زمان انتشار: یکشنبه 11 فروردین 1392 - 18:33
کد خبر : 6570

دستور حمله صادر شد؛ لحظه شماری واحدهای موشکی کره شمالی برای 'حمله به آمریکا'

روز جمعه، ۹ فروردین (۲۹ مارس)، تلویزیون دولتی کره شمالی گزارش کرد که کیم جونگ اون، رهبر آن کشور، به واحدهای موشکی خود دستور داده است به منظور حمله به خاک و منافع ایالات متحده و کره جنوبی به حالت آماده‌باش کامل درآیند. جام به نقل از بی بی سی، ارگان رسمی دولت انگلیس گزارش [&hellip

دستور حمله صادر شد؛ لحظه شماری واحدهای موشکی کره شمالی برای 'حمله به آمریکا'


روز جمعه، ۹ فروردین (۲۹ مارس)، تلویزیون دولتی کره شمالی گزارش کرد که کیم جونگ اون، رهبر آن کشور، به واحدهای موشکی خود دستور داده است به منظور حمله به خاک و منافع ایالات متحده و کره جنوبی به حالت آماده‌باش کامل درآیند.

جام به نقل از بی بی سی، ارگان رسمی دولت انگلیس گزارش داد:، دستور آماده‌باش واحدهای موشکی جهت حمله به آمریکا در جریان جلسه رهبر کره شمالی و فرماندهان ارتش آن کشور اعلام شد. ظاهرا این جلسه شبانه چند ساعت پس از آن برگزار شد که یک فروند هواپیمای رادار گریز آمریکایی از نوع بی-۵۲ با قابلیت حمل بمب اتمی، بر فراز خاک کره جنوبی به پرواز درآمد.

به گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی، در دستور کیم جونگ اون آمده است که در صورت بروز “هرگونه اقدام تحریک آمیز” از سوی ایالات متحده، نیروهای کره شمالی باید “بی‌رحمانه به خاک اصلی ایالات متحده و پایگاه‌های نظامی آن کشور در اقیانوس آرام، از جمله هاوایی و گوام، و کره جنوبی حمله و آنها را نابود کنند.”

رهبر کره شمالی افزوده است که “زمان تصفیه حساب نهایی با امپریالیست‌های آمریکایی فرا رسیده” و گفته است که پرواز هواپیمای بی-۵۲ بر فراز خاک کره جنوبی “از حد نمایش قدرت فراتر رفت و به منزله آن است که آمریکایی‌ها برای آغاز جنگ هسته‌ای به هر قیمتی که تمام شود، آماده شده اند.”

روز جمعه، خبرگزاری رسمی کره شمالی در تفسیری نوشت که “ارتش و مردم جمهوری دموکراتیک خلق کره از خشمی مهارنشدنی به خود می‌لرزند که دلیل آن اقدام اوباش نظامی آمریکا و کره جنوبی است که جرات جسارت به حریم رهبر عالیقدر را به خود راه داده و مذبوحانه در صدد آغاز جنگ و رویارویی بر آمده‌اند.”

در این تفسیر آمده است که اخیرا اسناد عملیاتی مشترک آمریکا و کره شمالی انتشار یافته که حاکی از “طرحی شرم آور برای جسارت به جایگاه رهبر بزرگ از طریق دست زدن به عملیات مرگبار بوده است” که ظاهرا به پرواز هواپیمای آمریکایی بر فراز خاک کره جنوبی اشاره دارد که نشانه “جسارت” به کیم جونگ اون تعبیر شده است.

با وجود لحن تهدید آمیز مقامات کره شمالی علیه آمریکا و کره جنوبی و تلاش رسانه‌ها و دستگاه های تبلیغاتی آن کشور برای القای شرایط بحرانی در منطقه، ناظران این تهدیدها را چندان جدی نگرفته و با اشاره به اینکه احتمالا کره شمالی از توانایی عملی برای به اجرا گذاشتن این تهدیدها برخوردار نیست، گفته‌اند که این نوع موضعگیری ها عمدتا مصرف داخلی دارد.

به گفته آنان، نظامیان نقش مهمی در حکومت کمونیستی کره شمالی دارند و سهم عمده‌ای از امکانات آن کشور را به خود اختصاص می‌دهند در حالی‌که اقتصاد کره شمالی با دشواری‌های عمده مواجه است که تشدید تحریم‌های بین المللی و کاهش یا قطع کمک‌های خارجی، از جمله از سوی آمریکا و کره جنوبی، آن را وخیم تر کرده است.

در این حال صبح شفت به نقل از صدای روسیه می افزاید، اعلام جنگ در کره شمالی علیه کره جنوبی نتیجه اطلاع رسانی نادرست رسانه های غربی است. پیونگ یانگ در متن اظهاریه خود اعلام کرده که در صورت انجام اقدامات تحریک آمیز خصمانه، این کشور طبق قوانین پیش از امضای صلح برخورد خواهد کرد.

واکنش آرام سئول نشان می دهد که این جنگ از قبل اعلام نشده است. کره جنوبی از سخنان کره شمالی را در حکم تهدید جدید و یا ادامه اقدامات جنگ طلبانه اخیر تلقی نکرده بود. اوایل ماه مارس، پیونگ یانگ در واکنش نسبت به رزمایش مشترک نظامی امریکا و کره جنوبی قرارداد صلح با کره جنوبی را پاره کرد و حاضر به استفاده از خط تلفن اضطراری با سئول نشد. رهبر کره شمالی هشدار داد که تحریکات امریکا و کره جنوبی را بی پاسخ نمی گذارد. یوگنی کیم کارشناس مرکز تحقیقات از انستیتوی خاور دور در روسیه جریان را اینطور تفسیر می کند: «مقامات کره شمالی واکنش تندی نسبت به استفاده از بمب افکن های مدل ب-52 امریکا در این رزمایش نشان دادند. این بمب افکن توانایی پرتاب موشک با کلاهک هسته ای را دارد و تا کنون سه مرتبه در حریم هوایی کره جنوبی به سمت مرزهای کره شمالی به پرواز درآمده و پرتاب بمب اتمی را شبیه سازی کرده است. ظاهرا این اقدام برای امریکایی ها کافی نبوده و در روز 28 مارس از پایگاه نظامی مستقر در ایالت میزوری در 20 کیلومتری کره دو بمب افکن مدل ب-2 با توانایی پرتاب 16 موشک مجهز به کلاهک هسته ای را وارد رزمایش کرده است. این بمب افکن ها در حریم هوایی کره جنوبی مانور خود را انجام داده اند. ایالات متحده امریکا با این اقدامات، آشکارا کره شمالی را تحریک می کند. »

امریکایی ها بر خلاف کره شمالی تهدیدهای پیونگ یانگ را جدی تلقی کردند. و اظهارات کِیتلین هِیدِن سخنگوی شورای ملی امنیت امریکا تایید کننده این حقیقت است. چند وقت پیش، کیم چن این رهبر کره شمالی به عنوان فرمانده کل ارتش کره شمالی برنامه آمادگی تجهیزات موشک های استراتژیک را برای حمله به پایگاه های نظامی در برخی ایالات امریکا و جزایر گوام و هاوایی به امضا رساند. این فرمان در صورت بروز تحریک از طرف کره جنوبی، شامل سئول نیز می شود. روشن است که هیچ کدام از موشک های کره شمالی قادر نیستند اهداف نظامی در امریکا را مورد اصابت قرار بدهند. الکساندر خرامچیخین کارشناس انستیتوی تحقیقات نظامی و سیاسی با اطمینان می گوید که پیونگ یانگ قصد خودکشی ندارد، به همین خاطر به کسی حمله نمی کند. این کارشناس در ادامه توضیح می دهد: «من فکر نمی کنم که کره شمالی واقعا قصد جنگیدن داشته باشد. با این حال، شرایط با تنش همراه است و مسلما احتمال شلیک و شدت گرفتن درگیری میان آنها وجود دارد. عوامل مختلفی در این جریان دخیل هستند و شرایط بستگی به نحوه عملکرد هر دو طرف دارد. »

به تازگی در مرز کره حادثه ای رخ داده که شرایط را برای آغاز جنگ در ابعاد وسیع میان دو همسایه بیشتر آماده می کند. یک سرباز کره جنوبی به اشتباه تصور کرده که سرباز کره شمالی سعی دارد از مرز میان دو کشور عبور کند و بلافاصله نارنجکی به سمت سرباز کره شمالی پرتاب می کند. نهایتا مشخص شد که اشتباه رخ داده و خوشبختانه کسی قربانی این جریان نشده است. با این حال تنش ها در شبه جزیره کره همچنان بیشتر می شود.

اخبار مرتبط
 1. گزارش تصویری/ واژگونی پراید به داخل رودخانه در شفت
 2. مشغول بررسی رانش زمین در منطقه هستیم/ روند پیگیری را به اطلاع عموم خواهیم رساند
 3. برخورد با خودرو جوان 36 ساله را در نصیرمحله به کام مرگ کشاند
 4. برای رسیدن تیربرق باید تا ساعت 12صبر می کردیم / نکات ایمنی در استفاده از چوب توسکا لحاظ شد
 5. افتخاری فروشی نیست/ مردم شفت و فومن نیاز به قیم ندارند
 6. با برخورد فیزیکی مخالفم/ عضویت در کمیسیون عمرانی با تاکید رهبری معظم انقلاب بوده است
 7. شرکت تمامی خانوارهای «تانی محله» در سرشماری اینترنتی نفوس مسکن
 8. برای کار سیاسی به احمدسرگوراب نیامده ام/ از عمق محرومیت این بخش باخبرم
 9. خوشحالم که فردی از همین منطقه بخشدار احمدسرگوراب شد/ حرف های زیادی در دل دارم
 10. لزوم توجه به نیروهای بومی در انجام پروژه های شهرستانی
 11. گزارش تصویری/ مراسم تودیع و معارفه بخشدار احمدسرگوراب
 12. بخشدار جدید احمدسرگوراب معارفه شد
 13. آیا رییس اداره محیط زیست شفت در حوادث سال 88 نقش داشته است؟
 14. هرآمدی رفتی در پیش دارد!
 15. بخشدار جدید احمدسرگوراب فردا معارفه می شود
 16. یک خانم نصیر محله ای برنده جایزه سرشماری اینترنتی شد
 17. 6 تن چوب قاچاق در شفت توقيف شد
 18. سرشماری اساس توسعه کشور/ سرشماری رایگان مددجویان در کمیته امداد شفت
 19. رئیس جدید پلیس راهور شهرستان شفت معارفه شد
 20. مراسم تودیع و معارفه رییس منابع طبیعی شفت برگزار شد