زمان انتشار: جمعه 3 آبان 1392 - 15:11
کد خبر : 26017

مجوز فروش ارز صادراتی در بازار آزاد صادر شد

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران از افزایش صادرات این شرکت در سال گذشته علیرغم تشدید تحریم‌ها خبر داد و گفت: دولت جدید مجوز فروش ارز صادراتی در بازار آزاد را صادر کرده است

مجوز فروش ارز صادراتی در بازار آزاد صادر شد

به گزارش صبح شفت، حسین مهری در نشست خبری در مورد روند فعالیت شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران اظهار داشت: این شرکت از شهریور سال ۷۳ به منظور تولید مواد اولیه شوینده‌ها(lab) به بهره‌برداری رسید و تولیدات این کارخانه در ۱۳۰۰ نوع محصول مورد استفاده قرار می‌گیرد.بر این اساس با توجه به اینکه کل تولید مواد اولیه شوینده در کشور سالانه ۳.۵ میلیون تن است، حدود ۱۰۵ هزار تن توسط این شرکت تولید می‌شود.

وی با بیان اینکه ۷۵ درصد از کل تولیدات این کارخانه به ۱۵ کشور صادر می شود ، گفت: بانک صنعت و معدن با ۵۰ درصد، سرمایه‌گذاری آتیه دماوند با ۳۲ درصد و بازرگانی و خدمات بندری ایران سهامداران اصلی و عمده صنایع شیمیایی ایران هستند. البته سرمایه اولیه این شرکت ۱۶۵ میلیون ریال بود که در چند مرحله به ۲۵۷ میلیارد ریال رسید و در نهایت سال گذشته به ۷۷۰ میلیارد ریال رسید. در حال حاضر نیز مقدمات افزایش سرمایه ۱۰۰درصدی فراهم شده و تا قبل از مجمع سالانه شرکت که در نیمه دوم بهمن ماه برگزار می شود، این افزایش سرمایه محقق خواهد شد.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران خاطر نشان کرد: این شرکت با توجه به اینکه تعداد محصولات تولید خود را از ۳ محصول به ۷ محصول افزایش داده است، قرار است به زودی نیز دو محصول دیگر به چرخه تولید خود اضافه کند. همچنین میزان تولید در سال گذشته حدود ۱.۴ هزار تن بوده که پیش بینی می‌شود تا پایان سال جاری به ۱۰۷ هزار تن برسد.

مهری با اشاره به اینکه میزان صادرات شرکت در سال ۸۹ حدود ۱۲۵ میلیون دلار بوده که این رقم در ۹ ماه سال مالی شرکت صادرات به ۲۵۰ میلیون دلار رسیده است، خاطر نشان کرد: پیش بینی می‌شود این رقم تا پایان سال مالی به ۳۱۰ میلیون دلار افزایش پیدا کند که این رشد نشان دهنده رشد سه برابری نسبت به سال ۸۹ است.

*افزایش صادرات شرکت با توجه به تحریم‌ها

وی با بیان اینکه با توجه به تحریم‌ها شرکت توانست با تدابیر و اقداماتی که در نظر گرفته بود نه تنها صادرات آن کاهش پیدا نکرد بلکه افزایش نیز یافت، تصریح کرد: افزایش بهره وری و رهبری هزینه، تنوع محصول، توسعه ظرفیت تولید، توسعه نیروی انسانی، بهینه سازی زنجیره کالا و خدمات،توسعه بازارهای هدف،کارآفرینی سازمانی، احیای کاتالیست و استحصال پلاتین از جمله استراتژی و برنامه‌های شرکت است. البته واحد احیای کاتالیست‌ در مرحله اجرا قرار داشته و تا دو ماه آینده نیز راکتور با کاتالیست احیا شده وارد چرخ تولید می‌شود و از این پس می توان این فلز گران بها که از طلا نیز گران تر است را از ضایعاتی که وجود دارد تولید کرد.

به گفته وی، با راه اندازی و بهره‌برداری واحد استحصال پلاتین پیش بینی می‌شود تا ۳۰۰ کیلو پلاتین خالص تولید کنیم که در صورت انجام ۲۶ میلیارد تومان سود و ۴ میلیون دلار ارزش افزوده نصیب شرکت می‌شود. البته این قابلیت در ایران مخصوص این شرکت است و تنها ۴ کشور در دنیا چنین قابلیتی دارند بر همین اساس با توجه به دانشی که در اختیار داریم در حال مذاکره با سایر شرکت های ایرانی هستیم که بتوانیم ضایعات آنها را نیز استفاده و استحصال انجام شود.

مدیرعامل این شرکت با بیان اینکه از نظر واردات برخی مواد اولیه که مقدار آن اندک است مشکلی نداریم و برای ۳ تا ۷ سال آینده ذخیره سازی لازم انجام شده است، ادامه داد: معتقدم از تحریم‌ها می‌توان به عنوان یک فرصت استفاده کرد و این شرکت نیز به بهترین نحو سعی کرد شرایط را مدیریت و با تحریم ها مقابله کند.

مهری با اشاره به اینکه شرکت ۲۰ طرح توسعه‌ای دارد که از ۱۵ آبان ماه روند اجرای این طرح‌ها شروع و بر اساس برنامه‌ریزی‌ها طی ۳۲ ماه به بهره برداری می رسد، گفت: ۹۲۰ میلیارد ریال تا کنون سرمایه‌گذاری شده که ۴۲۰۰ میلیارد دریال برای ططرح‌های در دست اقدام در نظر گرفته شده است. البته تا کنون برای ۲۰ طرح در دست اجرای شرکت ۳۵۰۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری شده که با تحقق ۲۰ طرح در دست اقدام پتانسیل تولید دو برابر افزایش خواهد یافت. پس از بهره‌برداری این ۲۰ طرح محصولات به دو روش تولید خواهد شد.

*وضعیت فروش ارز صادراتی و دلایل پایین بودن قیمت سهم شرکت

وی با بیان اینکه سود شرکت نیز از یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان در سال ۸۹ به ۲۰ میلیارد تومان در سال سال جاری خواهد رسید، خاطر نشان کرد: ارز حاصل از صادرات شرکت بر اساس مصوبه قانونی سال ۹۱ باید با هماهنگی اتاق مبادلات خرج می‌شد و بر همین اساس تا شهریور ماه سال جاری ارز خود را تا بخشی که امکان داشت، در این اتاق فروختیم ولی این اقدام باعث بروز برخی مشکلات شد. در نهایت در دولت جدید و با توجه به سیاست های مورد نظر این دولت، از شهریور ماه امکان فروش ارز صادرات در بازار آزاد نیز وجود دارد.

مهری با اشاره به اینکه در حال حاضر ۵۰ درصد ارز خود را در بازار و ۵۰ درصد را در اتاق مبادلات وارد می‌کنیم، گفت: مسئله‌ای که در مورد فروش ۱۶ درصد سهم شرکت آتی دماوند مطرح بود نیز باید بگوییم، پالایش نفت اصفهان یکی از شرکت‌هایی بود که ما نیز تمایل داشتیم این ۱۶ درصد را خریداری کند زیرا ۹۰ درصد مواد اولیه خود را از این شرکت تهیه می‌کنیم بنابراین اگر سهام اتی دماوند را که زیر مجموعه ما است، خریداری می‌کرد، موجب هم افزایی بیشتر می شد.

مدیر عامل این شرکت ادمه داد: در نهایت در زمانی مقرر این شرکت از خرید این سهم بنا به دلایلی منصرف شد ولی در حال حاضر نیز با توجه به اینکه قرار است مجدد این ۱۶ درصد عرضه شود، اگر پالایش نفت اصفهان این سهم را خریداری کند ما تمایل بیشتری داریم ولی باید دید در نهایت چه کسی خریدار این بلوک است.

وی در مورد دلیل کم بودن P/E شرکت نسبت به گروه و بازار بیان کرد: یکی از دلایل اینکه قیمت سهم شرکت نسبت به ارزش اصلی آن،‌ کمتر است اطلاع رسانی کمترو وجود برخی شایعات است والبته با توجه به تحریم ها مجبور بودیم از نظر اطلاع رسانی اندکی محتاط عمل کنیم ولی در حال حاضر شرایط تغییر کرده است و انشا الله روند اطلاع رسانی بیشتر خواهدشد.بر این اساس باید بگویم ارزش هر سهم این شرکت بیش از این است.

مهری در مورد میزان درصد تقسیم سود، گفت: با توجه به پروژه‌هایی که شرکت در دست داریم و نیاز به سرمایه‌گذاری تصمیم گرفته‌ایم که ۵۰ درصد سود را تقسیم کنیم. همچنین از نظر میزان صادرات نیز باید بگویم تأکید اول شرکت به تأمین نیاز داخل است ولی با توجه به مازاد تولید صادرات نیز انجام می‌شود بنابراین از نظر مجوز صادرات نیز در شرایط فعلی مشکلی نداریم و در آخرین مرحله نیز مجوز ۸ هزار تن نیز برای صادرات دریافت کرده‌ایم.

* تحریم‌ها یک فرصت است

سعید هاشمیان مدیر عامل شرکت بازرگانی و خدمات بندری ایران نیز در این نشست با بیان اینکه این شرکت از سال ۸۱ به تملک شرکت سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران درآمد، گفت: شرکت خدمات بندری از قبل از انقلاب تأسیس شده ولی از سال ۸۱ به تملک صنایع شیمیایی ایران درآمده است و از آن زمان به بعد کار صادرات صنایع شیمیایی را شروع کرد.

وی با تأکید بر اینکه شرکت‌ها اگر بخواهند می‌توانند از تحریم به عنوان یک فرصت استفاده کنند ادامه داد: در سال ۹۱ تحریم‌ها به اوج خود رسید ولی با تدابیری که صنایع شیمیایی ایران اندیشید ما نه تنها کاهش صادرات نداشتیم بلکه روند آن نیز افزایشی بود و از سه طریق دریایی، زمینی و ریلی نیز اقدام به حمل محصولات صادراتی کردیم. بنابراین ما توانایی حمل و تحویل کالا را در بنادر کشورهای مقصد داشتیم و داریم.

هاشمیان در پایان گفت: نوسازی صنعت و تأسیسات و عملیات ساخت و نوسازی اسکله اختصاصی شرکت خدمات بندری از جمله برنامه‌های در دست اقدام است که ۱۲ میلیارد تومان هزینه داشت.

مرجع : تسنیم
اخبار مرتبط
 1. دکتر نوبخت برای ایت الله حجتی شفتی نوشت: همه خاطراتم از خورشید
 2. آقایان از کدام نجابت سوء استفاده میکنید
 3. دندان فاسد مدیر بی کفایت است نه جوان با لیاقت شفتی/ تمام رفتار شما زیر ذره بین فرزندان مردم است
 4. مراسم سالروز شهادت امام سجاد(ع) در شفت برگزار شد+تصاویر
 5. تصادف شدید پژو و پیکان وانت در شفت+تصاویر
 6. مصدومین تصادف امروز به رشت منتقل شدند
 7. مردم نگران نباشند/ سوخت کافی بدست مردم منطقه خواهد رسید
 8. ورزشکار شفتی قهرمان مسابقات کیک بوکسینگ جمهوری آذربایجان شد
 9. شاخ به شاخ شدن با پژو، خودروی پراید را نصف کرد+تصاویر
 10. نبود نفت سفید مشکل حاد اهالی شهرک امامزاده ابراهیم/ مسوولین این مشکل را برطرف نمایند
 11. گزارش تصویری/ برگزاراری انتخابات دانش آموزی در شفت
 12. برای رویش راهی است حتی در سخت ترین شرایط/ هر قدر مسئولان کم گذاشتند، خداوند برای شفت سنگ تمام گذاشته است
 13. پاک سازی نقاط آلوده و مقابله با خرده فروشان مواد مخدر شفت
 14. منظور افتخاری مازندران بود؛ اشتباه لفظی سوء تعبیر را به دنبال داشته است
 15. سطح سواد نماینده نباید اینقدر پایین باشد/ آقای نماینده به فکر پیشرفت حوزه انتخابیه خودش باشد
 16. گزارش تصویری/ مانور دوگانه سوز نمودن نانوایی های شفت
 17. کل ایران جویبار را پایتخت کشتی ایران میداند نماینده شفت و فومن قائمشهر را!!
 18. گزارش تصویری/ واژگونی پراید به داخل رودخانه در شفت
 19. مشغول بررسی رانش زمین در منطقه هستیم/ روند پیگیری را به اطلاع عموم خواهیم رساند
 20. برخورد با خودرو جوان 36 ساله را در نصیرمحله به کام مرگ کشاند