زمان انتشار: جمعه 14 فروردین 1394 - 21:40
کد خبر : 63628

برد غربی‌ها در لوزان بیشتر از ایران بوده است/ ظریف حق دخالت در پروتکل الحاقی را نداشت

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: دستاوردی که غربی‌ها در مذاکرات اخیر لوزان داشتند از ما بیشتر است به طوری که برد آنها نیز از ما بیشتر و بهتر بوده است.

به گزارش صبح شفت ،منصور حقیقت‌پور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اردبیل درباره بیانیه لوزان و نکات مثبت و ضعف آن اظهار کرد: از نکات مثبت این بیانیه این است که غربی‌ها و آمریکایی‌ها بعد از سال‌ها فهمیدند که جمهوری اسلامی ایران دنبال سلاح هسته‌ای نیست و همه تلاش‌های تبلیغاتی در این زمینه بی‌نتیجه و غیر‌قابل قبول بوده است.

وی گفت: دومین دستاورد مثبت این مذاکرات پذیرفتن غربی‌ها در مسئله غنی‌سازی از سوی جمهوری اسلامی ایران است که اصل آن با شدت و ضعفی پذیرفته شده و از این بابت باید به تیم مذاکره‌کننده تبریک گفت.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی سومین اثر مثبت این مذاکرات را برداشته شدن تحریم‌ها از سوی سازمان ملل، وزارت خزانه‌داری آمریکا، اتحادیه اروپا و کنگره آمریکا اعلام کرد و ادامه داد: البته در این زمینه بین سخنان ظریف و مسئول خارجی اتحادیه اروپا تفاوتی آشکار وجود دارد به طوری که ظریف مدعی است این تحریم‌ها یکسره و به صورت کامل برداشته می‌شود در حالی که موگرینی معتقد است گام به گام این تحریم‌ها برداشته می‌شود.

حقیقت‌پور تصریح کرد: این صحیح نیست که گام به گام تحریم‌ها برداشته شود چراکه این همان نتیجه مذاکرات دو مرحله‌ای است که مدنظر و مورد توجه جمهوری اسلامی ایران نبوده است.

وی یادآور شد: از دیگر نکات مثبت بیانیه لوزان پذیرفته شدن ورود جمهوری اسلامی ایران به باشگاه هسته‌ای و در آینده رسیدن به توسعه نیروگاه‌های جدید تولید برق هسته‌ای است که غربی‌ها این حق و حقوق ملت ایران را به رسمیت شناختند.

* ظریف و تیم مذاکره‌کننده به وظیفه نمایندگان مجلس تعدی کردند

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس به نکات محدودکننده این بیانیه نیز اشاره کرد و گفت: یکی از این نکته‌های ظریف نوع و تعداد سانتریفیوژ‌هاست که به نظر می‌رسد جمهوری اسلامی ایران در این زمینه با محدودیت جدی روبه‌رو شده است.

حقیقت‌پور عنوان کرد: غربی‌ها که صحبت از سانتریفیوژ نسل اول کرده‌اند سانتریفیوژ‌های قدیمی و غیر‌کار‌آمد هستند در حالی که ما سانتریفیوژ نسل هشتم تولید کرده‌ایم که 18 برابر سانتریفیوژ نسل اول قدرت غنی‌سازی دارد و به هیچ‌ وجه 5 هزار سانتریفیوژ نسل اول کارایی سانتریفیوژ‌های جدید را نخواهد داشت.

این نماینده مجلس با انتقاد شدید از تعلیق 20 درصد غنی‌سازی در فردو بیان کرد: ما به این غنی‌سازی نیاز داشتیم چراکه رادیو‌دارو‌هایی که از طریق این مرکز تولید می‌شد نیاز 850 هزار بیمار سرطانی و چشم انتظار را تامین می‌کرد در حالی که با تعلیق 20 درصد ما چگونه می‌خواهیم از طریق مرکز خونداب این رادیوداروها را تامین کنیم.

* ظریف در مجلس باید پاسخگوی نمایندگان باشد

عضو فراکسیون رهروان ولایت مجلس یادآور شد: ظریف و تیم مذاکره‌کننده به معنای واقعی و آشکار به وظیفه نمایندگان تعدی کردند به طوری که پروتکل الحاقی که از اختیارات نمایندگان مجلس بود ظریف خود در این زمینه تصمیم‌گیری کرده و قطعاً مجلس پاسخگویی در این زمینه را در اولین جلسات هفته آینده در دستور کار قرار می‌دهد.

وی یادآور شد: ظریف باید به طور آشکار اعلام کند که چرا در حیطه پروتکل الحاقی که جزو اختیارات مجلس بوده و از الزامات جمهوری اسلامی ایران است ورود پیدا کرده و در این زمینه به برخی توافقات نیز رسیده است در حالی که غربی‌ها با ابزار پروتکل الحاقی قادر خواهند بود مراکز نظامی و غیر‌نظامی ما را مورد بازدید قرار دهند و همان بلایی را که در کاخ ریاست جمهوری صدام بر سر وی آوردند بر سر ما نیز بیاورند.

حقیقت‌پور ادامه داد: با این موارد انحرافی در مذاکرات و نتایج ضعیف به نظر می‌رسد دیگر نباید از برد ـ برد به مقیاس 50 به 50 نام برد چراکه در لوزان غربی‌ها بیشتر از ما امتیاز گرفتند و وضعیت آنها 60 و حتی 70 به 40 و 30 بوده است./ فارس

اخبار مرتبط
 1. مصدومین تصادف امروز به رشت منتقل شدند
 2. مردم نگران نباشند/ سوخت کافی بدست مردم منطقه خواهد رسید
 3. ورزشکار شفتی قهرمان مسابقات کیک بوکسینگ جمهوری آذربایجان شد
 4. شاخ به شاخ شدن با پژو، خودروی پراید را نصف کرد+تصاویر
 5. نبود نفت سفید مشکل حاد اهالی شهرک امامزاده ابراهیم/ مسوولین این مشکل را برطرف نمایند
 6. گزارش تصویری/ برگزاراری انتخابات دانش آموزی در شفت
 7. برای رویش راهی است حتی در سخت ترین شرایط/ هر قدر مسئولان کم گذاشتند، خداوند برای شفت سنگ تمام گذاشته است
 8. پاک سازی نقاط آلوده و مقابله با خرده فروشان مواد مخدر شفت
 9. منظور افتخاری مازندران بود؛ اشتباه لفظی سوء تعبیر را به دنبال داشته است
 10. سطح سواد نماینده نباید اینقدر پایین باشد/ آقای نماینده به فکر پیشرفت حوزه انتخابیه خودش باشد
 11. گزارش تصویری/ مانور دوگانه سوز نمودن نانوایی های شفت
 12. کل ایران جویبار را پایتخت کشتی ایران میداند نماینده شفت و فومن قائمشهر را!!
 13. گزارش تصویری/ واژگونی پراید به داخل رودخانه در شفت
 14. مشغول بررسی رانش زمین در منطقه هستیم/ روند پیگیری را به اطلاع عموم خواهیم رساند
 15. برخورد با خودرو جوان 36 ساله را در نصیرمحله به کام مرگ کشاند
 16. برای رسیدن تیربرق باید تا ساعت 12صبر می کردیم / نکات ایمنی در استفاده از چوب توسکا لحاظ شد
 17. افتخاری فروشی نیست/ مردم شفت و فومن نیاز به قیم ندارند
 18. با برخورد فیزیکی مخالفم/ عضویت در کمیسیون عمرانی با تاکید رهبری معظم انقلاب بوده است
 19. شرکت تمامی خانوارهای «تانی محله» در سرشماری اینترنتی نفوس مسکن
 20. برای کار سیاسی به احمدسرگوراب نیامده ام/ از عمق محرومیت این بخش باخبرم