زمان انتشار: شنبه 22 فروردین 1394 - 17:48
کد خبر : 64046

خرید 120 میلیاردی دانشگاه آزاد و وزارت بهداشت از نمایشگاه کتاب تهران

شهرام‌نیا قائم مقام بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب از توافق جداگانه با دانشگاه آزاد و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی برای خرید کتاب‌های خارجی از نمایشگاه کتاب تهران خبر داد

به گزارش صبح شفت ،به نقل از ستاد خبری بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران؛ امیر مسعود شهرام‌نیا قائم مقام بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از صورت گرفتن توافق  جداگانه با دانشگاه آزاد و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی برای خرید کتاب‌های خارجی با اعتباری بالغ بر 120 میلیارد ریال از نمایشگاه کتاب تهران خبر داد.

وی با اشاره به حمایت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال‌های گذشته و تخصیص بودجه مشخص برای خرید کتاب‌های خارجی گفت: اگر چه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از خرید کتاب خارجی حمایت کرده است اما به‌ رغم این حمایت‌ها و به دلیل حذف یارانه‌ کتاب‌های خارجی در نمایشگاه کتاب و نوسانات قیمت ارز شاهد کاهش خرید کتاب خارجی از نمایشگاه و عدم تزریق مناسب کتاب‌های خارجی به دانشگاه‌های کشور بوده‌ایم. 
قائم مقام نمایشگاه کتاب تهران با اشاره به توافق صورت گرفته با دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای خرید کتاب‌های خارجی در نمایشگاه  کتاب تهران گفت: پس از مذاکرات اولیه با نهادها و وزارتخانه‌های مرتبط مقرر شد دانشگاه آزاد اسلامی علاوه بر تخصیص بودجه خرید کتاب برای کتابخانه‌های آن دانشگاه، اعتباری ویژه بالغ بر 100 میلیارد ریال جهت خرید کتاب‌های خارجی از نمایشگاه کتاب تهران اختصاص دهد. همچنین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز با مشارکت در این توافق اعتباری ویژه بالغ بر 20 میلیارد ریال جهت خرید کتاب خارجی برای واحدهای آموزشی تابعه آن مرکز هزینه خواهد کرد.
معاون اجرایی نمایشگاه کتاب تهران ادامه داد: بر اساس این توافق صورت گرفته مبلغ 50 درصد قیمت پشت جلد کتاب‌ها از سوی دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت بهداشت پرداخت می‌شود و 50 درصد باقی مانده نیز از محل تخفیف ناشر و حمایت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تامین خواهد شد.
شهرام‌نیا با اشاره به اهمیت توافق صورت گرفته عنوان کرد: این برای نخستین بار است که سازمان‌ها و نهادهای دیگر در خرید کتاب از نمایشگاه کتاب تهران همکاری می‌کنند. بر اساس توافق صورت گرفته تمامی کتاب‌های منتشر شده از سال 2011 به این سو مشمول این توافق می‌شوند و از این نظر تلاش شده است تا منابع دست اول و به روز دنیا برای کتابخانه‌ها و مراکز علمی خریداری شود. امیدورایم که در سال‌های آینده شاهد مشارکت بیشتر نهادهای علمی برای خرید کتاب از نمایشگاه کتاب تهران باشیم.
وی با اشاره به تدوین ضوبط خاص برای جلوگیری از هر گونه سوء استفاده احتمالی از این اعتبارات گفت: همچنین ساز و کاری را برای اجرایی شدن این توافق  طراحی کرده‌ایم.
قائم مقام بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در پایان عنوان کرد: وزارت علوم به رغم پی‌گیری‌های مکرر تاکنون مشارکتی در این طرح نداشته است و پاسخ روشنی به مکاتبات انجام شده در این زمینه نداده است. این در حالی است که بیشترین نهادهای علمی در زیر مجموعه وزارت علوم قرار دارند و بر این اساس بیشترین انتظارات متوجه وزارت علوم و تحقیقات و فناوری است. امیدواریم با دریافت بازخورد مثبت از ایشان به نحوی که امکان انجام پیش‌بینی لازم وجود داشته باشد، مشارکت این نهاد نیز در این طرح قطعی گردد. 
بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از تاریخ 16 تا 26 اردیبهشت ماه 1394 در مصلی بزرگ امام خمینی (ره) برگزار می‌شود./خبرنگاران جوان
اخبار مرتبط
 1. شرکت تمامی خانوارهای «تانی محله» در سرشماری اینترنتی نفوس مسکن
 2. برای کار سیاسی به احمدسرگوراب نیامده ام/ از عمق محرومیت این بخش باخبرم
 3. خوشحالم که فردی از همین منطقه بخشدار احمدسرگوراب شد/ حرف های زیادی در دل دارم
 4. لزوم توجه به نیروهای بومی در انجام پروژه های شهرستانی
 5. گزارش تصویری/ مراسم تودیع و معارفه بخشدار احمدسرگوراب
 6. بخشدار جدید احمدسرگوراب معارفه شد
 7. آیا رییس اداره محیط زیست شفت در حوادث سال 88 نقش داشته است؟
 8. هرآمدی رفتی در پیش دارد!
 9. بخشدار جدید احمدسرگوراب فردا معارفه می شود
 10. یک خانم نصیر محله ای برنده جایزه سرشماری اینترنتی شد
 11. 6 تن چوب قاچاق در شفت توقيف شد
 12. سرشماری اساس توسعه کشور/ سرشماری رایگان مددجویان در کمیته امداد شفت
 13. رئیس جدید پلیس راهور شهرستان شفت معارفه شد
 14. مراسم تودیع و معارفه رییس منابع طبیعی شفت برگزار شد
 15. تیرانداز شفتی به مرحله نهایی مسابقات اهداف پروازی کشور راه یافت
 16. تبلیغ ۱۰۰ مبلغ دینی به‌مناسبت دهه اول محرم در فومن و شفت
 17. بسته بودن مسجد این روستا در روز عاشورا کذب است
 18. جناب افتخاری ما هم با شما موافقیم
 19. سر شماری نفوس و مسکن نیاز آینده ماست .آینده را بی پاسخ نگذاریم “
 20. کلیه روستاهای شفت دارای طرح هادی مصوب هستند