زمان انتشار: چهارشنبه 24 دی 1393 - 12:02
کد خبر : 59614

محکومیت حادثه تروریستی پاریس هتاکی به اسلام را توجیه نمی کند

انجمن روزنامه نگاران مسلمان با انتشار بیانیه‌ای تصریح کرد:زمانی که غرب میان «تروریسم خوب» و «تروریسم بد» تمایز قایل است و از تروریست‌هایی که حادثه شارلی ابدو را خلق کردند تحت عنوان آزادیخواه در سوریه، عراق، لبنان و یمن حمایت می‌کنند دیگر چه جای گله است که از دنیای اسلام انتظار محکومیت داشته باشند.

به گزارش صبح شفت به نقل از فارس،انجمن روزنامه نگاران مسلمان درباره پشت صحنه حادثه تروریستی حمله به نشریه هتاک شارلی ابدو در فرانسه، بیانیه‌ای صادر کرد.

در بخشی از بیانیه این تشکل رسانه ای آمده است: مقارن زادروز نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) پیامبر مهربانی‌ها و چند روزی پس از ولادت پیامبر بزرگ الهی، حضرت عیسی مسیح (ع) حمله‌ای مسلحانه به دفتر یک نشریه فکاهی در پاریس پایتخت فرانسه توسط افرادی مسلح صورت گرفت که طی آن 12 نفر کشته و چند نفر نیز زخمی شدند. هدف عناصر مسلح از این حمله خونین در ظاهر واکنش به انتشار کاریکاتوری از ابوبکر بغدادی رهبر گروه تروریستی – تکفیری داعش و نیز انتشار کاریکاتورهای موهن علیه پیامبر اسلام (ص) در این نشریه عنوان شده است.
در ادامه این بیانیه تصریح شده است: همانگونه که پیش‌بینی می‌شد حمله تروریستی به نشریه «شارلی ابدو» با سرعت برق‌آسایی به تیتر یک، اکثر رسانه‌های غربی تبدیل شد و بسیاری از رسانه‌ها نیز که از قافله پرداختن به این موضوع عقب ماندند بلافاصله با انتشار مقالاتی به محکومیت این حادثه – که نظیر آن ده‌ها بلکه صدها بار در سایر نقاط جهان روی می‌دهد اما وقعی گذاشته نمی‌شود- پرداختند.
این بیانیه می افزاید:بی‌شک خشونت و افراط‌گرایی افسار گسیخته در هر جا و از سوی هر جایی مذموم، نکوهیده و غیر قابل دفاع است، همانگونه که از جرم اهانت یک نشریه به مبانی دین مبین اسلام و پیامبر اعظمش (ص) هم نمی‌توان گذشت. لیکن نکوهیده تر، استفاده از این رویداد برای فضاسازی علیه پیروان یکی از بزرگترین مکاتب آسمانی است که بلافاصله پس از این حادثه آغاز و همچنان ادامه دارد.
در بخش دیگر این بیانیه تصریح شده است: قطعا مذمت این حادثه تروریستی به معنای تأیید انتشار کاریکاتور موهن علیه پیامبر نور و رحمت حضرت مصطفی (ص) و سایر مبانی دین مبین اسلام که طی این سال‌ها بارها از سوی این نشریه هتاک منتشر شده، نبوده و نخواهد بود. این دو مقوله‌ای جداست که هر یک را باید جدا از هم بررسی و تحلیل نمود. بی‌شک پرداختن به یکی و غفلت از دیگری نوعی عوام‌فریبی و تلاشی برای مرعوب ساختن و زمینه چینی علیه عقیده و تمدن اسلام و جمعیت دو میلیاردی مسلمانان است که بسیاری مایلند آن را در برابر غرب قرار دهند.
انجمن روزنامه نگاران مسلمان در بخش دیگری از بیانیه خود آورده است:ساده‌اندیشی است اگر ماجرای «شارلی ابدو» را تنها در حد یک «ترور فیزیکی» از سوی عده‌ای، تحلیل و ارزیابی کنیم و پشت صحنه آن را رها نماییم چه اینکه پیچیدگی‌ رقابت‌های این روزهای قدرت‌های جهانی و استفاده آنها از هرگونه ابزاری برای غلبه بر رقیب و «ترور عقیدتی» او، ما را از تحلیل‌های سطحی پرهیز می‌دهد.
این بیانیه می افزاید: انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان به دور از هیاهوی رسانه‌ای باور دارد به همان اندازه که ترور فیزیکی محکوم است ترور عقیدتی و اعتقادی نیز محکوم است. چه بسا پشت صحنه ترورهای فیزیکی پاریس، کسانی قرار دارند که ترورهای عقیدتی را طرحی و اجرا می‌کنند. به یک معنی جریاناتی که بی‌محابا اعتقاد یک امت را به سخره می‌گیرند در حقیقت مبنای تروریست را پایه‌گذاری می‌کنند و در نبود یک روال حقوقی برای مقابله با اینگونه «تروریسم پروری» متأسفانه دولت‌های غربی نیز به اسم آزادی بیان از این گونه تفکرات بیمارگونه حمایت می‌کنند. از همین رو، وقوع حادثه تروریستی پاریس را می‌بایست تداوم همان پروژه تروریسم اعتقادی و مقوله «اسلام هراسی» دانست.
در ادامه این بیانیه آمده است: چگونه است در غرب مقوله‌ای تحت عنوان هولوکاست با هوادارانی در خوش‌بینانه‌ ترین حالت 13 میلیون جمعیت در سراسر گیتی دارای قوانینی است که هرگونه بررسی – حتی تاریخی – آن را نهی می‌کند اما مقوله‌ای چون اسلام با جمعیت هواداری نزدیک به 2 میلیارد جمعیت در پهنای گیتی از هیچ مبنای حقوقی حمایت برخوردار نیست؟
این تشکل رسانه ای افزوده است: وقتی راه قانونی برای حمایت از حقوق میلیون‌ها مسلمان در غرب و جلوگیری از توهین روزمره به مقدسات اسلامی به بهانه آزادی بیان مسدود باشد، همان دست‌های پشت صحنه‌ای که چنین انسداد حقوقی را ایجاد کرده‌اند، وارد عمل شده و با تدارک عملیاتی تروریستی، روی دیگر سکه اسلام هراسی و اسلام‌ستیزی را به نمایش می‌گذارند.
در بیانیه انجمن روزنامه نگاران مسلمان همچنین آمده است:نکته دیگری که در جریان حوادث اخیر پاریس به روشنی عیان گردید، برخورد دوگانه غربی‌ها با پدیده تروریسم است. زمانی که غرب میان «تروریسم خوب» و «تروریسم بد» تمایز قایل است و از همان تروریست‌هایی که حادثه شارلی ابدو را خلق کردند تحت عنوان انقلابیون آزادیخواه در سوریه، عراق، لبنان و یمن حمایت مالی، تسلیحاتی و دیپلماتیک می‌کنند دیگر چه جای گله است که از دنیای اسلام انتظار محکومیت داشته باشند.
در این بیانیه تصریح شده است:چگونه است که این همه قتل و غارت و خونریزی توسط تروریست‌ها در سوریه، عراق و لبنان و سایر بلاد اسلامی با کمترین واکنشی از سوی کشورهای غربی روبرو نمی‌شود لیکن حادثه شارلی ابدو در پاریس با فریاد وامصیبتای رهبران اروپایی و صهیونیستی همراه می‌شود؟ آیا واقعا آنگونه که غربی‌ها می‌نویسند میان خون‌ زنان و مردان و دخترکان فلسینی، سوری و عراقی و خون هرزه‌نگارانی چون شارلی ابدو تفاوت وجود دارد؟
در پایان این بیانیه تاکید شده است: انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان ضمن محکوم کردن دوگانگی غرب در برخورد با پدیده تروریسم، «ترور عقیدتی» مسلمانان جهان به بهانه «ترور فیزیکی» عده‌ای هرز نگار را غیر قابل پذیرش می‌داند و از همه اندیشمندان، متفکران، روزنامه‌نگاران و نویسندگان مسلمان و آزادیخواه می‌خواهد در تحلیل و بررسی اینگونه حوادث با علم به پیچیدگی‌های طراحی غرب علیه دنیای اسلام، اهداف ظاهری و باطنی آن را لحاظ کرده و آگاهی بخشی نمایند.

اخبار مرتبط
 1. گزارش تصویری/ برگزاراری انتخابات دانش آموزی در شفت
 2. برای رویش راهی است حتی در سخت ترین شرایط/ هر قدر مسئولان کم گذاشتند، خداوند برای شفت سنگ تمام گذاشته است
 3. پاک سازی نقاط آلوده و مقابله با خرده فروشان مواد مخدر شفت
 4. منظور افتخاری مازندران بود؛ اشتباه لفظی سوء تعبیر را به دنبال داشته است
 5. سطح سواد نماینده نباید اینقدر پایین باشد/ آقای نماینده به فکر پیشرفت حوزه انتخابیه خودش باشد
 6. گزارش تصویری/ مانور دوگانه سوز نمودن نانوایی های شفت
 7. کل ایران جویبار را پایتخت کشتی ایران میداند نماینده شفت و فومن قائمشهر را!!
 8. گزارش تصویری/ واژگونی پراید به داخل رودخانه در شفت
 9. مشغول بررسی رانش زمین در منطقه هستیم/ روند پیگیری را به اطلاع عموم خواهیم رساند
 10. برخورد با خودرو جوان 36 ساله را در نصیرمحله به کام مرگ کشاند
 11. برای رسیدن تیربرق باید تا ساعت 12صبر می کردیم / نکات ایمنی در استفاده از چوب توسکا لحاظ شد
 12. افتخاری فروشی نیست/ مردم شفت و فومن نیاز به قیم ندارند
 13. با برخورد فیزیکی مخالفم/ عضویت در کمیسیون عمرانی با تاکید رهبری معظم انقلاب بوده است
 14. شرکت تمامی خانوارهای «تانی محله» در سرشماری اینترنتی نفوس مسکن
 15. برای کار سیاسی به احمدسرگوراب نیامده ام/ از عمق محرومیت این بخش باخبرم
 16. خوشحالم که فردی از همین منطقه بخشدار احمدسرگوراب شد/ حرف های زیادی در دل دارم
 17. لزوم توجه به نیروهای بومی در انجام پروژه های شهرستانی
 18. گزارش تصویری/ مراسم تودیع و معارفه بخشدار احمدسرگوراب
 19. بخشدار جدید احمدسرگوراب معارفه شد
 20. آیا رییس اداره محیط زیست شفت در حوادث سال 88 نقش داشته است؟