زمان انتشار: دوشنبه 20 بهمن 1393 - 13:57
کد خبر : 62019

مراکز درمانی اهواز به حالت آماده‌باش درآمد

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ارائه آگاهی‌های ضروری و آموزش مداوم به ساکنین مناطق آلوده به ریزگردها و توزیع ماسک‌های با کیفیت و مناسب در مواجهه با ریزگردهای اهواز خبر داد و گفت: کلیه مراکز درمانی استان نیز برای ارائه خدمات به مراجعان در آماده‌باش کامل به سر می‌برند

به گزارش پارسینه، دکتر خسرو صادق‌نیت در خصوص اقدامات صورت گرفته از سوی وزارت بهداشت در جهت کاهش آسیب‌های ناشی از آلودگی هوای اهواز اظهار داشت: منشا آلودگی هوای اهواز منشاء داخلی است و از این رو دو سری اقدامات در حوزه پیشگیری و درمان با هدف کنترل آسیب و درمان افراد با مشکلات قلبی و تنفسی تاکنون انجام شده است.

وی یادآور شد: ارائه آموزش‌های مداوم به مردم در خصوص نحوه مقابله با ریزگردها، آگاه‌سازی مردم نسبت به ساعات اوج حضور ریزگردها و شدت آلودگی و تشریح بایدها و نبایدهایی که مردم در این ساعات باید به آن توجه کنند تا کمترین آسیب متوجه آنها شود، از جمله اقدامات انجام شده است.

صادق‌نیت گفت: تلاش شده در ارائه آموزش‌ها تمامی گروه‌های سنی با هر شرایط زندگی و شغلی مورد توجه قرار گیرند و آموزش‌های لازم به آنها ارائه شود.

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت عنوان کرد: در کنار اقدامات آموزشی صورت گرفته در حوزه عملیاتی و تصمیم‌گیری نیز اقداماتی همچون تعطیلی مدارس و ادارات در روزهای شدت آلودگی نیز با هدف کاهش آسیب‌های ریزگردها در منطقه صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه اطلاع رسانی صورت گرفته از طرق مختلف بوده است، بهره‌گیری از تمامی ابزارهای اطلاع رسانی همچون صدا و سیما، مطبوعات، خبرگزاری‌ها و تبلیغات محیطی و نصب آگهی‌های آموزشی و اطلاع رسانی را از جمله اقداماتی دانست که به صورت گسترده در سطح مناطق آلوده صورت گرفته است.

صادق‌نیت با اشاره به تامین ماسک‌های مناسب برای روزهایی که آلودگی شدیدی در منطقه وجود دارد، اشاره کرد و گفت: در این خصوص برای افرادی که به هر دلیلی ناچار به حضور در هوای آلوده هستند، ماسک تدارک دیده شده و بین آنها توزیع شده است.

وی اظهار داشت: در تهیه ماسک‌ها دقت شده است که کیفیت لازم را در مقابله با نوع ریزگردهای حاضر در منطقه داشته باشد و این ماسک‌ها در سطح وسیع بین مردم توزیع شده است.

وی تاکید کرد: در مواقعی که به یکباره شدت آلودگی به طور ناگهانی افزایش می‌یابد، در اقدامی فوری به تعداد کافی ماسک از طریق آمبولانس‌ها و ماشین‌های هلال احمر در سطح شهر بین مردم توزیع می‌شود تا افرادی که به طور ناگهانی حین انجام فعالیت‌های روزانه خود گرفتار آلودگی شدید ریزگردها شدند بتوانند تا حدودی از آسیب بیشتر در امان بمانند.

وی همچنین از امکان تهیه این ماسک‌ها از داروخانه‌های هلال احمر در سطح منطقه خبر داد و گفت: افراد می‌توانند با مراجعه به داروخانه‌ها نیز با حداقل قیمت ماسک‌های استاندارد و مناسب مقابله با وضعیت آلودگی فعلی هوای منطقه را تهیه کنند، اگرچه ماسک‌ها به صورت رایگان و به میزان کافی نیز در مواقع مورد نیاز در سطح شهر توزیع می‌شود.

صادق‌نیت در خصوص اقدامات درمانی صورت گرفته برای بیماران و افراد ناتوان که در مواجهه با ریزگردها دچار مشکل شده و به مراکز درمانی منتقل شده‌اند، اظهار داشت: تمام درمانگاه‌ها، پایگاه‌های اورژانس و بیمارستان‌های منطقه در حال آماده باش هستند و با هماهنگی‌های صورت گرفته با دانشگاه علوم پزشکی اهواز تمامی داروهای مورد نیاز این قبیل مراجعه‌کنندگان نیز تامین شده و در اختیار مراکز درمانی قرار داده شده است.

وی ادامه داد: تاکنون تمامی افراد مراجعه کننده و بیماران قلبی و تنفسی مورد مداوا قرار گرفته‌اند و با اقدامات فوریتی صورت گرفته تاکنون آماری مبنی بر افزایش مرگ و میر به دلیل مواجهه با ریزگردها و آلودگی نداشته‌ایم، اما مراجعه به مراکز درمانی به دلیل آلودگی هوا افزایش داشته است.

بنابر اعلام وب‌دا، صادق‌نیت ضمن قدردانی از اقدامات دانشگاه علوم پزشکی اهواز از هماهنگی مستمر تیم‌های دانشگاهی و تیم معاونت بهداشت با هدف کنترل آسیب ناشی از آلودگی هوا و هجوم ریزگردها خبر داد و گفت: ارتباط با ستاد مرکزی به طور مستمر برقرار است و تمامی اقدامات در سطح مناطق آلوده با هماهنگی انجام می‌شود و جلسات مشترک وزارت بهداشت با ستاد استان نیز به صورت مداوم برگزار می‌شود.

ایسنا نوشت وی ابراز امیدواری کرد که با آگاهی بخشی به مردم بتوان میزان آسیب‌های وارده در نتیجه مواجهه با ریزگردها و آلودگی شدید هوا را کاهش داد و از این رو از مردم درخواست کرد جز در مواقع اضطراری تا حد امکان در روزهای آلوده از منازل خارج نشوند و اطلاعیه‌های ستاد مرکزی را نیز با جدیت دنبال کنند.

اخبار مرتبط
 1. دندان فاسد مدیر بی کفایت است نه جوان با لیاقت شفتی/ تمام رفتار شما زیر ذره بین فرزندان مردم است
 2. مراسم سالروز شهادت امام سجاد(ع) در شفت برگزار شد+تصاویر
 3. تصادف شدید پژو و پیکان وانت در شفت+تصاویر
 4. مصدومین تصادف امروز به رشت منتقل شدند
 5. مردم نگران نباشند/ سوخت کافی بدست مردم منطقه خواهد رسید
 6. ورزشکار شفتی قهرمان مسابقات کیک بوکسینگ جمهوری آذربایجان شد
 7. شاخ به شاخ شدن با پژو، خودروی پراید را نصف کرد+تصاویر
 8. نبود نفت سفید مشکل حاد اهالی شهرک امامزاده ابراهیم/ مسوولین این مشکل را برطرف نمایند
 9. گزارش تصویری/ برگزاراری انتخابات دانش آموزی در شفت
 10. برای رویش راهی است حتی در سخت ترین شرایط/ هر قدر مسئولان کم گذاشتند، خداوند برای شفت سنگ تمام گذاشته است
 11. پاک سازی نقاط آلوده و مقابله با خرده فروشان مواد مخدر شفت
 12. منظور افتخاری مازندران بود؛ اشتباه لفظی سوء تعبیر را به دنبال داشته است
 13. سطح سواد نماینده نباید اینقدر پایین باشد/ آقای نماینده به فکر پیشرفت حوزه انتخابیه خودش باشد
 14. گزارش تصویری/ مانور دوگانه سوز نمودن نانوایی های شفت
 15. کل ایران جویبار را پایتخت کشتی ایران میداند نماینده شفت و فومن قائمشهر را!!
 16. گزارش تصویری/ واژگونی پراید به داخل رودخانه در شفت
 17. مشغول بررسی رانش زمین در منطقه هستیم/ روند پیگیری را به اطلاع عموم خواهیم رساند
 18. برخورد با خودرو جوان 36 ساله را در نصیرمحله به کام مرگ کشاند
 19. برای رسیدن تیربرق باید تا ساعت 12صبر می کردیم / نکات ایمنی در استفاده از چوب توسکا لحاظ شد
 20. افتخاری فروشی نیست/ مردم شفت و فومن نیاز به قیم ندارند