زمان انتشار: یکشنبه 13 اردیبهشت 1394 - 18:35
کد خبر : 65360

مشاور اردوغان: ضرری که ایران به جهان اسلام زده، بیش از ضرر‌های اسرائیل است

یک مقام بلندپایه ترکیه‌ در اظهاراتی بی‌سابقه علیه ایران، مدعی شد که ایران به وحدت جهان اسلام زیان زده است و این زیان بیش از زیانی است که رژیم صهیونیستی وارد کرده است

به گزارش صبح شفت،«امرالله ایشلر» مشاور ویژه «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه، با حمله‌ای شدید و بی‌سابقه در لحن و ادبیات به جمهوری اسلامی، اقدامات ایران در منطقه را «فتنه‌ساز» نامید و ادعا کرد، ضرری که ایران به وحدت جهان اسلامی زده، بیش از ضرری است که اسرائیل وارد کرده است.

ایشلر در گفت‌وگو با روزنامه سعودی «الحیات» چاپ لندن، در پاسخ به سوالی درباره سوریه، با نادیده گرفتن نقش کشورش در نفوذ تروریسم به سوریه و تخریب این کشور گفت: ایران بر اساس نگرانی‌های مذهبی و سیاست‌های ایدئولوژیک خود همه نوع حمایتی از جمله اعزام نیرو به سوریه کرده است و آبرو و جایگاه خود را نزد مردم مسلمان از دست داده است.

ایشلر بدون اشاره به اینکه کشورش بزودی آموزش هزاران فرد مسلح را برای جنگ در سوریه با همکاری سازمان سیا آمریکا آغاز می‌کند، گفت: سیاست‌هایی که ایران در سوءاستفاده کردن از مرحله مابعد انقلاب‌های عربی در پیش گرفت، ثابت می‌کند حرف اندیشمندان و افراد آکادمیک که گفتند ایران از زمان انقلاب خود تلاش می‌کند انقلاب را صادر و پروژه هلال شیعی را برپا کند، درست است.

او با اشاره به یمن و بدون اشاره به تجاوز هوایی عربستان و چند کشور عربی به یمن که مورد تایید ترکیه نیز واقع شد، ایران را متهم کرد و گفت: ایران با کشاندن یمن به جنگ داخلی، و با کمک به حوثی‌ها، احساسات و وجدان امت اسلامی را بار دیگر به درد آورد. ایران به این مقدار بسنده نکرد بلکه علی رضا زاکانی نماینده تهران در پارلمان ایران،  انگار که سقوط صنعاء، پایتخت یمن در دست حوثی‌ها مورد رضایت او بود، گفت که سه پایتخت عربی امروز در دست ایران است و زاکانی گفت که صنعاء، پایتخت چهارمی است که در حال انضمام به انقلاب ایران است.

این مقام ترکیه‌ای افزود: بنا بر آنچه گفتم، می‌توانیم بگوییم زیانی که ایران به وحدت جهان اسلام و روح آن وارد کرد، بیش از همه زیان‌هایی است که حملات صهیونیستی به بار آورده؛ علاوه بر اینکه، مواضعی که ایران اتخاذ کرده دل انسان‌های باوجدان شیعه را نیز به درد آورد و سبب شد که واکنش‌های تندی نشان بدهند از جمله شیخ صبحی الطفیلی دبیر کل اسبق حزب‌الله که از اقدامات ایران در منطقه انتقاد کرد؛ اقداماتی که سبب فتنه‌ در منطقه و بریده شدن پیوندهای ایران با منطقه شد.

مشاور اردوغان با بیان اینکه «دوست دارم در اینجا بگویم که ایران از حمایت قابل توجهی در جهان اسلام برخوردار بود تا اینکه زمان مرحله انقلاب‌های معکوس (ضد انقلاب‌های عربی) آغاز شد» گفت: اما ایران به سوی سیطره بر پایتخت‌های عراق، سوریه و یمن رفت حتی به قیمت نابودی این پایتخت‌ها.

او در ضمن سخنان خود هیچ اشاره‌ای به سیاست واحد ترکیه، عربستان و قطر با پشتیبانی آمریکا، انگلیس و فرانسه برای اعزام نیروهای مسلح تروریستی به سوریه نکرد و فقط از ایران انتقاد کرد.

در حالی که ایران بارها اعلام کرده است که راهکار حل بحران سوریه، توقف اعزام نیروی مسلح و توقف ارسال سلاح به داخل سوریه برای گروه‌های تروریستی است، این مقام ترک با سخنان مداخله‌جویانه در امور داخلی سوریه، راهکار بحران آن را «توقف سیاست‌های سرکوبگرانه نظام» و «توقف خشونت علیه مردم سوریه» و «کنار رفتن مسئولان سوریه در اسرع وقت» دانست. /فارس

اخبار مرتبط
 1. گزارش تصویری/ برگزاراری انتخابات دانش آموزی در شفت
 2. برای رویش راهی است حتی در سخت ترین شرایط/ هر قدر مسئولان کم گذاشتند، خداوند برای شفت سنگ تمام گذاشته است
 3. پاک سازی نقاط آلوده و مقابله با خرده فروشان مواد مخدر شفت
 4. منظور افتخاری مازندران بود؛ اشتباه لفظی سوء تعبیر را به دنبال داشته است
 5. سطح سواد نماینده نباید اینقدر پایین باشد/ آقای نماینده به فکر پیشرفت حوزه انتخابیه خودش باشد
 6. گزارش تصویری/ مانور دوگانه سوز نمودن نانوایی های شفت
 7. کل ایران جویبار را پایتخت کشتی ایران میداند نماینده شفت و فومن قائمشهر را!!
 8. گزارش تصویری/ واژگونی پراید به داخل رودخانه در شفت
 9. مشغول بررسی رانش زمین در منطقه هستیم/ روند پیگیری را به اطلاع عموم خواهیم رساند
 10. برخورد با خودرو جوان 36 ساله را در نصیرمحله به کام مرگ کشاند
 11. برای رسیدن تیربرق باید تا ساعت 12صبر می کردیم / نکات ایمنی در استفاده از چوب توسکا لحاظ شد
 12. افتخاری فروشی نیست/ مردم شفت و فومن نیاز به قیم ندارند
 13. با برخورد فیزیکی مخالفم/ عضویت در کمیسیون عمرانی با تاکید رهبری معظم انقلاب بوده است
 14. شرکت تمامی خانوارهای «تانی محله» در سرشماری اینترنتی نفوس مسکن
 15. برای کار سیاسی به احمدسرگوراب نیامده ام/ از عمق محرومیت این بخش باخبرم
 16. خوشحالم که فردی از همین منطقه بخشدار احمدسرگوراب شد/ حرف های زیادی در دل دارم
 17. لزوم توجه به نیروهای بومی در انجام پروژه های شهرستانی
 18. گزارش تصویری/ مراسم تودیع و معارفه بخشدار احمدسرگوراب
 19. بخشدار جدید احمدسرگوراب معارفه شد
 20. آیا رییس اداره محیط زیست شفت در حوادث سال 88 نقش داشته است؟