زمان انتشار: جمعه 3 آبان 1392 - 15:02
کد خبر : 26004

ایران با پنهانکاری در یک یا دو هفته مواد بمب را آماده می‌کند!

اگر بنیامین نتانیاهو عادت دارد که از بیست سال پیش به این سوی، هر بار فاصله ایران تا بمب هسته‌ای را شش ماه اعلام کند، دیوید آلبرایت در موسسه‌ای پرقدرت در آمریکا، از یک تا دو هفته هم حرف می‌زند!

اگر بنیامین نتانیاهو عادت دارد که از بیست سال پیش به این سوی، هر بار فاصله ایران تا بمب هسته‌ای را شش ماه اعلام کند، دیوید آلبرایت در موسسه‌ای پرقدرت در آمریکا، از یک تا دو هفته هم حرف می‌زند!

به گزارش صبح شفت، تابناک نوشت: موسسه علم و دانش بین‌المللی و رئیس آن دیوید آلبرایت در جدیدترین ارزیابی خود از برنامه هسته‌ای ایران، مدعی شده‌اند که ایران تنها یک ماه فرصت نیاز دارد تا اورانیوم کافی با غلظت زیاد برای ساخت بمب هسته‌ای را آماده سازد، هر چند که تبدیل این مواد به یک سلاح هسته‌ای آماده استفاده مدت بیشتری طول خواهد کشید.

این ارزیابی جدید در شرایطی مطرح می‌شود که ایران و 5+1 دور جدیدی از گفتگوها برای رسیدن به توافق را شروع کرده‌اند و از سوی دیگر بعضی از قانونگذاران آمریکایی به دنبال تشدید تحریم‌ها علیه ایران هستند.

موسسه آمریکایی علم و امنیت بین‌الملل (ISIS) که برنامه اتمی کشورمان را با نگاهی تندورانه رصد می‌کند توصیه کرده که هرگونه مذاکره‌ای با ایران باید فاصله رسیدن ایران به بمب را طولانی‌تر کند. دیوید آلبرایت رئیس موسسه به تازگی در کمیته روابط خارجی سنا، به سناتورها گفته برنامه اتمی ایران همچنان توسعه می‌یابد و بعد از شروع دوره ریاست جمهوری حسن روحانی نشانه‌ای از تغییر این مسیر نیست. وی مدعی شده است که نشانه‌هایی از ساخت احتمالی تاسیسات اتمی دیگر نیز وجود دارد.

در گزارش جدید این موسسه که توسط آلبرایت و سه همکار وی یعنی میگلیورینی، وود و والروند تهیه شده است، سناریوهای ادعایی مختلف برای تهیه مواد هسته‌ای کافی برای تولید بمب در ایران مورد بررسی قرار گرفته است.

در این گزارش ادعا شده است که ایران از یک سال پیش به این سوی، دائما تعداد سانتریفیوژهای جدید IR1 خود را در تاسیسات فردو و نطنز افزایش داده است و علاوه بر این اقدام به نصب سانتریفیوژهای پیشرفته‌تر IR2 در تاسیسات غنی‌سازی نطنز کرده است.

در گزارش این موسسه آمریکایی چهار گام را در برنامه هسته‌ای ایران تعیین شده است که گام نخست غنی‌سازی ۳.۵ درصدی، گام دوم غنی‌سازی ۲۰ درصدی، گام سوم غنی‌سازی ۶۰ درصدی و گام آخر غنی‌سازی در حد تولید بمب است و در سناریوهای مختلف، مدت زمان لازم برای تولید مواد لازم برای تولید بمب ابزار جوسازی علیه برنامه هسته‌ای ایران قرار گرفته است.

برپایه این فرضیه‌های ادعایی اگر ایران در جایی تاسیساتی مخفی داشته باشد که سانتریفیوژهای آن به خوبی آماده شده باشند می‌تواند در یک یا دو هفته مواد لازم برای بمب اتمی را آماده سازد..

موسسه آلبرایت سناریوهای مختلف مربوط به کار ایران با تاسیسات علنی خود را نیز تهیه کرده است و در جدولی آورده است و بر این اساس اگر ایران گام دوم و سوم را بدون اطلاع آژانس یا سازمان‌های اطلاعاتی خارجی بردارد، در حدود دو ماه یا کمتر نیاز دارد که به بمب برسد. سناریوها با توجه به امکان استفاده از ده تن اورانیوم غنی شده تا حدود 3.5 درصد و نیز استفاده از حدود 250 کیلوگرم اورانیوم بیست درصدی در حالتهای مختلف استفاده از سانتریفیوژهای فعال و نصب شده ایران به صورت چهار سناریوی کلی زیر بیان شده است. زمانهای داده شده هم بر حسب ماه هستند.

سناریوی یک: یورش به سوی ساخت بمب با استفاده تنها از سانتریفیوژهای در حال غنی‌سازی در نطنز و فردو

سناریوی 2: یورش به سوی ساخت بمب با استفاده از همه سانتریفیوژهای نصب شده در نطنز و فردو

سناریوی 3: تاسیسات مخفی با سانتریفیوژهای IR2 که قادر به تولید مواد برای ساخت 3 تا 5 بمب در سال هستند. و برای این کار بهینه شده باشند

سناریوی 4: تاسیسات مخفی با سانتریفیوژهای IR2 که قادر به تولید مواد برای ساخت 3 تا 5 بمب در سال هستند. با نگاه واقع‌بینانه‌تر

ایران با پنهانکاری در یک یا دو هفته مواد بمب را آماده می‌کند!

ایران با پنهانکاری در یک یا دو هفته مواد بمب را آماده می‌کند!

اخبار مرتبط
 1. برای رسیدن تیربرق باید تا ساعت 12صبر می کردیم / نکات ایمنی در استفاده از چوب توسکا لحاظ شد
 2. افتخاری فروشی نیست/ مردم شفت و فومن نیاز به قیم ندارند
 3. با برخورد فیزیکی مخالفم/ عضویت در کمیسیون عمرانی با تاکید رهبری معظم انقلاب بوده است
 4. شرکت تمامی خانوارهای «تانی محله» در سرشماری اینترنتی نفوس مسکن
 5. برای کار سیاسی به احمدسرگوراب نیامده ام/ از عمق محرومیت این بخش باخبرم
 6. خوشحالم که فردی از همین منطقه بخشدار احمدسرگوراب شد/ حرف های زیادی در دل دارم
 7. لزوم توجه به نیروهای بومی در انجام پروژه های شهرستانی
 8. گزارش تصویری/ مراسم تودیع و معارفه بخشدار احمدسرگوراب
 9. بخشدار جدید احمدسرگوراب معارفه شد
 10. آیا رییس اداره محیط زیست شفت در حوادث سال 88 نقش داشته است؟
 11. هرآمدی رفتی در پیش دارد!
 12. بخشدار جدید احمدسرگوراب فردا معارفه می شود
 13. یک خانم نصیر محله ای برنده جایزه سرشماری اینترنتی شد
 14. 6 تن چوب قاچاق در شفت توقيف شد
 15. سرشماری اساس توسعه کشور/ سرشماری رایگان مددجویان در کمیته امداد شفت
 16. رئیس جدید پلیس راهور شهرستان شفت معارفه شد
 17. مراسم تودیع و معارفه رییس منابع طبیعی شفت برگزار شد
 18. تیرانداز شفتی به مرحله نهایی مسابقات اهداف پروازی کشور راه یافت
 19. تبلیغ ۱۰۰ مبلغ دینی به‌مناسبت دهه اول محرم در فومن و شفت
 20. بسته بودن مسجد این روستا در روز عاشورا کذب است