زمان انتشار: سه شنبه 3 اردیبهشت 1392 - 00:35
کد خبر : 10030

امروز هنرمندان ما با پول و صورت زیبا هنرمند می شوند

شاعر «چمدان‌های قدیمی» گفت: در کشور ما سیاست حق شعر و فرهنگ را خورده و به همین دلیل است که قیصر و امثال آن به خوبی در جامعه معرفی نشده‌اند. به گزارش  مشرق به نقل از خبرگزاری دانشجو، علیرضا قزوه در ویژه برنامه پنجاه و چهارمین زادروز قیصر امین‌پور که عصر امروز در فرهنگسرای انقلاب [&hellip

شاعر «چمدان‌های قدیمی» گفت: در کشور ما سیاست حق شعر و فرهنگ را خورده و به همین دلیل است که قیصر و امثال آن به خوبی در جامعه معرفی نشده‌اند.

به گزارش  مشرق به نقل از خبرگزاری دانشجو، علیرضا قزوه در ویژه برنامه پنجاه و چهارمین زادروز قیصر امین‌پور که عصر امروز در فرهنگسرای انقلاب برگزار شد گفت: همه ما متعلق به خاندان شعر هستیم و از اینکه چنین مراسم‌های برای شعرا برگزار می‌شود خوشحالم.

وی ادامه داد: از اولین دیدارم با قیصر امین‌پور سی سال می‌گذرد و او کسی بود که شعرهایم را در مجله سروش نوجوان منتشر می‌کرد.

شاعر کشورمان با بیان اینکه شعرخوانی در حوزه هنری نقطه اوجی داشت و آن هم شعرخوانی قیصر امین‌پور بود افزود: همیشه از گرمسار به حوزه هنری می‌آمدم تا شعرهای قیصر امین‌پور و سیدحسن حسینی را بشنوم.

قزوه اظهار داشت: خانم صفارزاده گفته بود که وظیفه داریم سیدحسن حسینی را به اندازه قیصر امین‌پور به جامعه معرفی کنیم و اگر سید حسن حسینی از قیصر برتر نباشد کمتر از آن هم نیست.

وی اضافه کرد: قیصر امین‌پور در شعر خط شکن بود و سیدحسن حسینی نیز در نظریه‌پردازی جزو اولین‌های انقلاب اسلامی به شمار می‌آ‌مد. در سال 65 مخملباف و سیدحسن حسینی در حوزه هنری دعوای را به راه انداختند که باعث جدایی بین عده‌ای از شاعران شد.

وی ادامه داد: جاذبه قیصر امین‌پور بسیار زیاد بود و برعکس آن سیدحسن حسینی دافعه زیادی داشت؛ حسینی روحیه خروشانی داشت و شاید به همین دلیل بود که زیاد در جامعه شناخته شده نیست.

قزوه با بیان اینکه خانم صفار زاده به خاطر تفسیر قرآن در امامزاده صالح دفن شده است گفت:  امروز می‌بینیم که صفارزاده تنها در روز مرگش به یادش می‌افتیم و این ناراحت‌کننده است.

وی ادامه داد: در ایران همیشه سیاست، نظامی‌گری و اقتصاد حق  ادبیات را خورده است و به همین دلیل است که شعرا در کشورمان به خوبی معرفی نشده‌اند.

این شاعر کشورمان با بیان اینکه در کشور عربستان عکس شعرا و نویسندگان بر روی پول‌هایشان چاپ شده است افزود: ما اگر عکس امام را بر روی پول‌هایمان نداشتیم طبعتا عکس سیاستمداران روی پول‌ها چاپ می شد و من فکر می‌کنم اگر عکس کسی بخواهد بر روی پول کشورمانم چاپ شود باید عکس آوینی، قیصر، چمران و شهید مطهری باشد.

قزوه ادامه داد : در کشورهای دیگر ساختمان‌های را که شعرا تا چند روز در آن جا زندگی کرده‌اند نگهداری می‌کنند در صورتی که در کشور ما چنین اتفاقی نمی‌افتد.

وی گفت: در کشور ما سیاست حق شعر و فرهنگ را خورده است و امثال آن شناخته نشده‌اند. اگر بالاترین جایزه‌ها را هم به من بدهند باز به شاگردی قیصر،‌سیدحسن حسینی و سلمان هراتی افتخار می‌کنم.

وی با بیان اینکه امروزه کسانی خود را به‌عنوان هنرمند معرفی می‌کنند که فقط صورت زیبا دارند گفت: کسی به‌ اندازه سعید افشار هنرمند واقعی نیست اما امروزه بازیگران ما و سایر هنرمندانمان با پول به‌عنوان هنرمند شناخته می‌شوند.

قزوه اظهار داشت: قیصر، صفارزاده و سیدحسن حسینی شاعران اصلی کشورمان هستند و حرفهای که آنها در شعرهایشان گفته‌اند در آینده شناخته می‌شود.افراد بسیاری بودند که می‌خواستند قیصر را از انقلاب جدا کنند در حالی که قیصر در اشعارش از امام زمان و امام حسین (ع) سخن گفته است و خدمت مقام معظم رهبری رسیده بود.

این شاعر کشورمان با بیان اینکه قیصر متعلق به شعر انقلاب است خاطرنشان کرد: قیصر در مقابل نامهربانی‌ها سکوت کرد ولی در اشعارش می‌بینیم که از امام زمان (عج) و شهدا سخن گفته و نمی‌توان قیصر را از انقلاب جدا دانست.

اخبار مرتبط
 1. کل ایران جویبار را پایتخت کشتی ایران میداند نماینده شفت و فومن قائمشهر را!!
 2. گزارش تصویری/ واژگونی پراید به داخل رودخانه در شفت
 3. مشغول بررسی رانش زمین در منطقه هستیم/ روند پیگیری را به اطلاع عموم خواهیم رساند
 4. برخورد با خودرو جوان 36 ساله را در نصیرمحله به کام مرگ کشاند
 5. برای رسیدن تیربرق باید تا ساعت 12صبر می کردیم / نکات ایمنی در استفاده از چوب توسکا لحاظ شد
 6. افتخاری فروشی نیست/ مردم شفت و فومن نیاز به قیم ندارند
 7. با برخورد فیزیکی مخالفم/ عضویت در کمیسیون عمرانی با تاکید رهبری معظم انقلاب بوده است
 8. شرکت تمامی خانوارهای «تانی محله» در سرشماری اینترنتی نفوس مسکن
 9. برای کار سیاسی به احمدسرگوراب نیامده ام/ از عمق محرومیت این بخش باخبرم
 10. خوشحالم که فردی از همین منطقه بخشدار احمدسرگوراب شد/ حرف های زیادی در دل دارم
 11. لزوم توجه به نیروهای بومی در انجام پروژه های شهرستانی
 12. گزارش تصویری/ مراسم تودیع و معارفه بخشدار احمدسرگوراب
 13. بخشدار جدید احمدسرگوراب معارفه شد
 14. آیا رییس اداره محیط زیست شفت در حوادث سال 88 نقش داشته است؟
 15. هرآمدی رفتی در پیش دارد!
 16. بخشدار جدید احمدسرگوراب فردا معارفه می شود
 17. یک خانم نصیر محله ای برنده جایزه سرشماری اینترنتی شد
 18. 6 تن چوب قاچاق در شفت توقيف شد
 19. سرشماری اساس توسعه کشور/ سرشماری رایگان مددجویان در کمیته امداد شفت
 20. رئیس جدید پلیس راهور شهرستان شفت معارفه شد