زمان انتشار: جمعه 14 آذر 1393 - 11:56
کد خبر : 58551

دوره استفاده از نشان ایرانی در پوشاک فرا رسیده است

مدیرکل صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: دوره استفاده از نشان ایرانی در تولید پوشاک فرا رسیده و باید از حق تولیدات داخلی دفاع کنیم


به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، نازگل نصرالهی صبح امروز در جریان بازدید از شرکت تولیدی بازیابان شمال اظهار کرد: گیلان دارای واحدهای بزرگ نساجی با قدمت 40 ساله است.

وی پوشاک را حلقه نهایی صنایع نساجی عنوان کرد و افزود: تمرکز نساجی در استان‌های اصفهان، یزد، زنجان و خراسان رضوی بوده و این صنایع توسط بخش خصوصی در گیلان دوباره احیا شده است.

نصرالهی 30 درصد از استقرار نساجی کشور را مربوط به استان اصفهان خواند و اضافه کرد: هشت درصد از نساجی کشور در گیلان مستقر است.

مدیرکل صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه تولیدات صنایع نساجی داخل کشور قابل رقابت با کالای مشابه خارجی است، تصریح کرد: ورود کالاهای قاچاق که حقوق و عوارض ورودی آن به کشور پرداخت نمی‌شود از مشکلات صنعت نساجی است.

وی بر طراحی پوشاک در داخل کشور تاکید کرد و افزود: اکنون دوره‌ای است که باید از نشان ایرانی در تولید پوشاک استفاده شود و از حق تولیدات داخلی دفاع کنیم.

نصرالهی خواستار ارائه توانایی‌های تولید داخلی بدون اغراق به مصرف‌کننده شد و تصریح کرد: باورهای جامعه باید به طرف تولید کالای با کیفیت داخلی هدایت شود.

مدیرکل صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اجرای طرح نوسازی صنایع نساجی از سال 80 در کشور خاطرنشان کرد: محصولات صنایع نساجی به طرف تولید نهایی هدایت شده است.

وی به وجود کمبودهایی در واحدهای دوزندگی اشاره کرد و یادآور شد: سال 89، 429 میلیون دلار ماشین‌آلات صنایع نساجی وارد کشور شده و در مجموع در مدت پنج سال گذشته، سالانه 300 میلیون دلار ماشین‌آلات نساجی وارد کرده‌ایم.

نصرالهی از فعالیت 9 هزار و 800 واحد صنعتی نساجی در کشور خبر داد و اظهار کرد: پنج درصد از ارزش افزوده صنعت متعلق به صنعت نساجی است.

*صادرات 40 واحد تولیدی گیلان

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان نیز در بازدید مذکور گفت: 40 واحد صنعتی گیلان در حوزه صادرات فعال است و این قابلیت را داریم که 200 واحد تولیدی که از استاندارد لازم برخوردارند را در حوزه صادرات فعال کنیم.

علی منتظری خواستار توجه تولیدکنندگان به تولید صادرات‌محور شد و ادامه داد: در دو سال آینده 400 واحد تولیدی گیلان در بخش صادرات فعال می‌شوند.

وی با بیان اینکه واردات بی‌رویه بیشترین آسیب را به صنعت نساجی وارد کرده است، تصریح کرد: طی دو سال گذشته با اختلاف ایجاد شده در نرخ ارز واردات پوشاک به کشور صرفه اقتصادی نداشته است.

*ماشین‌آلات فرسوده معضل صنعت نساجی است

مدیرعامل شرکت تولیدی بازیابان شمال نیز در جریان بازدید مدیرکل نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت از این شرکت اظهار کرد: شرکت مذکور تولیدکننده پارچه‌های مخمل، رومبلی، نخ فانتزی و فرش ماشینی است.

فرهاد محرر به افتتاح شرکت تولیدی بازیابان شمال در سال 72 اشاره کرد و افزود: 120 میلیارد ریال در شرکت مذکور سرمایه‌گذاری شده و برای 75 نفر شغل ایجاد شده است.

وی مساحت شرکت تولیدی بازیابان شمال را 19 هزار متر مربع خواند و تصریح کرد: هفت هزار مترمربع زیربنای شرکت مذکور است.

محرر با بیان اینکه شرکت تولیدی بازیابان با 55 درصد ظرفیت خود فعالیت می‌کند، تصریح کرد: وجود ماشین‌آلات فرسوده معضل صنعت نساجی است.

مدیرعامل شرکت تولیدی بازیابان شمال واردات بی‌رویه را از دیگر مشکلات صنعت نساجی برشمرد و اظهار کرد: واقعی شدن تعرفه واردات و جلوگیری از قاچاق در رشد صنعت نساجی حائز اهمیت است.

وی با اشاره به توان رقابت محصولات داخلی با کالای مشابه خارجی، خاطرنشان کرد: ترکیه مهم‌ترین رقیب صنعت نساجی کشور محسوب می‌شود ضمن اینکه چین در مورد کم‌اظهاری از دیگر رقبا است.

 

اخبار مرتبط
 1. با برخورد فیزیکی مخالفم/ عضویت در کمیسیون عمرانی با تاکید رهبری معظم انقلاب بوده است
 2. شرکت تمامی خانوارهای «تانی محله» در سرشماری اینترنتی نفوس مسکن
 3. برای کار سیاسی به احمدسرگوراب نیامده ام/ از عمق محرومیت این بخش باخبرم
 4. خوشحالم که فردی از همین منطقه بخشدار احمدسرگوراب شد/ حرف های زیادی در دل دارم
 5. لزوم توجه به نیروهای بومی در انجام پروژه های شهرستانی
 6. گزارش تصویری/ مراسم تودیع و معارفه بخشدار احمدسرگوراب
 7. بخشدار جدید احمدسرگوراب معارفه شد
 8. آیا رییس اداره محیط زیست شفت در حوادث سال 88 نقش داشته است؟
 9. هرآمدی رفتی در پیش دارد!
 10. بخشدار جدید احمدسرگوراب فردا معارفه می شود
 11. یک خانم نصیر محله ای برنده جایزه سرشماری اینترنتی شد
 12. 6 تن چوب قاچاق در شفت توقيف شد
 13. سرشماری اساس توسعه کشور/ سرشماری رایگان مددجویان در کمیته امداد شفت
 14. رئیس جدید پلیس راهور شهرستان شفت معارفه شد
 15. مراسم تودیع و معارفه رییس منابع طبیعی شفت برگزار شد
 16. تیرانداز شفتی به مرحله نهایی مسابقات اهداف پروازی کشور راه یافت
 17. تبلیغ ۱۰۰ مبلغ دینی به‌مناسبت دهه اول محرم در فومن و شفت
 18. بسته بودن مسجد این روستا در روز عاشورا کذب است
 19. جناب افتخاری ما هم با شما موافقیم
 20. سر شماری نفوس و مسکن نیاز آینده ماست .آینده را بی پاسخ نگذاریم “