زمان انتشار: یکشنبه 15 اردیبهشت 1392 - 20:58
کد خبر : 11826

قلعه رودخان جایگاه ویژه ای در تاریخ گیلان دارد

استاندار گیلان با بیان اینکه قلعه رودخان جایگاه ویژه‌ای در تاریخ گیلان دارد، گفت: به همین منظور ایجاد زیرساخت‌های گردشگری در این منطقه بسیار ضروری است

به گزارش صبح شفت به نقل از خبرگزاری دانشجو، کیهان هاشم نیا عصر روز گذشته در جلسه ای که به منظور ساماندهی منطقه گردشگری قلعه رودخان فومن با حضور  نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی، معاونان عمرانی و برنامه ریزی استانداری، مدیران کل منابع طبیعی و میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری و فرماندار فومن برگزار شد، گفت: این قلعه جایگاه ویژه ای در تاریخ گیلان دارد به همین منظور ایجاد زیرساخت های گردشگری به منظور جذب گردشگردر این منطقه بسیار ضروری است.

وی افزود: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و سازمان منابع طبیعی باید به مراقبت و نظارت هرچه بیشتر از عرصه های جنگلی این منطقه و میراث تاریخی آن در حوزه وظایف قانونی خود عمل کنند و فضا را برای توسعه گردشگری برای سرمایه گذاران این منطقه فراهم کنند.
استاندار گیلان گفت: با نظارت سازمان های مربوط سرمایه گذاری های جدید در منطقه گردشگری قلعه رودخان ساماندهی می شود و طرح های پیش بینی شده در پایین دست و بالادست پارک جنگلی قلعه رودخان در راستای اجرایی شدن طرح های گردشگری تسریع می شود.
هاشم نیا با بیان اینکه باید مواهب طبیعی استان به صورت صحیح و اصولی مورد استفاده قرار گیرد، تأکید کرد و گفت : هر سرمایه گذاری که در این منطقه مشغول بکار شود باید مقررات مربوط به میراث فرهنگی و منابع طبیعی را رعایت کند و تمامی طرح های گردشگری باید با حفظ اصول و رعایت مقررات قانونی اجرایی شود.
 عاشوری، نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این جلسه با اشاره به ضرورت توسعه منطقه گردشگری قلعه رودخان گفت: کارهای توسعه گردشگری این منطقه به کندی پیش می رود و امید است با ورود سرمایه گذار جدید بتوانیم برنامه زمانبندی شده برای ساماندهی قلعه رودخان را بسرعت پیش ببریم.
وی افزود : با عنایت استاندار و دستگاه های اجرایی مرتبط و حساسیت ویژه ای که در امر اجرایی شدن طرح گردشگری قلعه رودخان بوجود آمده در فاز اول بازسازی و فضاهای گردشگری پایین دست آن آماده و برای استفاده گردشگران این منطقه مهیا می گردد.
لازم به ذکر است، باتوجه به اهمیت ویژه کارگروه گردشگری و جایگاه مهم بنای قلعه رودخان و نقش آن در ایجاد یک قطب بزرگ گردشگری در استان همزمان با فعالیت های سازمان میراث فرهنگی و سازمان منابع طبیعی و دستگاه های اجرایی مربوطه، زمینه حضور سرمایه گذار بخش خصوصی در پارک جنگلی قلعه رودخان فراهم شده است.
پیش طرح تأسیسات اقامتی و پذیرایی در محدوده پارک جنگلی قلعه رودخان ارائه شده و  دستور کار کمیته های مربوطه در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قرار گرفته است.
قلعه رودخان نام قلعه ای تاریخی در 20 کیلومتری جنوب غربی شهر فومن است و برخی از کارشناسان ساخت این قلعه را در دوران ساسانیان دانسته اند در دوره  سلجوقیان این قلعه تجدید بنا شده است و این قلعه از بزرگترین و باعظمت ترین دژهای نظامی ایران محسوب می شود.
اخبار مرتبط
 1. آقایان از کدام نجابت سوء استفاده میکنید
 2. دندان فاسد مدیر بی کفایت است نه جوان با لیاقت شفتی/ تمام رفتار شما زیر ذره بین فرزندان مردم است
 3. مراسم سالروز شهادت امام سجاد(ع) در شفت برگزار شد+تصاویر
 4. تصادف شدید پژو و پیکان وانت در شفت+تصاویر
 5. مصدومین تصادف امروز به رشت منتقل شدند
 6. مردم نگران نباشند/ سوخت کافی بدست مردم منطقه خواهد رسید
 7. ورزشکار شفتی قهرمان مسابقات کیک بوکسینگ جمهوری آذربایجان شد
 8. شاخ به شاخ شدن با پژو، خودروی پراید را نصف کرد+تصاویر
 9. نبود نفت سفید مشکل حاد اهالی شهرک امامزاده ابراهیم/ مسوولین این مشکل را برطرف نمایند
 10. گزارش تصویری/ برگزاراری انتخابات دانش آموزی در شفت
 11. برای رویش راهی است حتی در سخت ترین شرایط/ هر قدر مسئولان کم گذاشتند، خداوند برای شفت سنگ تمام گذاشته است
 12. پاک سازی نقاط آلوده و مقابله با خرده فروشان مواد مخدر شفت
 13. منظور افتخاری مازندران بود؛ اشتباه لفظی سوء تعبیر را به دنبال داشته است
 14. سطح سواد نماینده نباید اینقدر پایین باشد/ آقای نماینده به فکر پیشرفت حوزه انتخابیه خودش باشد
 15. گزارش تصویری/ مانور دوگانه سوز نمودن نانوایی های شفت
 16. کل ایران جویبار را پایتخت کشتی ایران میداند نماینده شفت و فومن قائمشهر را!!
 17. گزارش تصویری/ واژگونی پراید به داخل رودخانه در شفت
 18. مشغول بررسی رانش زمین در منطقه هستیم/ روند پیگیری را به اطلاع عموم خواهیم رساند
 19. برخورد با خودرو جوان 36 ساله را در نصیرمحله به کام مرگ کشاند
 20. برای رسیدن تیربرق باید تا ساعت 12صبر می کردیم / نکات ایمنی در استفاده از چوب توسکا لحاظ شد