زمان انتشار: چهارشنبه 8 آبان 1392 - 19:25
کد خبر : 26407

عربستان دیگر به درد امریکا نمی خورد

امیر بندر بن سلطان، رئیس شورای امنیت ملی عربستان اخیرا در جریان دیدار با دیپلمات های اروپایی گفت که کشورش می تواند سیاست های خود را بر دوری از ایالات متحده متمرکز کند

سرکیس نعوم

امیر بندر بن سلطان، رئیس شورای امنیت ملی عربستان اخیرا در جریان دیدار با دیپلمات های اروپایی گفت که کشورش می تواند سیاست های خود را بر دوری از ایالات متحده متمرکز کند و به روابط نزدیک و متعهدانه خود با این کشور که از دهه پنجاه میلادی سابقه داشته است، پایان دهد، اگر همچنان امریکا نخواهد که حرکتی جدی در متوقف کردن جنایت های جاری در سوریه انجام دهد، فشار لازم به اسرائیل برای حل عادلانه قضیه فلسطینی وارد نیاورد و در آخر، بخواهد که به ایران نزدیک شود با وجود این که می داند این کشور چه خطر بزرگی برای هم پیمانان عربش در راس آنها عربستان سعودی محسوب می شود.  

قطعا این اظهارات در چارچوب اظهارات یا مواضع رسمی بیان نشده که رسانه ها بخواهند آن را نقل کنند بلکه اظهاراتی است که به رسانه های عمومی درز پیدا کرده است. نکته مهم در این موضوع این است که هیچ کس در ایالات متحده این موضوع را رد نکرد و اروپایی هایی که این اظهارات را از امیر شنیدند نیز اظهار نظری درباره آن نکردند مساله ای که باعث شده تا به صحت و سقم آن شبهاتی وارد شود. در عین حال کاخ سفید و وزارت امور خارجه امریکا نیز هیچ اظهار نظری نسبت به این موضع عربستانی ها نکردند، به رغم این که کاملا روشن است که این اظهارات رویکردی به شدت انتقادی در خود دارند، با این وجود بسیاری در منطقه و جهان عرب می پرسند که چرا واشنگتن هیچ گونه پاسخ یا اظهار نظری نسبت به این موضوع نمی کند. آیا می توان پاسخی برای این سوال یافت؟

هیچ پاسخ رسمی ای برای این سوال وجود ندارد، جواب ها عموما تحلیلی هستند و اغلب از سوی کسانی که روابط امریکایی – عربی را پیگیری می کنند و اتفاقات اکثرا هم عربستانی هستند، بیان شده است: اولا، وقتی که هیچ اظهار نظری در این زمینه از سوی ملک عبدالله بن عبدالعزیز زده نشده بدین معنا است که هیچ تصمیم نهایی در این زمینه اتخاذ نشده است. البته این مساله از اهمیت موضوع کم نمی کند و ضروری است که برای کشف ابعاد و بازتاب و تاثیرات آن بررسی های لازم صورت بگیرد به ویژه که این اظهارات از زبان کسی زده می شود که از ارکان و نقاط ثقل ترکیب هیئت حاکمه عربستان محسوب می شود. ثانیا، برای همه روشن است که امیر بندر بیشتر به جمهوریخواهان تمایل دارد، وی حتی شخصا برای پیروزی آنها در عرصه های مختلف سیاسی کمک مالی می کند. ثالثا، شاید بتوان گفت که همکاری نزدیکی که میان ریاض و واشنگتن طی دهه ها گذشته برای امریکایی ها سودمند بوده اکنون دیگر این قدرها هم سودمند نیست. و پاسخ چهارم، که شاید بیش از همه خطرناک باشد و به صورت سوال خود را مطرح می کند، این است که: واشنگتن چگونه می تواند از هم پیمانی با عربستان صرف نظر کند در حالی که می داند جایگزینی برای آن نزد دایره هم پیمانانش نیست، کما این که عربستان نیز به خوبی می داند که هیچ کشوری نمی تواند جایگاه باارزش امریکا را در روابط بین المللی اش بگیرد. این که عده ای تلویحا صحبت از جایگزینی روسیه یا چین می زنند از اساس محلی از اعراب ندارد. شاید پاسخ ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه که چندی پیش به طرح عربستان در دیدار با امیر بندر بن سلطان داد جواب سوال چهارم را بدهد.

حقیقت این است که سیاست های دو کشور بزرگ مذکور در منطقه خاورمیانه عربستانی ها را بیش از سیاست های امریکا آزار می دهد. و آنها نیز این مساله را خوب می دانند. کما این که هیچ معنا ندارد که عربستان هم پیمانی اش را به جای امریکا به اروپا منتقل کند. به خصوص که این کشورها خود کشورهای کوچکی هستند که در برابر قدرت های بزرگ ضعیف محسوب می شوند و نمی توانند پاسخگوی مطالبات یا نیازهای عربستان که ریاض مشکوک است امریکا بتواند برآورده کند، باشند. همه در راس آنها عربستانی ها می دانند که این حقیقتی غیر قابل انکار است. اما این که گفته می شود عربستان به سراغ کشورهای عربی منطقه خواهد رفت و روابط ثابت با آنها ایجاد خواهد کرد تا بتواند با محدودیت هایی که با آن مواجه است برخورد کند و از خود و حکومتش پشتیبانی کند، به ویژه بعد از این که از امریکا ناامید شد نیز به جا نیست، هیچ کدام از این کشورها نمی توانند بدیل استراتژیکی برای عربستان شوند. این کشورها، شاید به استثنای حکومت مطلقه، در بسیاری از امور با یکدیگر متفاوت هستند و برای همین بسیار سخت است که بتوان تصور کرد پیمانی فوری و فعال با عربستان به وجود آورند. این هم حقیقتی است که ریاض می داند. بنابر این پاسخ مفصل و حیاتی ای که بیش از همه این پاسخ ها اهمیت دارد و می توان به این سوال داد این است که کاخ سفید به این درک رسیده است که عربستان و کشورهای عربی دیگر “وابسته” به امریکا هستند و هیچ بدیلی به جای آن ندارند. برای همین می تواند در صورتی که بخواهند خطری را به وجود بیاورند از هر گونه انتخابی در برابر آنها استفاده کند و حتی اگر مجبورش کنند از امکانات خود برای آزار ویرانگرانه آنها بهره ببرد.

دلیل خشم عربستان از امریکای تحت کنترل اوباما چیست؟

یکی از بارزترین دلایل آن این است که او استراتژی روشنی در قبال خاورمیانه ندارد، و این مساله ای است که باعث شده عربستانی ها و دیگر کشورهای عربی منطقه نتوانند سیاست های آن در خاورمیانه را درک کنند. و این بدان معنا است که تردید به عملکرد اوباما در قبال آن چه در سوریه می گذرد و عدم پویایی او در فرایند صلح فلسطینی – اسرائیلی و تمایلی که به سمت ایران پیدا کرده است، حقیقت این خشم و غضب نیست. حتی فراتر از آن حکومت های عربی هم پیمان با امریکا نگرانند که رئیس جمهوری امریکا قانع نباشد که “بهار عربی” می تواند منطقه را به دموکراسی برساند. مساله ای که باعث شده تا آن چه اکنون شاهدیم به وجود بیاید که گروه های اسلام گرای تندرو و متعصب به دنبال سرنگونی حکومت های فعلی بر آیند. آیا چنین چیزی به مصلحت امریکا است؟

منبع: النهار/ترجمه: سید علی موسوی خلخالی

اخبار مرتبط
 1. با برخورد فیزیکی مخالفم/ عضویت در کمیسیون عمرانی با تاکید رهبری معظم انقلاب بوده است
 2. شرکت تمامی خانوارهای «تانی محله» در سرشماری اینترنتی نفوس مسکن
 3. برای کار سیاسی به احمدسرگوراب نیامده ام/ از عمق محرومیت این بخش باخبرم
 4. خوشحالم که فردی از همین منطقه بخشدار احمدسرگوراب شد/ حرف های زیادی در دل دارم
 5. لزوم توجه به نیروهای بومی در انجام پروژه های شهرستانی
 6. گزارش تصویری/ مراسم تودیع و معارفه بخشدار احمدسرگوراب
 7. بخشدار جدید احمدسرگوراب معارفه شد
 8. آیا رییس اداره محیط زیست شفت در حوادث سال 88 نقش داشته است؟
 9. هرآمدی رفتی در پیش دارد!
 10. بخشدار جدید احمدسرگوراب فردا معارفه می شود
 11. یک خانم نصیر محله ای برنده جایزه سرشماری اینترنتی شد
 12. 6 تن چوب قاچاق در شفت توقيف شد
 13. سرشماری اساس توسعه کشور/ سرشماری رایگان مددجویان در کمیته امداد شفت
 14. رئیس جدید پلیس راهور شهرستان شفت معارفه شد
 15. مراسم تودیع و معارفه رییس منابع طبیعی شفت برگزار شد
 16. تیرانداز شفتی به مرحله نهایی مسابقات اهداف پروازی کشور راه یافت
 17. تبلیغ ۱۰۰ مبلغ دینی به‌مناسبت دهه اول محرم در فومن و شفت
 18. بسته بودن مسجد این روستا در روز عاشورا کذب است
 19. جناب افتخاری ما هم با شما موافقیم
 20. سر شماری نفوس و مسکن نیاز آینده ماست .آینده را بی پاسخ نگذاریم “