زمان انتشار: پنجشنبه 16 بهمن 1393 - 01:17
کد خبر : 61710

میلیاردرهایی که خواستار اعمال تدابیر سختگیرانه‌تر علیه ایرانند، چه کسانی هستند؟

آنتی وار در گزارشی به فهرست میلیاردرهایی پرداخت که خواستار اعمال تدابیر سختگیرانه‌تر علیه ایران از جمله تحریمهای شدیدتر و حتی اقدام نظامی علیه این کشور هستند.

به گزارش سرويس بين‌‌الملل باشگاه خبرنگاران، پایگاه اینترنتی آنتی وار در گزارشی به نقل از پایگاه نیشن نوشت: جاش بلاک، سخنگوی سابق کمیته روابط عمومی آمریکا-اسرائیل(ایپک) از دو سال و نیم پیش که مسئولیت «پروژه اسرائیل» را بر عهده گرفت، این گروه حامی اسرائیل را به یکی از سرسخت ترین مخالفان دیپلماسی با ایران تبدیل کرده است. اما بر اساس اسنادی که پایگاه اینترنتی نیشن به دست آورده است، دو تن از حامیان میلیاردر این گروه ممکن است انگیزه های خاص خود را برای مخالفت با اوباما داشته باشند.

تلاش‌های بلاک برای بر هم زدن روند دیپلماسی یکی از هزاران تلاش وی علیه اوباما به شمار می رود. درست دو هفته پیش، در آستانه سخنرانی سالانه اوباما، بلاک با ارسال رایانامه به گروهی از خبرنگاران مدعی شد لایحه تحریم های پیشنهادی سناتور مارک کرک و سناتور رابرت منندز علیه ایران قانون تحریم های جدید نیست. جملات نخست مندرج در قانون پیشنهادی نشان می دهد هدف از این قانون گسترش تحریم های اعمال شده علیه ایران و اعمال تحریم های جدید علیه این کشور است.

اقدام بلاک در ارائه تفسیر نادرست از قانون پیشنهادی تحریم ها کنایه آمیز است، زیرا وی دولت را به ارائه اطلاعات جعلی، گمراه کننده و مضحک درباره لایحه تحریم ها متهم کرد. اوباما قول داده است اگر این لایحه در کنگره تصویب شد، آن را وتو کند.

خصومت فزاینده سازمان تی آی پی با دیپلماسی در قبال ایران همچنین به سه هفته پیش باز می گردد؛ زمانی که اوباما اعلام کرد «کمک کنندگان» از برخی تلاش ها برای بر هم زدن مذاکرات با تشدید تحریم ها علیه ایران حمایت می کنند.

بلاک درباره این سخن اوباما به جنیفر روبین، ستون نویس راست افراطی واشنگتن پست گفت: این سخنان اوباما شرم آور است و تنها اعتبار و جایگاه وی را تضعیف می کند.

پس کمک کنندگان اصلی سازمان تی آی پی – سازمانی که تحت ریاست بلاک به سیاست های کاخ سفید علیه ایران حمله می کند- چه کسانی هستند؟ سندی که پایگاه اینترنتی نیشن به دست آورده است، فهرست اسامی حامیان مالی اصلی سازمان تی آی پی را از اکتبر 2012 تا سپتامبر 2013 نشان می دهد. به موجب این سند، تنها دو تن از حامیان میلیاردر این سازمان بیش از یک سوم درآمد کلی این گروه را تامین کرده اند. این دو حامی مالی عبارتند از پل سینگر، حامی بزرگ مالی حزب جمهوریخواه آمریکا و ریچارد پری، حامی هیلاری کلینتون. هر یک از این افراد دست کم یک میلیارد دلار به سازمان تی آی پی کمک کرده اند و بزرگترین حامیان مالی این گروه به شمار می روند.

پری که صاحب فروشگاه زنجیره ای بزرگ بارنیز، و مدیر صندوق اعتباری پری کپیتال است، در محافل اجتماعی نیویورک و همپتونز برای کلینتون فعالیت می کند. وی حامی مالیبنیاد کلینتون است و به همراه همسرش حمایت علنی خود را از آرزوهای سیاسی آینده هیلاری کلینتون اعلام کرده است.

لیزا پری، همسر ریچارد دو سال پیش در مجله ای اعلام کرد علاقه اش به سیاست را از دست داده است، زیرا واقعاً می خواهد هیلاری کلینتون رئیس جمهور شود.

وی با وجود بیان این سخنان، در مبارزات انتخاباتی اوباما در سال 2012 از اوباما حمایت مالی کرد. اما همسرش که در مبارزات انتخابات ریاست جمهوری سال 2008 به اوباما کمک مالی کرده بود، در انتخابات سال 2012 هیچ کمکی نکرد.
اما حتی هیلاری کلینتون که روابط دشوار خاص خود را با اوباما داشته است، از پیوستن به درخواست ها برای اعمال تحریم های جدید علیه ایران خودداری کرده است.

دیگر حامی مالی میلیونر سازمان تی آی پی از اکتبر 2012 تا سپتامبر 2013 که نامش در فهرست اسناد به دست آمده توسط پایگاه نیشن ذکر شده است، پل سینگر، حامی بزرگ مالی جمهوریخواهان است. به طور قطع پیروزی دوباره اوباما در انتخابات ریاست جمهوری موجب یاس و ناراحتی سینگر شد. با وجود این، وی همچنان به ادامه رویارویی با ایران پایبند است. وی ریاست هئیت جمهوریخواه نومحافظه کار «ائتلاف یهودیان» را بر عهده دارد، و سه میلیون و 600 هزار دلار به «بنیاد دفاع از دموکراسی» کمک کرده است. «بنیاد دفاع از دموکراسی» مؤسسه مطالعاتی متعلق به تندروهای آمریکاست که اعضایش از اعمال تحریم ها علیه ایران و بمباران این کشور حمایت می کنند.

سینگر همچنین حامی مؤسسه اقدام آمریکا است که کارشناسان عضو آن از حامیان حمله به عراق بودند و پیوسته از دیپلماسی با ایران انتقاد می کنند و خواستار اعمال تدابیر سختگیرانه تر علیه این کشور هستند.

اخبار مرتبط
 1. گزارش تصویری/ واژگونی پراید به داخل رودخانه در شفت
 2. مشغول بررسی رانش زمین در منطقه هستیم/ روند پیگیری را به اطلاع عموم خواهیم رساند
 3. برخورد با خودرو جوان 36 ساله را در نصیرمحله به کام مرگ کشاند
 4. برای رسیدن تیربرق باید تا ساعت 12صبر می کردیم / نکات ایمنی در استفاده از چوب توسکا لحاظ شد
 5. افتخاری فروشی نیست/ مردم شفت و فومن نیاز به قیم ندارند
 6. با برخورد فیزیکی مخالفم/ عضویت در کمیسیون عمرانی با تاکید رهبری معظم انقلاب بوده است
 7. شرکت تمامی خانوارهای «تانی محله» در سرشماری اینترنتی نفوس مسکن
 8. برای کار سیاسی به احمدسرگوراب نیامده ام/ از عمق محرومیت این بخش باخبرم
 9. خوشحالم که فردی از همین منطقه بخشدار احمدسرگوراب شد/ حرف های زیادی در دل دارم
 10. لزوم توجه به نیروهای بومی در انجام پروژه های شهرستانی
 11. گزارش تصویری/ مراسم تودیع و معارفه بخشدار احمدسرگوراب
 12. بخشدار جدید احمدسرگوراب معارفه شد
 13. آیا رییس اداره محیط زیست شفت در حوادث سال 88 نقش داشته است؟
 14. هرآمدی رفتی در پیش دارد!
 15. بخشدار جدید احمدسرگوراب فردا معارفه می شود
 16. یک خانم نصیر محله ای برنده جایزه سرشماری اینترنتی شد
 17. 6 تن چوب قاچاق در شفت توقيف شد
 18. سرشماری اساس توسعه کشور/ سرشماری رایگان مددجویان در کمیته امداد شفت
 19. رئیس جدید پلیس راهور شهرستان شفت معارفه شد
 20. مراسم تودیع و معارفه رییس منابع طبیعی شفت برگزار شد