زمان انتشار: جمعه 3 آبان 1392 - 15:06
کد خبر : 26011

به سادگی اطلاعات حساس خود را مخفی کنید

آیا شما نیز جزو آن دسته از کاربرانی هستید که به دلیل گم کردن حافظه جانبی خود و از دست رفتن اطلاعات حساس مانند عکسها و فیلمها متضرر شده اید؟

آیا شما نیز جزو آن دسته از کاربرانی هستید که به دلیل گم کردن حافظه جانبی خود و از دست رفتن اطلاعات حساس مانند عکسها و فیلمها متضرر شده اید؟ یا اینکه اطلاعات حساسی در رایانه خود دارید که به دلایل خاص نیاز به کد گذاری آنها دارید؟ این نرم افزار رایگان به سادگی اطلاعات شما ار محافظت میکند.

به گزارش صبح شفت، به نقل از تابناک، این روزها نرم افزارهای بسیاری برای مخفی کردن یا کد گذاری اطلاعاتی نظیر فایلها و پوشه ها یا حتی دراییوهای سیستم وجود دارد. تقریبا 90 درصد این نرم افزارها نرم افزارهای تجاری هستند که البته بهای آنها نیز کما بیش برای کاربران ایرانی زیاد است، اگر امکان خرید آنلاین آنها وجود داشته باشد.

برخی از این نرم افزارها امکان مخفی کردن پوشه ها و فایلها و یا درایوها را میدهند و برخی دیگر با یک ضریب امنیتی بالاتر و مطمئن تر امکان کد گذاری بر روی فایلها و پوشه، حافظه های جانبی و حتی درایوهای سیستم را به کاربران میدهند. برخی دیگر هر دوی این امکانات را در بر میگیرند.

اما نیاز به کد گذاری اطلاعات حساس در رایانه ها و حافظه های جانبی به دلایلی از جمله نفوذ هکرها، گم کردن حافظه و یا در دسترس بودن رایانه برای بسیاری از افراد، منجر به آن شده است که این نرم افزارها تبدیل به یکی از نیازهای اساسی کاربران شوند. در اینجا شما را با نمونه ای قدرتمند و رایگان از این نرم افزارهای کد گذاری و مخفی سازی اطلاعات آشنا میسازیم.

TrueCrypt: یک درایو مجازی ایجاد کنید

این نرم افزار در صدر جدول نرم افزارهای رایگان کد گذاری اطلاعات است. قابلیت های آن در پشتی بانی از حافظه های جانبی به شکل Portable، استفاده از AES یا Advanced Encryption Standard (استاندارد کد گذاری پیشرفته) که نهادهای امنیتی بزرگ از آن استفاده میکنند (کد گذاری 256 بیتی اطلاعات) و چهار استاندارد دیگر کد گذاری و همچنین سه الگوریتم متفاوت برای کد گذاری است.

حجم فایل اصلی نرم افزار در حدود 3.3 مگابایت است و کاربر در حین نصب نرم افزار با دو گزینه متفاوت روبرو میشود: نصب کامل نرم افزار که به کار کد گذاری اطلاعات سیستمی می آید، و دوم نصب نرم افزار به شکل Portable برای کد گذاری حافظه های جانبی:

به سادگی اطلاعات حساس خود را مخفی کنید

بعد از نصب نرم افزار و اجرای، کاربر این امکان را دارد که اقدام به ساختن یک درایو مجازی در سیستم خود کرده و اطلاعات را به شکل کد گذاری شده به آن منتقل کند. برای اینکار دکمه Create Volume را انتخاب کنید تا مراحل ساخت درایو را طی کنید:

به سادگی اطلاعات حساس خود را مخفی کنید

با شروع به کار ابزار ساخت درایو، کاربر با سه گزینه مواجه خواهد شد: گزینه ای برای ساخت یک فایل کانتینر که شامل اطلاعات شما خواهد بود و در داخل یکی از درایوهای معمولی قرار خواهد گرفت. کد گذاری یک حافظه جانبی، و یا کد گذاری یک درایو سیستمی. در اینجا با انتخاب گزینه اول در صدد ایجاد یک درایو مجازی در سیستم هستیم.

به سادگی اطلاعات حساس خود را مخفی کنید

در گام بعدی، نرم افزار به کاربر این امکان را میدهد که اقدام به ایجاد یک فایل مجازی استاندارد و یا مخفی کند. در صورتی که گزینه دوم انتخاب شود، یکسری مراحل اضافی برای ساختن فایل مخفی در پی خواهد بود. تکنیک ساختن فایل مخفی این نرم افزار نیز بسیار جالب است. در اینجا با یک فایل استاندارد کار را ادامه میدهیم.

به سادگی اطلاعات حساس خود را مخفی کنید

در گام بعد، کاربر نیاز خواهد داشت که یک فایل کانتینر را با دادن اطلاعات مسیر و نام آن ایجاد کند:

به سادگی اطلاعات حساس خود را مخفی کنید

در قسمت بعد نوع الگوریتم کد گذاری و نوع الگوریتم Hash را باید تعیین کنید که در واقع نوع و میزان امنیت کد گذاری شما را تعیین خواهد کرد، سپس باید اقدام به تعیین میزان حافظه ای که میخواهید به فایل اختصاص دهید بکنید و بعد از آن گذرواژه مورد نظر خود را برای فایل بنویسید:

به سادگی اطلاعات حساس خود را مخفی کنیدبه سادگی اطلاعات حساس خود را مخفی کنیدبه سادگی اطلاعات حساس خود را مخفی کنید

در نهایت با انتخاب نوع فرمت درایو مجازی میتوانید اقدام به ایجاد آن کنید:

به سادگی اطلاعات حساس خود را مخفی کنیدبه سادگی اطلاعات حساس خود را مخفی کنید

بعد از همه اینها، به صفحه اصلی نرم افزار باز گشته و برای باز کردن فایل کانتینر خود به شکل یک درایو مجازی، ابتدا اقدام به انتخاب یکی از درایوهای موجود برای بارگذاری فایل کنید (حرفی که در واقع درحال حاضر به هیچ یک از درایوها تعلق ندارد). ما در اینجا درایو S را برای این منظور انتخاب کرده ایم. بعد از آن باید از دکمه Select File اقدام به انتخاب فایل کانتینری که ایجاد کرده اید برای بارگذاری در درایو مورد نظر کنید و گذر واژه تخصیص یافته را وارد کنید:

به سادگی اطلاعات حساس خود را مخفی کنید

به سادگی اطلاعات حساس خود را مخفی کنید

به این ترتیب شاهد خواهید بود که یک درایو مجازی در سیستم شما ایجاد میشود که مانند درایوهای اصلی حافظه رایانه است و امکان ایجاد اطلاعات یا کپی کردن و پاک کردن آنها به مانند سایر درایوها در اختیار شما است:

به سادگی اطلاعات حساس خود را مخفی کنید

بعد از آنکه کارتان با درایو مجازی کد گذاری شده تمام شد، میتوانید با انتخاب گزینه Dismount از صفحه اصلی نرم افزار اقدام به بستن آن کنید و اطلاعات خود را از دید دیگران مخفی نگه دارید.

دانلود نرم افزار از وب سایت اصلی

شاید بتوان گفت که اکنون نرم افزارهای قوی امنیتی در این خصوص در بازار موجود هستند که با روشهایی متفاوت تر این امکانات را در اختیار کاربران قرار میدهند. اما چند نکته در مورد این نرم افزار حائز اهمیت است: رایگان بودن آن، استفاده از الگوریتمهای قدرتمند و استاندارد برای کد گذاری، سهولت در استفاده، پشتیبانی از هر سه سیستم عامل ویندوز، لینوکس و Mac و همچنین پشتیبانی از کد گذاری حافظه های جانبی.

اخبار مرتبط
 1. تصادف شدید پژو و پیکان وانت در شفت+تصاویر
 2. مصدومین تصادف امروز به رشت منتقل شدند
 3. مردم نگران نباشند/ سوخت کافی بدست مردم منطقه خواهد رسید
 4. ورزشکار شفتی قهرمان مسابقات کیک بوکسینگ جمهوری آذربایجان شد
 5. شاخ به شاخ شدن با پژو، خودروی پراید را نصف کرد+تصاویر
 6. نبود نفت سفید مشکل حاد اهالی شهرک امامزاده ابراهیم/ مسوولین این مشکل را برطرف نمایند
 7. گزارش تصویری/ برگزاراری انتخابات دانش آموزی در شفت
 8. برای رویش راهی است حتی در سخت ترین شرایط/ هر قدر مسئولان کم گذاشتند، خداوند برای شفت سنگ تمام گذاشته است
 9. پاک سازی نقاط آلوده و مقابله با خرده فروشان مواد مخدر شفت
 10. منظور افتخاری مازندران بود؛ اشتباه لفظی سوء تعبیر را به دنبال داشته است
 11. سطح سواد نماینده نباید اینقدر پایین باشد/ آقای نماینده به فکر پیشرفت حوزه انتخابیه خودش باشد
 12. گزارش تصویری/ مانور دوگانه سوز نمودن نانوایی های شفت
 13. کل ایران جویبار را پایتخت کشتی ایران میداند نماینده شفت و فومن قائمشهر را!!
 14. گزارش تصویری/ واژگونی پراید به داخل رودخانه در شفت
 15. مشغول بررسی رانش زمین در منطقه هستیم/ روند پیگیری را به اطلاع عموم خواهیم رساند
 16. برخورد با خودرو جوان 36 ساله را در نصیرمحله به کام مرگ کشاند
 17. برای رسیدن تیربرق باید تا ساعت 12صبر می کردیم / نکات ایمنی در استفاده از چوب توسکا لحاظ شد
 18. افتخاری فروشی نیست/ مردم شفت و فومن نیاز به قیم ندارند
 19. با برخورد فیزیکی مخالفم/ عضویت در کمیسیون عمرانی با تاکید رهبری معظم انقلاب بوده است
 20. شرکت تمامی خانوارهای «تانی محله» در سرشماری اینترنتی نفوس مسکن