زمان انتشار: دوشنبه 6 آبان 1392 - 22:01
کد خبر : 26289

محققان ایرانی رشد ویروس ایدز را متوقف کردند

پژوهشگران پارک فناوری پردیس با تولید و تجاری سازی داروی آیمود در حال حاضر تحقیقاتی را در دستور کار قرار دادند تا روشی برای جلوگیری از رشد ویروس ایدز ارائه دهند

به گزارش صبح شفت، مهر نوشت:پژوهشگران پارک فناوری پردیس با تولید و تجاری سازی داروی آیمود برای بیماران مبتلا به ایدز در حال حاضر تحقیقاتی را در دستور کار قرار دادند تا روشی برای جلوگیری از رشد ویروس ایدز ارائه دهند و امیدوارند با این روش در آستانه درمان این بیماری قرار گیرند.

ایدز یا سندرم نقص ایمنی اکتسابی نوعی بیماری است که در دستگاه ایمنی و توسط ویروس نقص ایمنی (HIV) ایجاد می‌شود. داروی آیمود نیز برای بهبود شرایط بیماران مبتلا به این ویروس تولید شده است که یک داروی تقویت‌کننده سیستم ایمنی است و ترکیب آن با سایر داروهای ضد ویروسی ایدز نتایج ارزشمندی را از نظر افزایش کیفیت زندگی و طول عمر بیماران فراهم آورده است.

داروی کنترل بیماری ایدز یا IMOD دارای ریشه گیاهی بوده و با استفاده از از دانش نانو و بیوتکنولوژی تولید شد. این دارو بر روی سیستم حیاتی و ایمنی بدن بسیار موثر عمل کرده و بیمار را از مرحله خطرناک ایدز خارج می کند. دستیابی به این دارو بیش از 5 سال به طول انجامیده و دارویی برای کنترل این بیماری و نه درمان قطعی آن است.

آخرین وضعیت داروی آیمود در کشور

دکتر رامین رادمنش- مجری طرح در گفتگو با خبرنگار مهر به بیان وضعیت داروی آیمود برای بهبود شرایط بیماران مبتلا به ایدز پرداخت و در این باره توضیح داد: بر اساس قانون‌های جهانی بیماران مبتلا به ایدز تحت درمان دولت‌ها قرار دارند از این رو با سفارش وزارت بهداشت این دارو تولید و به طور رایگان در اختیار بیماران قرار می‌گیرد.

وی اضافه کرد: پس از انجام مطالعات و ثبت این دارو از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، این دارو به عنوان یک داروی کنترل کننده برای بیماران مبتلا به ایدز تجویز شد.

رادمنش با بیان اینکه این دارو بیماران مبتلا به این بیماری را به زندگی عادی برمی‌گرداند، اظهار داشت: در بیماران مبتلا به ایدز به دلیل اختلال در سیستم ایمنی، هر گونه عفونتی ضمن کاهش سطح کیفیت زندگی بیماران خطر مرگ آنها را در پی دارد.

به گفته وی بسیاری از داروهایی که در دنیا به منظور درمان بیماری‌های صعب العلاج پیشنهاد می‌شوند در صورتی که بتوانند بهبودی 10 درصدی در بیماران ایجاد کند به عنوان دارو شناخته می‌شوند در صورتی که نتایج به دست آمده از آنالیزها نشان می‌دهد آیمود قادر به بهبود بسیار زیاد شرایط بیماران است.

مجری طرح با تاکید بر اینکه این دارو می‌تواند بیماران را به زندگی عادی برگرداند و طول عمر بیمار را زیاد کند، ادامه داد: این دارو مورد اقبال وزارت بهداشت قرار گرفته است و بر این اساس با سفارش آنها ما این دارو را تولید و در اختیار بیماران قرار می‌دهیم.

وی با اشاره به وضعیت صادرات این دارو خاطر نشان کرد: با توجه به تزریقی بودن این دارو و مشکل ثبت داروهای تزریقی در حاضر با همکاری محققان چند کشور اروپایی پروژه مشترکی در زمینه اثر بخشی این دارو در دستور کار قرار دارد.

مدیر عامل شرکت دانش بنیان رزفارمد خاطر نشان کرد: این دارو تاکنون در کشورهای سوریه و لبنان به ثبت رسیده است.

تلاش برای کنترل رشد ویروس ایدز

این محقق از اجرای فاز توسعه‌ای داروی آیمود خبر داد و اظهار داشت: در حال حاضر برای راحتی بیشتر بیماران بر روی فرم خوراکی این دارو در حال مطالعه هستیم.

رادمنش اضافه کرد: علاوه بر این در کنار تولید داروی آیمود پروژه تحقیقاتی دیگری تعریف شده است تا روشی را برای جلوگیری از تکثیر ویروس ایدز ارائه دهیم.

اخبار مرتبط
 1. منظور افتخاری مازندران بود؛ اشتباه لفظی سوء تعبیر را به دنبال داشته است
 2. سطح سواد نماینده نباید اینقدر پایین باشد/ آقای نماینده به فکر پیشرفت حوزه انتخابیه خودش باشد
 3. گزارش تصویری/ مانور دوگانه سوز نمودن نانوایی های شفت
 4. کل ایران جویبار را پایتخت کشتی ایران میداند نماینده شفت و فومن قائمشهر را!!
 5. گزارش تصویری/ واژگونی پراید به داخل رودخانه در شفت
 6. مشغول بررسی رانش زمین در منطقه هستیم/ روند پیگیری را به اطلاع عموم خواهیم رساند
 7. برخورد با خودرو جوان 36 ساله را در نصیرمحله به کام مرگ کشاند
 8. برای رسیدن تیربرق باید تا ساعت 12صبر می کردیم / نکات ایمنی در استفاده از چوب توسکا لحاظ شد
 9. افتخاری فروشی نیست/ مردم شفت و فومن نیاز به قیم ندارند
 10. با برخورد فیزیکی مخالفم/ عضویت در کمیسیون عمرانی با تاکید رهبری معظم انقلاب بوده است
 11. شرکت تمامی خانوارهای «تانی محله» در سرشماری اینترنتی نفوس مسکن
 12. برای کار سیاسی به احمدسرگوراب نیامده ام/ از عمق محرومیت این بخش باخبرم
 13. خوشحالم که فردی از همین منطقه بخشدار احمدسرگوراب شد/ حرف های زیادی در دل دارم
 14. لزوم توجه به نیروهای بومی در انجام پروژه های شهرستانی
 15. گزارش تصویری/ مراسم تودیع و معارفه بخشدار احمدسرگوراب
 16. بخشدار جدید احمدسرگوراب معارفه شد
 17. آیا رییس اداره محیط زیست شفت در حوادث سال 88 نقش داشته است؟
 18. هرآمدی رفتی در پیش دارد!
 19. بخشدار جدید احمدسرگوراب فردا معارفه می شود
 20. یک خانم نصیر محله ای برنده جایزه سرشماری اینترنتی شد