبار مرتبط
 1. گزارش تصویری/ برگزاراری انتخابات دانش آموزی در شفت
 2. برای رویش راهی است حتی در سخت ترین شرایط/ هر قدر مسئولان کم گذاشتند، خداوند برای شفت سنگ تمام گذاشته است
 3. پاک سازی نقاط آلوده و مقابله با خرده فروشان مواد مخدر شفت
 4. منظور افتخاری مازندران بود؛ اشتباه لفظی سوء تعبیر را به دنبال داشته است
 5. سطح سواد نماینده نباید اینقدر پایین باشد/ آقای نماینده به فکر پیشرفت حوزه انتخابیه خودش باشد
 6. گزارش تصویری/ مانور دوگانه سوز نمودن نانوایی های شفت
 7. کل ایران جویبار را پایتخت کشتی ایران میداند نماینده شفت و فومن قائمشهر را!!
 8. گزارش تصویری/ واژگونی پراید به داخل رودخانه در شفت
 9. مشغول بررسی رانش زمین در منطقه هستیم/ روند پیگیری را به اطلاع عموم خواهیم رساند
 10. برخورد با خودرو جوان 36 ساله را در نصیرمحله به کام مرگ کشاند
 11. برای رسیدن تیربرق باید تا ساعت 12صبر می کردیم / نکات ایمنی در استفاده از چوب توسکا لحاظ شد
 12. افتخاری فروشی نیست/ مردم شفت و فومن نیاز به قیم ندارند
 13. با برخورد فیزیکی مخالفم/ عضویت در کمیسیون عمرانی با تاکید رهبری معظم انقلاب بوده است
 14. شرکت تمامی خانوارهای «تانی محله» در سرشماری اینترنتی نفوس مسکن
 15. برای کار سیاسی به احمدسرگوراب نیامده ام/ از عمق محرومیت این بخش باخبرم
 16. خوشحالم که فردی از همین منطقه بخشدار احمدسرگوراب شد/ حرف های زیادی در دل دارم
 17. لزوم توجه به نیروهای بومی در انجام پروژه های شهرستانی
 18. گزارش تصویری/ مراسم تودیع و معارفه بخشدار احمدسرگوراب
 19. بخشدار جدید احمدسرگوراب معارفه شد
 20. آیا رییس اداره محیط زیست شفت در حوادث سال 88 نقش داشته است؟