زمان انتشار: سه شنبه 28 خرداد 1392 - 17:37
کد خبر : 17207

به رقبایتان چه پستی می دهید؟

به جز عارف که پاس گل را به روحانی داد، خوب است که از رئیس جمهور منتخب پرسیده شود: برای رقبایش آیا پست و یا منصبی را در دولت تدبیر و امید که فرا جناحی است، کنار گذاشته است یا نه؟

به رقبایتان چه پستی می دهید؟

بعد از این که ملت ایران با حضور حماسی خود در انتخابات 24 خرداد دکتر حسن روحانی را به عنوان رئیس یازدهمین دولت خود انتخاب کردند، انتظارها از وی برای عمل به شعارها و وعده ها صد چندان شده است.

طبیعی است که دکتر روحانی برای تحقق شعارهای خود نیاز به کارشناسان، نخبگان و برنامه ریزانی دارد تا انتظار به حق مردم ایران را برآورده کند.

به نظر می رسد با توجه به شعار اعتدال گرایی روحانی و روحیاتی که از وی در اذهان وجود وجود دارد، او می تواند دولتی فراجناحی و متشکل از همه طیف های فکری رایج در کشور را تشکیل دهد.

شاید برای تحقق چنین دولتی کسی جز نامزدهای رقیب روحانی در ماراتن رقابت برای کسب کرسی ریاست جمهوری شایسته تر و محتمل تر نباشد.

 

روحانی در بیانه بعد از پیروزی خود کدهایی را به استفاده نامزدهای رقیب  در دولت خود داد.

وی گفت: “دست همه اعتدال‌گرایان، اصلاح‌طلبان و اصول‌گرایان را به گرمی می‌فشارم و از همه کسانی که این بنده کوچک را شایسته اعتماد خود دانستند درخواست کمک و همکاری در ادامه راه دارم و از دیگر نامزدهای محترم که با حضور و رقابت خویش به خلق حماسه سیاسی و شفافیت دیدگاه‌ها کمک کردند تشکر می‌کنم و مساعدت آن‌ها را در راه خدمت به ملت انتظار دارم”.

حال سوال اینجاست که این تئوریسین های بزرگ با ایده هایی که شیرین وجالب است و هر کدام اگر اجرایی شود ایران آباد وسرسبز می شود کجای دولت یازدهم قرار می گیرند؟ به نظر می رسد هر 8 نفر کاندیدای ریاست جمهوری نخبه هایی هستند که هر کدام کتابی ناخوانده برای ریاست کشورند.

download (4)

به جز دکتر محمد رضا عارف که با کناره گیری از انتخابات به تعبیری پاس گل را به روحانی داد امروز و با درخواست های حامیان روحانی بیشترین شانس را برای نشستن در کنار صندلی ریاست جمهوری و در جایگاه معاون اولی خواهد داشت، صبح شفت به بررسی وضعیت احتمالی نامزدهای رقیب روحانی در دولت آینده می پردازد.

 download (2)

دکتر محسن رضایی مدت های مدیدی است که می گوید کلید حل مشکلات اقتصادی در دست اوست. کتاب برایش نوشته و تحلیل می کند. دانشگاه رفته و درسش را خوانده می خواهد و به قول خودش می تواند پنج میلیون شغل خانگی به وجود آورد. خلاصه می تواند با  یک تیر چند نشان بزند.

اکنون با توجه به این که رضایی و روحانی هر دو در زمان جنگ تحمیلی و مجمع تشخیص مصلحت نظام همکاری نزدیکی داشته اند احتمال می رود با خوش بینی در کابینه خود و یا در سطح مشاوران خود از رضایی استفاده می کند.

 159635_747

دکتر محمدباقر قالیباف که معتقد است که بافت های فرسوده مشکل اشتغال و مسکن را حل و شش ماه قیمت‌ها و ارز را تثبیت می کند، نیز می تواند گزینه خوبی در تیم اقتصادی دولت تدبیر و امید روحانی باشد. اما با توجه به این که در مناظره ها اصطکاک هایی بین روحانی و قالیباف بوجود آمد و حتی کار به تقابل هم کشید انتظار نمی رود که قالیباف در کابینه دکتر روحانی جایی داشته باشد و به احتمال زیاد به دلیل این که طرفداران وی در شورای شهر تهران رای آوردند در شهرداری ابقا خواهد شد.

 download (1)

دکتر سعید جلیلی  که مرتب شعار مقاومت و ایستادگی سر می دهد و کارنامه خوبی در دفاع از منافع نظام در موضوع هسته ای داشته است و هم بر شرایط فعلی پرونده هسته ای احاطه کامل داشته و از طرفی علاوه بر دبیری شورای عالی امنیت ملی، نماینده رهبر انقلاب در این شوراست، می تواند گزینه مناسبی برای ادامه فعالیت در پست فعلی یا منصبی مشابه باشد. اما با این که وی چقدر شانس ماندن در مسند را در دولت آینده دارد بستگی به دیدگاه روحانی درباره نحوه مدیریت در بحث هسته ای دارد.

 download (3)

دکتر علی اکبر ولایتی که سابقه 16 ساله در امور دیپلماتیک دارد و از قرابت گفتمانی نزدیکی هم با روحانی برخوردار است، می تواند گزینه مناسبی برای حضور در کابینه دکتر روحانی برای تصدی پست هایی همچون وزارت خارجه، دبیر شورای عالی امنیت ملی یا نماینده ایران در سازمان ملل باشد.

همراهی ولایتی در مناظره ها با روحانی و بحث کنار نرفتن وی درموضوع ائتلاف به نفع سایرین و منتج شدن به شکست اصولگرایان، سهمی در پیروزی روحانی داشت هر چند که اندک باشد.

 به همین سبب ولایتی نسبت با سایرین از شانس بالایی برای حضور در کابینه روحانی برخوردار است و خود ولایتی هم نشان داده که چندان بی میل هم نیست.

شاهد مدعا اینکه وی در پاسخ به سوال خبرگزاری تسنیم مبنی بر اینکه از شما به عنوان گزینه‌ وزارت امور خارجه و یا دبیری شوارای عالی امنیت ملی دولت یازدهم نام می‌برند، اظهار داشت: نمی‌دانم و بنده هم این موضوع را مانند شما در خبرها دیدم و هنوز صحبتی با بنده نشده است.

 download

سرانجام، مهندس محمد غرضی که سرشار از تجربه های سه دولت است و قبل و بعد انقلاب را تجربه کرده نیز می تواند گزینه مناسبی برای امر مشاوره در اموری مثل نفت و ارتباطات باشد، اما شاید کم اقبال ترین فرد برای حضور در کابینه دکتر روحانی باشد.

اما باید منظر بود و دید که آیا حسن روحانی از 5 نخبه دیگر در دولتش استفاده می کند با نه که در صورت بکار گیری انها و اجرایی شدن طرح ها و ایده هایشان ایران گلستان خواهد شد.

اخبار مرتبط
 1. منظور افتخاری مازندران بود؛ اشتباه لفظی سوء تعبیر را به دنبال داشته است
 2. سطح سواد نماینده نباید اینقدر پایین باشد/ آقای نماینده به فکر پیشرفت حوزه انتخابیه خودش باشد
 3. گزارش تصویری/ مانور دوگانه سوز نمودن نانوایی های شفت
 4. کل ایران جویبار را پایتخت کشتی ایران میداند نماینده شفت و فومن قائمشهر را!!
 5. گزارش تصویری/ واژگونی پراید به داخل رودخانه در شفت
 6. مشغول بررسی رانش زمین در منطقه هستیم/ روند پیگیری را به اطلاع عموم خواهیم رساند
 7. برخورد با خودرو جوان 36 ساله را در نصیرمحله به کام مرگ کشاند
 8. برای رسیدن تیربرق باید تا ساعت 12صبر می کردیم / نکات ایمنی در استفاده از چوب توسکا لحاظ شد
 9. افتخاری فروشی نیست/ مردم شفت و فومن نیاز به قیم ندارند
 10. با برخورد فیزیکی مخالفم/ عضویت در کمیسیون عمرانی با تاکید رهبری معظم انقلاب بوده است
 11. شرکت تمامی خانوارهای «تانی محله» در سرشماری اینترنتی نفوس مسکن
 12. برای کار سیاسی به احمدسرگوراب نیامده ام/ از عمق محرومیت این بخش باخبرم
 13. خوشحالم که فردی از همین منطقه بخشدار احمدسرگوراب شد/ حرف های زیادی در دل دارم
 14. لزوم توجه به نیروهای بومی در انجام پروژه های شهرستانی
 15. گزارش تصویری/ مراسم تودیع و معارفه بخشدار احمدسرگوراب
 16. بخشدار جدید احمدسرگوراب معارفه شد
 17. آیا رییس اداره محیط زیست شفت در حوادث سال 88 نقش داشته است؟
 18. هرآمدی رفتی در پیش دارد!
 19. بخشدار جدید احمدسرگوراب فردا معارفه می شود
 20. یک خانم نصیر محله ای برنده جایزه سرشماری اینترنتی شد