زمان انتشار: چهارشنبه 20 اسفند 1393 - 06:00
کد خبر : 62869

سمند زرد ایرانی یکه تاز خیابانهای تاجیکستان+عکس

تاکسی های زرد رنگ سمند ایرانی بعد از هفت سال از انتقال به این کشور همچنان در میان برندهای معتبر جهانی یکه تاز خیابانهای شهر دوشنبه هستند

سمند زرد ایرانی یکه تاز خیابانهای تاجیکستان+عکس

به گزارش مشرق، به گفته مقامات تاجیک یک هزار دستگاه سمند ایرانی هفت سال پیش به تاجیکستان انتقال داده شد و هم اکنون در سطح خیابانهای شهر دوشنبه و برخی دیگر از شهرهای تاجیکستان برای تردد مسافران در گردش هستند.

مسافران و شهروندان ایرانی که پای به دوشنبه می گذارند با دیدن سمندهای زرد ایرانی گویی در خیابانهای تهران قدم برمی دارند.

سال 86 رئیس جمهوری تاجیکستان در بازدید از کارخانه ایران خودرو خواستار عرضه گسترده محصولات این شرکت به خصوص سمند در کشورش شده و تاکید کرده بود که کشورش می تواند سالیانه حدود 15 هزار سمند از ایران خودرو خریداری کند.

در همان ایام با توجه به تقاضای رو به گسترش کشورهای آسیای مرکزی، ایجاد خط تولید سمند و سایر محصولات ایران خودرو در تاجیکستان از اولویتهای ایران خودرو در آسیای مرکزی اعلام شد.

بر همین اساس و بر مبنای قرارداد امضا شده همکاری میان تاجیکستان و استان خراسان رضوی قرار بود خط تولید خودروهای ایرانی سمند در تاجیکستان راه اندازی شود .

هر چند هنوز این توافقنامه به مرحله اجرا نرسیده است اما تاکسی های سمند و بعضا پژوی ایرانی همچنان در خیابانهای شهر دوشنبه و بعضی دیگر از شهرهای تاجیکستان در تردد هستند.

جمشید راننده یکی از این تاکسی های سمند به خبرنگار ایرنا در دوشنبه گفت: سمند را ماشینی مقاوم و نغز میدانم و از اینکه دارنده یک خودروی تولیدی ایرانی هستم خوشحالم.

در عین حال این راننده از کمبود قطعات یدکی گلایه داشته و اظهار کرد با توجه به کهنه شدن این تاکسیها شایسته است ایران فکری برای عوض کردن آنها کند.

خورشید یکی دیگر از دارندگان تاکسی از اینکه تنها یک مرکز برای تعمیر و سرویس سمند در تاجیکستان وجود دارد اظهار گلایه کرد و گفت در همین مرکز هم همه قطعات مورد نیاز وجود نداشته و یا اصل نیستند.

قطب الدین نیز از ماشینش ابراز نارضایتی کرد و گفت: زمانی که این سمندها در تاجیکستان انتقال یافتند جزء بهترینها و ارزانترین ها بوده اما الان به دلیل میزان بالای مصرف سوخت کار با آنها مقرون به صرفه نبوده و به نصف قیمت هم خریدار ندارد.

برغم ورود انواع خودروها با برندهای مختلف ازجمله بنز و اپل در خیابانهای تاجیکستان با قیمتهایی که برای ایرانیان شاید باور کردنی نباشد اما همچنان سمند مورد اقبال رانندگان تاجیک است و بعضی از تاجیکان از این خوردو به عنوان وسیله نقلیه شخصی هم استفاده می کنند.

از سال گذشته که تاکسی تلفنی شکیل سفید رنگ آسیا اکسپرس (مربوط به یک فرد ایرانی) با برند تویوتا کمری در دوشنبه فعالیت خود را آغاز کرده از ابهت تاکسی های سمند کاسته شده است هرچند که بسیاری از تاجیکان این تاکسی های جدید را هم ایرانی می دانند.

روابط تهران – دوشنبه از ابتدای استقلال تاجیکستان در سال 1991 درحال رشد بوده است، به رسمیت شناختن استقلال تاجیکستان از سوی ایران به عنوان اولین کشور در جهان دلیلی بر این مدعاست.

در جریان ناآرامیهای سال های 1997-1992 تاجیکستان، ایران برای رفع این ناآرامی ها پا پیش گذاشت و میزبانی چندین دور از مذاکرات صلح تاجیکها را بر عهده گرفت به طوری که یکی از طرفهای اصلی مذاکرات صلح به شمار می رفت.

 

 

اخبار مرتبط
 1. دکتر نوبخت برای ایت الله حجتی شفتی نوشت: همه خاطراتم از خورشید
 2. آقایان از کدام نجابت سوء استفاده میکنید
 3. دندان فاسد مدیر بی کفایت است نه جوان با لیاقت شفتی/ تمام رفتار شما زیر ذره بین فرزندان مردم است
 4. مراسم سالروز شهادت امام سجاد(ع) در شفت برگزار شد+تصاویر
 5. تصادف شدید پژو و پیکان وانت در شفت+تصاویر
 6. مصدومین تصادف امروز به رشت منتقل شدند
 7. مردم نگران نباشند/ سوخت کافی بدست مردم منطقه خواهد رسید
 8. ورزشکار شفتی قهرمان مسابقات کیک بوکسینگ جمهوری آذربایجان شد
 9. شاخ به شاخ شدن با پژو، خودروی پراید را نصف کرد+تصاویر
 10. نبود نفت سفید مشکل حاد اهالی شهرک امامزاده ابراهیم/ مسوولین این مشکل را برطرف نمایند
 11. گزارش تصویری/ برگزاراری انتخابات دانش آموزی در شفت
 12. برای رویش راهی است حتی در سخت ترین شرایط/ هر قدر مسئولان کم گذاشتند، خداوند برای شفت سنگ تمام گذاشته است
 13. پاک سازی نقاط آلوده و مقابله با خرده فروشان مواد مخدر شفت
 14. منظور افتخاری مازندران بود؛ اشتباه لفظی سوء تعبیر را به دنبال داشته است
 15. سطح سواد نماینده نباید اینقدر پایین باشد/ آقای نماینده به فکر پیشرفت حوزه انتخابیه خودش باشد
 16. گزارش تصویری/ مانور دوگانه سوز نمودن نانوایی های شفت
 17. کل ایران جویبار را پایتخت کشتی ایران میداند نماینده شفت و فومن قائمشهر را!!
 18. گزارش تصویری/ واژگونی پراید به داخل رودخانه در شفت
 19. مشغول بررسی رانش زمین در منطقه هستیم/ روند پیگیری را به اطلاع عموم خواهیم رساند
 20. برخورد با خودرو جوان 36 ساله را در نصیرمحله به کام مرگ کشاند