زمان انتشار: دوشنبه 29 دی 1393 - 12:50
کد خبر : 60047

درآمد ۱۴.۵ هزار میلیارد تومانی واگذاری‌ها

سخنگوی کمیسیون تلفیق از ۲ مصوبه کمیسیون برای افزایش مالیات اشخاص حقوقی دولتی و غیردولتی در لایحه بودجه خبر داد.

به گزارش صبح شفت به نقل از فارس،محمدمهدی مفتح سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه امروز در نشست خبری خود با اشاره به تصویب کلیات بودجه در کمیسیون اظهار داشت: با دلایلی که نمایندگان دولت آورده‌اند، 21 نفر از 35 نفر اعضای کمیسیون نظر مثبت به کلیات‌ آن دادند.

وی ادامه داد: دولت در مورد ویژگی‌ لایحه بودجه معتقد است، این لایحه بر مبنای قوانین فرادستی از جمله برنامه پنجم توسعه که خود بر مبنای سند چشم‌انداز بوده تهیه شده و همچنین شاخص‌های رشد اقتصادی و اقتصاد کلان از جمله تورم و اشتغال در آن پیش‌بینی شده است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق دومین عامل را که مسئولان دولتی از لایحه دفاع می‌کنند، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دانست که مدعی هستند، بر مبنای آن تهیه شده است. رشد اقتصادی در اقتصاد ضرورت دارد و تحقق خواهد یافت و به همین دلیل 18 درصد رشد بودجه عمرانی پیش‌بینی شده، از دیگر ویژگی‌های لایحه درآمدهای مالیاتی بوده که 23 درصد رشد داشته و سایر درآمدها 11 درصد رشد دارد.

مفتح با اشاره به افزایش درآمدهای غیرنفتی به کل منابع عمومی تصریح کرد: نسبت مالیات به GDP (تولید ناخالص داخلی) 6.6 درصد است. همچنین تراز عملیاتی بودجه به میزان 10 درصد نسبت به بودجه 93 بهبود یافته است.

وی افزود: منابع صندوق نوآوری و شکوفایی 60 درصد رشد دارد و تخصیص بودجه عمرانی از سوی دولت طبقه‌بندی شده و طرح‌هایی که بیش از 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارند، پایان خواهند یافت و در مناطقی که چنین پروژه‌هایی وجود ندارد، مهمترین طرح‌های آنها در راستای توازن منطقه‌ای اجرا خواهد شد.

وی با بیان اینکه دولت معتقد است، سال آینده 7 هزار مگاوات به ظرفیت برق کشور در لایحه بودجه اضافه خواهد شد، گفت: 1300 میلیارد تومان برای وام ارزان‌ قیمت برای سرپرستان خانوار و اشتغال آنها پیش‌بینی شده است.

به گفته مفتح مرکز پژوهش‌های مجلس نیز گزارشی در خصوص لایحه بودجه ارائه کرده و آورده است نرخ تسعیر ارز از 2650 به 2850 تومان افزایش یافته و بر اساس برنامه پنجم قرار است سالی 3 درصد به صندوق توسعه ملی اضافه شود که در مجموع 32 درصد خواهد بود، اما در لایحه 20 درصد پیش‌‌بینی شده است.

همچنین منابع بودجه از اوراق مشارکت، خزانه و صکوک قابل تأمین خواهد بود که البته تأمین منابع مالی شفاف و روشنی نیست و در حقیقت پیش‌خور کردن بودجه بوده که طی چند سال آینده باید بازپرداخت شود. سال قبل 6 هزار میلیارد تومان اوراق پیش‌بینی شده بود که امسال 11 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق یادآور شد: منابع واگذاری شرکت‌های دولتی 7.7 هزار میلیارد تومان در سال جاری بود که به 14.5 هزار میلیارد افزایش یافته، همچنین حقوق کارکنان دولت 14 درصد رشد دارد و اعتبارات عمرانی نیز 7 هزار میلیارد تومان نسبت به سال جاری رشد نشان می‌دهد. از نگاه مرکز پژوهش‌ها نقاط قوت بودجه اولویت‌بندی طرح‌های عمرانی و نیز عدم طرح‌های جدید بوده که کلاً 8 طرح دولت پیش‌بینی کرده است.

وی به فاز دوم رسیدگی بودجه اشاره کرد و گفت: در این بخش درآمدها بررسی خواهد شد و ابتدا مذاکراتی صورت گرفت که طبق مقررات لایحه تنظیم مقررات مالی دولت ایرادات شورای نگهبان در کمیسیون رفع شود و پس از تعطیلات مجلس به تصویب برسد و آنچه تصویب شد، در بودجه تکرار نمی‌شود تا حجم بودجه کاهش یابد. همچنین میزان تبصره‌ها را کاهش خواهیم داد و اکنون در بحث‌های درآمدی از مالیات شروع شده و مباحث ادامه دارد.

مفتح به تغییرات درآمدی در کمیسیون تلفیق بودجه پرداخت و گفت: مالیات اشخاص حقوقی دولتی در لایحه 8 هزار و 230 میلیارد تومان پیش‌بینی شده که مجلس آن را به  9 هزار و 32 میلیارد تومان افزایش داده است.

همچنین مالیات اشخاص حقوقی غیردولتی در لایحه 19 هزار و 583 میلیارد تومان بود که در کمیسیون تلفیق به 20 هزار و 823 میلیارد تومان افزایش یافت.

اخبار مرتبط
 1. دندان فاسد مدیر بی کفایت است نه جوان با لیاقت شفتی/ تمام رفتار شما زیر ذره بین فرزندان مردم است
 2. مراسم سالروز شهادت امام سجاد(ع) در شفت برگزار شد+تصاویر
 3. تصادف شدید پژو و پیکان وانت در شفت+تصاویر
 4. مصدومین تصادف امروز به رشت منتقل شدند
 5. مردم نگران نباشند/ سوخت کافی بدست مردم منطقه خواهد رسید
 6. ورزشکار شفتی قهرمان مسابقات کیک بوکسینگ جمهوری آذربایجان شد
 7. شاخ به شاخ شدن با پژو، خودروی پراید را نصف کرد+تصاویر
 8. نبود نفت سفید مشکل حاد اهالی شهرک امامزاده ابراهیم/ مسوولین این مشکل را برطرف نمایند
 9. گزارش تصویری/ برگزاراری انتخابات دانش آموزی در شفت
 10. برای رویش راهی است حتی در سخت ترین شرایط/ هر قدر مسئولان کم گذاشتند، خداوند برای شفت سنگ تمام گذاشته است
 11. پاک سازی نقاط آلوده و مقابله با خرده فروشان مواد مخدر شفت
 12. منظور افتخاری مازندران بود؛ اشتباه لفظی سوء تعبیر را به دنبال داشته است
 13. سطح سواد نماینده نباید اینقدر پایین باشد/ آقای نماینده به فکر پیشرفت حوزه انتخابیه خودش باشد
 14. گزارش تصویری/ مانور دوگانه سوز نمودن نانوایی های شفت
 15. کل ایران جویبار را پایتخت کشتی ایران میداند نماینده شفت و فومن قائمشهر را!!
 16. گزارش تصویری/ واژگونی پراید به داخل رودخانه در شفت
 17. مشغول بررسی رانش زمین در منطقه هستیم/ روند پیگیری را به اطلاع عموم خواهیم رساند
 18. برخورد با خودرو جوان 36 ساله را در نصیرمحله به کام مرگ کشاند
 19. برای رسیدن تیربرق باید تا ساعت 12صبر می کردیم / نکات ایمنی در استفاده از چوب توسکا لحاظ شد
 20. افتخاری فروشی نیست/ مردم شفت و فومن نیاز به قیم ندارند