زمان انتشار: جمعه 4 اردیبهشت 1394 - 13:02
کد خبر : 64757

ایران عامل تحکیم ثبات منطقه/S۳۰۰ ایرانی تاپایان سال آزمایش می شود

سردار حسین دهقان وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: ایران برای دریافت مجموعه های اس-۳۰۰ آمادگی دارد و امیدوار است در سال جاری این امر تحقق یابد.

به گزارش صبح شفت ،به نقل از اداره کل تبلیغات دفاعی وزارت دفاع، سردار دهقان روز پنجشنبه در مصاحبه با شبکه خبری انگلیسی زبان راشاتودی گفت: قرارداد فروش مجموعه های اس-۳۰۰ به ایران شش سال پیش با تصمیم دیمیتری مدودیف رییس جمهوری وقت روسیه تعلیق شد که از آن زمان تاکنون بارها خواستار اجرای این قرارداد شده ایم.

وی با اشاره به اعزام گروهی از کارشناسان ایرانی به روسیه برای آموزش بکارگیری اس-۳۰۰ اظهار داشت: این افراد امور فنی و عملی مربوط به مجموعه های اس-۳۰۰ را فرا گرفته اند. علاوه بر آن دستورالعملی برای استفاده از تسلیحات پدافند هوایی اس-۳۰۰ در ایران تهیه شده است و تهران برای دریافت این مجموعه ها بر مبنای قرارداد موجود آمادگی دارد.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر موضع کشورمان در اجرای قرارداد اس-۳۰۰ افزود: در دوره ریاست جمهوری دکتر روحانی، رییسان جمهوری ایران و روسیه چندین بار با یکدیگر دیدار کرده و دو طرف در مورد اجرای قرارداد اس-۳۰۰ مذاکره کردند.

وی خاطرنشان کرد: طرف روسی در این مذاکرات اعلام کرد که محدودیت هایی در اجرای قرارداد اس-۳۰۰ وجود دارد و در این رابطه به تعلیق قرارداد با فرمان رییس جمهوری سابق روسیه استناد می کرد که مطابق رسم دولتی معمول در این کشور، رییس جمهور فرمان صادر شده از سوی رییس جمهوری قبلی را لغو نمی کند.

سردار دهقان سپس به موافقت طرف روس با پیشنهاد طرف ایرانی برای لغو ممنوعیت فروش اس-۳۰۰ به ایران اشاره کرد و اظهار داشت: در جریان سفر سرگئی شایگو وزیر دفاع روسیه به تهران توافق کردیم که پیش از سفر من به مسکو برای شرکت در کنفرانس امنیتی بین المللی مقدمات برای لغو ممنوعیت فروش اس-۳۰۰ به ایران فراهم شود.

وی خاطرنشان کرد: موافقت در مورد تحویل اس-۳۰۰ به ایران با توجه به عوامل خارجی ازجمله پیشرفت های قابل توجه در مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ به دست آمده است و از نقطه نظر ما این امر به دلیل شرایط بوجود آمده در روابط روسیه و ایران و عزم سیاسی سران دو کشور برای گسترش روابط در تمام عرصه ها به دست آمده است.

وی در ادامه مصاحبه به پیشرفت های چشمگیر صنایع دفاعی ایران برای تولید تسلیحات و جنگ افزارهای مورد نیاز نیروهای مسلح کشورمان اشاره کرد و اظهار داشت: با تلاش متخصصان ایرانی، مجموعه پدافند هوایی شبیه اس-۳۰۰ را ساخته ایم و انتظار می رود تا پایان امسال این سلاح آزمایش شود.

وزیر دفاع ادامه داد: همان طور که اظهار داشتم مهم ترین موضوع برای ما اجرای قرارداد اس-۳۰۰ است. امروز موافقت روسیه برای تحویل اس-۳۰۰ به ایران را به عنوان تصمیم این کشور برای اجرای تعهدات خود در این قرارداد می دانیم.

سردار دهقان گفت: این موضوع که آیا به تسلیحات اس-۳۰۰ برای مقابله با اسراییل نیاز داریم یا تامین امنیت سایت های هسته ای خود باید در این مقوله درنظر گرفته شود که هر کشوری گزینه های مختلف برای تامین امنیت خود را جستجو می کند.

وی در پاسخ به سوالی در مورد ارتباط احتمالی موضوع اجرای قرارداد اس-۳۰۰ میان ایران و حوادث یمن خاطرنشان کرد: موضوع اجرای قرارداد اس-۳۰۰ و حملات عربستان و متحدانش به یمن با هم هیچ ارتباطی ندارند.

وزیر دفاع ایران گفت که مواضع و اظهارات آمریکا و اقدامات عربستان بر روند اجرای قرارداد اس-۳۰۰ تاثیری ندارد و از دیدگاه ما دلیل تصمیم برای خرید مجموعه های اس-۳۰۰ ایجاد زیربنای محکم برای دفاع از کشور بر اساس شرایط ما است که با توجه به آن چنین تصمیمی گرفته شد.

وی در ادامه مصاحبه با بیان این که ایران هیچ یک از همسایگان خود را تهدید نمی کند و مورد تهدید هم قرار نمی گیرد، اظهار داشت: به استقلال و تمامیت ارضی کشورهای همسایه احترام می گذاریم و بر این باوریم که ایران قدرتمند عامل تحکیم ثبات و امنیت منطقه است و توانمندی های خود را نقطه قوت برای جهان اسلام می دانیم.

سردار دهقان افزود: تلاش های رژیم اسراییل یا آمریکا برای تهدید معرفی کردن ایران برای کشورهای منطقه محکوم به شکست است زیرا ایران در طول تاریخ هیچ یک از کشورهای همسایه خود را تهدید نکرده است.

وزیر دفاع کشورمان در مورد موضع ایران در مسایل سوریه، عراق و یمن گفت: در مسایل سوریه و یمن و عراق بطور رسمی اعلام کرده ایم که از هر کشوری که از طرف آمریکا و رژیم صهیونیستی مورد تهدید قرار گیرند حمایت و کمک می کنیم.

وی افزود: این رویکرد در مناسبات بین المللی پذیرفته شده است و هیچ گونه مانعی ازجمله در منشور سازمان ملل در این مورد وجود ندارد.

سردار دهقان با بیان این که آمریکا و عربستان غاصب هستند اظهار داشت: زیرا این کشورها معیارهای پذیرفته شده بین المللی را نقض کرده اند. اما ایران غاصب و اشغالگر نیست. اگر کشوری از ایران تقاضای کمک کند به آن کمک و مساعدت می کنیم.

وی ادعای کمک به جنبش انصارالله یمن و ارسال تسلیحات به این کشور از سوی ایران را رد کرد و گفت: جنبش انصارالله یمن تجهیزات و تسلیحات کافی در اختیار دارند به ویژه این که تمام سازمان های دولتی و ارتش یمن با آنها همکاری می کنند.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح خاطرنشان کرد: شیعیان یمن با رژیم فاسد این کشور مقابله کردند و فقط می خواهند دولت صالحی روی کار آید که آلوده به فساد نباشد/مهر

اخبار مرتبط
 1. آقایان از کدام نجابت سوء استفاده میکنید
 2. دندان فاسد مدیر بی کفایت است نه جوان با لیاقت شفتی/ تمام رفتار شما زیر ذره بین فرزندان مردم است
 3. مراسم سالروز شهادت امام سجاد(ع) در شفت برگزار شد+تصاویر
 4. تصادف شدید پژو و پیکان وانت در شفت+تصاویر
 5. مصدومین تصادف امروز به رشت منتقل شدند
 6. مردم نگران نباشند/ سوخت کافی بدست مردم منطقه خواهد رسید
 7. ورزشکار شفتی قهرمان مسابقات کیک بوکسینگ جمهوری آذربایجان شد
 8. شاخ به شاخ شدن با پژو، خودروی پراید را نصف کرد+تصاویر
 9. نبود نفت سفید مشکل حاد اهالی شهرک امامزاده ابراهیم/ مسوولین این مشکل را برطرف نمایند
 10. گزارش تصویری/ برگزاراری انتخابات دانش آموزی در شفت
 11. برای رویش راهی است حتی در سخت ترین شرایط/ هر قدر مسئولان کم گذاشتند، خداوند برای شفت سنگ تمام گذاشته است
 12. پاک سازی نقاط آلوده و مقابله با خرده فروشان مواد مخدر شفت
 13. منظور افتخاری مازندران بود؛ اشتباه لفظی سوء تعبیر را به دنبال داشته است
 14. سطح سواد نماینده نباید اینقدر پایین باشد/ آقای نماینده به فکر پیشرفت حوزه انتخابیه خودش باشد
 15. گزارش تصویری/ مانور دوگانه سوز نمودن نانوایی های شفت
 16. کل ایران جویبار را پایتخت کشتی ایران میداند نماینده شفت و فومن قائمشهر را!!
 17. گزارش تصویری/ واژگونی پراید به داخل رودخانه در شفت
 18. مشغول بررسی رانش زمین در منطقه هستیم/ روند پیگیری را به اطلاع عموم خواهیم رساند
 19. برخورد با خودرو جوان 36 ساله را در نصیرمحله به کام مرگ کشاند
 20. برای رسیدن تیربرق باید تا ساعت 12صبر می کردیم / نکات ایمنی در استفاده از چوب توسکا لحاظ شد