زمان انتشار: شنبه 4 آبان 1392 - 12:25
کد خبر : 26094

فقط یک میلیون نفر درآمد بالای یک میلیون تومان را اعلام‌کردند

اصلاً بحثی به عنوان سه دهک مطرح نیست، دولت اختیار دارد 30 درصد از یارانه بگیران را حذف کند، حال شاید 30 درصد حذف کند یا 10 درصد را حذف کند، ما چیزی به عنوان دهک نداریم

صبح شفت: کسری بودجه هزار میلیارد تومانی یارانه‌ها مشکلی است که دولت به نوعی هر ماه با پرداخت یارانه نقدی به آن برمی‌خورد و تأمین آن از منابع دیگر روز به روز تأثیرات اقتصادی‌اش را مشخص می‌کند، موضوعی که دولت و مجلس با همکاری هم به دنبال راه حلی برای آن هستند. در این ارتباط ایران نیز در گفت‌وگویی با عزت الله ملا یوسفیان، عضو کمیسیون برنامه و بودجه به بررسی ابعاد آن پرداخته است.
آقای ملایوسفیان جزئیات تصمیم کمیسیون برنامه و بودجه مبنی بر حذف سه دهک درآمدی از یارانه‌ها چیست؟
اصلاً بحثی به عنوان سه دهک مطرح نیست، دولت اختیار دارد 30 درصد از یارانه بگیران را حذف کند، حال شاید 30 درصد حذف کند یا 10 درصد را حذف کند، ما چیزی به عنوان دهک نداریم، معنی دهک یعنی چی؟ دهک اول چیست؟ دهک پنجم چیست؟ ما تعریف درستی از دهک نداریم، یک خبر نادرست انتشار پیدا کرد الان همه به دنبال حذف سه دهک هستند، ما باید معنی لغوی آن را بدانیم در قانون هم نیست.

وقتی به دولت گفته می‌شود فقط تا 30درصد می‌توانید حذف یارانه داشته باشید بر چه مبنایی می‌توان گفت همه افراد با شرایط یکسان یارانه شان حذف شود؟
دولت باید درآمد جامعه را بررسی کند و با اطلاعات و داده‌هایش طبقه‌بندی کند افرادی که به عنوان مثال از 500 هزار تومان کمتر می‌گیرند یا کمیته امداد که ماهی مثلاً 50 هزار تومان را می‌دهد کف قرار دهند و از آن جا شروع کنند، چندین گروه تقسیم کنند و طبقه آخر را برای کسانی بگذارند که ماهانه چندین میلیارد درآمد دارند و مابین این گروه‌ها را دسته‌بندی کنند همین طور می‌رویم از بالا شروع می‌کنیم تا به پایین برسد. 30 درصد می‌شود.

اما در پاسخ سؤال شما اول باید گفت شرایط یکسانی باید پیدا شود که اموال این آقا با آن آقا یکی باشد، البته الان ما وضعیت روشنی از درآمد افراد نداریم، وقتی درآمد اینقدر محرمانه است شاید به نتیجه مطلوبی نرسیم. در این کشور فقط یک میلیون نفر نوشتند ما درآمد بالای یک میلیون تومان در ماه داریم، یعنی آمار در کشور ما جایگاهی ندارد اگر آمار دقیق داشتیم دیگر نیازی نبود که هر سال بودجه را اصلاح کنیم. هزینه‌ها مشخص بود، درآمدها مشخص بود ولی آمار که نیست مجبور می‌شویم اصلاحات انجام دهیم. آیا فقط یک میلیون نفر درآمد بالای یک میلیون دارند؟ به غیراز این شاید کسی بیش از یک میلیون تومان در تهران درآمد داشته باشد ولی وقتی مستأجر باشد چه باید گفت و شاید هم کسی در شهرستان چهار میلیون درآمد داشته باشد ولی داشتن یک بیمار خاص وضعیت معیشتی‌اش را با مشکل مواجه می‌کند. دولت می‌تواند با تخمین این کار را انجام دهد وگرنه سنگ محک دقیقی نمی‌شود بیان کرد.
در این فاصله زمانی سه ماهه که در کمیسیون تصویب شد آیا طولانی بودن آن فشار مضاعفی بر دولت برای جبران یارانه‌ها نیست؟
اگر این وضع درمان نشود این کسری همه ماهه است. بحث اینجاست در قانون نیامده از بودجه دولت چقدر باید پرداخت شود. طبق محاسبه‌ای که در ابتدا داشتیم باید 22500 تومان پرداخت می‌شد که آمدند دو برابر این مبلغ را برای هر فرد در نظر گرفتند و کمبود آن را آمدند از جاهای دیگر مثل وزارت نفت، بانک مرکزی و سایر منابع دیگر تهیه کردند. الان دولت منبعی برای پرداخت ندارد که مشکل بزرگی هست که وجود دارد، اگر دولت بیاید یارانه را نصف کند شدنی نیست، این یارانه‌ها به نوعی حق مسلم عده‌ای شده است، برخی براساس این یارانه‌ها برنامه‌ریزی کردند، وام گرفتند و خرید کردند. مسأله، مسأله ساده‌ای نیست. البته موافق‌تر با این هستم که دولت برنامه‌ای اعلام کند و ما نسبت به آن تصمیم بگیریم.

 روزنامه ایران –  پوریا هدایت /

اخبار مرتبط
 1. دکتر نوبخت برای ایت الله حجتی شفتی نوشت: همه خاطراتم از خورشید
 2. آقایان از کدام نجابت سوء استفاده میکنید
 3. دندان فاسد مدیر بی کفایت است نه جوان با لیاقت شفتی/ تمام رفتار شما زیر ذره بین فرزندان مردم است
 4. مراسم سالروز شهادت امام سجاد(ع) در شفت برگزار شد+تصاویر
 5. تصادف شدید پژو و پیکان وانت در شفت+تصاویر
 6. مصدومین تصادف امروز به رشت منتقل شدند
 7. مردم نگران نباشند/ سوخت کافی بدست مردم منطقه خواهد رسید
 8. ورزشکار شفتی قهرمان مسابقات کیک بوکسینگ جمهوری آذربایجان شد
 9. شاخ به شاخ شدن با پژو، خودروی پراید را نصف کرد+تصاویر
 10. نبود نفت سفید مشکل حاد اهالی شهرک امامزاده ابراهیم/ مسوولین این مشکل را برطرف نمایند
 11. گزارش تصویری/ برگزاراری انتخابات دانش آموزی در شفت
 12. برای رویش راهی است حتی در سخت ترین شرایط/ هر قدر مسئولان کم گذاشتند، خداوند برای شفت سنگ تمام گذاشته است
 13. پاک سازی نقاط آلوده و مقابله با خرده فروشان مواد مخدر شفت
 14. منظور افتخاری مازندران بود؛ اشتباه لفظی سوء تعبیر را به دنبال داشته است
 15. سطح سواد نماینده نباید اینقدر پایین باشد/ آقای نماینده به فکر پیشرفت حوزه انتخابیه خودش باشد
 16. گزارش تصویری/ مانور دوگانه سوز نمودن نانوایی های شفت
 17. کل ایران جویبار را پایتخت کشتی ایران میداند نماینده شفت و فومن قائمشهر را!!
 18. گزارش تصویری/ واژگونی پراید به داخل رودخانه در شفت
 19. مشغول بررسی رانش زمین در منطقه هستیم/ روند پیگیری را به اطلاع عموم خواهیم رساند
 20. برخورد با خودرو جوان 36 ساله را در نصیرمحله به کام مرگ کشاند