زمان انتشار: چهارشنبه 9 بهمن 1392 - 11:02
کد خبر : 35373

تفسیر قتل شوهر عمه با شعر خیام!

احتمالا آقای جونگ سونگ تائک نیز که خود از طراحان و برکشیدگان و برکشانندگان همین ساختار است نیک می دانسته وقتی مورد غضب حاکم قرار گرفته مجال فرار ندارد چه، در این نوع حکومت ها خروج اختیاری یا اجباری از قدرت به منزله وداع با زندگی هم خواهد بود. از این رو چه بسا داوطلبانه تن به اعتراف داده تا هر چه زودتر او را خلاص کنند

تفسیر قتل شوهر عمه با شعر خیام!

162 سال پس از آن که ناصر الدین شاه قاجار در آغاز سلطنت و در جوانی به صدر اعظم و شوهر خواهرخود با سعایت اطرافیان و دخالت مادرش، سوء ظن پیدا کرد و بر فرمان قتل او شبانه ومستانه مُهر تایید زد، کیم جونگ اون جوان در کره شمالی شوهر عمه خود را اعدام کرد تا از کابوس سوء ظن تکاپوی قدرت طلبانه او رهیده باشد.

خبر اعدام سریع یکی از متنفذترین مقامات کره شمالی و شوهر خواهر کیم ایل جونگ رهبر سابق هر چند با شگفتی و اعلام انزجار در رسانه ها و محافل سیاسی در غرب همراه بوده اما این واقعیت را نمی توان انکار کرد که کارگزاران حکومت های خودکامه خاصه از نوع استبداد موروثی همواره باید برای وداع هایی این گونه با قدرت آماده باشند. به بیان دیگر همان منطقی که فرزند خام و جوان کیم جونگ ایل را در حکومتی با عنوان ” جمهوری دموکراتیک” به مثابه شاهزاده ای به قدرت می نشاند به او این اختیار را می دهد که بر جان و مال همگان و از جمله کارگزاران و بستگان خود نیز حاکم شود و هر گاه اراده کند آنان را کنار زند یا حتی جان شان را بستاند.

احتمالا آقای جونگ سونگ تائک نیز که خود از طراحان و برکشیدگان و برکشانندگان همین ساختار است نیک می دانسته وقتی مورد غضب حاکم قرار گرفته مجال فرار ندارد چه، در این نوع حکومت ها خروج اختیاری یا اجباری از قدرت به منزله وداع با زندگی هم خواهد بود. از این رو چه بسا داوطلبانه تن به اعتراف داده تا هر چه زودتر او را خلاص کنند.

می گویند وقتی رضا شاه به علی اکبر داور وزیر پیشین مالیه و عدلیه و پایه گذار دادگستری نوین ایران با عتاب و خطاب گفت :” برو بمیر” یا در شکل محترمانه تر ” بروید بمیرید” او به خانه که بازگشت به اختیار خود قهوه مسموم را سرکشید زیرا می دانست بیرون از ساختار سیاسی جایی برای زندگی عادی هم ندارد و همان گونه که قدرت برای مردان قدرت امکان زندگی بهتر را فراهم می ساخته فقدان آن نیز زندگی ستان است و از موسم مرگ خبر می دهد.

در جامعه استبدادی حوزه عمومی و حریم خصوصی معنی ندارد. بنابراین مقام برکنار شده ارشد باید از کلیت زندگی پا بیرون گذارد و می توان حدس زد ” شوهر عمه” نیز که آدم عاقل و دنیا دیده ای بوده می دانسته چه فرجامی در انتظار اوست و احتمالا خود همکاری کرده تا کار زودتر تمام شود.

چه بسا اگر امیر کبیر نیز خود پیشاپیش قهوه قجر را سرکشیده بود به حمام فین کاشان نیاز نمی افتاد!

دکتر محمد علی همایون کاتوزیان ، نویسنده و پژوهشگر معتبر ایرانی گفته و نوشته است مهم تر از عزل صدر اعظم قاجار و انتصاب یکی دیگر به جای امیر کبیر این بوده که حکم قتل او را هم دادند و انگار ” صدر اعظم سابق” قابلیت تصور نداشته که می توان در گوشه ای روزگار گذراند.

استالین البته ابتدا به ساکن تروتسکی را که قابلیت رقابت با او را داشت نکشت بلکه دستور به تبعید او صادر کرد اما چندی بعد در همان تبعید – مکزیک – او را کشتند.

کیم جونگ اون نیز اگر شوهر عمه را به تبعید می فرستاد باز آسوده خاطر نبود و به ناچار باید گروهی را گسیل می داشت تا فی المثل او را در محل تبعید و احتمالاچین به قتل برسانند. به قول خیام ” گر ما می و معشوقه گزیدیم چه باک – چون عاقت کار همین خواهد بود”. کیم جوان هم کاری را که باید چند سال دیگر انجام می داده زودتر به انجام رسانده است!

مشکل حکومت کره شمالی این نیست که شوهر عمه رهبر جوان و شوهر خواهر حاکم سابق را اعدام می کند، مشکل این حکومت آن است که در قرن بیست ویکم به روش های قرن نوزدهم عمل می کند و کاری را که ناصر الدین شاه قاجار و در بیست و یکی دو سالگی و 162 سال پیش و دور از چشم و نظر و خبررسانه هایی چون روزنامه و رادیو و تلویزیون یا شبکه های ماهواره ای و اینترنتی انجام داد در عصر انفجار اطلاعات انجام داده است تا ثابت کند کیم جوان، مرد شده است!

چهره کودکانه و ارث بردن حکومت از پدر در حالی که فرزند ارشد خانواده هم نبوده در نگاه جهانیان او را به حاکمی بدل ساخته بود که جدی گرفته نمی شود و همه دنبال صاحب قدرت اصلی بودند و حالا شایدمی خواهد به دنیا بگوید این هم جنازه مردی که دوست داشتید او را همه کاره و پشت پرده بخوانید!

36محمود عاشوری

جانگ سونگ تائک قطعا هیچ شباهتی به میرزا تقی خان فراهانی نداشته اما او هم مثل امیر کبیر داماد خانواده سلطنتی بوده و به دست همان سلطان که او را برکشیده بود به قتل رسید. 162 سال گذشت و خاور دور هم با خاورمیانه بسیار تفاوت دارد و کره شمالی نیز خود را جمهوری دموکراتیک خلق می داند اما انگار ژن استبداد موروثی زمان و مکان نمی شناسد!

اخبار مرتبط
 1. منظور افتخاری مازندران بود؛ اشتباه لفظی سوء تعبیر را به دنبال داشته است
 2. سطح سواد نماینده نباید اینقدر پایین باشد/ آقای نماینده به فکر پیشرفت حوزه انتخابیه خودش باشد
 3. گزارش تصویری/ مانور دوگانه سوز نمودن نانوایی های شفت
 4. کل ایران جویبار را پایتخت کشتی ایران میداند نماینده شفت و فومن قائمشهر را!!
 5. گزارش تصویری/ واژگونی پراید به داخل رودخانه در شفت
 6. مشغول بررسی رانش زمین در منطقه هستیم/ روند پیگیری را به اطلاع عموم خواهیم رساند
 7. برخورد با خودرو جوان 36 ساله را در نصیرمحله به کام مرگ کشاند
 8. برای رسیدن تیربرق باید تا ساعت 12صبر می کردیم / نکات ایمنی در استفاده از چوب توسکا لحاظ شد
 9. افتخاری فروشی نیست/ مردم شفت و فومن نیاز به قیم ندارند
 10. با برخورد فیزیکی مخالفم/ عضویت در کمیسیون عمرانی با تاکید رهبری معظم انقلاب بوده است
 11. شرکت تمامی خانوارهای «تانی محله» در سرشماری اینترنتی نفوس مسکن
 12. برای کار سیاسی به احمدسرگوراب نیامده ام/ از عمق محرومیت این بخش باخبرم
 13. خوشحالم که فردی از همین منطقه بخشدار احمدسرگوراب شد/ حرف های زیادی در دل دارم
 14. لزوم توجه به نیروهای بومی در انجام پروژه های شهرستانی
 15. گزارش تصویری/ مراسم تودیع و معارفه بخشدار احمدسرگوراب
 16. بخشدار جدید احمدسرگوراب معارفه شد
 17. آیا رییس اداره محیط زیست شفت در حوادث سال 88 نقش داشته است؟
 18. هرآمدی رفتی در پیش دارد!
 19. بخشدار جدید احمدسرگوراب فردا معارفه می شود
 20. یک خانم نصیر محله ای برنده جایزه سرشماری اینترنتی شد