زمان انتشار: سه شنبه 24 اردیبهشت 1392 - 13:55
کد خبر : 13108

تکثیر غیرقانونی قرقاول‌های خارجی در گیلان جرم است

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: هر گونه تکثیر، نگهداری، جابه‌جایی و خرید فروش غیرقانونی پرندگان قرقاول خارجی در گیلان جرم است و با متخلفان برخورد قانونی می‌شود

خبرگزاری فارس: تکثیر غیرقانونی قرقاول‌های خارجی در گیلان جرم است

به گزارش به گزارش  صبح شفت به نقل از  فارس، امیر عبدوس پیش از ظهر امروز در جلسه محیط زیست استان ورود گونه‌های مهاجم و قرقاول‌های خارجی به گیلان را خطری برای تنوع‌زیستی استان عنوان کرد.

به گفته وی، در چند دهه گذشته گونه‌هایی از پرندگان خارجی و مهاجم توسط انسان به صورت خواسته یا ناخواسته و یا عوامل طبیعی از زیستگاه‌های اصلی خود  وارد گیلان شدند.

*تهدید گونه‌های مهاجم خارجی به محیط زیست گیلان

این مسئول، گونه‌های مهاجم خارجی را شامل نوتریا، مار ماهی حقیقی و ماهی سه‌خاره ذکر کرد و افزود: برخی از آنها پا را فراتر گذاشته و بلای جان و نسل همنوعان و صاحبان اصلی زیستگاه‌های متنوع استان شدند.

وی، گونه‌هایی مانند ماهی حوض «کپور کراس»، آزولا، راکن و … را از جمله گونه‌های دردسرساز برای محیط زیست عنوان کرد.

عبدوس، با اشاره به اینکه گیلان زمانی چنین گونه‌هایی نداشت، اذعان کرد: اما امروز تعداد برخی از این گونه‌ها از میزبانان خود بیشتر شده و حتی علاوه بر مکان، تنوع ژنتیکی و بیولوژیکی آنها را نیز تهدید می‌کنند.

وی اتخاذ تدابیر ویژه حفاظتی را مانع از گسترش گونه‌ها ذکر کرد و یادآور شد: حضور این مهمانان ناخوانده را باید در وضعیت فعلی پذیرفت اما باید با اتخاذ برنامه‌های حفاظتی و مدیریتی مناسب از گسترش آنها جلوگیری کرد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان جلوگیری از ورود دیگر گونه‌های مهاجم که تهدیدی برای زیستگاه، گونه و تنوع ژنتیکی هستند را مورد تاکید قرار داد.

*قرقاول‌های بومی گیلان در خطر قرقاول‌های خارجی

وی درباره قرقاول‌های خارجی، تصریح کرد: قرقاول گونه بومی استان پرنده‌ای است که یک گونه و چهار زیر گونه در ایران دارد.

عبدوس زیر گونه قرقاول بومی را در تالش و ویژه گیلان عنوان کرد و افزود: این گونه قرقاول در تمام دنیا تنها در گیلان دیده می‌شود.

وی ادامه داد: اگر کمی دیر بجنبیم و مردم و برخی از دوستداران پرندگان را از خطر قرقاول‌های خارجی که امروزه به صورت فزاینده‌ای در کشور و گیلان ما گسترده و پرورش داده می‌شوند، آگاه نکنیم با دست خود نژاد خالص قرقاول بومی استان را از بین برده‌ایم.

مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر مشاهده شده که انواع قرقاول خارجی شامل بلژیکی، پاکستانی، آمریکایی، طوق سفید و … در محیط خانه، کارخانه، مراکز نگهداری پرندگان و دیگر مکان‌های گیلان نگهداری می‌شوند و گروهی از دوستداران ناآگاه حیات‌وحش نیز تمایل به رهاسازی این پرندگان در طبیعت را دارند.

وی، آزاد سازی یا فرار قرقاولان خارجی از قفس را منجر به فاجعه‌ای برای تنوع زیستی استان دانست و تصریح کرد: رهاسازی این گونه‌ها علاوه بر تداخل نژاد با گونه‌های بومی، موجب انقراض گونه قرقاول بومی نیز می‌شود.

*خرید و فروش غیرقانونی قرقاول‌های خارجی جرم است

عبدوس با تاکید بر ضرورت حفظ نسل قرقاول‌های گیلان، متذکر شد: این گونه‌های خارجی زیبا را باید تنها در باغ‌های پرندگان و مراکز نگهداری مجاز که از محیط زیست استان مجوز کسب کرده‌اند ببینیم.

وی، هر گونه تکثیر، نگهداری، جابه‌جایی و خرید فروش غیرقانونی پرندگان قرقاول خارجی را جرم دانست و یادآور شد: با متخلفان برخورد قانونی می‌شود.

*اول خرداد روز تنوع‌زیستی

این مسئول افزود: به دلیل اهمیت موضوع تنوع‌زیستی، کنوانسیون جهانی تنوع‌زیستی «CBD» از سال 1992 تشکیل و روز اول خرداد در دنیا نیز به عنوان روز تنوع‌زیستی اعلام شده است.

به گفته وی، این کنوانسیون تمام اشکال حیات روی کره زمین را تنوع‌زیستی می‌داند و حفظ زیستگاه، گونه، ژن و حتی فرهنگ‌ها را وظیفه دولت‌ها و ملت‌ها بر می‌شمارد.

عبدوس اذعان کرد: جمهوری اسلامی ایران یکی از امضا کنندگان کنوانسیون حفاظت از تنوع‌زیستی در سال 1375 است و سازمان حفاظت محیط زیست مرجع ملی کشور در این کنوانسیون محسوب می‌شود.

وی تهیه و تدوین راهبرد لازم برای حفاظت از تنوع‌زیستی را یکی از تعهدات کشورهای متعهد عنوان کرد و افزود: طبق این راهبرد باید تمام دستگاه‌های دولتی و خصوصی فعالیت خود را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که پایداری بوم سازگان‌های طبیعی تضمین شود.

مدیر کل محیط زیست گیلان، با بیان اینکه این کنوانسیون در ماده یک خود سه هدف را تعیین کرده است، یادآور شد: حفاظت از تنوع‌زیستی، استفاده پایدار از اجزای تنوع‌زیستی و سهم عادلانه و مساوی منافع ناشی از بهره‌برداری از منابع اکولوژیک جزو اهداف کنوانسیون است.

*ممنوعیت رهاسازی قرقاول‌های خارجی به دامن طبیعت گیلان

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم دوستداران حیات‌وحش و محیط زیست قبل از هر اقدامی برای رهاسازی گونه‌های بعضاً زخمی یا پرورشی و غیربومی قرقاول و در دامن طبیعت به اداره‌های محیط زیست شهرستان‌ها یا پاسگاه‌های محیط‌بانی منطقه اطلاع دهند.

عبدوس با بیان اینکه دوستداران حیات وحش ما را در مدیریت محیط زیست منطقه یاری دهند، متذکر شد: بهتر است کار را به کارشناسان حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان محول کنند.

اخبار مرتبط
 1. دکتر نوبخت برای ایت الله حجتی شفتی نوشت: همه خاطراتم از خورشید
 2. آقایان از کدام نجابت سوء استفاده میکنید
 3. دندان فاسد مدیر بی کفایت است نه جوان با لیاقت شفتی/ تمام رفتار شما زیر ذره بین فرزندان مردم است
 4. مراسم سالروز شهادت امام سجاد(ع) در شفت برگزار شد+تصاویر
 5. تصادف شدید پژو و پیکان وانت در شفت+تصاویر
 6. مصدومین تصادف امروز به رشت منتقل شدند
 7. مردم نگران نباشند/ سوخت کافی بدست مردم منطقه خواهد رسید
 8. ورزشکار شفتی قهرمان مسابقات کیک بوکسینگ جمهوری آذربایجان شد
 9. شاخ به شاخ شدن با پژو، خودروی پراید را نصف کرد+تصاویر
 10. نبود نفت سفید مشکل حاد اهالی شهرک امامزاده ابراهیم/ مسوولین این مشکل را برطرف نمایند
 11. گزارش تصویری/ برگزاراری انتخابات دانش آموزی در شفت
 12. برای رویش راهی است حتی در سخت ترین شرایط/ هر قدر مسئولان کم گذاشتند، خداوند برای شفت سنگ تمام گذاشته است
 13. پاک سازی نقاط آلوده و مقابله با خرده فروشان مواد مخدر شفت
 14. منظور افتخاری مازندران بود؛ اشتباه لفظی سوء تعبیر را به دنبال داشته است
 15. سطح سواد نماینده نباید اینقدر پایین باشد/ آقای نماینده به فکر پیشرفت حوزه انتخابیه خودش باشد
 16. گزارش تصویری/ مانور دوگانه سوز نمودن نانوایی های شفت
 17. کل ایران جویبار را پایتخت کشتی ایران میداند نماینده شفت و فومن قائمشهر را!!
 18. گزارش تصویری/ واژگونی پراید به داخل رودخانه در شفت
 19. مشغول بررسی رانش زمین در منطقه هستیم/ روند پیگیری را به اطلاع عموم خواهیم رساند
 20. برخورد با خودرو جوان 36 ساله را در نصیرمحله به کام مرگ کشاند