زمان انتشار: شنبه 2 اسفند 1393 - 23:33
کد خبر : 62445

توصیه آیت الله مکارم به صدا و سیما

یکی از مراجع تقلید شیعیان تأکید کردند: صدا و سیما باید بسیار مراقب باشد تا در پخش برنامه‌ها به صورت آگاهانه و ناآگاهانه گرفتار فرهنگ غرب نشود

به گزارش پارس به نقل از ابنا، حضرت آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در دیدار محمد سرافراز و هیأت همراه، سابقه طولانی در عرصه رسانه، داشتن تجربه برون مرزی و اعتدال داشتن در پخش برنامه‌ها را از امتیازات رییس صدا و سیما دانستند.

ایشان در ادامه سخنان خود با اشاره به تلاش‌ رسانه‌های غربی برای جذب مخاطبان بیشتر تصریح کردند: این‌ها تنها به دنبال جذب مخاطب به هر قیمتی هستند و در این‌باره هیچ قید و شرطی ندارند؛ از این‌رو انواع سریال‌های فاسد را نمایش می‌دهند.

مرجع تقلید شیعیان افزودند: همچنین غربی‌ها به دنبال پیاده کردن سیاست‌های مخرب خود در قالب برنامه‌های مختلف هستند و در این‌باره نیز تلاش‌های مستمری دارند؛ در حالی که برنامه‌های ما در چارچوب‌ ارزش‌های اسلامی بوده و حتی جذابیت‌های ایجاد شده برای جذب مخاطبان غیر اسلامی نیستند.

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان این‌که صدا و سیما باید بسیار مراقب باشد تا در پخش برنامه‌ها به صورت آگاهانه و ناآگاهانه گرفتار فرهنگ غرب نشود، تأکید کردند: فرهنگ ما فرهنگ اسلامی و ارزشی و انسانی است که باید به دنبال بیان این فرهنگ باشیم.

معظم له آموزش دادن به زیر مجموعه‌ها را از جمله راه‌های گرفتار نشدن برنامه‌های صدا و سیما به فرهنگ غرب عنوان فرمودند و بیان داشتند: باید دو نوع آموزش عمومی و تخصصی به افراد داده شود تا موفقیت بیشتر حاصل شود؛ برای نمونه افرادی می‌گویند که برخی از سریال‌ها یأس آور بوده و خانواده‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهند و ممکن است سبب ضعیف شدن پیوند خانواده‌ها باشد نسبت به این موضوعات توجه ویژه‌ای شود.

این مرجع تقلید با تأکید بر این‌که غربی‌ها اکنون بیشتر به دنبال پیاده کردن اهداف خود از طریق رسانه‌ها هستند، داشتند: به‌‌ همان اندازه که ما نسبت به مسائل نظامی، سیاسی و اقتصادی اهمیت می‌دهیم باید نسبت به رسانه مهمی مثل صدا و سیما توجه داشته باشیم.

ایشان تصریح کردند: صدا و سیما گاهی به سبب نداشتن بودجه مالی به برخی از تبلیغات جذب می‌شود که شکل ارزشی ندارد؛ برخی از برنامه‌های تبلیغاتی ناسالم هستند، این تنها به صدا و سیما لطمه نمی‌زند، بلکه اعتماد افکار عمومی را نیز کم می‌کند؛ در حالی که اعتماد مردم مهم‌ترین سرمایه‌ها است.

معظم له با اشاره به تلاش دشمنان در جهت اسلام ستیزی و شیعه ستیزی نیز بیان داشتند: باید در برابر هر دو جریان به صورت مستقیم و غیر مستقیم ایستادگی کرد؛ متأسفانه برخی نسبت به اسلام هراسی حساسیت داشته و به شیعه هراسی توجه ندارند. این از وظایف مهم صدا و سیماست.

ایشان با اشاره به برگزاری موفقیت آمیز کنگره «جریان‌های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام» و تأثیرات بین المللی آن عنوان کردند: تکفیری‌ها در حقیقت مولود نامشروع شجره خبیثه وهابیت افراطی هستند، اکنون وهابیت افراطی به سبب تکفیری‌ها در موضع ضعف قرار داشته و در حقیقت وهابیت افراطی رسوا شده است، باید از این فرصت پیش آمده ‌‌نهایت استفاده را داشت.

آیت‌الله مکارم شیرازی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر نمایش برنامه‌های اخلاقی از صدا و سیما بیان داشتند: به سبب تلاش شبکه‌های ماهواره‌ای در پخش برنامه‌های منحرف؛ خانواده‌ها گرفتار تزلزل شده‌اند، در حالی که سنگ بنای هر جامعه‌ای خانواده است که صدا و سیما باید به این امر مهم توجه داشته و برنامه‌هایی تولید کند که اخلاق اسلامی را در جامعه مخصوصاً در خانواده‌ها گسترش دهد.

ایشان نسبت به بهره‌گیری صدا و سیما از ظرفیت‌های حوزه علمیه تأکید کردند و اظهار داشتند: از این ظرفیت باید به نحو احسن بهره گرفت؛ حوزه را باید به صورت مستقیم و غیر مستقیم در برنامه‌ها مشارکت داد. خلاصه اینکه صدا و سیما باید یک دانشگاه بزرگ علمی و ارزشی باشد.

ایشان تصریح کردند: برخی از افراد خیال می‌کنند که حوزه‌های علمیه فعالیت زیادی ندارند، صدا و سیما می‌تواند فعالیت‌‌های گسترده حوزه را به گوش مردم برساند تا بدانند که حوزه علمیه تاثیر گذار است.

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی در بخش دیگری از سخنان خود نکاتی درباره موفقیت‌های شبکه ماهواره‌ای «ولایت» در گسترش فرهنگ اسلام ناب اهل‌بیت (ع) بیان کردند.

اخبار مرتبط
 1. دکتر نوبخت برای ایت الله حجتی شفتی نوشت: همه خاطراتم از خورشید
 2. آقایان از کدام نجابت سوء استفاده میکنید
 3. دندان فاسد مدیر بی کفایت است نه جوان با لیاقت شفتی/ تمام رفتار شما زیر ذره بین فرزندان مردم است
 4. مراسم سالروز شهادت امام سجاد(ع) در شفت برگزار شد+تصاویر
 5. تصادف شدید پژو و پیکان وانت در شفت+تصاویر
 6. مصدومین تصادف امروز به رشت منتقل شدند
 7. مردم نگران نباشند/ سوخت کافی بدست مردم منطقه خواهد رسید
 8. ورزشکار شفتی قهرمان مسابقات کیک بوکسینگ جمهوری آذربایجان شد
 9. شاخ به شاخ شدن با پژو، خودروی پراید را نصف کرد+تصاویر
 10. نبود نفت سفید مشکل حاد اهالی شهرک امامزاده ابراهیم/ مسوولین این مشکل را برطرف نمایند
 11. گزارش تصویری/ برگزاراری انتخابات دانش آموزی در شفت
 12. برای رویش راهی است حتی در سخت ترین شرایط/ هر قدر مسئولان کم گذاشتند، خداوند برای شفت سنگ تمام گذاشته است
 13. پاک سازی نقاط آلوده و مقابله با خرده فروشان مواد مخدر شفت
 14. منظور افتخاری مازندران بود؛ اشتباه لفظی سوء تعبیر را به دنبال داشته است
 15. سطح سواد نماینده نباید اینقدر پایین باشد/ آقای نماینده به فکر پیشرفت حوزه انتخابیه خودش باشد
 16. گزارش تصویری/ مانور دوگانه سوز نمودن نانوایی های شفت
 17. کل ایران جویبار را پایتخت کشتی ایران میداند نماینده شفت و فومن قائمشهر را!!
 18. گزارش تصویری/ واژگونی پراید به داخل رودخانه در شفت
 19. مشغول بررسی رانش زمین در منطقه هستیم/ روند پیگیری را به اطلاع عموم خواهیم رساند
 20. برخورد با خودرو جوان 36 ساله را در نصیرمحله به کام مرگ کشاند