زمان انتشار: پنجشنبه 25 دی 1393 - 12:47
کد خبر : 59707

بودجه کشور را بر اساس نفت 40 دلار اصلاح می‌کنیم

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: لایحه بودجه براساس فروش نفت به قیمت 70 دلار تدوین شده است ولی اکنون در حال اصلاح این لایحه به 40 دلار هستیم.

به گزارش صبح شفت به نقل از فارس،علی طیب‌نیا صبح امروز در دیدار با آیت‌الله موسوی اردبیلی با اشاره به وضعیت اقتصادی کشورمان اظهار کرد: گمان می‌کردیم که وضعیت اقتصادی روند آرامی را پیش گرفته و مطلوب شده است زیرا توانستیم نرخ تورم را از 40 درصد به 16 درصد برسانیم.

وی افزود: در مدت دو سال 10 درصد تولیدات با کاهش روبه‌رو شده بود ولی در 6 ماه نخست سال جاری چهار درصد تولیدات رشد کرده و در تلاش هستیم نرخ رشد تولید را به نرخ مثبتی برسانیم.

وزیر اقتصاد و دارایی با بیان اینکه پیش بینی‌ها حاکی از آن است که رشد تولید در صنعت به نرخ مطلوبی برسد، تصریح کرد: در حال حاضر صنایع خودرو و پتروشیمی با رشد 50 درصدی روبه‌رو بوده که رشد قابل ملاحظه‌ای است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر بنگاه‌های اقتصادی بزرگ توانسته‌اند به رشد مطلوبی برسند ولی صنایع کوچک هنوز نتوانسته‌اند به وضعیت مطلوبی دست یابند که امیدواریم به زودی بنگاه‌های کوچک نیز بتوانند به رشد مناسبی در تولید برسند.

طیب‌نیا در بخش دیگری از سخنان خویش به وضعیت فروش نفت اشاره و تصریح کرد: صادرات نفت از 2.4 میلیون بشکه به یک میلیون رسیده است و تنها کشورهایی از ما نفت خریداری می‌کنند که آمریکا به آنها اجازه داده باشد.

وی با اشاره به میزان فروش نفت به کشورهای خاص گفت: آمریکا برای این کشورها رنج معینی تعیین کرده است و تنها به همان میزان از ما نفت خریداری می‌کنند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: در 6 ماه نخست سال جاری نفت به طور متوسط به قیمت 105 دلار به فروش می‌رسید ولی اکنون این نرخ در حال رسیدن به 40 دلار است و کسی نمی‌داند تا چه میزان قیمت نفت کاهش خواهد یافت و گمانه‌زنی‌های فراوانی در این زمینه وجود دارد.

وی با اشاره به لایحه بودجه سال آینده به مجلس شورای اسلامی گفت: لایحه بودجه بر اساس فروش نفت به قیمت 70 دلار تدوین شده است ولی اکنون در حال اصلاح این لایحه به 40 دلار هستیم.

وی تصریح کرد: برای اینکه بتوانیم از این وضعیت دشوار به سلامت عبور کنیم، لازم است که هزینه‌های زائد را حذف و برخی از طرح‌ها را متوقف کنیم.

طیب‌نیا با اشاره به اعتراف وزرای نفت کشورهای عربی در ارتباط با کاهش قیمت نفت بیان کرد: این کاهش قیمت‌ها تنها به خاطر ایران و روسیه در منطقه صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه کشورمان در مذاکرات همواره بر موثر نبودن تحریم‌ها تاکید داشته است تصریح کرد: دشمن نیز برای زیر فشار گذاشتن ایران با کاهش قیمت نفت چنین شرایطی را ایجاد کرده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به ضرورت حمایت علما در شرایط  کنونی گفت: اختلافات مجلس، دولت و مسئولان به نظام ضربه می‌زند در صورتی‌که اگر همه باهم باشند می‌توانیم از این بحران به سلامت عبور کنیم.

وی با تاکید بر اینکه به بن‌بست رسیدن دولت ضربه اساسی به نظام است اظهار کرد: مردم به این دولت امید بسته‌اند و ناامید کردن مردم ضربه اساسی به نظام می‌زند.

اخبار مرتبط
 1. آقایان از کدام نجابت سوء استفاده میکنید
 2. دندان فاسد مدیر بی کفایت است نه جوان با لیاقت شفتی/ تمام رفتار شما زیر ذره بین فرزندان مردم است
 3. مراسم سالروز شهادت امام سجاد(ع) در شفت برگزار شد+تصاویر
 4. تصادف شدید پژو و پیکان وانت در شفت+تصاویر
 5. مصدومین تصادف امروز به رشت منتقل شدند
 6. مردم نگران نباشند/ سوخت کافی بدست مردم منطقه خواهد رسید
 7. ورزشکار شفتی قهرمان مسابقات کیک بوکسینگ جمهوری آذربایجان شد
 8. شاخ به شاخ شدن با پژو، خودروی پراید را نصف کرد+تصاویر
 9. نبود نفت سفید مشکل حاد اهالی شهرک امامزاده ابراهیم/ مسوولین این مشکل را برطرف نمایند
 10. گزارش تصویری/ برگزاراری انتخابات دانش آموزی در شفت
 11. برای رویش راهی است حتی در سخت ترین شرایط/ هر قدر مسئولان کم گذاشتند، خداوند برای شفت سنگ تمام گذاشته است
 12. پاک سازی نقاط آلوده و مقابله با خرده فروشان مواد مخدر شفت
 13. منظور افتخاری مازندران بود؛ اشتباه لفظی سوء تعبیر را به دنبال داشته است
 14. سطح سواد نماینده نباید اینقدر پایین باشد/ آقای نماینده به فکر پیشرفت حوزه انتخابیه خودش باشد
 15. گزارش تصویری/ مانور دوگانه سوز نمودن نانوایی های شفت
 16. کل ایران جویبار را پایتخت کشتی ایران میداند نماینده شفت و فومن قائمشهر را!!
 17. گزارش تصویری/ واژگونی پراید به داخل رودخانه در شفت
 18. مشغول بررسی رانش زمین در منطقه هستیم/ روند پیگیری را به اطلاع عموم خواهیم رساند
 19. برخورد با خودرو جوان 36 ساله را در نصیرمحله به کام مرگ کشاند
 20. برای رسیدن تیربرق باید تا ساعت 12صبر می کردیم / نکات ایمنی در استفاده از چوب توسکا لحاظ شد