زمان انتشار: یکشنبه 12 آبان 1392 - 20:31
کد خبر : 26883

مذاکره‌کنندگان بچه‌های انقلاب هستند

هیچ کس نباید مجموعه مذاکره کنندگان ما را سازشکار بداند، این‌ها بچه‌های خود ما و بچه‌های انقلابند. به مذاکره خوشبین نیستم، ولی باذن‌الله از این مذاکرات ضرری هم نمی‌کنیم و این تجربه، ظرفیت فکری ملت ما را بالا خواهد برد

مذاکره‌کنندگان بچه‌های انقلاب هستند
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، صبح امروز (یکشنبه) در آستانه روز ملی مبارزه با استکبار در دیدار پرشور هزاران تن از دانشجویان و دانش‌آموزان، با بیان تحلیلی مهم از ریشه‌های دشمنی استکبار با ملت ایران ضمن اعلام حمایت جدی و محکم از مسئولان پرتلاش مذاکرات جاری تأکید کردند: سوابق عملکرد امریکا نشان می‌دهد موضوع هسته‌ای تنها بهانه‌ای برای ادامه دشمنی با ایران است. لبخند فریب‌گرانه دشمن کسی را دچار خطا نکند. اگر از مذاکرات نتیجه گرفته شود چه بهتر اگر نه، اثبات این توصیه مکرر است که برای حل مشکلات باید نگاه به درون داشته باشیم.
گزارش صوتی و تصویری از دیدار ایت الله خامنه ای با دانش آموزان
به گزارش صبح شفت، تابناک نوشت: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به سه حادثه تاریخی روز ۱۳ آبان، گفتند: تبعید امام (ره) در سال ۱۳۴۳ به دلیل سخنرانی ایشان ‌ضد کاپیتولاسیون که به مأموران و نظامیان امریکایی در ایران، مصونیت قضایی می‌بخشید، کشتار بیرحمانه دانش‌آموزان در تهران به دست مأموران رژیم دیکتاتورِ مورد حمایت امریکا در سال ۱۳۵۷ و حرکت متقابل و شجاعانه دانشجویان در تسخیر سفارت امریکا در سال ۱۳۵۸، هر سه، به نحوی به دولت امریکا مربوط است‌ و به همین علت روز ۱۳ آبان روز ملی مبارزه با استکبار نامگذاری شده است.

ایشان سخنان خود را با تبیین واژه قرآنی استکبار ادامه دادند اما پیش از آن یک نکته را متذکر شدند و افزودند: جوانان مؤمن و شجاع دانشجو که در سال ۱۳۵۸، سفارت امریکا را تسخیر کردند، حقیقت و هویت واقعی این سفارتخانه را که در واقع لانه جاسوسی بود، کشف کردند و در مقابل دیدگان مردم دنیا قرار دادند.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: در آن روز، جوانان ما نام سفارت امریکا را لانه جاسوسی گذاشتند و امروز پس از گذشت بیش از سه دهه، سفارتخانه‌های امریکا در کشورهای اروپایی که شرکای امریکا هستند، لانه جاسوسی نامگذاری می‌شود که این موضوع نشان می‌دهد جوانان ما بیش از سی سال، از تقویم تاریخ دنیا جلو‌تر بودند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پس از بیان این نکته، درخصوص معنای استکبار گفتند: استکبار به انسان‌ها و دولت‌هایی اطلاق می‌شود که دخالت در امور ملت‌های دیگر و تحمیل بر دیگران را حق خود می‌دانند و به هیچ کس هم پاسخگو نیستند.

ایشان افزودند: نقطه مقابل استکبار، ملت‌ها و انسان‌هایی هستند که زیر بار زورگویی، مداخله جویی و تحمیل قدرت استکباری نمی‌روند و با آن مبارزه می‌کنند که ملت ایران از اینگونه ملتهاست.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر این که دولت امریکا دولتی استکباری است که برای خود حق مداخله در امور همه ملت‌ها را قائل است، افزودند: ملت ایران با انقلاب خود، در واقع در مقابل زورگویی و تسلط امریکا ایستاد و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز، ریشه مستکبرین را در داخل قطع کرد و بر خلاف برخی کشور‌ها، این کار را نیمه تمام نگذاشت که چوب آن را بخورد.

ایشان با تأکید بر این که مماشات با مستکبر، هیچ فایده‌ای برای کشور‌ها و ملت‌ها ندارد، گفتند: رویکرد استکباری امریکا موجب شده ‌که ملت‌ها نسبت به آن، یک حس بی‌اعتمادی و بیزاری داشته باشند؛ ضمن این که تجربه نشان داده است که هر ملت و دولتی که به امریکا اعتماد کند، ضربه خواهد خورد، حتی اگر از دوستان امریکا باشد.

رهبر انقلاب اسلامی در این خصوص به چند نمونه تاریخی از جمله اعتماد دکتر مصدق به امریکایی‌ها و پاسخ امریکا با کودتای ۲۸ مرداد و همچنین بی‌وفایی امریکایی‌ها به محمدرضا پهلوی بعد از فرار او از ایران، اشاره و تأکید کردند: امروز‌ در میان ملت‌ها، منفور‌ترین قدرت‌ها، امریکا است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: اگر امروز یک نظرسنجی عادلانه و سالم در دنیا، انجام شود، دیدگاه مردم دنیا، به هیچ دولتی به اندازه دولت امریکا، منفی نخواهد بود.

ایشان در جمع‌بندی این بخش از سخنان خود تأکید کردند: بنابراین موضوع ستیزه با استکبار و روز ملی مبارزه با استکبار جهانی، یک مسأله اساسی و برخاسته از تحلیلی درست است.

رهبر انقلاب اسلامی، همه جوانان را به تحلیل صحیح و دقت در موضوع مبارزه با استکبار توصیه کردند و افزودند: جوانان اول انقلاب نیازی به تحلیل در مورد مبارزه با امریکا نداشتند، زیرا ظلم و ستم امریکا و حمایت آن از رژیم بی‌رحم طاغوت را دیده بودند اما جوان امروز باید با تحقیق و تحلیل درست دریابد که چرا ملت ایران با استکبار و رویکردهای امریکا مخالف است و دلیل بیزاری ملت ایران از امریکا چیست؟

رهبر انقلاب اسلامی سپس به بیان چند نکته مهم و اساسی درباره مسائل جاری با امریکا، پرداختند. ایشان، ضمن حمایت از مجموعه مسئولان و مذاکره کنندگان با پنج به علاوه یک، تأکید کردند: این‌ها فرزندان انقلاب و مأموران جمهوری اسلامی هستند که با تلاش فراوان در حال انجام دادن مأموریت سخت خود می‌باشند و «هیچ کس نباید آن‌ها را تضعیف کند، مورد توهین قرار دهد یا سازشکار بداند».

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به این که مذاکرات با شش کشوری که امریکا نیز جزو آنهاست، فقط درباره مسأله هسته‌ای است و لاغیر افزودند: بإذن الله از این مذاکرات ضرری هم نمی‌کنیم بلکه تجربه‌ای در اختیار ملت قرار می‌گیرد که مثل تجربه تعلیق موقت غنی سازی در سالهای ۸۲ و ۸۳، ظرفیت فکری و تحلیلی مردم را بالا خواهد برد.

رهبر انقلاب در تشریح بیشتر نتایج آن تجربه ملی افزودند: یک دهه قبل در مذاکرات با اروپایی‌ها، با نوعی عقب‌نشینی، تعلیقی را که در واقع تحمیل شده بود پذیرفتیم اما بعد از دو سال تعلیق و تعطیلی بسیاری از کار‌ها، همه فهمیدیم که حتی با این گونه کار‌ها، مطلقاً امیدی به همکاری طرف‌های غربی وجود نخواهد داشت.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: اگر این کار را نمی‌کردیم ممکن بود برخی مدعی شوند که اگر یک بار عقب‌نشینی می‌کردید، مشکلات حل و پرونده هسته‌ای عادی می‌شد، اما با تجربه تعلیق موقت، همه درک کردند که طرف‌های ما دنبال اهداف دیگری هستند، لذا کار و پیشرفت را دوباره شروع کردیم.

ایشان تفاوت وضع هسته‌ای امروز ایران با یک دهه قبل را تفاوت از زمین تا آسمان خواندند و ضمن اعلام حمایت جدی و محکم از مسئولان مسائل جاری با امریکا افزودند: به مذاکرات جاری خوش‌بین نیستم، چرا که معلوم نیست نتایجی را که ملت انتظار دارد به همراه بیاورد اما معتقدیم این تجربه ایرادی ندارد، به شرط این که ملت بیدار باشد و بداند چه اتفاقی دارد می‌افتد.

رهبر انقلاب با انتقاد شدید از برخی عناصر «تبلیغات چیِ ساده لوح یا مغرض» افزودند: بعضی با خط گیری از رسانه‌های بیگانه در تلاشند با گمراه کردن افکار عمومی، اینگونه القا کنند که اگر در مسأله هسته‌ای تسلیم شویم، همه مشکلات اقتصادی و غیر اقتصادی حل می‌شود.

ایشان در اثبات بطلان این ترفند تبلیغاتی، به دسیسه‌ها و طرح‌های ضد ایرانی امریکا قبل از مطرح شدن بحث هسته‌ای ایران استناد کردند و از همه ملت به ویژه جوانان دانشجو و دانش‌آموز خواستند که در این زمینه تفکر و تأمل کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با طرح چند سؤال افزودند: آیا اول انقلاب که امریکا تحریم‌های ایران را برقرار کرد و آن را ادامه داد مسأله هسته‌ای در میان بود؟ آیا هنگام هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری ایران و قتل عام ۲۹۰ سرنشین آن، بهانه‌ای به نام مسأله هسته‌ای وجود داشت؟ آیا در سال‌های اول انقلاب که امریکایی‌ها طرح کودتای پایگاه شهید نوژه را اجرا کردند موضوع هسته‌ای مطرح بود؟

آیا حمایت‌های تسلیحاتی و سیاسی امریکا از گروه‌های ضد انقلاب پس از پیروزی انقلاب به علت فعالیتهای هسته‌ای ایران بود؟

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به پاسخ‌های منفی این پرسش‌ها تأکید کردند: بنابراین مسأله هسته‌ای، بهانه‌ای بیش نیست و فرضاً اگر روزی این مسأله با عقب‌نشینی ما حل شود آن‌ها برای ادامه دشمنی با ایران عزیز، ده‌ها بهانه دیگر از جمله پیشرفتهای موشکی، مخالفت ملت ایران با رژیم صهیونیستی و حمایت جمهوری اسلامی از مقاومت را مطرح می‌کنند.

رهبر انقلاب اسلامی پس از استناد به این واقعیات تأکید کردند: دشمنی امریکایی‌ها با جمهوری اسلامی به این علت است که ملت ایران با رد خواست‌های آن‌ها، معتقد است امریکا علیه ایران هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.

ایشان افزودند: امریکا با موجودیت جمهوری اسلامی و با «نفوذ و اعتبار و اقتدار نظام منتخب ملت ایران»، مخالف است. همان گونه که به تازگی یکی از سیاستمداران و عناصر فکری امریکا به صراحت اعلام کرد ایران چه اتمی باشد چه نباشد خطرناک است چرا که دارای نفوذ و اقتدار است و به قول خودشان هژمونی ایران بر منطقه حاکم شده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جمع‌بندی این بخش از سخنانشان تأکید کردند: مسأله هسته‌ای بهانه است و امریکایی‌ها زمانی از خصومت دست بر‌می‌دارند که ملت ایران، به ملتی منزوی، بی‌اعتبار، و بی‌احترام تبدیل شود.

رهبر انقلاب در ادامه سخنانشان، نگاه به درون و تکیه بر قدرت داخلی را راهکار واقعی مسائل و مشکلات موجود دانستند و خاطرنشان کردند: اگر ملتی به قدرت و توانایی‌های خود متکی بود از اخم یا تحریم دشمن متلاطم نمی‌شود و ما باید دنبال تحقق این هدف باشیم.

ایشان افزودند: همه حرف ما با مسئولان گذشته و امروز این است که برای پیشرفت و گشایش کار‌ها، به ظرفیت‌های متنوع و گسترده انسانی، طبیعی و جغرافیایی ایران تکیه کنید.

رهبر انقلاب در همین زمینه تحرک دیپلماسی را هم بسیار لازم خواندند و افزودند: تکیه بر توانایی‌های درونی به معنای نفی دیپلماسی نیست؛ اما باید توجه داشت تحرک دیپلماسی تنها بخشی از کار است و محور اصلی، اتکا به توانایی داخلی است که می‌تواند پای میز مذاکره نیز اعتبار و اقتدار بیاورد.

رهبر انقلاب اسلامی توجه ملت و مسئولان را به این نکته مهم جلب کردند که ایران در مواجهه با دشمنان، از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون، هیچ گاه درمانده نشده و از این پس هم نخواهد شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تبیین دلیل این سخن‌ افزودند: ما در دهه نخست انقلاب، بسیاری از ابزارهای مادی از جمله پول، سلاح، تجربه، سازماندهی و نیروی مسلح کارآمد نداشتیم در حالیکه جبهه مقابل انقلاب اسلامی، یعنی رژیم بعث صدام و قدرت‌های غربی و شرقی حامی او، در اوج قدرت و توانایی بودند، ولی نتوانستند ملت ایران را به زانو درآورند.

ایشان گفتند: اکنون شرایط ملت ایران و جبهه مقابل او، با آن سال‌ها کاملاً متفاوت است زیرا جمهوری اسلامی ایران، دارای علم، فناوری، سلاح، اعتبار بین‌المللی و میلیون‌ها جوان بااستعداد و آماده به کار است در حالیکه جبهه مقابل او یعنی امریکایی‌ها و شرکای آن‌ها، دارای مشکلات عدیده سیاسی و اقتصادی و اختلاف‌های فراوان هستند.

رهبر انقلاب اسلامی، اختلاف‌های سیاسی در امریکا و تعطیلی شانزده روزه دولت امریکا، مشکلات بزرگ اقتصادی و کسری درآمد هزاران میلیارد دلاری، و اختلاف‌های عمیق اروپا و امریکا در مسائل گوناگون از جمله حمله نظامی به سوریه را نمونه‌هایی از وضعیت کنونی جبهه مقابل ملت ایران برشمردند و تأکید کردند: امروز، ملت ایران، آگاه، مقتدر و دارای پیشرفت است و قابل مقایسه با بیست یا سی سال پیش نیست.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: البته آن‌ها فشار خواهند آورد اما باید با تکیه بر توانایی‌های داخلی خود این فشار‌ها را تحمل و از آن‌ها عبور کنیم.

ایشان بار دیگر با حمایت از اقدامات و تلاش‌های دولت محترم و مسئولان، در عرصه دیپلماسی و مذاکرات، خاطرنشان کردند: این اقدام، یک تجربه و احتمالاً یک کار مفید است. اگر نتیجه گرفته شود چه بهتر اما اگر نتیجه گرفته نشد، معنایش این خواهد بود که برای حل مشکلات، کشور باید روی پای خود بایستد.

رهبر انقلاب اسلامی در عین حال گفتند: توصیه قبلی خود را یک بار دیگر تکرار می‌کنم؛ نباید به دشمنی که لبخند می‌زند، اعتماد کرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: توصیه من به مسئولین عرصه دیپلماسی و مذاکره این است که مراقب باشید، لبخند فریب‌گرانه دشمن، شما را دچار اشتباه و خطا نکند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: مسئولان، به اظهار نظر‌ها و اقدامات طرف مقابل، دقت و توجه لازم را داشته باشند. آن‌ها از یک طرف لبخند می‌زنند و اظهار تمایل به مذاکره می‌کنند اما از طرف دیگر بلافاصله می‌گویند، همه گزینه‌ها روی میز است. حالا مثلاً چه غلطی می‌خواهند بکنند معلوم نیست.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به سخنان یکی از سیاستمداران امریکایی که خواستار بمباران اتمی ایران شده بود، خاطرنشان کردند: اگر امریکایی‌ها راست می‌گویند که در مذاکرات جدی هستند، باید به دهان این افراد یاوه‌گو بزنند و دهان آن‌ها را خرد کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: دولتی که دارای این توهم است که نسبت به مسائل جهان و مسائل هسته‌ای، مسئولیت دارد، غلط می‌کند، که کشور دیگری را تهدید هسته‌ای کند.

ایشان افزودند: امروز، امریکایی‌ها به دلیل تسلط سرمایه داران قدرتمند و کمپانی‌های صهیونیستی بر دولت و کنگره، بیشترین رودربایستی را با محافل و رژیم منحط صهیونیستی دارند و بیچاره‌ها مجبورند ملاحظه آن‌ها را بکنند؛ اما ما که مجبور نیستیم ملاحظه آن‌ها را داشته باشیم.

رهبر انقلاب اسلامی گفتند: ما از روز اول گفتیم، اکنون هم می‌گوییم و در آینده نیز خواهیم گفت که ما رژیم صهیونیستی را یک رژیم نامشروع و حرام‌زاده می‌دانیم.

ایشان با اشاره به هشیاری ملت و مسئولان خاطرنشان کردند: ما از هر اقدام مسئولان که در جهت مصلحت کشور باشد، حمایت می‌کنیم اما این توصیه را هم به مردم و مسئولان و به ویژه جوانان، داریم که چشم‌های خود را کاملاً باز کنید، زیرا تنها راه رسیدن به اهداف ملت، حفظ آگاهی و هشیاری است.

رهبر انقلاب اسلامی در پایان گفتند: امیدواریم با لطف و عنایت الهی، جوانان با روحیه شاداب خود، کشور را تحویل بگیرند و با ابتکارهای خود، آن را به قله‌ها برسانند.

گزارش صوتی و تصویری از دیدار ایت الله خامنه ای با دانش آموزان
گزارش صوتی و تصویری از دیدار ایت الله خامنه ای با دانش آموزان
گزارش صوتی و تصویری از دیدار ایت الله خامنه ای با دانش آموزان
گزارش صوتی و تصویری از دیدار ایت الله خامنه ای با دانش آموزان
گزارش صوتی و تصویری از دیدار ایت الله خامنه ای با دانش آموزان
اخبار مرتبط
 1. آقایان از کدام نجابت سوء استفاده میکنید
 2. دندان فاسد مدیر بی کفایت است نه جوان با لیاقت شفتی/ تمام رفتار شما زیر ذره بین فرزندان مردم است
 3. مراسم سالروز شهادت امام سجاد(ع) در شفت برگزار شد+تصاویر
 4. تصادف شدید پژو و پیکان وانت در شفت+تصاویر
 5. مصدومین تصادف امروز به رشت منتقل شدند
 6. مردم نگران نباشند/ سوخت کافی بدست مردم منطقه خواهد رسید
 7. ورزشکار شفتی قهرمان مسابقات کیک بوکسینگ جمهوری آذربایجان شد
 8. شاخ به شاخ شدن با پژو، خودروی پراید را نصف کرد+تصاویر
 9. نبود نفت سفید مشکل حاد اهالی شهرک امامزاده ابراهیم/ مسوولین این مشکل را برطرف نمایند
 10. گزارش تصویری/ برگزاراری انتخابات دانش آموزی در شفت
 11. برای رویش راهی است حتی در سخت ترین شرایط/ هر قدر مسئولان کم گذاشتند، خداوند برای شفت سنگ تمام گذاشته است
 12. پاک سازی نقاط آلوده و مقابله با خرده فروشان مواد مخدر شفت
 13. منظور افتخاری مازندران بود؛ اشتباه لفظی سوء تعبیر را به دنبال داشته است
 14. سطح سواد نماینده نباید اینقدر پایین باشد/ آقای نماینده به فکر پیشرفت حوزه انتخابیه خودش باشد
 15. گزارش تصویری/ مانور دوگانه سوز نمودن نانوایی های شفت
 16. کل ایران جویبار را پایتخت کشتی ایران میداند نماینده شفت و فومن قائمشهر را!!
 17. گزارش تصویری/ واژگونی پراید به داخل رودخانه در شفت
 18. مشغول بررسی رانش زمین در منطقه هستیم/ روند پیگیری را به اطلاع عموم خواهیم رساند
 19. برخورد با خودرو جوان 36 ساله را در نصیرمحله به کام مرگ کشاند
 20. برای رسیدن تیربرق باید تا ساعت 12صبر می کردیم / نکات ایمنی در استفاده از چوب توسکا لحاظ شد