زمان انتشار: شنبه 25 آبان 1392 - 15:09
کد خبر : 28500

ساخت بازی انقلاب ایران با نام «1979» توسط سازنده GTA

مدیر پروژه GTA اکنون در حال ساخت بازی در مورد انقلاب ایران با نام «1979» است که یک بازی سریالی بوده و اولین سناریوی آن با نام «جمعه سیاه» به شکل آزمایشی منتشر شده است. این بازی به گفته سازندگانش شرح وقایع انقلاب ایران از زبان یک عکاس خبری با نام «رضا» است که بر اساس مصاحبه با انقلابیون و متخصصان و چهره های آکادمیک تدوین شده

ساخت بازی انقلاب ایران با نام «1979» توسط سازنده GTA

مدیر پروژه GTA اکنون در حال ساخت بازی در مورد انقلاب ایران با نام «1979» است که یک بازی سریالی بوده و اولین سناریوی آن با نام «جمعه سیاه» به شکل آزمایشی منتشر شده است. این بازی به گفته سازندگانش شرح وقایع انقلاب ایران از زبان یک عکاس خبری با نام «رضا» است که بر اساس مصاحبه با انقلابیون و متخصصان و چهره های آکادمیک تدوین شده.
به گزارش صبح شفت به نقل از تابناک این بازی که برای تبلت طراحی شده، توسط یکی از مدیران پروژه بازی Grand Theft Auto معروف به GTA با نام نوید خوانساری مدیریت و کارگردانی میشود، از چندی پیش کلید خورده است و از همان زمان انتشار خبر آن روزنامه کیهان به موضع گیری در برابر آن با عنوان «تبلیغات غربی بر علیه انقلاب ایران» پرداخت.

این بازی که اکنون در نسخه آزمایشی از اولین سناریوی خود با نام «جمعه سیاه» است، در 45 ثانیه اول خود مخاطب را با تاریخچه مختصری از انقلاب ایران آشنا میسازد. شخصیت اصلی داستان، رضا، که یک عکاس خبری جوان در تهران است، به بازگو کردن وقایعی میپردازد که در نهایت منجر به بازداشت وی در زندان اوین میشود.

ساخت بازی انقلاب ایران با نام «1979» توسط سازنده GTA
1979 بر خلاف سری GTA یک بازی از نوع اول شخص یا First Person Shooter نیست، که نوید خوانساری در خصوص چرایی آن توضیح میدهد: انقلاب یک جنگ نبود و اگر در جایی از بازی به شخص اول شلیک شود وی فرا میکند و نه اینکه بایستد و به مقابله بپردازد.

1

در این بازی مخاطب همچنین قادر است که سخنرانی های امام خمینی (ره) را جمع آوری کرده و گوش کند و با تصاویر واقعی که توسط مایکل ستبون عکاس خبری معروف که عکسهایی از انقلاب ایران گرفته است. گفتارهای این بازی توسط بازیگران ایرانی – آمریکایی Homeland یعنی نوید نگهبان و بازیگر آرگو یعنی فرشاد فرجات بازگو شده.

ساخت بازی انقلاب ایران با نام «1979» توسط سازنده GTA
خوانساری که در سن ده سالگی به همراه پدربزرگ خود در اعتراضات شرکت کرده بوده، میگوید: من به عنوان یک کودک 10 ساله چندان آگاه نبودم که چه اتفاقی در حال رخ دادن است. اما دیدین عبور نظامیان در خیابانها و سرازیر شدن مردم معترض در نواحی مختلف بسیار تاثیر گذار بود.

2

وی که بعد از شرکت در ساخت بازی های معروفی چون GTA، Manhunt و Max Payne شرکت iNKstories را به اتفاق همسر خود که یک مستند ساز است و کمک فراوانی به وی در طراحی سناریوهای 1979 کرده، بنیانگذاری کرد. به گفته خود خوانساری ، برای طراحی سناریوها و اتفاقات این بازی با بسیاری از افرادی که در جریان انقلاب ایران دخیل بوده و همچنین از متخصصان و چهره های آکادمیک برای تدوین محتوای تاریخی مصاحبه شده است.

ساخت بازی انقلاب ایران با نام «1979» توسط سازنده GTA
وی در این باره میگوید: اکنون اکثر مردم در سراسر جهان دید بدی نسبت به ایران دارند و هدف من این است که نشان دهم که ایران در دهه 70 میلادی چگونه جایی بوده است.

اما اکنون نوید خوانساری مدیر این پروژه اقدام به درخواست کمک برای تکمیل کردن این پروژه و تبدیل آن از یک نمونه آزمایشی به یک بازی سریالی کرده است.

وی در این درخواست خود عنوان میکند: من میخواهم که شما احساسات و اشتیاق حضور در یک انقلاب را برای ایجاد تغییرات به عین احساس کنید.

خوانساری درخواست 395 هزار دلار بای تکمیل این پروژه و نهایی سازی آن در سال 2014 را کرده است. تا کنون 41 نفر به مبلغ 3 هزار دلار درخواست وی را پاسخ گفته اند.

نکته مهم در این میان این است که با توجه به اینکه امروزه یکی از تاثیر گذار ترین محتویات در دنیای تکنولوژی به لحاظ فرهنگی بازی های رایانه ای هستند، و به خصوص قشر نو جوان و جوان اشتیاق زیادی به بازی های رایانه ای نشان داده و استقبال شدیدی از آنها میکنند، به نظر میرسد که میتوان از یک دیدگاه دیگر نیز به این پروژه نگاه کرد و تنها به موضع گیری در خصوص آن نپرداخت.

با توجه به اینکه دست اندرکاران این بازی، برای تکمیل پروژه خود نیازمند کمک مالی هستند، نهادهای فرهنگی کشور همچون وزارت ارشاد میتواند با اجابت این در خواست و همچنین قرار دادن مستندات تاریخی و واقعی از انقلاب اسلامی ایران و اهداف آن، چهره ای دقیق را از انقلاب ایران در این بازی نمایش دهند و مانع از آن شود که گروههای معاند و مخالفی همچون منافقین و سلطنت طلبان با حمایت مالی خود منجر به تحریف چهره انقلاب ایران شوند.

بدون شک تلاشهای این چنین برای معرفی انقلاب ایران، ضمن تاثیر گذاری بالای خود در میان قشر جوان داخل و خارج کشور، یکی از مهمترین دغدغه هایی است که مسئولان فرهنگی کشور باید در قبال آن پاسخگو باشند و چنانچه جهت گیری های سیاسی با منافع ضد انقلابی خود یک چنین پروژه هایی را در دست گرفته و هدایت کنند، تاثیر مخرب آن بسیار ناگوار خواهد بود.

اخبار مرتبط
 1. با برخورد فیزیکی مخالفم/ عضویت در کمیسیون عمرانی با تاکید رهبری معظم انقلاب بوده است
 2. شرکت تمامی خانوارهای «تانی محله» در سرشماری اینترنتی نفوس مسکن
 3. برای کار سیاسی به احمدسرگوراب نیامده ام/ از عمق محرومیت این بخش باخبرم
 4. خوشحالم که فردی از همین منطقه بخشدار احمدسرگوراب شد/ حرف های زیادی در دل دارم
 5. لزوم توجه به نیروهای بومی در انجام پروژه های شهرستانی
 6. گزارش تصویری/ مراسم تودیع و معارفه بخشدار احمدسرگوراب
 7. بخشدار جدید احمدسرگوراب معارفه شد
 8. آیا رییس اداره محیط زیست شفت در حوادث سال 88 نقش داشته است؟
 9. هرآمدی رفتی در پیش دارد!
 10. بخشدار جدید احمدسرگوراب فردا معارفه می شود
 11. یک خانم نصیر محله ای برنده جایزه سرشماری اینترنتی شد
 12. 6 تن چوب قاچاق در شفت توقيف شد
 13. سرشماری اساس توسعه کشور/ سرشماری رایگان مددجویان در کمیته امداد شفت
 14. رئیس جدید پلیس راهور شهرستان شفت معارفه شد
 15. مراسم تودیع و معارفه رییس منابع طبیعی شفت برگزار شد
 16. تیرانداز شفتی به مرحله نهایی مسابقات اهداف پروازی کشور راه یافت
 17. تبلیغ ۱۰۰ مبلغ دینی به‌مناسبت دهه اول محرم در فومن و شفت
 18. بسته بودن مسجد این روستا در روز عاشورا کذب است
 19. جناب افتخاری ما هم با شما موافقیم
 20. سر شماری نفوس و مسکن نیاز آینده ماست .آینده را بی پاسخ نگذاریم “