زمان انتشار: یکشنبه 5 آبان 1392 - 14:49
کد خبر : 26194

مردم از مصرف لبنیات محلی پرهیز کنند

رییس اداره مبارزه با بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت، تمایل مردم به لبنیات غیرپاستوریزه را امری اشتباه دانست

به گزارش صبح شفت به نقل از  ایسنا، محمد رضا شیرزادی امروز در حاشیه چهاردهمین گردهمایی کشوری بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان، با بیان اینکه مردم همواره باید از لبنیات پاستوریزه استفاده کنند، گفت:‌ باید به مردم آموزش داده شود که از مصرف لبنیات محلی پرهیز کنند چرا که بسیاری از عوامل توسط لبنیات غیرپاستوریزه منتقل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه انتقال بیماری تب مالت بین انسان و دام توسط عوامل متفاوتی انجام می شود، افزود:‌ این انتقال یا از طریق آلودگی دام یا در هنگام دوشیدن برای شیر ایجاد شود و ممکن است از فردی که شیر را می دوشد عامل بیماری زا وارد شیر شود بنابراین مردم باید برخی اقدامات مراقبتی برای مبتلا نشدن به بیماری بین حیوان و انسان را انجام دهند.

وی تاکید کرد:‌ مهمترین قشر در مواجه با تب مالت روستاییان هستند که باید از لباس و دستکش مناسب برای تماس با دام استفاده کنند و بعد از کار آنها را از دست و بدن خارج کنند، همچنین در مناطق شهری نیز باید از مصرف لبنیات غیرپاستوریزه پرهیز شود و در مناطق روستایی به منظور جلوگیری از انتقال این بیماری شیر به طور مناسب جوشانده شود.

شیرزادی با بیان اینکه مهمترین علت بیماری‌های تب مالت مصرف نکردن لبنیات پاستوریزه است، افزود‌:‌ تب و لرز، استخوان درد، بی‌اشتهایی، کمردرد و سردرد از علائم این بیماری است و چون برای برخی ممکن است یک ماه پس از ورود باکتری هم علائم ایجاد شوند باید به تب مالت به دلیل بومی بودن آن شک کرد.

وی هاری و هر نوع حیوان گزیدگی را از دیگر بیماری‌هایی دانست که اقدامات هاری برای آن انجام شود و فرد در کمتر از 24 ساعت به مراکز درمانی مراجعه کنند.

شیرزادی با اشاره به اینکه بیماری هاری 100 درصد کشنده است، تاکید کرد : 700 مرکز فعال برای مبارزه با حیوان گزیدگی وجود دارد که در آن مراکز شست و شوی زخم، واکسیناسیون و تزریق سرم برای بیمار انجام می شود.

وی گفت:‌ سالک در قسمت اعظم استانهای کشور وجود دارد و نوع شایع‌تر آن روستایی است که موش صحرایی عامل آن است.

وی با اشاره به اینکه سالک توسط پشه‌های خاکی منتقل می شود، تصریح کرد:‌ در مسافرت‌هایی که انجام می شود باید از مواد دوری کننده حشرات استفاده شود که مورد حمله حشرات خاکی قرار نگیرند.

شیرزادی افزود‌: در استانهای شمال کشور نیز تب شالیزار نیز برای افرادی که در برنج کاری‌ها کار می کنند ایجاد خطر می کند، این بیماری در دام نیز وجود دارد و ادرار کردن دام در آب منجر به انتقال بیماری برای کسانی که از این آب برای شنا کردن و یا راه رفتن و نوشیدن استفاده می‌کنند، می شود. بنابراین کشاورزان در استان‌های شمالی باید از وسایل حفاظتی مانند چکمه بلند و دستکش بلند استفاده کنند.

رییس اداره مبارزه با بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت همچنین تب کریمه کنگو را از دیگر بیماری‌های مهم در کشور دانست و تصریح کرد:‌ این تب توسط کنه منتقل می‌شود و در دام علائم خاصی ندارد بنابراین دامپزشک نیز ممکن است نتواند دام آلوده را تشخیص دهد.

وی با اشاره به این که ذبح دام در کشتارگاه مانع از انتقال بیماری در انسان می‌شود، ادامه داد:‌ سالانه 100 مورد بیماری تب کنگو گزارش می‌شود که بیشترین آن در سیستان و بلوچستان است.

اخبار مرتبط
 1. برای رویش راهی است حتی در سخت ترین شرایط/ هر قدر مسئولان کم گذاشتند، خداوند برای شفت سنگ تمام گذاشته است
 2. پاک سازی نقاط آلوده و مقابله با خرده فروشان مواد مخدر شفت
 3. منظور افتخاری مازندران بود؛ اشتباه لفظی سوء تعبیر را به دنبال داشته است
 4. سطح سواد نماینده نباید اینقدر پایین باشد/ آقای نماینده به فکر پیشرفت حوزه انتخابیه خودش باشد
 5. گزارش تصویری/ مانور دوگانه سوز نمودن نانوایی های شفت
 6. کل ایران جویبار را پایتخت کشتی ایران میداند نماینده شفت و فومن قائمشهر را!!
 7. گزارش تصویری/ واژگونی پراید به داخل رودخانه در شفت
 8. مشغول بررسی رانش زمین در منطقه هستیم/ روند پیگیری را به اطلاع عموم خواهیم رساند
 9. برخورد با خودرو جوان 36 ساله را در نصیرمحله به کام مرگ کشاند
 10. برای رسیدن تیربرق باید تا ساعت 12صبر می کردیم / نکات ایمنی در استفاده از چوب توسکا لحاظ شد
 11. افتخاری فروشی نیست/ مردم شفت و فومن نیاز به قیم ندارند
 12. با برخورد فیزیکی مخالفم/ عضویت در کمیسیون عمرانی با تاکید رهبری معظم انقلاب بوده است
 13. شرکت تمامی خانوارهای «تانی محله» در سرشماری اینترنتی نفوس مسکن
 14. برای کار سیاسی به احمدسرگوراب نیامده ام/ از عمق محرومیت این بخش باخبرم
 15. خوشحالم که فردی از همین منطقه بخشدار احمدسرگوراب شد/ حرف های زیادی در دل دارم
 16. لزوم توجه به نیروهای بومی در انجام پروژه های شهرستانی
 17. گزارش تصویری/ مراسم تودیع و معارفه بخشدار احمدسرگوراب
 18. بخشدار جدید احمدسرگوراب معارفه شد
 19. آیا رییس اداره محیط زیست شفت در حوادث سال 88 نقش داشته است؟
 20. هرآمدی رفتی در پیش دارد!