زمان انتشار: چهارشنبه 26 فروردین 1394 - 10:18
کد خبر : 64313

بیش از نان شب نیاز به امید و شادی داریم

بیانیه سوئیس و امکان دستیابی به توافق از سوی ایران و گروه 1 + 5 در روزهای اخیر امید زیادی را در میان مردم ایجاد کرده زیرا این امر نه تنها سبب بهبود روابط سیاسی و اقتصادی ایران با غرب و کشورهای منطقه بلکه منجر به بهبود وضعیت اقتصادی کشور با غرب خواهد شد به طوری که تحقق رشد اقتصادی، بهبود فضای کسب و کار، تقویت ارزش پول ملی و غیره از جمله دستاوردهای این توافق خواهد بود

بیش از نان شب نیاز به امید و شادی داریم

به گزارش صبح شفت ، بیش از 20 ماه پیش که مردم پای صندوقهای رای حضور یافتند و در انتظار بودند که هشت سال بی تدبیری در کشور جای خود را به دولتی دهد که با خردمندی مردم را از جاده های لغزنده و ناهمواری که در سالهای گذشته قرار گرفته بودند، به مسیری هموارتر برگرداند و امید دوباره را در خانه ها، شهرها و روستاهای کشور دوباره زنده کند.

تردیدی نیست، شور و شوق مردم از انتخاب بهترین گزینه در انتخابات خرداد سال 92 توانست جان تازه ای در قلب رنجور جامعه بدمد و این امید را در مردم ایجاد کند که سالهای بی خردی و بی تدبیری پایان یافته است.

طی دوره مورد بررسی، دولت برخاسته از رای مردم با دشواری های بی حسابی همراه بود. بریز و بپاش درآمدهای نفتی، افتادن به ورطه تحریم ها، سوء مدیریت ها که منابع هنگفتی را از جیب مردم درآورد، وجود هزاران طرح ناتمام و وعده های سر خرمن و مسلم کردن حق مردم در مسائلی که برای مردم قابل لمس نبود، دستاوردهای سیاهی بود که به دولت یازدهم به ارث رسید.

کاهش درآمدهای نفتی براثر افت قیمت نفت، تیره شدن روابط اقتصادی جمهوری اسلامی ایران به دنبال تحریم ها با دیگر کشورها، واردات بی حد و حصر کالا های مصرفی، تعطیلی و یا به حداقل رساندن بهره گیری از ظرفیت بنگاههای اقتصادی، بیکاری و افزایش آسیب های اجتماعی، مسدود شدن حساب های بانکی ایران در خارج از کشور و ایجاد فرصت برای فرصت طلبان تا بتوانند از این بازار آشفته به نفع خود بهره مند شوند و بخش دیگری از گرفتاری ها و مصائبی که در این دوران بر سر این مردم آمد.

سعید لیلاز کارشناس اقتصادی معتقد است: در واقع ما دولت را از لبه پرتگاه تحویل گرفتیم. مدت ها طول می کشد تا آسیب های وارد شده به ساختارهای اقتصادی، سیاسی و اجتماعی ایران جبران شود اما در برخی حوزه ها نظیر معوقات بانکی این خسارات هرگز جبران نخواهد شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر حدود یک سوم مطالبات شبکه بانکی از دور گردش خارج است، البته آمارهایی که داده می شود بسیار کمتر از این یک سوم است. این هرگز جبران نخواهد شد، این آسیب بزرگی است که یک سوم تا یک چهارم کل مطالبات شبکه بانکی هرگز به آن بازنگردد. یعنی یک غارت سازمان یافته اتفاق بیفتد یا تحریم هایی که به اقتصاد کشور وارد شده یا فقدان سرمایه گذاری که از سال ٨٤ اتفاق افتاده است.

وی در خصوص لغو تحریم ها گفت: برخی تصور می کنند اگر تحریم ها برداشته شود به یکباره تولید نفت به 4.5 میلیون بشکه نفت دوره اصلاحات بازمی گردد. این تصور اشتباه است. سال های سال طول می کشد تا نفت ایران به رکورد دوره اصلاحات برگردد چرا که سال های سال است که در اقتصاد و صنعت نفت ایران سرمایه گذاری نشده است. به نسبت عملکرد دوره اصلاحات، ما الان ٤٠٠ میلیارد دلار کسری سرمایه گذاری انباشته شده داریم که اگر به طور مثال 100میلیارد دلار سرمایه گذاری شود باز همان ٤٠٠ میلیارد دلار می ماند، یعنی باید نرخ سرمایه گذاری در کشور دو برابر وضعیت موجود شود تا بتوانیم در یک دوره چهار ساله خرابی ها را جبران کنیم.

به گفته لیلاز، اینها همه مشکلات تولید است یا موضوع فقدان تقاضا که برای صنعت و تولیدکنندگان ایران مساله بسیار بزرگی است یا نظام تک نرخی ارز دوره اصلاحات، در دوره قبل دو یا سه نرخی شد. اینها همه آسیب های بسیار سنگینی است که طول می کشد تا جبران شود.

مصائبی که بر مردم وارد شد مردم را مشتاقانه در خرداد 92 به پای صندوق های رای آورد و این در حالی است که مردم تلاشهای دولت تدبیر و امید را طی 20 ماه زمامداری برای حل مناقشات هسته ای فراموش نمی کنند.

روزهای پایانی نوروز 94 در هر محفلی با بیم و امید در خصوص به نتیجه رسیدن موضوع هسته ای سپری شد تا آنکه بعد از تلاشهای بی وقفه، سیاستمداران ایرانی توانستند باتفاق گروه 1 + 5 بیانیه ای منتشر کنند و بهاری نکو را نویدبخش سالی نکو برای مردم کنند.

طی 10 روز گذشته جامعه مملو از آرامش و امید به آینده بوده و همانگونه که ناامیدی و نگرانی در خرمن منتفعان از تحریم جریان داشته است. امید در خانه مردم و نامیدی در خانه نامردمان.

محسن رنانی عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان معتقد است: امید و شادی برای جامعه و اقتصاد کشور مهمتر از درآمدهای نفتی و یا طلاست زیرا شادی سرمایه اجتماعی محسوب می شود.

وی با ذکر خاطره ای از کشور بوتان، بیان داشت: دهه 80 میلادی زمانی که پادشاه کشور بوتان درگذشت، از ولیعهد او پرسیدند کشور شما کشوری فقیر است با چه ابزاری می خواهید آن را اداره کنید؟ولیعهد در پاسخ به پرسش یادشده اظهار داشت علیرغم فقر ما ملتی شاد و امیدوار هستیم و این بزرگترین سرمایه اجتماعی هر دولتی محسوب می شود.

این اقتصاددان معتقد است: شادی برای توسعه لازم و ضروری است و در کنار این مهم توسعه و رفاه در جامعه محقق می شود. ملتی که شادی ندارد باید هزینه های جانبی را که به دنبال بی رفتاری بر آنها وارد می شود، جبران کند. وقتی شادی نداری غمگین و افسرده هستی. جامعه غمگین باید هزینه های بیماری، تصادفات رانندگی و غیره را که از سوی افراد غمگین و سرخورده ایجاد می شود، بپردازد.

گفتنی است، طی 20 ماه فعالیت دولت تدبیر و امید گام های مهمی در زمینه حل مسائل خارجی و داخلی برداشته شده و بی شک این دستاوردها بر کسانی که به طور عمد خود را به خواب زده اند، پنهان نیست زیرا آنان در خلوت خود نمی توانند دستاورد های حاصل شده را، کتمان کنند.

وقتی آثار روانی بیانیه هسته ای سوئیس از همان روز نخست خود را با کاهش قیمت ارز و سکه در بازارهای ایران نشان داد باید منتظر وقایع خوبی در حوزه های اقتصادی و اجتماعی ناشی از لغو 6 قطعنامه شورای امنیت در تیرماه امسال بود.

دولت تدبیر و امید علاوه بر موفقیت در حوزه سیاسی در طول بیش از 20 ماه گذشته توانست با برنامه ریزی های انجام شده، اقتصاد کشور را که با رشد منفی و نرخ تورم بیش از 40 درصدی مواجه بود، از آستانه سقوط اقتصادی رهایی بخشد و نرخ تورم را به 15 درصد و رشد اقتصادی چهار درصدی را نصیب اقتصاد بیمار ایران کند.

بهبود عملکرد حوزه درمان، صدور هشت میلیون دفترچه های بیمه درمانی و پوشش غذایی خانوارهایی که دچار سوء تغذیه هستند، حل بسیاری از مشکلات واحدهای مشکل دار از سوی مسئولان حوزه کار، بهبود عملکر صندوق تامین اجتماعی، نگاه عمیق و حمایتی از مسائل زیست محیطی، صیانت از منابع آبی، کاهش تلفات برق، صیانت از مرزهای کشور علیرغم تهدیدات جدی در منطقه، ساماندهی نظام پولی و ارزی و ثبات قیمت ارز، جایگزینی سوخت سالم به جای سوخت های غیراستاندارد و بسیاری از تلاشهای دیگر علیرغم افت شدید درآمدهای نفتی در کشور از جمله تلاشهای بی وقفه دولت تدبیر و امید در 20ماه گذشته است.

رخدادهای یادشده در حالی در کشور تحقق یافت که دولت برگرفته از آرای بالای مردم و با متانت و صبوری هجمه های داخلی از سوی دلواپسان را نیز تحمل کرده داشت.

شکی نیست، خروجی همه تلاشهای دولت چه در عرصه های خارجی و چه داخلی می تواند خود را در راه اندازی چرخ کارخانه ها و بنگاههای اقتصادی نشان دهد.

عملکرد دولت در این مدت نشان می دهد که در ماهها و سالهای آتی با حذف تحریم ها که برخی آنها را کاغذ پاره ای بیش نمی دانستند، شاهد بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی در جامعه خواهیم بود. بستر تحقق دستاوردهای آتی، همدلی و همزبانی و ارتقا اعتماد سازی میان دولت و ملت است که سخت بدان نیازمندیم.

در مجموع تحولات اجتماعی می تواند فضای عمومی جامعه را به یکدیگر نزدیکتر و مردم را با یکدیگر مهربانتر کند و در نهایت تنش و پرخاشجویی را کاهش دهد.

هم اکنون منتفعان تحریم و تیره بودن روابط ایران با دیگر کشورها، فضا را برای خود مساعد نمی بینند و در تلاشند که فضا را به نفع خود مخدوش کنند.

امید ایجاد شده و تلاشهایی که از سوی دولت تدبیر و امید در حال انجام است باید بتواند فضای نشاط را در جامعه حفظ کند زیرا همانگونه که رنانی تاکید کرده است ،’ شادی می تواند بسیاری از کارها را برای ارتقا رفاه فراهم آورد’./ایرنا

اخبار مرتبط
 1. دندان فاسد مدیر بی کفایت است نه جوان با لیاقت شفتی/ تمام رفتار شما زیر ذره بین فرزندان مردم است
 2. مراسم سالروز شهادت امام سجاد(ع) در شفت برگزار شد+تصاویر
 3. تصادف شدید پژو و پیکان وانت در شفت+تصاویر
 4. مصدومین تصادف امروز به رشت منتقل شدند
 5. مردم نگران نباشند/ سوخت کافی بدست مردم منطقه خواهد رسید
 6. ورزشکار شفتی قهرمان مسابقات کیک بوکسینگ جمهوری آذربایجان شد
 7. شاخ به شاخ شدن با پژو، خودروی پراید را نصف کرد+تصاویر
 8. نبود نفت سفید مشکل حاد اهالی شهرک امامزاده ابراهیم/ مسوولین این مشکل را برطرف نمایند
 9. گزارش تصویری/ برگزاراری انتخابات دانش آموزی در شفت
 10. برای رویش راهی است حتی در سخت ترین شرایط/ هر قدر مسئولان کم گذاشتند، خداوند برای شفت سنگ تمام گذاشته است
 11. پاک سازی نقاط آلوده و مقابله با خرده فروشان مواد مخدر شفت
 12. منظور افتخاری مازندران بود؛ اشتباه لفظی سوء تعبیر را به دنبال داشته است
 13. سطح سواد نماینده نباید اینقدر پایین باشد/ آقای نماینده به فکر پیشرفت حوزه انتخابیه خودش باشد
 14. گزارش تصویری/ مانور دوگانه سوز نمودن نانوایی های شفت
 15. کل ایران جویبار را پایتخت کشتی ایران میداند نماینده شفت و فومن قائمشهر را!!
 16. گزارش تصویری/ واژگونی پراید به داخل رودخانه در شفت
 17. مشغول بررسی رانش زمین در منطقه هستیم/ روند پیگیری را به اطلاع عموم خواهیم رساند
 18. برخورد با خودرو جوان 36 ساله را در نصیرمحله به کام مرگ کشاند
 19. برای رسیدن تیربرق باید تا ساعت 12صبر می کردیم / نکات ایمنی در استفاده از چوب توسکا لحاظ شد
 20. افتخاری فروشی نیست/ مردم شفت و فومن نیاز به قیم ندارند