زمان انتشار: سه شنبه 18 فروردین 1394 - 09:52
کد خبر : 63867

خروج پایتخت از شرایط فوق بحرانی خشکسالی/وضعیت ذخایر آب ۵ سد تهران

یک مقام مسئول در وزارت نیرو گفت: بارندگی های اخیر باعث شد تا وضعیت ذخایر آبی از شرایط فوق بحرانی خشکسالی به بحرانی بازگردد؛ با این وجود تنها ۴ درصد حجم مخزن سد لار در شرق تهران از آب پُر شده است

به گزارش صبح شفت ،خسرو ارتقایی گفت: از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه ۹۳) تاکنون افزون‌ بر ۲۲۶ میلیمتر بارندگی در سطح استان تهران ثبت شده که در مقایسه با متوسط دوره بلندمدت ۴۷ ساله، افزون‌ بر ۱۰ درصد کاهش بارش را شاهد هستیم.

این مقام مسئول در وزارت نیرو با تاکید بر بازگشت از شرایط فوق بحرانی به وضعیت بحرانی آبی در پایتخت اظهارداشت: با این وجود، همچنان کمبود منابع آب وجود دارد و بنابراین تقاضا داریم تا شهروندان تهرانی جهت مدیریت مصرف بهینه آب همکاری خود را ادامه دهند.

وی افزود: با توجه به میزان بارندگی‌ های صورت‌ گرفته در استان تهران در روزهای گذشته، از شرایط فوق بحرانی خشکسالی به وضعیت بحرانی بازگشته‌ایم. در حال حاضر، در سدهای پنج‌گانه ۴۲۲ میلیون مترمکعب آب ذخیره شده و حجم آب ذخیره‌ شده در سدهای امیرکبیر ۷۱، لتیان ۴۴، لار ۱۹، طالقان ۱۶۸ و ماملو ۱۲۰ میلیون مترمکعب است.

فقط ۴ درصد مخزن سد لار آب دارد

ارتقایی یادآور شد: در شرایط نرمال در سدهای تهران باید بیش از ۷۰۰ میلیون مترمکعب ذخیره آبی وجود داشته باشد که در زمان حاضر بیش از ۲۸۰ میلیون مترمکعب کمبود ذخایر آبی در سدهای استان تهران مشاهده می‌شود و این کاهش‌ها به‌ دلیل خشکسالی‌های پیاپی در استان تهران و استفاده از ذخایر آبی سدها در طول سال اتفاق افتاده است.

این مقام مسئول در وزارت نیرو اضافه کرد: افزون‌ بر ۱۵۰ میلیون مترمکعب حجم مرده سدهای زیرپوشش است و همواره باید این عدد از حجم ذخایر آبی کسر شود و آنچه قابل استفاده است را مورد نظر قرار داد؛ پس مقدار مفید آب ذخیره‌ شده در سدهای پنج‌گانه استان تهران، هم‌اکنون حدود ۲۷۰ میلیون مترمکعب است.

وی با بیان اینکه همچنان در سدهای شرقی استان تهران به‌ ویژه سدهای لار و لتیان ذخایر آبی اندکی وجود دارد اظهارداشت: حجم آب ذخیره‌ شده در سد لار که اکنون ۱۹ میلیون مترمکعب است، در مقایسه با متوسط آورد آب این سد که تا ۴۵۰ میلیون مترمکعب نیز می‌رسد، رقم بسیار ناچیزی است.

بارش هایی که تهران را اندکی نجات داد

ارتقایی سپس با اشاره به ذخایر برفی استان تهران گفت: اکنون پوشش برفی در استان در مقایسه با شرایط نرمال بیش از ۵۰ تا ۷۰ درصد کاهش نشان می‌دهد و باید دقت شود که میزان ورودی آب به مخزن سدهای زیرپوشش، وابستگی مستقیمی به میزان پوشش برفی در حوضه‌های آبریز سدها دارد که متاسفانه در این زمینه با کاهش مواجه هستیم، اما امیدواریم با ورودی‌هایی که در ابتدای سال ۹۴ اتفاق افتاده است، شرایط بدتر از گذشته نشود.

این مقام مسئول در وزارت نیرو ادامه داد: از سوی دیگر روان‌ آب‌ ها که تا پیش از سال جدید ۵ درصد کاهش داشت، با بارش‌ های خوب صورت‌ گرفته این کسری تا حدودی جبران شده و میزان روان‌ آب‌ ها اکنون در حد سال گذشته است.

وی تصریح کرد: طبیعی است که با وجود بارندگی‌های خوبی که در روزهای پایانی سال ۹۳ و اوایل سال ۹۴ ثبت شده، از شرایط فوق بحرانی به شرایط بحرانی بازگشته‌ ایم؛ به این معنی که همچنان کمبود منابع آب وجود دارد و بنابراین تقاضا داریم تا شهروندان تهرانی جهت مدیریت مصرف بهینه آب همکاری خود را ادامه دهند./مهر

اخبار مرتبط
 1. با برخورد فیزیکی مخالفم/ عضویت در کمیسیون عمرانی با تاکید رهبری معظم انقلاب بوده است
 2. شرکت تمامی خانوارهای «تانی محله» در سرشماری اینترنتی نفوس مسکن
 3. برای کار سیاسی به احمدسرگوراب نیامده ام/ از عمق محرومیت این بخش باخبرم
 4. خوشحالم که فردی از همین منطقه بخشدار احمدسرگوراب شد/ حرف های زیادی در دل دارم
 5. لزوم توجه به نیروهای بومی در انجام پروژه های شهرستانی
 6. گزارش تصویری/ مراسم تودیع و معارفه بخشدار احمدسرگوراب
 7. بخشدار جدید احمدسرگوراب معارفه شد
 8. آیا رییس اداره محیط زیست شفت در حوادث سال 88 نقش داشته است؟
 9. هرآمدی رفتی در پیش دارد!
 10. بخشدار جدید احمدسرگوراب فردا معارفه می شود
 11. یک خانم نصیر محله ای برنده جایزه سرشماری اینترنتی شد
 12. 6 تن چوب قاچاق در شفت توقيف شد
 13. سرشماری اساس توسعه کشور/ سرشماری رایگان مددجویان در کمیته امداد شفت
 14. رئیس جدید پلیس راهور شهرستان شفت معارفه شد
 15. مراسم تودیع و معارفه رییس منابع طبیعی شفت برگزار شد
 16. تیرانداز شفتی به مرحله نهایی مسابقات اهداف پروازی کشور راه یافت
 17. تبلیغ ۱۰۰ مبلغ دینی به‌مناسبت دهه اول محرم در فومن و شفت
 18. بسته بودن مسجد این روستا در روز عاشورا کذب است
 19. جناب افتخاری ما هم با شما موافقیم
 20. سر شماری نفوس و مسکن نیاز آینده ماست .آینده را بی پاسخ نگذاریم “