زمان انتشار: جمعه 30 فروردین 1392 - 12:36
کد خبر : 9262

جزئیاتی از حوادث شورای رشت از زبان فرماندار رشت

فرماندار رشت گفت: هرگز در مقابل فشارهای سیاسی اعضای شورای رشت برای تأیید مصوبات غیرقانونی، تأییدیه غیرقانونی ندادم. به گزارش صبح شفت به نقل از فارس از رشت، طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اداره امور کشور باید به اتکای آرای عمومی انجام شود، همانگونه که قانون اساسی مقرر کرده است مداخله سیستم در حکومت [&hellip

جزئیاتی از حوادث شورای رشت از زبان فرماندار رشت

فرماندار رشت گفت: هرگز در مقابل فشارهای سیاسی اعضای شورای رشت برای تأیید مصوبات غیرقانونی، تأییدیه غیرقانونی ندادم.

به گزارش صبح شفت به نقل از فارس از رشت، طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اداره امور کشور باید به اتکای آرای عمومی انجام شود، همانگونه که قانون اساسی مقرر کرده است مداخله سیستم در حکومت از طریق ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان و شوراهای کشور تحقق می‌یابد بنابراین نهادهای حکومتی را نهادهای اعمال حق حاکمیت ملی می‌نامند.

نظام شورایی سیستمی مبتنی بر خرد جمعی است که به دلیل دارا بودن نقش تعیین کننده و جایگاهی با اهمیت یک فصل و هشت اصل از قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را به خود اختصاص داده است.

دستگیری 6 نفر عضو شورای اسلامی شهر رشت در آخرین روزهای سال 91 و تأیید خبر دستگیری‌ها توسط برخی مسئولان، اظهارنظرها و درخواست‌های متعدد کاربران خبرگزاری فارس در گیلان، ما را بر آن داشت که در نشستی صمیمی و صریح با ولی‌الله عظمتی فرماندار رشت اتفاق‌های شورای این شهر را برای آگاهی بیشتر مردم بررسی کنیم:

فارس: عملکرد فرمانداری رشت به عنوان ناظر مصوبات شورا را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

-شورای اسلامی وظایف سنگینی برعهده دارد و طبق قانون، فرماندار ناظر بر مصوبات قانونی شورای شهر است ضمن اینکه تذکرات بسیاری به شورای شهر رشت برای برخی مصوبات داده شده و مصوبات زیادی را رد کردیم و فشارهای اعضای این شورا نیز برای تأیید مصوبات غیرقانونی راه به جایی نبرد.

فارس: آیا جلسات حل اختلاف با اعضای شورا داشتید؟

-در باره چند مصوبه که ما اجازه ندادیم اجرایی شود، چند نفر از اعضای شورای شهر رشت بارها با بنده جلسات برگزار کردند و مجموعه این اختلافات موجب شد تا برخی اعضای شورا که به ناحق دنبال برخی مسائل بودند علیه بنده در دادگاه رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان دولت شکایتی را طرح کنند که شکایت آنها پس از بررسی و صدور حکم باز هم حقانیت مجموعه فرمانداری را نشان داد.

فارس: مهم‌ترین مسئله‌ای که منجر به دستگیری‌های اخیر شد، چه بود؟

-مردم زمانی که به فردی به عنوان نماینده در پارلمان محلی شورایی که پسوند اسلامی دارد رأی می‌دهند و اعتماد می‌کنند باید از نمایندگان خود مطالبات عمومی داشته باشند و اعضای شورا نیز باید از حریم بیت‌المال دفاع کنند، اگر این کارها صورت نگیرد و اعضای شورا نیز از وظایف نمایندگی دور شوند شاهد انحرافاتی می‌شویم ضمن اینکه برخی اعضا، شورا و شهرداری را ارثیه خود می‌دانستند و بر نفس خود مسلط نشدند که منجر به تخلفات شد.

فارس: چرا در برابر برخی انتقادها سکوت کرده‌اید؟

-فرمانداری بیشترین دقت را در بررسی مصوبات شورا داشته است و هرگز زیر بار مصوبه غیرقانونی و غیرمشروع نرفتیم، اما عده‌ای با سیاست‌زدگی دنبال برخی مسائل حاشیه‌ای هستند که تنها وقت خود را هزینه حاشیه‌ها کرده و در مسیر خدمتگزاری به مردم که وظیفه اصلی هر مسئولی است، کند می‌شوند که این مسئله نیز ایراد قانونی داشته و در اسلام نیز به دوری از تهمت‌زدن توصیه جدی شده است.

فارس: فرمانداری رشت بر مصوبات چند نهاد شورای این شهرستان نظارت دارد؟

-ما بر مصوبات حدود 300 روستای شهری و روستایی شهرستان رشت به عنوان پرجمعیت‌ترین شهرستان شمال کشور نظارت داریم اما بیشترین وقت ما در حوزه نظارتی به دلیل حاشیه‌های فراوان شورای شهر معطوف به شهر رشت است.

فارس: چرا پیشنهاد انحلال شورای رشت به تهران ارسال شد؟

-برنامه اولیه ما در شورای حل اختلاف گیلان، احیای شورای رشت بود تا در مدت باقیمانده به انتخابات شورای شهر کلانشهر رشت، شهرداری مشکل اجرایی نداشته باشد اما با بررسی تمام موارد و جوانب قانونی تصمیم شورا بر پیشنهاد انحلال به هیئت مرکزی حل اختلاف بود.

فارس: آیا قبل از دستگیری‌ها به اعضای شورا تذکر داده بودید؟

-بارها نامه‌هایی را به مسئولان بازرسی گیلان ارسال کردیم و همکاری‌های خوبی هم صورت گرفت تا اینکه شاهد دستگیری 6 عضو شورای شهر رشت توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) بودیم که باید تشکر ویژه‌ای از این عزیزان داشته باشیم.

اعضای شورای رشت تخلفشان خارج از مصوبات قانونی شورا مطرح شده است اما ما در این حوزه نیز تذکرات شفاهی زیادی به اعضا دادیم.

فارس: بازتاب دستگیری‌های اعضای شورای رشت را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

-برخورد با متعرضان به حریم بیت‌المال و مفسدان اقتصادی از جمله دستاوردهای انقلاب اسلامی است، زمانی که تذکرات مکرر دستگاه‌ها و بی‌تفاوتی شورا در کنار هم قرار گرفت نتیجه‌اش تخلفاتی بود که انجام شد  و به نظر بنده دستگیری شش نفر عضو شورای شهر رشت نشان داد که نظام با کسی شوخی ندارد.

فارس: دلیل مصاحبه اعضای دستگیر شده علیه شما قبل از دستگیری چه بود؟

-بارها اعضای شورای شهر رشت به مسئولان استانی مراجعه کردند و علیه فرمانداری رشت و شخص بنده موضع گرفتند که فرمانداری مانع از اجرای مصوبات شورا است و ما نیز اعلام کردیم مصوباتی که غیرقانونی بوده و با منافع مردم در تضاد است را به هرگز تأیید نمی‌کنیم.

فارس: بزرگ‌ترین تخلفی که در برابر آن ایستادید چه بود؟

-اعضا سالانه مبالغ صدها میلیون تومانی را در پشت پرده و غیرقانونی به نفع خود خارج می‌کردند که ما در مقابل آن هر سال ایستادگی کردیم و از طرف پنج نفر عضو شورا به بنده پیشنهاد شد که عضو دهم شورا شوم و می‌گفتند که شما نیز در این مبلغ شریک هستید که با پاسخ تند ما مواجه شدند و هرگز عضو دهم شورا نشدم و موضوع را به مراجع قانونی گزارش کردم.

فارس: آیا مسئولان استانی در برخورد با مصوبات غیرقانونی با شما همراه بودند؟

-دو سال و نیم پیش به استاندار وقت گیلان گفتم که شورای رشت تبدیل به یک بنگاه معاملاتی شده است اما کمتر به این مسائل توجه شد و دیدارهایی که با برخی اعضا داشتم بارها به دست‌های پنهانی و دریافتی‌های غیرقانونی و پشت پرده اعتراض کردم و آنها شنیدند اما عمل نکردند و امروز باید در مراجع قضایی پاسخگو باشند.

فارس: نظرتان درباره دستگیری‌ها چیست؟

-سربازان گمنام امام زمان(عج) با روحیه ولایی و بسیجی کار بزرگی را اجرایی کردند و با دستگیری متهمان اقتصادی شورای رشت عیدی بزرگی را به رشتی‌ها دادند که این عیدی 2 جنبه داشت، یکی دستگیری متهمان اقتصادی و دیگری ارتقای هوشمندی مردم ولایت‌مدار رشت برای انتخاب افراد اصلح برای شورای دور چهارم بود که از بابت هردوی این موارد باید خدا را شاکر بود.

فارس: از دستگیری اعضای شورا خوشحال هستید؟

-ما از دستگیری متهمان خوشحالیم و از دستگاه قضایی درخواست اشد مجازات برای متهمان اقتصادی شورای رشت را داریم و این یک مطالبه مردمی است اما از اینکه چرا اعضای شورای رشت مادی‌گرا شدند و حرف‌ها و نصایح ما و مسئولان دیگر دستگاه‌ها را نشنیدند ناراحتیم.

فارس: تکلیف بودجه 92 شهرداری رشت چه می‌شود؟

-در تلاش هستیم تا از راه‌های قانونی بودجه 92 شهرداری رشت تصویب شود و یکی از دغدغه‌های فرماندار و استاندار همین بودجه شهرداری است، قانون فصل‌‌الخطاب ماست و عمل به قانون تأکید مقام معظم رهبری است و نمی‌توانیم بودجه را به نحو دیگری تصویب کنیم.

فارس: درباره نقد چه نظری دارید؟

– از انتقادهای سازنده استقبال می‌کنیم، نقد باید شفاف و به دور از دروغ و تهمت و صریح باشد اما اینکه هر حرفی را برای سیاست‌زدگی‌ خود بزنیم نامشروع و غیرقانونی است و با وجود شیطنت و تهمت‌های عده‌ای، به همه آنها احترام گذاشتیم و معتقدیم مردم بهترین قضاوت‌کننده هستند.

فارس: برنامه مهم شما برای خلق حماسه سیاسی چیست؟

-از رسانه‌های استان تشکر می‌کنم که همواره به ما لطف داشتند و امیدواریم در تحقق حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی ما را یاری دهند.

مهم‌ترین برنامه پیش روی فرمانداری رشت، برگزاری یک انتخابات سالم با حضور پرشور اقشار مردمی است که مطمئن هستیم با تلاش شبانه‌روزی متولیان انتخابات و حضور مردم در انتخابات حماسه سیاسی رقم می‌خورد.

اخبار مرتبط

کامنت بسته شده است.

 1. گزارش تصویری/ برگزاراری انتخابات دانش آموزی در شفت
 2. برای رویش راهی است حتی در سخت ترین شرایط/ هر قدر مسئولان کم گذاشتند، خداوند برای شفت سنگ تمام گذاشته است
 3. پاک سازی نقاط آلوده و مقابله با خرده فروشان مواد مخدر شفت
 4. منظور افتخاری مازندران بود؛ اشتباه لفظی سوء تعبیر را به دنبال داشته است
 5. سطح سواد نماینده نباید اینقدر پایین باشد/ آقای نماینده به فکر پیشرفت حوزه انتخابیه خودش باشد
 6. گزارش تصویری/ مانور دوگانه سوز نمودن نانوایی های شفت
 7. کل ایران جویبار را پایتخت کشتی ایران میداند نماینده شفت و فومن قائمشهر را!!
 8. گزارش تصویری/ واژگونی پراید به داخل رودخانه در شفت
 9. مشغول بررسی رانش زمین در منطقه هستیم/ روند پیگیری را به اطلاع عموم خواهیم رساند
 10. برخورد با خودرو جوان 36 ساله را در نصیرمحله به کام مرگ کشاند
 11. برای رسیدن تیربرق باید تا ساعت 12صبر می کردیم / نکات ایمنی در استفاده از چوب توسکا لحاظ شد
 12. افتخاری فروشی نیست/ مردم شفت و فومن نیاز به قیم ندارند
 13. با برخورد فیزیکی مخالفم/ عضویت در کمیسیون عمرانی با تاکید رهبری معظم انقلاب بوده است
 14. شرکت تمامی خانوارهای «تانی محله» در سرشماری اینترنتی نفوس مسکن
 15. برای کار سیاسی به احمدسرگوراب نیامده ام/ از عمق محرومیت این بخش باخبرم
 16. خوشحالم که فردی از همین منطقه بخشدار احمدسرگوراب شد/ حرف های زیادی در دل دارم
 17. لزوم توجه به نیروهای بومی در انجام پروژه های شهرستانی
 18. گزارش تصویری/ مراسم تودیع و معارفه بخشدار احمدسرگوراب
 19. بخشدار جدید احمدسرگوراب معارفه شد
 20. آیا رییس اداره محیط زیست شفت در حوادث سال 88 نقش داشته است؟